Cehalet Mutluluk Mudur ?

'Forum Meydanı' forumunda Storm_Warrior tarafından 16 Mayıs 2006 tarihinde açılan konu

1. cehalet mutluluktur....uzun bi aradan sonra matrix i izlediğimde yeniden bu laf kafamda takıldı...
    dünya üzerindeki her toplumda bu var...sadece bu dünya üzerindeki yaşama bakarak..ve sadece kendi 5 hissini tatmin ederek yaşayan insanlar...şahsen benim felsefem her zaman araştırmak ve düşünmektir...(ki felsefe zaten hiç durmadan araştırmaya dayalıdır)

sizce öylemi..gerçektende "Cehalet Mutluluk" mudur ?..

mantıklı bir şekilde tartışmaya açık bir konudur bu arkadaşlar...

2. mutluluk demeyelim de bir insan bilmediği bir konu hakkında beynini yoramaz, düşünemez bu da onu rahat kılar...yani düşündüğümüz zaman farkında değiliz belki ama ne kadar düşünürsek o kadar beynimizi yoruyor ve kendi enerjimizi de tüketiyoruz.. hep diyorlar ya çocuklar bu enerjiyi nereden buluyor diye? ben enerjinin yaşla ilgisine inanmam.. çocuklar oyunmam başka bir şeye kafa yormadıklarından düşünmediklerinden beyinleri çok taze olduğundan çokda enerjik oluyor.. etrafıma baktığım zaman umursamaz insanlarda da yaşlılığın geç geldiğini görüyorum..

bildiğin kadar düşünürsün, düşündüğün kadar yorulursun..

ve ben cahil olup rahat olacağıma bilip düşünüp yorulup erken yaşlanmayı tercih ederim..

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından düzeltilmiştir. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz ve yazım kurallarına dikkat ediniz.

3. bencede cehalet mutlulukdur.
    ama benim gibilere düşünenlere göre böyle mutluluk olmaz olsun.
    cahil kimsenin veya kitlenin düşüneceği pek bişi olmaz. aslında diyeceklerim Queen_of_Metal'in söyledikleriyle aynı kapıya çıkacak. o yüzden fazla bişiler yazamıcam :wink:
    saygılar

4. cehalet mutluluktur ama mutluluk hayattaki tek amaç olmamalıdır.

5. katılıyorum. ve herşeyi göze alabilme gücüne sahip olmalı insan.

6. bence zihnini doğru bir şekilde kontrol edebilirsen bilgi mutluluktur..bilginin..ve etrafındaki şeylerin gerçekten farkında olmak bir bilgidir...bilgininde sonsuz olduğunu düşünürsek...bilgi sonsuz bir mutluluk olur :)

7. hayattaki tek amac mutluluktur arac olarak neyi kullanirsaniz kullanin mutluluga ulasmaya calisirsiniz ve mutluluk tek amac olmamalidir diyen arkadasin amaci nedir cok merak etiim ??

8. mutluluk için aptal bir insan olmaktansa başı dolu bir bilgin olmak tercihimdir. insanlar yararına bişeyler yapmak benim amacım ve bunun için mutlu olmam gerekmiyor. ve de kendisi mutlu olmak için başkalarını harcayanlardanda olmak bana göre değil.

saygılarımla
    ..................

9. Demek ki sende insanlar yararına birşeyler yapınca mutlu oluyorsun... Mutlu olmasan niye yapacaksın ki? Kavram kargaşası olmuş sanırım

10. kör ve sağır insan nekadar mutlu olabilirki?

11. Vallaha Eskişehirde Vişnelikte HasanPolatkan Migros arkasında alışveriş ettiğimiz bir abi var, duymadığı için konuşamıyor ama mutlu:)

Ama hem kör sağır diye düşününce işte o çok kötü bitki gibi... Yahu içimi daralttın be iyi ki duyuyorum görüyorum:)

12. mutluluk gibi gözüken bir bataklıktır cehalet...

13. Yapmak istediğin herşey seni mutlu eder anlamına geliyor bu. mazoşist insanlara ne demeli, acı çekerek mutlu olunurmu?

14. cehaletle mutluluk olmaz bence insan hiçbirşey bilmeden nasıl mıtlu olabilir ki. bilemeyince neden zevk alır ya da nasıl alır.
    bence kesinlikle mutluluk olmaz cehaletle

15. Cehalet + duyarsizlik mutluluktur. Cunku bilmez ve umursamaz. Umursamadigi icinde ogrenmek, gelismekle ugrasmaz ve cahil kalir. E haliyle de yasadigi hayat yuzeyseldir.

Boyle insanlar, dusunen, okuyan, arastiran, gelisen dolayisiyla yuzeysel kalmayan ve gercekten YASAYAN insanlardan daha mutludurlar. Onlari uzecek seyler azdir, cunku umursamazlar ya da bilmezler. Dunyanin dengesi bozuluyormus, NEDEN bozuluyormus, bozulunca yeryuzunde kimseye ve hic bir canliya hayat kalmayacakmis falan oyle seyler kasmaz onlari, cunku duzunmezler..

Kor ve sagir bir insanin ne kadar mutlu oldugu tartisilir cunku o elinde olmayan sebeplerden dolayi kor ve sagirdir ama belki de cok duyarli bir insandir ve elindekiyle yetinmeyi bilen, elinden geldigince gelisebilen, INSAN olan bir insandir.

Ben kendi adima soyleyeyim, hayatimda simdiye kadar bin kere kendime sunu soylemisimdir "duyarsiz, cahil bir insan olsaydim, herseye bu kadar takmaz, uzulmez, cok cok mutlu olurdum", yine de oyle bir insan olmadigim icin aslinda daha mutluyum ;)

16. katılmıyorum zihnini istediğin kadar kontrol et duygularından dolayı bir yerde mutlaka bocalarsın gerçeği gördüğün sürece.çünkü gördüğünü farketmen henüz tam bir parçası olmadığını gösterir ve buna alışmak için de başta en azından mutsuzluk veya şaşkınlık kaçınılmazdır.

17. temel içgüdüleri yeter de artar onlara..

18. cehalet kesinlikle mutluluktur. Hiç bir şeyi sorgulamadan hiç bir şeyi düşünmeden sadece yaşanilan bir dünya için cehalet mutluluktur. Ama bu bilgi çağı yada türlü isim alan çağımızda herşeyi düşünmek zorundayiz. genel ahlak heryerimizi sarmiş durumda güzelliği şimdiki gibi lanse edilmediği bir zamanda yada güzelliği simdiki gibi sınırlanmadiği bir yerde bir insan çirkin olduğunu söyleyebilir mi? Bence hayır cehalet kendinle barışıklığı beraberinde getirir ve mutlulukta kendinle barışık olmanı gerektiri...

19. tüm dengelerden arınmış olarak yaşamak değil ama hepsinden teker teker haberdar olmadan yaşamak mutluluktur.

20. tek gaye mutlulukmudur?
    hiç acı çekmeyen,hep mutlu olan için mutluluk ne anlam ifade eder,acı ne anlam ifade eder?
    'cehalet mutluluktur' diye düşünenler çok mu bilgilidir?
    vs...diyede çeşitlendirilebilir.

Bu Sayfayı Paylaş