Gibson Model Siralamasi

90 lardan bir gibson les paul bulun. rahat edin.
gitara iyi bakın sapı kırmayın rahat edin. yere düşürecek oraya buraya çarpacaksanız strat alın tele alın.

2 tane gibsonum var biri custom shop, bir diğeri 1990 lp custom.

ben çok memnununm . çok denedim. çok farklı alternatifler denedim ben yapamadım.

ama gelip burda gibson beğenmiyor olmanıza şaşırıyorum.

bu ferrarinin tamponu plastik abi , demek gibi birşey.

90 lardan bir gibson les paul bulun. rahat edin.
gitara iyi bakın sapı kırmayın rahat edin. yere düşürecek oraya buraya çarpacaksanız strat alın tele alın.

2 tane gibsonum var biri custom shop, bir diğeri 1990 lp custom.

ben çok memnununm . çok denedim. çok farklı alternatifler denedim ben yapamadım.

ama gelip burda gibson beğenmiyor olmanıza şaşırıyorum.

bu ferrarinin tamponu plastik abi , demek gibi birşey.

Hem 90'lardan kalma Gibson kullan ve öner, hem de hali hazırdaki Gibsonları beğenmememizi eleştir. E oldu mu şimdi? Kaldı ki Ferrari üç kuruştan kaçacağım diye plastikten tampon yaparsa o Ferrari'nin şanına övgüler dizerler mi dizmezler mi? Elini vicdanına koy da söyle. Demişim ki:

Gibson benim gençlik yıllarımın rüya gitarı idi. Büyürkenki idealim bir Black Beauty sahibi olmaktı.

Buna rağmen "Siz kimsiniz ki Gibson'u beğenmiyorsunuz?" tavrı ile yazmana da ben şaşırdım doğrusu. Zamanında yaptığı güzel işleri de var, Norlin dönemi de var, iyileşmeye gittiği 90'lar da var, 21. yüzyılda yediği haltlar da var. Gibson'un kaliteyi düşürmesi, kendi açtığı resmi forumunda bile özgürce eleştirilirken burada niye eleştirilmesin?

Gene yazıp sildim :D :D Neyse, Gibson konusunda çok üzgünüm ama Hakan abi haklı, ben de firmayı sonuna kadar seviyorum, yeni yapılan bu içi boş kasaların bile tonları bana çok hoş geliyor ama yine de bu yeni model bir delikli Gibson ı eskilerden iyi yapmıyor. Firmayı da iyice yerin dibine sokuyor, eskilerin hatrına seviyorum. Ha bu arada, benim 2 tane Gibson ım yok, 1 tane de yok.

sanırım yanlış anlaşıldım.

öncelikle sözlerim size değildi.

evet chambered muhabbeti var, kalite düşüyor . şöyle düşünmeliyiz ; talep çok fazla, tabiiki işin ticari kısımına ağırlık vermeleri beni de üzüyor,

eskiden ayda 1 custom shop çıkarırken şimdi günde 10 custom shop çıkarıyor, e tabi kalite düşüyor.

ve bu düşen kaliteye rağmen 4000 5000 dolar vermek aptallık.

Hemfikiriz,

ama burada genelleme yapılması , sapı kırılıyor diye gibson alma denmesi bana dokunuyor.

Endüstri standardı olan markalardan birisi bence gibson.

tabiiki öz gibsonlardan bahsediyoreum 900 dolarlık faded ile 2000 dolarlık bi standart arasında çok fark yok benim için şu an koşullarında.

uzun lafın kısası, tone on your fingers, çok takılmamak gerek bu mevzulara ,

2000 yılında ilk gibsonumu aldığımda sapın fotoğraflarını çekip mail atmıştım gibson fabrikasına , sap hakkında bilgi istedim vs,

gelen cevap sapı kırılmayan gibson yoktur, sapı kırılacak gibson vardır tarzında manidar bi cevaptı,

iyi bakıyorum abi bende gitarıma , iyi bakın kırılmasın sapı. soundunu seviyorsanız sapı kırılır diye endişelenmeye gerek yok,

PS: Gibsonun saçmalamanın doruklarında oldugu konusunda hemfikirim. Radikal robot gitarlar olsun, coil tap li modeller , chammbered modeller,
yeşil mavi saçma les pauller.

malesef iş ticari boyutlara büründü. ama gerçekten gibsona gönül verip de bu kotu üretimler yüzünden hayıflanıyorsanız , eminim en uygun gitarı arayarak bulabilirsiniz,

Mesa dan tutun, zvex e fender den matchless a , hacı abilerin azına 2 kuruş para çalınınca hemen fabrikalaşıyor kaliteyi mahvediyorlar,

3000 dolarlık masterbuild fenderler mapple adı altında şeker kamışı gibi bi ağaçtan üretiliyor,

malesef abi heryerde bu mevzu . o yüzden lütfen kişisel algılamayın.

siz sahnedeyken sizi dinleyen seyirci gitarınızın chambered olup olmadığını butik pedallar kullandığınızı , vs fark bile etmeyecek kadar alakasız.
soundu ayırt edebilecek bir mekan zaten türkiyede yok.

o kısım kişisel tatmin.
ben gibsonlarımı seviyorum. sevmeyene de saygı duyuyorum.

