Ses Parcalanması

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda whok2 tarafından 22 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

 1. Selam arkadaslar
  Notayi basip bend icin yukari kaldirdigim zaman ses giderek parcalanip susuyor. Bildigim kadariyla yanlissam duzeltin lutfen sap ayri bozuksa ya da teller klavyeye degerse bu problem oluyor. Fakat bakimdan dun aldim gitari telleri sokmeden nasil halledebilirim bu problemi?
   
 2. 7r7

  7r7

  Dediğiniz şeyi aktif manyetikli gitardaki pil bitmesine benzettim. Pili bitmiş olabilir.
   
 3. Hayir hocam belirtmeyi unutmusum sadece 17. Perde ve sonrasinda oluyo duzenli olarak degil bazi notalarda sadece
   
 4. Büyük ihtimal sap ayarındandır. 17.perdeden sonrası ise köprüyü hafif yüseltebilirsin. Benden sana tavsiye gitarının bakımını sap ayarını vs herşeyi kendin yap başkasına verme.
   
 5. Yorumlar icin tesekkurler. Yazilarinizda faydali oldu fakat daha once sap ayari hic yapmadigim icin napsam bilemedim elimde kalmasin gitar bide :D
   
 6. Birşey değil. başlangıçta 1/8'den fazla asla çevirmeyin, adım adım gidin, yeterli gelmezse aynı işlemi tekrardan yaparsınız. Yazımı dikkatlice bir kere okuyun ona göre sap ayarınızın düzgün olup olmadığını tespit edebilirsiniz.
   
 7. Telleri cikarmadan kopruyu nasil yukseltebilirim acaba
   
 8. Sap ayarı olduğunu sanmıyorum, köprüyü biraz yükseltmek yeterli. Köprünü paylaşsanız yeter yükseltmek için.
   
 9. Sap ayarı, tel yükseliği ya da fret tesfiyesi gerekiyor olabilir.
   
 10. image.jpg Normale gore daha dusuktu bu sefer farkettigim ilk sey bu..
   
 11. Floyd rose'unuz çok fazla geriye yatmış. Köprünün gövdeye paralel olması gerekiyor, bunu arkadaki yaylardan doğru halledebilirsiniz. Ama bu işlemden sonra akord yapma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu arada demeden geçmiyim, güzel gitar. :)
   
  whok2 bunu beğendi.
 12. Onun aşağıda olmasının sebebi arkadaki vidalar. Bunun harici en sağda ve en solda gördüğün 2 vidayı alyan anahtarı ile sola çevirirsen hafiften teller yükselir ama kalın E teli zaten 2,3mm'den yüksekse, ince E teli de 1,9-2mm'den yüksekse tellerin zaten yüksek demektir, problem saptadır. Yani örneğin ince E teline baktın, abartılı şekilde 2,4mm gördün, sorun kesin olarak saptadır. (Bu ölçülere 17.fret-tel arası uzaklıktan bakman gerekiyor.)
   
 13. Henüz bakımdan geçmiş bir gitarın durumu buysa bence doğrudan bu ayarları kendin öğrenip uygulamayı deneyebilirsin, hatta denemelisin. Sap yapısı ve truss rod mekaniği düşündüğünden de sağlamdır bu kadar çekinmene gerek yok. Bu "bakımlı" hali için bir ücret ödediysen, ve bu ücret 40 TL veya üzerindeyse (muhtemelen öyleydi) bir daha asla aynı kişiye/kuruma gitarını emanet etmemeni öneririm. Kendi başına bu ayarları öğrenmek adına yapacağın hamlelerin toplamı sana bu bu gitarı bu şekilde "al bak bakımını yaptık" diye veren birininkinden fazla olmayacaktır.
   
 14. Hiç birşey olmaz merak etme. Sap ayarı çok fazla büyütülen bir konu halbuki herkes rahatlıkla yapabilir. Tek dikkat etmen gereken ayarı yaparken büyük hareketlerden kaçın, yani alyan anahtarını küçük küçük çevirerek sapını kontrol et. Olmadı yine küçük hareketlerle yap. Doğru ayar tutuncaya dek.
   

Bu Sayfayı Paylaş