Şöyle Sıcak Ton Istiyorum

Ben de çok memnunum bu ikilinin sound'undan. Clean tarafı Blackface, çok dengeli. Drive tarafı zaten çok güzel. Ama öncelikler yüzünden üzülerek elden çıkarabilirim.

Bu arada, Mark IV'ü aldığım kişide Mark IIc+ ve Mark III de vardı. Bu Mark IV ile Mark IIc+ a çok yaklaştığını söyledi. Kullanma kılavuzunda da Mark IIc+ tonu için bir kaç ayar söylemiş, o ayarlarda cidden çok daha lezzetli oluyor tonlar. Ama gerçek bir Mark IIc+ deneyimleyemediğim için karşılaştırma şansım olmadı. Mark V'deki Mark IIc+ modellemesi gibi oluyor ama gerçeğine benziyor mu bilemiyorum. :)

Edit: Anlayamazsınız......

Son düzenleme:
Bu ünlü kişilerin tonlarına ulaşmak tabi ki imkansız değil ama şunu bilmelisin ki bu kişiler ses mühendisleri ve bu tip uzman insanlarla çalışıyorlar bu onların en büyük artılarında biri olsa gerek ki zaten yıllardır süregelen bir tecrübesi de var bu şarkıcıların.Bazı işler gerçekten para istiyor, mesela bu konuda olduğu gibi :)

Hepimiz yanlış yoldayız aslında beyler! Özellikle de high gain hadisesinde boşuna lambalı amfilere cüzdan cüzdan para döküyoruz, komşularla boşuna kavga riski üstleniyoruz. İç güveyinden hallice bir amfi, bir de Line 6 POD ile ne tonlar yakalanıyor, yeme de yanında yat!!

@tugberkozdemir hadi buna da sinirlerin bozulsun gece gece.

Muhahahahahaaaaaa!!!!

:D :D :D

Sevgiler

:)

Hakan

Hepimiz yanlış yoldayız aslında beyler! Özellikle de high gain hadisesinde boşuna lambalı amfilere cüzdan cüzdan para döküyoruz, komşularla boşuna kavga riski üstleniyoruz. İç güveyinden hallice bir amfi, bir de Line 6 POD ile ne tonlar yakalanıyor, yeme de yanında yat!!

@tugberkozdemir hadi buna da sinirlerin bozulsun gece gece.

Muhahahahahaaaaaa!!!!

:D :D :D

Sevgiler

:)

Hakan

Yok abi, buna hak veriyorum.

Amfiyi tonla, önüne mikrofon daya, o mikrofonu da güzel bir preampla besle, ad/da konvertör güzel olsun, kabloların elektrik tesisatın falan düzgün olsun, monitörler güzel, akustik düzenleme şahane olsun, kafa sakin ve rahat olsun ki "duyabilelim" diyene kadar POD X3'ü dalıyorum, "kalburüstü" bir ton ve hissiyat alıyorum.

Ha, ama sesi açılmış güzel bir halfstack'ın yanına keyif olarak yaklaşamaz o ayrı. Ben işin keyif boyutundayım :) Tona dair en ufak sıkıntım yok...

Sevgiler, saygılar...

Yok abi, buna hak veriyorum.

Amfiyi tonla, önüne mikrofon daya, o mikrofonu da güzel bir preampla besle, ad/da konvertör güzel olsun, kabloların elektrik tesisatın falan düzgün olsun, monitörler güzel, akustik düzenleme şahane olsun, kafa sakin ve rahat olsun ki "duyabilelim" diyene kadar POD X3'ü dalıyorum, "kalburüstü" bir ton ve hissiyat alıyorum.

Ha, ama sesi açılmış güzel bir halfstack'ın yanına keyif olarak yaklaşamaz o ayrı. Ben işin keyif boyutundayım :) Tona dair en ufak sıkıntım yok...

Sevgiler, saygılar...