Gene yazıp sildim :D :D Neyse, Gibson konusunda çok üzgünüm ama Hakan abi haklı, ben de firmayı sonuna kadar seviyorum, yeni yapılan bu içi boş kasaların bile tonları bana çok hoş geliyor ama yine de bu yeni model bir delikli Gibson ı eskilerden iyi yapmıyor. Firmayı da iyice yerin dibine sokuyor, eskilerin hatrına seviyorum. Ha bu arada, benim 2 tane Gibson ım yok, 1 tane de yok.

onu diyorum. chambbered ı da seven var. robot gitarı da seven var,

ps: gibsonlar ana baba parası ile alınmadı . çalıştım biriktirdim yanlış anlaşılmasın. nazar etme ne olur çalış senin de olur :)

Tamamdır @lotion no problemo :) Keşke o kalite hiç düşmeseydi ve ben de gençliğimdeki Black Beauty'ye kavuşsa veya en azından o yolda olsa idim :)

Bir de itirafta bulunayım o zaman, ortam ısınsın ;)

İçimdeki Gibson sevgisini yenemeyince önce Kore bir Epi SG aldım. İyi kötü yönleri ile bayağı götürdü beni, hatta manyetik takviyesi bile yaptım.

Ama yıllarca göz koyduğum (dayanamadım imzama bile yazdım yarimi :D ) bir Nighthawk'ı takas yapmak üzere önerdiler ve sapı kırılmış olmasına rağmen "Gibsondur, kırığı olsa da kesiştiğim, hoşlandığım kızdır" misali takası kabul ettim :)

Hepimizin zayıf veya duygusal bir damarı vardır. Sapı kırılır diye konuşuyoruz ama, yeri gelince de kırık saplı Gibson ile takasa da girişiyoruz

abi sapı kırık 1960 üretim bi es 330 için 1 ay gece gündüz alet satmaya çalıstığımı hatırlarım. sapı sağlam verip sapı kırık daha üst model gibson almayı da çok düşündüm.

abi zaafımız var,

zaten idda ediyorum. yeni üretim birçok gibson u yada epiphone, veya fender i sx i gözü kapatıp ayırt etmek çok zor . lakin çok iyi epiphone lar çok iyi sx ler çaldım. abi diyorum ya ,bunmlar kişisel tatmin.

madem öyle LEGEND bir anım vardır,

sahneden indiğimde bir keresinde bir arkadasım bana sen bass mı çalıyorsun diye sordu.

gerçekten bu işin içinde okadar da çok olmayan insanların bırakın soundu , gitar mı , bass mı haberleri bile yok.

EEE biz neden yemeyip içmeyip kazandığımız 100 er lira ları biriktirip alıuyoruz bu markaları ?

güzel muhabbete son noktayı tone on your fingers lafımı genç arkadaslara hatırlatmak isterim.

PS nighthawk efsanedir,

imza: blues hawk ile yıllar geçirmiş bir dost :p

onu diyorum. chambbered ı da seven var. robot gitarı da seven var,

ps: gibsonlar ana baba parası ile alınmadı . çalıştım biriktirdim yanlış anlaşılmasın. nazar etme ne olur çalış senin de olur :)
Gibson ımız yoksa da Gibson fabrikası çıkışlı epimiz var, 2 tane Gibson alacak ekipmanımız var :p Olayın başka tarafından bakınca bütün firmalar sıvadı işin içine ama marka değeri olarak yine Gibson hala en önde gözümde. Black Beauty denen alet hala yıllar önce neyse o gözümde. Yine evi arabayı sattırır bana, o esp nin Eclipse denen zırzavatı yanından geçemez yani.

PS nighthawk efsanedir,
imza: blues hawk ile yıllar geçirmiş bir dost :p

Eyvallah ve ooo diyorum! Blueshawk ayrı bir efsanedir! Kullanıcılarında bağımlılık yapmasına rağmen nasıl kıyıp ta üretimden kaldırdılar o seriyi hala çözemedim.

Gibson ımız yoksa da Gibson fabrikası çıkışlı epimiz var, 2 tane Gibson alacak ekipmanımız var :p Olayın başka tarafından bakınca bütün firmalar sıvadı işin içine ama marka değeri olarak yine Gibson hala en önde gözümde. Black Beauty denen alet hala yıllar önce neyse o gözümde. Yine evi arabayı sattırır bana, o esp nin Eclipse denen zırzavatı yanından geçemez yani.

Eclipse gördüğüm kadarı ile ton olarak modern ama LP kılığına girmiş farklı kategoride bir alet. Gözlerimi kapatıp dinleyince bende daha çok EMG takılmış superstrat sınıfına daha yakın bir gitar hissi uyandırıyor.

abii bak dürüst olayım.

gibson eziyettir, ağır , sound çıkarmayı başarmak zaman alır. gibson gibsondan çok farklıdır. geçenlerde düşündüm. ulan bu gitarı nesi için satmıyorum.

neck e gelsen bass kaçar, bridge e gelsen tiz,

zaten sürekli boğuk :)

her les paul un çalım farkı, her yıl değişen radikal manyetikler ile konser esnasında 2 les paul arasında geçiş yaptığımda bile illakı eq ya, pedallara dokunuşlar gerekiyor.

Stabil olmayan bir markadan bahsediyoruyz.

ve bu marka için 3000 5000 dolarlar konusuluyor,

abi sanırım eski gibsonlarda bi ruh var.

hakikaten rezonant aletler, tınısı vs farklı. hissi farklı. ama şimdi les paul custom black beauty tipinde ama black beauty olmayan. hatta o modele adını veren abanoz ağacı içerisinde hiç kullanılmamış bir classic model çıakran firma firma değil, şekilci hipster avcısıdır, e tabi , gibson alınca gibsonu olan adam gibi çalabileceğini gibsonu olan ünlü gibi sound çıkarabileceğini sanan kişilere satabilir o modelleri ,

senin benim gibi burda bilgi alışverişi yapan ne istediğini bilen adamlar da kafasındaki gibsonu aramak için günler yıllar verir,

52 telemi alırken 2 yıl 52 tele deneyip , en beğendiğimi bulmak için seçtim.

ne istediğini bildikten sonra, gibson kötü üretmiş farketmez . kafandaki gibsonu sabredip bulup 25 yıl satmadan çalan adamlar tanıyorum. belki de ekipman almanın kolaylaşması, parayla doğru orantılı hale gelmesi işleri bu duruma sokmustur.

ne varsa eskide var be arkadas.

Eyvallah ve ooo diyorum! Blueshawk ayrı bir efsanedir! Kullanıcılarında bağımlılık yapmasına rağmen nasıl kıyıp ta üretimden kaldırdılar o seriyi hala çözemedim.

Eclipse gördüğüm kadarı ile ton olarak modern ama LP kılığına girmiş farklı kategoride bir alet. Gözlerimi kapatıp dinleyince bende daha çok EMG takılmış superstrat sınıfına daha yakın bir gitar hissi uyandırıyor.
Aynen öyle abi eline aldığında bi' les paul hissi vermiyor değil alet ağırlığı ve switch-potans yerleriyle :)D halbuki Esp dünyanın en özgün ve en iyi gitar firmasıydı, tüh) ama tonal olarak çok uzak. Gerçi aynı manyetikleri black beauty e tak yine eziyor. (in flames ti sanırım, tüpçü daha iyi bilir.)

@lotion , dediğin gibi, Gibson'u aramayı, seçmeyi bilmek gerek. Yoksa Gibson'un inceliklerini bilmeyen, seçme konusunda tecrübesiz kullanıcılar için büyük tehlike arz eden bir marka. Biraz da bu yüzden bazı başlıklarda Gibson'un olumsuz yönlerini vurguluyorum. Endişem, binlerce doların genç, idealist kullanıcıların binlerce dolarının onlara hayal kırıklığı olarak dönmesi. Seninle aynı durumdayız, ben de gitara başladığımdam beri neyim var neyim yok çalışarak almak durumunda kaldım.

@edizkralll BB bir sevdadır, Nighthawk bile bazen BB gibi gelir bana çalarken :) Ama o da lotion'un bahsettiği tarz acaiplikleri içeren bir gitar. Daha uzun bir skalası ve daha ince bir gövdesi var. Aslında parlak, karanlık olmaktan uzak bir tona sahip olması gerekirken, aksi gibi karanlık karakterli bir gitar :D

Yeni üretim Gibson'lar, aynı model içerisinde bile çok fark ediyor. Özellikle alt seri gitarlarda çok belirgin farklar oluyor. Sanırım ben bir epiphone aldım gibson dövüyor önermesi de buradan kaynaklanıyor.

Yeni üretim Gibson'lar, aynı model içerisinde bile çok fark ediyor. Özellikle alt seri gitarlarda çok belirgin farklar oluyor. Sanırım ben bir epiphone aldım gibson dövüyor önermesi de buradan kaynaklanıyor.

Gibson o konuda genelde dertlidir. Epi konusunda da, belaltı çalışıp Custom Epiphone ile Studio Gibson karşılaştırması yapanlar vardı bir dönem. Ama sanırım o da Custom Epilerin değerini artırmak için bir tür paralel lobi çalışması idi :)

Gibson o konuda genelde dertlidir. Epi konusunda da, belaltı çalışıp Custom Epiphone ile Studio Gibson karşılaştırması yapanlar vardı bir dönem. Ama sanırım o da Custom Epilerin değerini artırmak için bir tür paralel lobi çalışması idi :)
Valla onu bunu bilmem ama manyetikleri aynı olursa Custom Epi Studio Gibson ı dövebilir :D Hatta Usa donanımlı bir 20 yıllık bir Epi yeni bir chambered studio yu dövüyor, şahitlerim var :D

Geri