Gibson Model Siralamasi

Arkadaslar bu aralar ikinci el gibson bakiniyorumda cok fazla degisik modeller var . Forumlarda google da cok arama yaptim ama bulamadim . Su tam olarak model siralamasini yazabilecek biri var mi? Gibsonin melodi makerdan tutunda custom shopun en ust duzeyine kadar model siralamasi yer alan bildiginiz kaynaklar varsa paylasirsaniz cok sevinirim. Bircok insan da faydalanmis olur

Tam bir model sıralaması yok aslında, yani bir yerden sonrası paralel gitmek zorunda özellikle signature serilerde. Studiolar, classicler, standartlar ve custom lar diye bakabilirsin olaya aşırı kaba bir tabirle. Bu kadarını bile bilmiyorsan "neden" bir Gibson alacaksın, yeterince Gibson dinlediğine, araştırdığına emin misin? Hangisini dinledin misal, onu biliyor musun? Dinleyip almaya karar verdiğin gitar neydi, kaç yapımıydı, chambered miydi, manyetikleri neydi, sap profili neydi, sana uygun muydu (Gibson ların en büyük handikapı budur)? Modellerin birçoğu hakkında detaylı bilgi şu linkte var, google da aradığında en üstlerde çıkan lespaul forumlarında ve wikipediada da var bir sürü bilgi.

http://thehub.musiciansfriend.com/guitar-buying-guides/the-les-paul-buying-guide

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tesekkurler yorumunuz icin. Aslinda elimdeki tum herseyi elden cikarip custom olayinami girsem diyorum. Ozellikle bu custom shoplari cok merak ediyorum. Bunlarda da herhangi bir siralama yok sanirim. Sahibinden comda bir kactane var. Fiyatlar malum tabi. Mesela r0 r7 r9 filan var class serisi es serisi filan var netten bakiniyorum fiyatlari disinda birde manyetik farklari var gerisi nedir acaba diyede merak ediyorum.

Gibsonlar hakkında öncelikle bilmen gereken nokta, headstock kısmının sık sık sapın birleştiği yerden kırılmasıdır:

Nasty-Gibson-Les-Paul-headstock-break.jpg

Bunun başlıca sebebi, bir zamanlar sap ile headstockun birleştiği yerde yaptığı şu ense desteğin var ya:

31U-482_headstock-back.jpg
1971j45hsback.jpg

İşte o destek kısmını uzun zamandır yapmamasıdır. İstersen üç bin dolar ver standart al, ister dört beş bin dolar ver custom modelini al. Hepsinde de durum bu maalesef. Buyur My Les Paul forumdan bir R8:

DSC07557_edited-1-1.jpg

Bu gitar nereden baksan 5500 - 6000 dolar arası.

Şimdi, paranı böylesine emniyetsiz bir gitara gömmeye hazır mısın? Kendine sorman gereken ilk soru bu olmalı bence.

İkinci husus, Gibson artık üçkağıçının daniskası bir firma. Buyur, kullanıcılarına duyurmadan yaptığı ciddi bir değişiklik:

http://www.gitarpedal.net/forum/18305-gibson-usa-2007-sonrasi-chambered-olayi-hakkinda.html

Gibson benim gençlik yıllarımın rüya gitarı idi. Büyürkenki idealim bir Black Beauty sahibi olmaktı. Ama son yıllarda yaptıklarından sonra Gibson'a olan güvenim öldü. Ben de LP özlemimi Greco ile dindirdim. Gayet kaliteli bir LP'e Gibson'dan da az para vererek sahip oldum. Hemen hemen stok hali ile kullanıyorum. Sadece kafama göre iki kapasitör değiştirdim o kadar.

Tavsiyem, paranı Gibson'un eski luthierleri tarafından üretilen Heritage için sakla daha iyi. H150'yi belki headstock kısmı hariç (orası zevk renk diyelim) seveceğine eminim:

H150%20VSB.jpg

Bu nefret bende oluşmadı markaya karşı, chambered bir sürü gitar çaldım çok da fark hissetmedim. Ağırlık benim için de çok büyük bir problemdi gerçekten, çözüldüğü de iyi oldu. Bir Ibanez, Fender vb. pickguard ın altı bomboş, buna kimse laf etmiyor chambered gövdenin muhtelif ve daha dengeli yerlerinde yer yer boşluklar ve sustaine etkisi "bence" daha az. Ki maun zaten özkütlesi fazla bir ağaç, les paul kasa zaten ağır bir kasa, Gibson zaten kalın kasa üretiyordu, çok da mantıksız değildi bence. Ha evet tondan götürür mü, az biraz götürür ama öyle ahım şahım şeyler değil bence, dediğim gibi çok fazla chambered gitar çaldım, chambered olmayanını da çok fazla çaldım. Heritage evet iyi bir marka, Les paul leri gibson kadar iyi olabilir, Greco da keza iyi gitarlar üretebilir ama hiçbiri Gibson değil, bir yerde markaya da para veriyoruz. Bu da bir gerçek.

Bu nefret bende oluşmadı markaya karşı, chambered bir sürü gitar çaldım çok da fark hissetmedim. Ağırlık benim için de çok büyük bir problemdi gerçekten, çözüldüğü de iyi oldu. Bir Ibanez, Fender vb. pickguard ın altı bomboş, buna kimse laf etmiyor chambered gövdenin muhtelif ve daha dengeli yerlerinde yer yer boşluklar ve sustaine etkisi "bence" daha az. Ki maun zaten özkütlesi fazla bir ağaç, les paul kasa zaten ağır bir kasa, Gibson zaten kalın kasa üretiyordu, çok da mantıksız değildi bence. Ha evet tondan götürür mü, az biraz götürür ama öyle ahım şahım şeyler değil bence, dediğim gibi çok fazla chambered gitar çaldım, chambered olmayanını da çok fazla çaldım. Heritage evet iyi bir marka, Les paul leri gibson kadar iyi olabilir, Greco da keza iyi gitarlar üretebilir ama hiçbiri Gibson değil, bir yerde markaya da para veriyoruz. Bu da bir gerçek.

Aga adamların fiyatlarında insaf olsa bende bu gıcıklık oluşmazdı açıkçası. Gerçi Gibson deyince olay "Solid Body"dir. Hem neredeyse semi hollowa dön, hem bir şey çaktırma, hem de fiyatta geçir afedersin. Bu bana fazla geldi biraz :)

Ha, sonuçta zevk renk. Sana da olumuz bir şey demek haksızlık olur bu açıdan. Ama ben kendi adıma, 90'larda çalmaya kıyamadığım, Studiosunun bile akustiği, amfideki yoğunluğu bambaşka o Gibsonlardaki yoğunluğunu tekrar göremeyeceksem, binlerce doları da dökmem.

Tabii bunlar benim görüşüm, kendi bakış açımla yazdıklarım. Herkes bana katılmak zorunda değil :)

Aga adamların fiyatlarında insaf olsa bende bu gıcıklık oluşmazdı açıkçası. Gerçi Gibson deyince olay "Solid Body"dir. Hem neredeyse semi hollowa dön, hem bir şey çaktırma, hem de fiyatta geçir afedersin. Bu bana fazla geldi biraz :)

Ha, sonuçta zevk renk. Sana da olumuz bir şey demek haksızlık olur bu açıdan. Ama ben kendi adıma, 90'larda çalmaya kıyamadığım, Studiosunun bile akustiği, amfideki yoğunluğu bambaşka o Gibsonlardaki yoğunluğunu tekrar göremeyeceksem, binlerce doları da dökmem.

Tabii bunlar benim görüşüm, kendi bakış açımla yazdıklarım. Herkes bana katılmak zorunda değil :)

Valla ben de böyle düşünüyordum, aynı böyle yeminle. Ama elime alıp çalınca öyle olmadı olaylar, bi' de şöyle bi' durum var, Amerikan yapımı olan hangi gitar ucuz ki şu an? Bi' de Gibson yazacak üstünde, hem de en ünlü kasa biçimi olan Les Paul olacak, biraz pahalı olması normal ekonomik olarak düşününce. Ha ucuz olmasını herkes istiyor tabii ki, keşke ucuz olsa da çatır çatır alsak çalsak.

