Yardım: Cubase 5 "timing" Problemi.

'Müzik Teknolojileri ve Kayıt Forumu' forumunda aloneman02 tarafından 6 Mart 2014 tarihinde açılan konu

 1. Herkes Cubase'de gecikme sorunu yaşar, ben ses kaydedip dinlediğimde ses metronoma göre önden geliyor. Kaç zamandır bu sorunu çözmeye çalışıyorum fakat bir çözüm bulamadım. Bu konu hakkında fikri olan var mı acaba?
  Bilgisayarım windows 8 işletim sistemli Samsung np450r5e
  Ses kartım line 6 ux2
  Daw programım Cubase 5

  Lütfen yardım edin.
   
 2. Bende de aynı şey oluyor, muhtemelen sesin kulaklığa gecikmeli gelmesi yüzünden, bir çözümü varsa bilen yazarsa sevinirim. Bu arada ben bu sorunu her kanalın önünde hafif bir boşluk bırarak düzeltiyorum, bir çözüm bulunana kadar bunu deneyebilirsiniz.
   
 3. Ses kartı ayarlarıyla alakalı bir durum, nedir şu anki ayarlarınız? Proje ayarlarınız ile ses kartı ayarlarınız uyumlu mu?
   
 4. Ben her kanalı 35 ms kadar gecikmeli ayarlayarak düzeltmeye çalışıyordum ama içim hiç rahat değil. Harici ses kartının ve DAW programlarının amacına bakılırsa böyle bir sıkıntının olmaması gerekiyor ya.
   
 5. Hocam ses kartı ayarları da mı var :( Sanırım ben bu durumdan bihaberim. Proje ayarları olarak 24 bit, 44.000 Hz ayarlıyorum genelde. Buffer size de kaydı yaparken 256, 512 gibi bi değere ayarlıyorum. Proje ayarı ve ses kartı ayarını nasıl uyumlu hale getirebilirim ?
   
 6. Daw olarak ne kullanıyorsun, ses kartı sürücün nedir? Ses kartı sürücünün settings kısmında ses kartının ayarlarını yapabilirsin, daw ın üzerinde de büyük ihtimalle ses kartı ayarlarına giden bir buton vardır.
   
 7. Yukarıda da belirttiğim gibi cubase 5 kullanıyorum. Ses kartım da ux2. Ses kartı ayarları kısmını bilgisayardan buldum. Aynı pencere senin de belirttiğin gibi Cubase üzerinde de aynı ses kartı ayarlarını yapabiliyorsun (Device setup kısmından giriyorum). Yalnız ayarlardan kastın eğer buffer size ve frekans ayarları ise az önce belirttiğim değerleri giriyorum. Acaba farklı bir yol mu var veya eksik bir şey mi yapıyorum ?
   
 8. Proje ayarları ne durumda peki? Kulaklığın ses kartına takılı değil mi? Gitarı ses kartına girip monitoring yaptığında da gecikme var mı ya da kayıtta monitoring yaparken de gecikme var mı yoksa sadece kayıttan sonra mı oluyor bu gecikme?
   
 9. Sanırım görselle daha rahat inceleyebilirsiniz. Proje ve ses kartı ayarlarını ekteki resimlerdeki gibi ayarlıyorum. Kulaklığım ses kartının kulaklık çıkışına bağlı. Gitarı ses kartına girdiğimde veya kayıt aşamasında herhangi bir gecikme yaşamıyorum. Zaten sıkıntım ilginç bir şekilde gecikme değil kaydettiğim sesin metronomdan erken gelmesi.
   

  Ekli dosyalar:

 10. Driver ın güncel görünmüyor, tamamen silip bi' güncellesen, aygıt yöneticisinden sağ tıklayıp kaldırsan ve farklı bir usb portunda tekrar denesen bi' de öyle baksak.
   
 11. Aynı durum yukarıda bahsettiğim gibi bende de var ancak başka bir kayıt programı kullanarak kayıt yaptığımda bu sorun olmuyor sadece cubase'de oluyor, nedendir sizce ?
   
 12. Windows un .net framework lerini (evet işe yaramayacak ama cubase eklentileri kullanabilir belki diye), directx inizi, ses kartı sürücülerinizi güncelleyin. Buffer size ı iyice düşürüp öyle deneyin, çözünürlüğü 16 bit yapın bi' de. Eğer sıkıntı buysa bundan sonraki işlem olarak çözünürlüğü 24 bit yapıp arkaplanda çalışan antivirüs, internet tarayıcı, ıvır zıvır her şeyi kapatın, usb ye takılı her şeyi çıkartın, usb hublarını kullanan donanımları kapatın (laptop ise kısayol tuşlarıyla), görev yöneticisinden cubase ve cubase in yürüttüğü işlemlere yüksek öncelik verip deneyin. Yazılımsal olarak bi' hata yapmıyorsanız ve yeterli donanımınız varsa bunlar sorunu çözecektir diye umuyorum. Kolay gelsin.
   
  müzik mağduru bunu beğendi.
 13. Yarın bi deneyeyim hocam, umarım düzelir çünkü bıktım bu illetten, ilgin için çok teşekkür ederim.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş