Erdal Öz

''Erdal Öz , 26.3.1935'te doğdu. Devlet memuru olan babasıyla birlikte Türkiye'nin değişik yerlerini
dolaştı. Ortaokulu Antalya'da, liseyi Tokat'ta bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde başladığı hukuk eğitimini Ankara Hukuk Fakültesi'nde
tamamladı. İstanbul'da üniversite çevresindeki arkadaşlarıyla birlikte a dergisi'ni çıkardı. İlk öykü kitabı Yorgunlar'ı (1960) `a dergisi yayınları' arasında yayınladı. Sonra ilk romanı Odalarda (1960) `Varlık Yayınları'arasında çıktı. 12 Mart darbesiyle birlikte siyasal görüşlerinden dolayı tutuklandı. O dönemin izlerini taşıyan kitaplar yazdı. Yaralısın adlı romanı, önce 1973'te Cumhuriyet gazetesinde tefrika edildi, sonra 1974'te kitap olarak çıktı. Bu roman Macaristan'da, Almanya'da, Hollanda'da, Suriye'de ve
Makedonya'da da basıldı. 1975 Orhan Kemal Roman Ödülü'nü aldı. Kanayan (1973) adlı öykü kitabı, Deniz Gezmiş Anlatıyor (1976) adlı anı kitabı, aynı konunun genişletilerek işlendiği Gülünün Solduğu Akşam (1986) adlı anı kitabı, Havada Kar Sesi Var (1987) adlı öykü kitabı, Allı Turnam (1976) adlı gezi izlenimleri ve Odalarda (1995) adlı yeniden elden geçirilmiş romanı, Sular Ne Güzelse (1997) adlı öykü kitabı
çıktı. Bu kitapla 1998 Sait Faik Öykü Ödülü'nü aldı. 1975-1981 yılları arasında Arkadaş Kitaplar adlı `çocuk edebiyatı dizisi'ni yönetti. 1981 yılında Can
Yayınları'nı kurdu. Çocuklar için de iki kitap yazdı: Kırmızı Balon (1990) ve Alçacıktan Kar Yağar (1982). Son öykü kitabı da Cam Kırıkları (2001) Sedat Simavi Öykü Ödülü’ne değer görüldü.''

Üstadı 6 Mayısta kaybettik. ''denizleri hep sevdim ben, suları hep sevdim, sular ne güzelse, seni öyle sevdim...'' 'Sular ne güzelse' den

gülünün solduğu akşam ve onun devamı olan defterimde kuş seslerini okudum ... o dönemi ;denizgezmiş ve arkadaşlarının hayatını belgelerle kitaplaına aktarmış herkese tavsiye ederim... etkilendiğim kitaplar arasında :)

çok uzun zaman önce orta son yada lise hazırlık döneminde gülünün solduğu akşamı okumaya başlamıştım o zamanlat pek anlamadığım içim yarım bırakmıştım.

En sevdiğim yazarlardan olan Erdal Öz ile tanışmam çocukken Kırmızı Balon kitabını okumamla başladı. En tanınmış eseri Gülünün Solduğu Akşam ise bence Deniz, Hüseyin ve Yusuf'un anlatıldığı diğer kitaplardan çok daha içten bir kitaptır.
Allı Turnam ve Yine De Allı Turnam adlı kitaplarında ise gezi ile betimlemeyi çok çok iyi harmanlamış, araya kattığı düşünceleriyle çok güzel eserler oluşturmayı başarmıştır.

Kesinlikle adı kazınılası bir insandır. Geçtiğimiz aylarda vefat haberini öğrendiğimde ağlayacak kadar üzülmüştüm. Daha yapacak çok işi vardı Erdal Öz'ün...

"yaralısın" edebi açıdan etkileyici olmasının yanı sıra aynı zamanda önemli bir belge niteliğindedir.son sayfalara doğru açıp son cümlesine bakmıştım yine kendimi tutamayıp(bu nasıl bir dürtüdür?neden yapar bunu bir insan evladı?)kafama zıçayım.en son cümlesi okunmaması gereken kitaplardan biridir aynı zamanda.

Geri