Şaka bir yana deli işi bizdeki bu müzik sevgisi :)

Abi Kirk Hammet' in tusesinden veya manyetikten geliyor o ton diyen cidden muzikten zerre anlamiyorum diye bagiriyordur. 500 yilda gitar calsa kirk hicbirsey degismeyecek, hala detone bentlere, abuk subuk vibratolara devam edecek. Neden biliyor musunuz? Cunku adamin tusesi bu. Unlu gitaristler arasindan tusesi ornek gosterilecek en son adamdir Kirk Hammet. Simdi gelelim tonun kaynagina;

High Gain herhangi bir lambali ampli ve ts tabanli herhangi bir booster ile bu tonun orjinalini alirsin. Yada anolog bir simulator pedal veya dijital bir simulator ile hemen hemen aynisini alirsin. Ama insanlarin es gectigi nokta su duydugun ton ayni olsa bile caldiginda tuse hissiyatinin farkli oldugunu goreceksin. Insanlar tonun aynisini simule eden cihazlar yerine bu yuzden lambali ampli tercih ediyorlar. Tuse hissiyati okadar yuksekki el akiyor klavyede, basindan kalkamiyorsun saatlerce.

Sunu da soylemeden edemiyorum. Ya abi mesa rectifier mi kaldi allahini seversen. Tamam zamaninda ozel bir ampliydi, zamaninin en ciddi high gaine sahip amplisiydi ama gunumuzde siradan bir ampli rectifier. Hele o paralara cok daha iyi ampliler bulmak mumkun.

4.27(marooned'u çalıyor) olsun 6.50 (coming back to life'ı çalıyor) olsun..kelimeler kifayetsiz.Ton denildiğinde parmakla göstereceğim adamlar gilmour,brian may,yavuz çetin,john mayer ve akın eldes'tir
Bu arada coming back to life'ın sözlerine bakın içiniz acır.Bu adam yazdı bu şarkıyı,diğer pek çok floyd şarkısı gibi
Adamsın gilmour.
Kirk Hammett'la kıyaslamıcam.Zira biri 5 yaşındayken diğeri Pink Floyd'da çalıyodu.

Bu arada 16 yaşındayken önüme pink floyd kaseti konduğunda ''bi ... git olum yaaa bunu mu dinliyosun'' dediğimi hatırlıyorum kardeşime.Walkmanindeki şarkı da ''shine on you crazy diamond''dı.Kafama s..ayım.O dönemler hep slayer,manowar,sepultura vb..Nerden bakılsa 2 yıl kaybettim o işlerle.Gençlik işte.İnsan bazen hata yapabiliyor gençler.Bişeyleri anlayabilmem için yılların geçmesi gerekti tabi ama kendi kendimize oturttuk tonumuzu sonuç olarak.Bula bula,dinleye dinleye,deneye deneye.Kaç gitar kaç pedal kaç amfi geçti elimizden.
Ben geçen 13 yılın sonunda diyebilirimki bir david gilmour daha bulamayacağız.
Bakın aynı şeyi şu adam için de söylüyorum.Ölmeden sahiplenin bu adamı gençler,yakında ölecek sanırım öyle hissediyorum hep onla karşılaşınca,çok çöktü.70'inde.İnşallah saçmasapan bi 6.hisse sahibimdir.

Slayer, manowar, sepultura vb... gruplara vakit kaybi demen cok ilginc. Hatta herhangi bir donemde dinledigin herhangi bir muzige daha vakit kaybi diyebilmen daha cok yolunun oldugunu gosterir. Muzikal zevk ve zeka daha once donlediklerin ile olusur, su anki begeninin kaynagi daha once dinlediklerindir, ayrica olumu hissetmen de gayet ilginc gelmekte. Sahsina munasir bir kisisin anlasilan.

4.27(marooned'u çalıyor) olsun 6.50 (coming back to life'ı çalıyor) olsun..kelimeler kifayetsiz.Ton denildiğinde parmakla göstereceğim adamlar gilmour,brian may,yavuz çetin,john mayer ve akın eldes'tir
Bu arada coming back to life'ın sözlerine bakın içiniz acır.Bu adam yazdı bu şarkıyı,diğer pek çok floyd şarkısı gibi
Adamsın gilmour.
Kirk Hammett'la kıyaslamıcam.Zira biri 5 yaşındayken diğeri Pink Floyd'da çalıyodu.

