Salona Güzel Müzik Dinleme Hoparlörü

'Müzik - Genel' forumunda rpm tarafından 4 Mart 2014 tarihinde açılan konu

 1. rpm

  rpm

  Eve bir hoparlör almak istiyorum. Elimde dandik creative bilgisayar hoparlörü var. Bundan kurtulup film izlerken ve müzik dinlerken kullanabileceğim kulağı okşayan bir hoparlör arıyorum. Devasa bir şey istemiyorum. Son zamanda daha ufak, kutu gibi bir şeyler görüyorum piyasada, Dr. Beats falan marka. Bugün de bir tane Loewe gördüm ve sesi epey iyiydi ancak fiyatı 1000 TL'ydi ve biraz fazla geldi. Bu şekilde daha ufak bir şey olursa hoş olur.

  Aşırı yüksek ses vermesine gerek yok, sadece temiz ses versin ve baslar falan cılız kalmasın. Müzik dinlemekten keyif alamıyorum bilgisayar hoparlörüyle.

  Tavsiyesi olan varsa çok sevinirim. Teşekkürler.
   
 2. 2+1, 5+1 vs. olan şeyler müzik dinleme olayında çok fazla tatmin etmezler, ev sinema sistemleri daha kalitelidir genelde. Bütçeniz iyi ise ofiste Polk Audio nun bi' sistemi vardı, daha sonra birkaç ürünlerini daha stüdyo ortamında inceleme şansım oldu ve hepsinde de çok iyi ses deneyimledim.Bu tarz bir Hi fi sistem düşünebilirsiniz. Marka model şu an öneremeyeceğim çünkü yeni ne çıktı çok hakim değilim ama (genelde) stereo dinlemek için yapılır, 2 tane düzgün hoparlör ya da 2 yollu birkaç hoparlör iyi bir çözüm olacaktır diye düşünüyorum.
   
 3. Referans monitörleriiyle müzik dinlemek keyif veriyor kesinlikle tavsiye ederim, hatta marka olarak da behringer ms20'ye bir bakın derim, yeri gelince eq ayarlarını sıfıra dayayıp miks de yapabilirsiniz, fiyat olarak da 500 600 civarı bir fiyatı var.
   
 4. Dali Zensor 1.. 700 TL civarı.. Çok hassas, küçük ve boyundan beklenmeyecek bir bas tepkisi var.. Ancak amfiyi ne yaparsınız bilmem..
   
 5. hem müzik dinlemek, hem de sinema izlerken kullanacağınız kaliteli ürünler bu fiyat aralığını (1000 TL ve altı) bir hayli aşmaktalar. "müzik mağduru" nun verdiği öneriyi dinleyip ucuz yollu bir referans monitörü (hoparlörü) alabilirsiniz lakin 2+0 bir sistem olur ve film izlerken özellikle bassları duymak isteyeceğinizden pek tatmin olmazsınız. bunun önüne geçebilmek için ek olarak sub-woofer almanız gerekiyor ki şu anda benim baktığım bir sitede en ucuz sub-woofer 700 Tl civarı ama eminim daha ucuzunu bulabilirsiniz.
  ama bence bu tip sorunlarla uğraşmamak için
  http://www.vatanbilgisayar.com/hoparlor-ve-speaker?k3=5arti1&sb=10&sk=1
  adresinde yer alan ürünlerden bütçenize uygun olanı alabilirsiniz. hepsinin sesi sizi tatmin edecek kadar yüksektir lakin bunlar da sonuçta bilgisayar hoparlörleridir. isterseniz biraz daha para biriktirip, daha kaliteli ürünleri (hi-fi) araştırabilirsiniz.
   
 6. rpm

  rpm

  Herkese teşekkürler. Referans monitörüm var (M-Audio AV 30) ve ufak bir müzik odam var. Ancak orada pek takılamıyorum ve salon için daha genel kullanıma yönelilk bir şey istiyorum. O yüzden referans monitör olmayan bir şey arıyorum. 5+1 gibi bir şeyler ilgimi çekmiyor. Dediklerinize bakacağım.
   
 7. "Aşırı yüksek ses vermesine gerek yok, sadece temiz ses versin ve baslar falan cılız kalmasın. "

  Demişsiniz. Fakat hi-fi işinde en zor şeylerden biri bu dediğinizi yakalamak. Öncelikle ses kısıldıkça bassları kaybetmemeniz için watt değeri yüksek ve hoparlörünüzü rahat sürebilecek, torklu bir amfiye ihtiyacınız olacak. Bunu sağlayamazsanız ses kısıldıkça ilk olarak bassları kaybedersiniz.
   
 8. Altec Lansing setlere bakabilirsiniz. Ben çok severim AL markasını. Tabi bütçeye uygun Harman KArdon filan da olabilir.
   
 9. rpm

  rpm

  Tabii biliyorum ama son zamanlarda gördüğüm ufak kutular bas ve volüm olarak beni tatmin ediyor. Sanırım bu konuda teknoloji biraz ilerledi ve artık daha ufak hacime daha hi-fi hoparlör yapılabiliyor. Her halükarda bana yeterli olur.
   
 10. rpm

  rpm

  Loewe speaker 2go diye bir şey buldum, epey iyi gibi, almayı düşünüyorum. Dali Zensor 1 güzel ama amfi lazım herhalde buna.
   

Bu Sayfayı Paylaş