Bas Gitarda Parmak Uzunluğu

'Bas Gitar ve Ekipmanları' forumunda forevergrunge tarafından 8 Mart 2014 tarihinde açılan konu

 1. Öncelikle hepinize iyi akşamlar. 16 yaşındayım. Klasik gitarla yaklaşık 6 aylık bir deneyimim var. Bu yaz bas gitara geçmek istiyorum. Ancak parmaklarım biraz kısa. Hani kız eli gibi derler ya öyle. Bildiğim basçıların neredeyse hepsinin parmakları uzun. Parmak uzunluğunun çalmama etkisi olur mu?
   
 2. Olmaz olur mu?

  Bas gitarlarda sap daha uzun olduğu için perdeler de normalden daha geniş oluyor. Ben şahsen elektro gitara alıştığım için bas gitar çalmayı penayla bile doğru dürüst beceremedim.
   
 3. Bu kızınkinden daha küçük bi elin olduğunu zannetmiyorum. Bence başarabilirsin.

   
 4. Benim de parmaklarım kısa, bir sorun yaşamıyorum. Belki bir dezavantaj olabilir ama çok önemli bir şey değil, ellerini açman, klavyeye yatkın hale getirmen daha önemli bence.
   
  forevergrunge bunu beğendi.
 5. teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz :D
   
 6. Olumsuz bir etkisi var ise de, sürekli ve disiplinli çalışmayla üstesinden gelebilirsiniz diye düşünüyorum.
   
  inhumanform ve forevergrunge bunu beğendi.
 7. Benim de parmaklar kısa ama önemli olan boyu değil işlevi, takma kafana :D

  Bass gitardan gelmeyim ben de bu arada :)
   
 8. Büyük olsa iyidir olmasada sorun değil. Tutuş tekniği falan ona göre oturuyor biraz. Herkesin tutuşu bir değil neden çünkü herkesin eli kolu bir değil. Parmaklar el kol ona göre oturuyor bir şekilde.
   
  forevergrunge bunu beğendi.
 9. Düzgün çalışmayla hiç bir problem olmaz, en fazla 1. pozisyonda half position kullanırsın o kadar, benim parmaklarım da uzun değildir.

   
  Kutay_ ve forevergrunge bunu beğendi.
 10. sol el baş parmağını yeterince aşağıda tut..Mümkünse çok az gözüksün ve sol elde parmakların başladıgı yer klavyeye değmesin. Daha rahat çalarsınız.
   
  forevergrunge bunu beğendi.
 11. söylendi mi bilmem ama "boyu değil, işlevi" ...
   
  HmzGkgz ve forevergrunge bunu beğendi.
 12. [​IMG]

  Bu abimizin de pek uzun sayılmaz ama yazdığı şarkılar hepinizin malumu. Bence o kadar önemli bi mevzu değil.
   
  forevergrunge bunu beğendi.
 13. bu abimizi çok dinler çok severim amma velakin benim parmaklar bunknilerden daha kısa elektro gitarda bir sıkıntı yaratırmı? serçe parmağım hemen hemen 2 tane 1 lira uzunluğunda
   
 14. boyu değil işlevi önemli dememiş kimse, neyse ben şimdi gideyim birkaç gün sonra geleyim.
   
 15. Uzunluk birimin iyimiş hani xD
  Bende tarif ettiğinden biraz daha uzun serçe parmak. Diğer parmaklarda o kadar uzun değil. Elimde hafiften tombul. 5 telli bassta nota geçişleri vs hiç bir sıkıntı yaşamıyorum. Bu elinin esnek ve hızlı hareket edebilmesine bağlı. Parmak açma germe perde değiştirme vs alıştırmalarını yap yaparsın. Özellikle elektro dahada rahat rahat olur. Michael Romeo ya bak abi. Tontoş amca. Ama yardırıyor sweepleri...
   
 16. abi senden önce 2 kişi söyledi :D
   
 17. Benim de parmaklar kısa ayrıca kendim de ufak tefek bir insanım.. daha önce 5 telli standart bir bas gitar kullaniyordum, çalıştıkça o parmaklar uzuyor xd.. mutlaka ayakta çalış ve egzersiz yaparken düşük hızda başlayıp yavaş yavaş metronomu arttir. önce alt tellerden başka daha rahat olur.. ama sunu eklemeden duramiyacagim, kısa bir sure önce gittim shortscale bir gitar aldım, sapı standart gitarlardan10 cm daha kisa, zaman içerisinde parmaklarım hızlandı çok daha rahat çalmaya başladım, tasidigim yuk 1.5 kg kadar azaldı, daha az yorulmaya başladım.. özet olarak kısa saplı olan gitarların anatomime daha uygun olduğunu düşünüyorum...
   
 18. parmak uzun olmalı, bir kere çalamazsın ki
   
 19. Gereken her şey söylenmiş :D
   
 20. Bende bas gitar çalıyorum ve ellerim küçük. Daha doğrusu parmak uzunlukları kısa. Ancak sorun yaşadım mı, hayır. Sol el parmaklarımda genel olarak rahat ettiğim için işaret, orta, ve yüzük parmağımı kullanıyorum. Slap atarken (daha teknik tam oturmamış olsa da) serçe parmağımı kullanıyorum. Gidip de 1.perdeden 5 ya da 6.perdeye zorlamıyorum zaten iki parmak arası mesafesini. Gerek duymuyorum elektro gitardaki kadar. Bana daha naif bir alet gibi geliyor bas gitar nedense, elektroyu elime aldığımda daha hırçın oluyorum ve o zaman parmak kısalığından dert yakınıyorum. O yüzden parmak uzunluğunu dert etme. ;) Çalışmana, çalmana, üretmene bak :)
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş