Floyd Rose Problemi

İyi geceler arkadaşlar. Schecter Hellraiser Special C-1 FR gitarım var. Son 2 aydır üzerinde 0.10 Elixir takılıydı. Hafta sonu çalarken bir anda ince mi teli saddledan çıkıverdi. Şaştım kaldım tabi, nasıl oluyor bu diye. Sonra gittim Daddario tel aldım, 0.9. Köprüyü falan ayarladım yine kendimce (hafif kalkıktı, ama öncesine göre 0 noktasına daha yakındı.) Çaldım bir iki saat. Gitarı koydum kenara, tam odadan çıkıyorum; çat diye bir ses baktım yine ince mi teli yine aynı sorun. Bu sefer tele dokunmadım bile, korktum çıkar yerinden diye ama dokunmamama rağmen çıktı yerinden.

Kısacası ince mi teli durmadan saddledan çıkıyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Gitar 8 aylık falan.

Şu anda gitarın üstünde hiç tel yok. Köprünün altında da kalın bir karton parçası var.

Teli tutan metal parçada bir aşınma vb görünüyor mu? Bayağı zamandır elime floydlu gitar almıyorum ama teli sıkan bir alyan vardı uzunca, o teli sıkan alyanı iyice çeviriyor musunuz?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teli tutan metal parçada bir aşınma vb görünüyor mu? Bayağı zamandır elime floydlu gitar almıyorum ama teli sıkan bir alyan vardı uzunca, o teli sıkan alyanı iyice çeviriyor musunuz?
Alttaki vidayı olabildiğince çevirdiğimi düşüyorum. Bir yerden sonra hiç dönmüyor, kırmaktan korkuyorum o derece.
O metal parçada da hiçbir sıkıntı yok. Hatta 6 tel arasında en temiz parça ince mi telininki. Ama niye böyle yapıyor anlamadım.

Diğer vidalardan biriyle onu değiştirmeyi deneyin bir de, misal en üstteki telle. En kalın tel o olduğundan o teli salması daha zordur eğer aşınma gibi bir durum varsa. Bi' de vidayı tamamen çıkartmışken iyice bi' bakın vida adımlarında bi' aşınma/yalama olma durumu var mı diye. Belki bir adım yalama olmuştur ve geri atıyordur ve o an teli salıyordur.

Araya kir,pas bi' şey sıkışmıştır belki. Parçayı çıkartıp temizleyin içini iyice. Köprü orijinal olmasına rağmen böyle bir sorun çıkarması ilginç geldi bana açıkçası.

Aynen arada bi' ter pas bi'şey varsa ondan da salıyor olabilir ama iyice sıkıştırınca da onun o kadar etkisi olmaz yahu. Büyük ihtimalle vidada sıkıntı var, vidayı sökmüşken pamuklu çubukla vidanın yuvasını da bi' gezdirerek siliverin toz toprak varsa çıksın madem. En temizi en üst telin vidasıyla onu değiştirmek gibi geliyor bana.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kir, pas dediğim gibi ince mi telinin metal parçasında yok. Diğer 2-3 telinkinde üst yüzeylerinde ufak var. Diğer tellerden birininki ile değiştirip deneyeceğim, iyi fikir. Böylece saddleda mı yoksa metal blokta mı YA DA benim kendi ayarımda mı bir sıkıntı var anlarız.

Ek olarak ; vidada sıkıntı varsa nereden bulabiliriz?
floyd-rose_71020.jpg

Vida dediğiniz en altta bulunan silindirler değil mi?

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=5356&gid=4573 Burda var. Önleri yuvarlak değil falan denmiş. Bakalım.