Amerikan olması kurtarmıyor olayı gözümde. Artık kurtarmıyor diyeyim veya. Tüm olayları üstüste koyunca olay bana çok "overpriced" görünüyor. Dediğin gibi:

Ha ucuz olmasını herkes istiyor tabii ki, keşke ucuz olsa da çatır çatır alsak çalsak.

Hani ağaç o kadar da pahalı bir olay değil bildiğim kadarı ile. Bir chambered LP Standart 2200 dolar civarı. En büyük avantajı sadece üstünde Gibson yazması. Garibim Greco'nun üstünde "Custom" yazsa, ancak bilenine en fazla 1500 2000 dolar arasına gidiyor :)

Neyse çok dırdır ettik, başlığı açan ilallah edecek :D

Vallahi yahu ne çene varmış bizde o değil de Greco nun stratları nedir abi öyle, ne tatlı şeyler onlar öyle. İnsanın nasıl can çekiyor şöyle bi' tane mapple tuşeli kırmızı kırmızı.

:DO bile daha iyi:LOL: Şaka bir yana, baskı işlemi ucuz bir görünüm katıyor bence. Şöyle bol tereyağlı, custom shop havasında, tarz birşeyler yapsalar yaw! Janjanlı ambalaj kağıdı misali.. Kımıl kımıl.:ROFLMAO::ROFLMAO:. Bak şimdi resim gönderecem.

Yok tasarım yaptım azıcıkın:ROFLMAO: Şöyle birşey olsa olmaz mı:

1971j45hsback.jpg

Penayı gömse onu üzerine de" handcrafted, handwired" vs vs.. şeyler yapsa, fena olmaz mı? Bu arada iğrenç çizdim, nefret ettim şimdi kendimden :wtf::wtf::dead::D

Headstock kısmının kırılmasına dolaylı yoldan şahit oldum arkadaşımla aramızda şöyle bir telefon görüşmesi oldu.
+Abi benim gibson varya..
- Ne olmuş senin gibson'a ?
+Studio'dan geldim, ev soğuk akort ederken sap çatladı, ne oluyor lan derken de komple gitti sap..
-Bass gitar telini kopartan gördüm, senin gibisini görmedim. Luthier arayacaksın. Bir daha da para vermeyeceksin o markaya..

Birazcık yüklendim arkadaşma. Yalnız benzeri durumlar ESP, Godin gibi Les paul tarzı gitar üreten markaların gitarlarının başına gelebilir mi ? Bir çoğunda o destek yok.. Ben para verip aldım. ESP alacak arkadaşıma engel olayım bari..

Headstock kısmının kırılmasına dolaylı yoldan şahit oldum arkadaşımla aramızda şöyle bir telefon görüşmesi oldu.
+Studio'dan geldim, ev soğuk akort ederken sap çatladı, ne oluyor lan derken de komple gitti sap..
-Bass gitar telini kopartan gördüm, senin gibisini görmedim. Luthier arayacaksın. Bir daha da para vermeyeceksin o markaya..

Birazcık yüklendim arkadaşma. Yalnız benzeri durumlar ESP, Godin gibi Les paul tarzı gitar üreten markaların gitarlarının başına gelebilir mi ? Bir çoğunda o destek yok.. Ben para verip aldım. ESP alacak arkadaşıma engel olayım bari..

Arkadaşınıza geçmiş olsun diyelim. Headstock kısmından gittiyse akod değil de, önceden alınmış bir darbe söz konusudur bence. Yoksa akord yaparken kellesi uçacak Gibson'u, Epiphone'un en katibiyöz alt bölümü bile zor üretir.

Alınacak LP'ün ense kısmına bakmakta fayda var. O korumanın bulunması iyidir. Sonuçta dizayn Gibson'a ait, replikasını yaparken dizaynın risklerini de alıyorsunuz ister istemez. Gerçi bazı markalar o konuda hassas. Mesela ESP, LP dışında alakasız pek çok LTD modelinde dahi o ense koruma çıkıntısını koyuyor.

Ben bu Gibson hadisesinde bir darbe olmadan böyle bir şey olabileceğine inanmıyorum. Gitarı +50 dereceden pat diye -20 dereceye koyup akort edin, gene böyle bir kırılma olmaz, o kadar da değil. Bahsettiğimiz durum darbelere karşı eskisi kadar dayanıklı olmaması durumu.

Geri