Bu arada 16 yaşındayken önüme pink floyd kaseti konduğunda ''bi ... git olum yaaa bunu mu dinliyosun'' dediğimi hatırlıyorum kardeşime.Walkmanindeki şarkı da ''shine on you crazy diamond''dı.Kafama s..ayım.O dönemler hep slayer,manowar,sepultura vb..Nerden bakılsa 2 yıl kaybettim o işlerle.Gençlik işte.İnsan bazen hata yapabiliyor gençler.Bişeyleri anlayabilmem için yılların geçmesi gerekti tabi ama kendi kendimize oturttuk tonumuzu sonuç olarak.Bula bula,dinleye dinleye,deneye deneye.Kaç gitar kaç pedal kaç amfi geçti elimizden.
Ben geçen 13 yılın sonunda diyebilirimki bir david gilmour daha bulamayacağız.
Bakın aynı şeyi şu adam için de söylüyorum.Ölmeden sahiplenin bu adamı gençler,yakında ölecek sanırım öyle hissediyorum hep onla karşılaşınca,çok çöktü.70'inde.İnşallah saçmasapan bi 6.hisse sahibimdir.

Açıkçası ben birşey anlamadım. Belliki siz bir arayış içindeymişsiniz ve sonunda tarzınızı bulmuşsnuz.(Umarım tabiki. 2 yıl sonrada bundan sıkılıp başka şeylerde beğenebilirsiniz neticede) Özellikle Manowar a zaman kaybı gözüyle bakmanız çok tuhaf geldi bana. Ben 15 yaşımdaykende Manowar dinliyordum şimdi 38 yaşımdayım ve halada aynı zevkle dinliyorum. Sizin mantığınıza gore ben müzikten hiç anlamıyorum ve 25 senemi boşa geçirmişim demekki.
Adı üstünde bu bir zevktir, kişiden kişiyede farklılık göstermesi doğaldır ki zaten öylede olmalıdır.
Örneğin kişisel olarak şuna katılırım Sepultura kötü müzik yapıyor. (Tabi buda benim zevk ölçülerime gore, elbet Sepultura sevenlerde olacaktır.)
Yine benim güzellik ölçütlerime gore elektronik müzik denen tarzda kötüdür (tutamayacağım kendimi berbattır :) ) Sürekli çıs tak çıs tak aynı ritmi dinleyip bundan zevk alanda var.

Kirk Hammet solo kariyer peşine düşmedi ki gitar virtüözleriyle karşılaştırıyorsunuz.Grubun solo gitaristi gerekli olduğu kadar iyi çalıyor.Bir de adamlar milyon dolarlar kazanıyor.Buradakiler de peşlerinden tonu iyiydi kötüydü kabak kemane çalıyor. :D la siz kimsiniz derler adama :D

Kimse Kirk Hammet'i virtuozlerle kiyaslamadi, boyle bir terbiyesizlik yapacak biri oldugunu da sanmiyorum. Milyon dolar kazanmasi detone bentlerini yok etmiyor. Futbol yorumu yapmak icin futbolcu olmana gerek yok, kaldi ki iyi kotu hepimiz gitar caliyoruz burda. Sen kimsin diyecek kadar sig zihniyetli adam da umrumuzda degil. Soylemeden edemedim bu zihniyetle Petek Dincoz dinlersin sen aman dikkat et zira foolish casanova' dan iyi para kaldirdi :D

Ne hikmetse engellediğim adamların genelde üstü çiziliyor. Hoş bellidir hangi üslub ile insan adam yerine konur.
@gurkanisevic , @benseno dediğiniz gayet mümkün. Diesel son yılların en iyi ve olumlu yorum alan high gain amf markalarından biri. İsteklerine bağlı olarak ta bir iki modlama da yapılmışsa Metallica tadından yemez o amfileri.

@gurkanisevic , @benseno dediğiniz gayet mümkün. Diesel son yılların en iyi ve olumlu yorum alan high gain amf markalarından biri. İsteklerine bağlı olarak ta bir iki modlama da yapılmışsa Metallica tadından yemez o amfileri.
Ben diezel d-moll kullaniyorum, çok ahim sahim bir amplifikatör degil ve öyle hemen metallica tonlari (her ne demekse) yakalamak mümkün degil, hep mesa boogie mark V almak istemisimdir ama alabimem pek mümkün görünmüyor fiyat bakimindan.

