Sunay Akın

Ramazan başı Star'da başlayan programını hiç kaçırmamaya çalışıyorum.
Bugün de programa en beğendiğim radyocu Nihat Sırdar konuktu ve çok kaliteli, eğlenceli bir sohbet vardı.
Ramazandan sonra da devam eder umarım.

Star Kanalındaki Pakistana Yardım adı altında yapılan programda güzel sözleri ile beni etkiledi
Sunay Akın :
uzay gemisine binen 3 insan hepsi ayrı ülkelerden
uzay gemisi harekete geçiyor
ingiliz camdan bakıyor ve diyorki burası benim ülkem
fransız da bakıyor ve gösteriyor parmağı ile burası benim ülkem
alman bakıyor burası benim ülkem uzay gemisi dahada ilerledikçe sözler değişmeye başlıyor
burası benim kıtam demeye başlıyorlar ve sonra
uzaya gelindiğinde burası bizim dünyamız diyorlar

Sunay Akın en çok taktir ettiğim isimlerden biri. Kitaplarını dili hem yalın, hem sürükleyici, içeriği de çok öğretici. Mesela ben ilk kızılderili kanının nasıl aktığını onun kitabından öğrenmiştim:)
Ayrıca söyleşileri ve dia gösterileri de çok ilgi çekici ve güzel. Kadıköy Halk Eğitim Merkezi' nde bir söyleşisine gitmiştim. Askerlik anılarını falan anlatırken, koltuğuma yapışıp kalmıştım:)
O bence ses tonunu ve bilgilerini çok iyi kullanan, son derece dikkatli bir araştırmacı - gözlemci!

Yok böyle bir adam dünyada bir insan bu kadar mı huzur verici sakinleştirici edebilir insanı diye düşünürüm hep.

Tıpkı roman kahramanları gibi derinlikten gelen sessiz karizma ışıltıları saçan egzantirik adam.

Kesinlikle bir masal ülkesinden gelmiş...

ŞEMSİYE

tozlu bir şemsiye durur
çatı katındaki odanın
kuytu bir köşesinde
kumaşındaki eski yağmurların
hüzünlü kokusuyla

anımsar mısın bilmem
yağmurun bardaktan
boşanırcasına yağdığı o günü
hani şemsiyeyi iyice çekip başımıza
dudaklarınla hesaplamıştım
yüz ölçümünü

nicedir sokağa çıkarmıyorum
şemsiyeyi
korkuyorum çünkü
kapısı açık kafasinden
uçan bir kanarya gibi
beni ikinci kez terk etmenden

yanıt alamayacağımı bilsem bile
yanına gidip
sorarım hergün şemsiyeye
altında elele
nasıl görünürdük diye

Sunay AKIN

not:
arkadaşlar Sunay akının üç katlı bir köşkte oyuncak müzesi var istanulda bide tv8 de saat 22:30 da programı varmış ben iş dolayısıyla izleyemiyorum siz izleyin

Sunay Akın bana göre bir yazar ya da bir şair olmaktan öte bir bilge.Konuşmalarını şöyle bir dinlediğimizde onun boş konuşmadığını görürüz,en azından ben böyle düşünüyorum.Örneğin denemelerini okuduğumuzda,okuyucuya kurgudan öte bilgi veriyor.Ve bu da sunay akını diğer yazarlar ve şairlerden farklı kılıyor bence...

TİK TAK

Ne kadar aradıysam
suyunda bulamadım tak'ları
zaman denilen kuyunun
yüzümde bu yüzden
yalnızca tik'lerini taşırım
çocukluğumun

Yarısını tuttum
çocuk doktoru
olmamı isteyen anneme
hasta yatağında verdiğim sözün
doktor olamadım ama
çocuk kaldım

İki çocuk
rahatlıkla oturduğumuz
kapının eşiğine
kendi başıma zor sığıyorum bugün
büyüdükçe insan
yalnız mı kalıyor ne ?

Kız Kulesindeki kızıldereliyi okumuştum birazcık abartılı olmakla birlikte çokta hoşuma gitmişti, çok akıcı bir anlatım üslubu var uzun süre etkisinden çıkamamıştım... Okumayanlar varsa tavsiye ederim

Araştırmacı yönünü çok beğeniyorum Sunay Akın'ın...
Mutlaka not almalı,onu okurken...Mutlaka..

Ancak,fazla geriden konuşan bir yazar..

Savunuları çok güzel,lakin;ne derece gerçekleştiriyor bunları..Haşmet Babaoğlu takımıyla program yapması da içime oturmuyor değil hani...

"onlar hep oradaydı"yı, kafamın bulanık, ruhumun uyuşuk olduğu bir dönemimde okumuştum (bkz. öss), hiç sarmamıştı beni...
konudan konuya atlıyor sunay akın,
şimdi burda yazılanları okuyunca, tekrar bir şans wermeyi düşünüyorum kitaba :)

Ha ayrıca mellon_collie konudan konuya atlama mevzusunda haklı, ama o kadar başarılı yapıyor ki bunu yani orhan veli'nin filanca şiirinde geçen, çiçek pasajı'ndaki bir lokantadan girip beyoğlu'ndaki tiyatrodan,sihirbazlık gösterisinden bahsedip cumartesi annelerini geçerek yine çiçek pasajı'ndan çıkması gibi mesela. Ama bir sürü bilgi kullanarak aradaki bağlantıyı o kadar iyi sağlıyor ki hiçbir kopukluk olmadan son derece akıcı bir şekilde gidiyor anlatımı. Çok güzel ya :)

''kırdığımız oyuncaklar''oyuncaklara olan büyük sevdasının en iyi kanıtıdır..
çok severek,hiç de sıkılmayarak okumuştum.

hemşerim:pşaka bir yana sadece şiirleriyle değil düşünceleriyle,dünyadaki yaşanan kötülüklere ve negatif pozlara karşı olan tavrı ve yumuşak edasıyla en önemlisi oyuncak lara karşı olan sevgisiyle bir ekol olmuştur benim için:)

akgün akova sayesinde tanıdım sunay akın ı ve ardından bir çırpıda tüm kitaplarını okudum.söyleşilerine gidip onu canlı canlı dinlemek ve sonrasında imza verirken kısacıkta olsa konuşabilmek ilginç bir mutluluk yarattı bende. açık söylemek gerekirse kitap okuma hevesimi arttırmış bir insandır. iyi ki böyle insanlar var bu ülke de nefes almamıza yardımcı olan.

Geri