Dijital Wah Pedalı Önerileri

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda barrios tarafından 4 Mart 2014 tarihinde açılan konu

 1. Denediğim tüm analog wahlar ile irili-ufaklı gürültü sorunu yaşadığım ve çıldırma noktasına vardığım için dijital wah pedalları ile şansımı denemeye karar verdim. Deneyimleriniz doğrultusunda tavsiyede bulunursanız sevinirim.
   
 2. Yaşadığın gürültü sorunu clean tonlarda da var mıydı?
   
 3. Analog olanlarda genelde bypass sisteminden dolayı olabiliyor o gürültü ya da her pedal için geçerli bu düzgün bir filtreli, regüle edilmiş bir adaptör olmadığı zaman da olabiliyor, ya da pedalın tasarımından dolayı olabiliyor. Çoğu pedalın içinde ufak bir filtre bölümü olur, belki onun eksikliğindendir. Pedal zincirinde nerede olduğu da önemli, ya da taktığınız amfi , gitarda sorun olabilir.
   
 4. Yok @barrios un bahsettiği frekans kaynaklı ve büyük ihtimalle gain buna sebep oluyor. Bu zaten wahın doğasında var, çalmıyorken gelen gürültüden bahsediyorsak bunu engellemenin bir yolu yok, her wahta oluyor bu yapacak bir şey yok. Dijial de olsa olacak bir nebze. Bir sürü processor wahı kullandım daha 1 tanesinde bile az biraz mutlu olabilmiş değilim maalesef.
  Wah olsun tam olsun diyorsanız şunu deneyebilirsiniz :D

  http://www.musiciansfriend.com/amplifiers-effects/dunlop-cry-baby-rack-wah

  Sesi tam olarak şöyle
   
 5. O ihtimal de var tabi hocam, ayrıca pedal bypass halindeyken devrenin çıkışı (girişi de olabilir) toprağa bağlanacak şekilde bir switch sistemi uygulanırsa azalacağını düşünüyorum. Belki sorununuza çözüm getirebilir.
   
 6. Bypass halindeki pedalı toprağa bağlayıp nasıl bir gürültüyü engelleyeceksiniz? Truebypass olmayan bir pedalınız nasıl bir gürültüye sebep veriyor setup ınızda?
   
 7. Kondansatörlerin sızdırmasından dolayı, böyle gürültüler oluşabiliyor. Bu sızıntıyı toprağa aktararak gürültüyü azaltmak mümkün, tamamen engellenir demiyorum. Sadece ihtimal dahilinde olan bir şey. Çoğu efekt pedalında bu tarz sızıntıları engelleyen önlemler mevcut. Truebypass olmayan pedallarda bypass halinde sinyal devre elemanlarına çaptığı için hem tonu etkiliyor , ayrıca dip sesi artırması da mümkün.
   
 8. Truebypass hadisesi bence biraz fazla abartıldı yani tabii ki önemli ama jack kalitesi, gitarın kablolaması vs. bunlardan sonraki iş true bypass. Bi' video vardı misal bypass halindeki 3-4 boss u adam a/b switch ile amfiye bağlıyordu, tonun ağzına veriyordu cidden ama dip gürültüsüne bir etkisini görmedim ben, benim setupta da pedalların yarısından çoğu truebypass değil hatta 3 tanesi bildiğin dijital pedal. Evet pedalboard u araya koymazsam da direkt amfiye girersem deli bir fark var ama dip gürültüsü sorunum hiç yok.
   
 9. Aynen hocam, true bypass daha sonraya kalıyor, önceki mesajlarında yazmıştım zaten. Gürültü olayı bir çok şeye göre değişiyor, benim dediğim de bir ihtimaldi zaten, özellkilerde wahlarda benim dediğim durum daha da belirginleşiyor.Ayrıca true bypass ın da dezavantajları var, mesela, true bypass pedallardan oluşan bir setupta ton kaybı oluyor, kablo uzunluklarından dolayı, hatta sahnelerde daha da artıyor, gitar-amfi arası kablo mesafesi yüzünden. Umarım dip gürültüsüz aynı şekilde devam edersiniz :D
   
 10. Valla yıllardır neler çektim bi' bilsen bu dip gürültüsü olayından, şimdi tek sıkıntım elektrik tesisatı. Farklı yerlerde çaldıkça ufak tefek oluyor ama gitardan amfiye kadar giden yolda gereksiz uzun kablo kullanmamaya, düzgün ara jack kullanmaya çalışıyorum. İzolasyonlu adaptör sorunum var sadece, yine de memnunum adaptörden neyse ki en fazla 5 pedal 1 adaptörden besleniyor ve adaptör hiç sorun yaratmadı bugüne kadar ama bu bile rahatsız ediyor beni.
  Neyse konuyu açan arkadaş da gelsin, derdine derman olalım elimizden geldiğince. Tahmin ediyorum ki arkadaş wah efektinin doğasına karşı geliyor :D
   
 11. Evimdeki tesisatın toprak hattı düzgün -belki de hiç yok- olmadığı için, dip gürültüsü çok sıkıntı oluyor. Pedal olmadan bile, ama ev içinde yetiyor bana, pedalları felan denerken de her hafta proavadayım zaten orada deniyorum son ses :) Konuyu dağıttık ama umarım faydalı bilgiler vermişizdir, ben de Boss pw-10 önerebilirim;
  https://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=4349&gid=1713
   
 12. Evet, konu biraz dağılmış sanki, ama önemli değil:) Sorun gainli tonlarda oluyor, muhtemelen potansiyel bir gürültü var ve gain onu iyice amplifiye ediyor.
  Ibanez Weeping Demon kullanmış olan var mı peki ?
   