Son düzenleme:
Aynen öyle gitarın gövdesine paralel olan çıkıntılı şeylerden bahsediyoruz, teli sıkan uzun, alyan uçlu vidalar. Onu bi' çıkar, vidayı iyice bi temizle kuru ve tüy bırakmayacak bi' bezle. Daha sonra yakından tek tek vida adımlarını takip ederek ya da tek çizgiyi sona kadar takip ederek kontrol et, bi' yerde çizgi kesiliyorsa, zedeleniyorsa falan sıkıntı vidadadır ve kendini geri salıyor olabilir ama bu çok çok küçük ihtimal çünkü tek adım tutmaz vidayı zaten koca vida ama yine de ihtimal.
Bir de şeyi soracağım, köprü yüksekliğinizde bir anormallik yok değil mi? Yani tellerin tansiyonu normalden fazla yüksekse belki o da etkili olabilir. Fine tuningi de ortaya alın sanırım onlar da o vidaların konumlarını değiştiriyordu sistem olarak, belki onlarla alakalı bir sıkıntı da olabilir hatta, sıkıntıyı yanlış yerde arıyor bile olabilir eğer yanlış hatırlamıyorsam. Elimin altında floydlu bir gitar olsa açar bakardım da floyd düşmanıyız ne yapalım.

Aynen öyle gitarın gövdesine paralel olan çıkıntılı şeylerden bahsediyoruz, teli sıkan uzun, alyan uçlu vidalar. Onu bi' çıkar, vidayı iyice bi temizle kuru ve tüy bırakmayacak bi' bezle. Daha sonra yakından tek tek vida adımlarını takip ederek ya da tek çizgiyi sona kadar takip ederek kontrol et, bi' yerde çizgi kesiliyorsa, zedeleniyorsa falan sıkıntı vidadadır ve kendini geri salıyor olabilir ama bu çok çok küçük ihtimal çünkü tek adım tutmaz vidayı zaten koca vida ama yine de ihtimal.
Bir de şeyi soracağım, köprü yüksekliğinizde bir anormallik yok değil mi? Yani tellerin tansiyonu normalden fazla yüksekse belki o da etkili olabilir. Fine tuningi de ortaya alın sanırım onlar da o vidaların konumlarını değiştiriyordu sistem olarak, belki onlarla alakalı bir sıkıntı da olabilir hatta, sıkıntıyı yanlış yerde arıyor bile olabilir eğer yanlış hatırlamıyorsam. Elimin altında floydlu bir gitar olsa açar bakardım da floyd düşmanıyız ne yapalım.
Hocam köprü ayarlamada acemiyim. Telleri alıp kendim taktım ve ayarladığımda teller normalden gergindi köprü de 0 noktasına yakındı(Öyle hayvani bir havalanma yoktu). Ama tel zorlansa ortadan kopması gerekmez mi, neden köprüden çıkıyor?

Mantığını daha tam çözebilmiş değilim. Köprü kalkıyor, telleri gevşetip yayları sıkıyorum; tekrar akord ediyorum. Tel tansiyonu yükseliyor bu seferde.

Çelik telin kopması o kadar da zor değil, anlık zorlanma lazım kopması için bir de. Biz sürekli olarak telin aşır gerilmesinden bahsediyor olabiliriz, bu da iyi tutulmayan telin sıyrılmasına sebep olabilir. Köprü gitar tam akortluyken gitara yandan baktığında gitara tam paralel olmalı, bu şekilde değilse arkadaki yayların bağlı olduğu vidaları dengeli bir şekilde hafif hafif sıkarak ya da gevşeterek köprüyü paralel hale getirmelisiniz.
Welcome to the hell of shits that floyd rose creates :D

Valla aldık bir kere.:D 3-4 gün öncesine kadar gitarımı çok seviyordum, fakat şu an acayip soğudum. Gidip tel alayım diyorum ama biliyorum yine aynı olay olacak. Köprünün değiştirilmesi gibi büyük bir sonuç çıkmaz değil mi ortaya? 100-150 TL vermeyelim şimdi.:stop:

Yakınınızda var ise iş bilen bir luthiere gösterin derim. Bu kadar can sıkmaya değmez. İlla ki çok saçma sapan,basit bir şeyden ötürü kopuyordur.

Geri