D Moll (You Tubedan gördüğüm kadarı ile) çok high gain işlere gelmiyor. Ama MKII, VH4 daha uygun gibi bu işlere. Tabii high gain işlerinde maalesef dediğin üzere yüksek meblalar konuşuyor.

D Moll (You Tubedan gördüğüm kadarı ile) çok high gain işlere gelmiyor. Ama MKII, VH4 daha uygun gibi bu işlere. Tabii high gain işlerinde maalesef dediğin üzere yüksek meblalar konuşuyor.
Üstad bu amfilerin sıfır fiyatları hakikaten al yakıyor değer mi ben ikna olmuş da değilim. Valla gavurdan göçmüş ikinci el bir MESA (Peavey falan alerji yaratıyor bizim millette ben de artık önermiyorum lakin piyasada da yok ya) yanına çevirici ile birlikte görece en makul çözüm gibi veya mini rectifier diyelim onu da burada fena olmayan fiyatlara gördüm.Benim bir arkadaşa en son önerim ikinci el Mini Rectifier + Blackstar S1 kabin oldu. Metallica'nın özellikle konser tonu bence asla ulaşılmaz değil, kaldı ki sürekli ekipman değiştiriyorlar ama ben dinleyici olarak anlamıyorum. Sadece VH4 değil ki, Triaxis setupları da hala faal Hetfield'in teknisyeni de ağır bir şekile modlu olduğunu söylüyor, bir ara Fortin MeatHead geldi, kayıt için zaten boku çıkmış afedersin Kirk kendisi dedi bende 30 dan fazla Marshall var (Jim Marshall öldüğündeki röportaja bakınız) her kayıt vakti bir araba dolusunu da studyoya götürüyorum diye. Ammavelakin bir rectoverb kafa ile and justice for all tonunu gözünden vuran cengaverler de youtube de var. Ya bu ton yakalama işi ne bitmez sonsuz bir arayıştır yahu.

Üstad bu amfilerin sıfır fiyatları hakikaten al yakıyor değer mi ben ikna olmuş da değilim. Valla gavurdan göçmüş ikinci el bir MESA (Peavey falan alerji yaratıyor bizim millette ben de artık önermiyorum lakin piyasada da yok ya) yanına çevirici ile birlikte görece en makul çözüm gibi veya mini rectifier diyelim onu da burada fena olmayan fiyatlara gördüm.Benim bir arkadaşa en son önerim ikinci el Mini Rectifier + Blackstar S1 kabin oldu. Metallica'nın özellikle konser tonu bence asla ulaşılmaz değil, kaldı ki sürekli ekipman değiştiriyorlar ama ben dinleyici olarak anlamıyorum. Sadece VH4 değil ki, Triaxis setupları da hala faal Hetfield'in teknisyeni de ağır bir şekile modlu olduğunu söylüyor, bir ara Fortin MeatHead geldi, kayıt için zaten boku çıkmış afedersin Kirk kendisi dedi bende 30 dan fazla Marshall var (Jim Marshall öldüğündeki röportaja bakınız) her kayıt vakti bir araba dolusunu da studyoya götürüyorum diye. Ammavelakin bir rectoverb kafa ile and justice for all tonunu gözünden vuran cengaverler de youtube de var. Ya bu ton yakalama işi ne bitmez sonsuz bir arayıştır yahu.

Kesinlikle, hani bu kategoride öyle arayışa girmek falan ağır zahmetli bir olay. Mesa Triple, olmadı Mark serisi, olmadı Diesel, haydi Laney, olmadı Soldano Hot Rod vs. gezip dolanmak her bütçenin işi değil. Daha hard'n heavy, blues, rock işlerinde uygun fiyatlar sayesinde arayışa girmek te, nokta atışı da mümkünken, high gain işlerinin insafı yok valla.

Bu yüzden aldım Ceriatone'u mu, kaşınmadan oturuyorum. High gain rock soundu bana yetiyor neyse ki. Bir gün kısmet olursa üstüne Soldano SLO falan çekerim ancak.

Geri