 13. Ben kullanıyorum. İlk mesajı okuyunca bu pedalı denemenizi önerecektim. :)

  Uzuuuun süre Crybaby Classic Fasel (GCB95-F) kullandıktan sonra satmak durumunda kalmıştım. Sonra da elimin altında bir wah bulunsun diye takasla Weeping Demon edindim.
  Açıkçası Crybaby'den sonra beklentimi düşük tutmuştum ama pedal beni yanılttı :)
  Ben de bahsettiğiniz irili ufaklı sorunlarla yıllar içinde boğuştum. En heves kırıcısı ise hışırtı yapan potans ve çivi jack kullansam bile arada bir sesin azalması - geri gelmesi idi :yuck:

  Weeping Demon'a gelecek olursak, yukarıdaki sorunlardan kurtuldum diyebilirim. Ayrıca istediğiniz wah tonuna yaklaşacak bir sürü ayar seçeneği mevcut. Kasası plastik değil, gayet sağlam. Ton hadisesi subjektif bir durum, crybaby tiz frekanslarda biraz daha lezzetli idi, kabul... Ama çok dramatik bir fark değil. Onun dışında gayet güzel bir wah. Fırsatınız varsa deneyin derim.
   
  barrios bunu beğendi.
 14. Teşekkür ederim. En kısa zamanda bir bakınacağım bu pedala bu durumda.
   
 15. İsterseniz denemeniz için benim pedalı size verebilirim, evde kendi ekipmanınızla uzun uzun deneyip öyle karar verirsiniz. Lazım olmadıkça efekt zincirine dahil etmiyorum, dediğim gibi kenarda duruyor şu an...
   
 16. Ben pek beğenememiştim sahnede birinde vardı ve processor wahı gibiydi tonları, çok belliydi simülasyon bir wah olduğu ama wp7 olduğunu görünce şaşırmıştım bu kadar da beklemiyordum. Daha sonra internetteki videolarda görünce tekrar şaşırdım çünkü sorun sanırım çalan çocuktaydı çünkü arkadaşın bahsettiği gibi o kadar bariz bir fark görünmüyor, hatta yer yer farklılıklar iyi yönde bile olabilir. Crybaby yi yüksek frekanslarda taklit edemiyor, morley in yanından geçemiyor tonal olarak. Ama ufak ufak benzetmeye çalışmışlar, en güzeli de yaylı kullanım olayı, zaten switchli waha karşıyım.
  @barrios Sizin sorununuz wahlarla alakalı değil, ne yaparsanız yapın processor wah da alsanız, üstte linklediğim 1500 liralık petrucci wahını da alsanız aynı sorun olacak çünkü wah denen belli frekansların boostlanmasından ibaret, tonda zaten bir gürültü durumu varsa iyice şişirecektir ve önünüze büyük bir gürültü çıkacaktır. Bu gürültü sorununun üstüne gidelim isterseniz, onu çözelim sonra hangi wahın tonunu seviyorsanız onu alın rahat rahat kullanın. Ekipmanınızı, ara jacklarınızı, jacklarınızı, gitarınızı, manyetiklerinizi, gitarınızın iç kablolamasını, pedallarınızı tek tek kontrol ettiniz mi? En barizi evinizin topraklamasında bir sorun görünüyor mu? Siz çalarken çalışan yüksek gerilim isteyen bir makine var mı? Mümkünse bilgisayar dahil tüm cihazları kapatıp bir de öyle çalmayı deneyebilir misiniz?
   
  barrios bunu beğendi.
 17. Bulabilirsen Digitech EX-7 expression factory.
   
 18. Sorun hem stüdyoda hem evde ortaya çıkıyor. Ama bu her iki ortamda toprak sorunu olmadığı anlamına da gelmez tabii:)
  Evde kaynağını izole edemediğim bir gürültü var; Vigier gitar (adamlar titiz üretim yapıyor, gürültü yapacağına ihtimal vermiyorum gitarın) ve Axe FX II gibi ekipman ile bile bazen kayıda dip ses çıktığı oluyor. Farklı pedallar ile de sorun devam ediyor, kullandığım Voodoo Lab Pedal Power 2 Plus adaptör de bir fark yaratmadı. Pil ile çalıştırınca da gürültü var. Elimdeki 3 wah içerisinde en gürültülü olanı 2. el aldığım Bad Horsie 2, dehşet gürültü yapıyor. Morley Mini Wah ve CryBaby GCB95 de daha az olsa da sorunlular. Kablo ile ilgili olduğunu sanmıyorum sorunun, ama onları da denemekde de fayda var belki.
   
 19. Gitarınızı değiştirmeyi denediniz mi? Vigier den kastınız sanıyorum single manyetikli, humbucker manyetikli gitar deneyin ve en önemlisi jackları bi' değiştirmeyi deneyin, en önemlisi araya hiçbir şey koymayın, en güvendiğiniz jackla gitar-pedal-amfi şeklinde deneyin ama başka bi' gitar deneyin. Mümkünse iyi-kötü bir ses kaydı atıverin çok merak ettim bu kadar rahatsız eden gürültü hepimizde olan şey midir yoksa başka bir durum mu var. Bende de bad horsie 2 var ve evet yüksek gainde gitarı çalmıyorken ve pedal aktifken gainden kaynaklı sesi katlıyor, ama bu bir dip gürültüsü değil. Çalarken böyle bir sorun yok çünkü, kayıtta da böyle bir derdim yok.
   
 20. Vigier'nin single coil manyetikleri noiseless. Kendine has bir sistemi var onların. Sıkıntının orada olduğunu sanmıyorum. Zaten humbucker bulunan gitar ile de sorun yaşıyorum ne yazık ki. Ama farklı jaklar ile deneme yapacağım. Bir kayıt almayı da denerim.
   

Bu Sayfayı Paylaş