İbanez ve Cort gitarların benzerlikleri/farkları

_DreamofStyks_ demiş ki:
invisiblekid demiş ki:
LuciferioN demiş ki:
cort'un,ibanez'i eşekten düşmüş karpuza çevirdiğini bizzat ben kendi gözlerimle gördüm,daya doğrusu kulaklarımla duydum.. Özellikle sustain konusunda ibanez 11 sn civarında kalırken cort 30 sn yi bile rahatlıkla geçti.. kanıt budur.. :!: isteyen rg prestige serisi bir gitar ile evl k6 yı gider kendi dener bir müzikevinde ve farkı görür..

Bu test i Gitarci da mi gordun acaba? Cunku o k6 benim k6 mdı! Ve karşılaştırıldıgı gitarda ibanez rg2570 prestige di. Ben de aynı model ibanez alıcaktım ama k6 yı gorunce k6 almıştım sonra gitarım geldiginde 2570 alan diger bi cocugun gitarıyla karsılastırmıstık. Cok daha ucuz olmasına ragmen emin olun k6 o model den daha iyi cıktı :) Hala kullanıyorum ve cok memnunum! Gerekirse bi gitar daha alırım ama bunu satmam! Herkese tavsiye de ederim :)

İnanamıyorum ya aktif manyetik takılı bir gitar ile pasif manyetikli bir gitarı sustainlerini yarıştırarak iyi-kötü diye nitelendiren bir arkadaşımız....şaka olmalı tüm bunlar değil mi....

Senin mantığından yola çıkarsak hani şu 150YTL'ye forumda zar zor satılan Squier gitarlara bitane Fernandes Sustainer Kit taksak demek ki dünyanın en iyi gitarı o demek senin için....Niye dediğini duyar gibiyim buralardan....Hemen açıklayım bu kitin normal manyetik duyumu dışında sonsuza kadar giden bir sustain özelliği var.

Yani gözünü seveyim be arkadaşım yani sen aktif manyetik ile pasifi daha birbirinden ayırt edemiosan sadece sustain ile gitarları kıyaslıosan ne olur ya hani sus et bişey yap foruma yazma duvara yaz falan yada bildiğin bi konudan bahsedelim lütfen 100lerce insan okuyo buraları sonradan işte gelip Ibanez RG2550 kontraplakmış diyen bir satıcıya inan insanlar çıkıyo ortaya....

Hayır olayı abarttığımı düşünüosunuzdur ama en basit mantık hatası şurada var Gitarcı yani Savaş Oğuz'un eline 10larca Cort EVL-K6 geçti peki neden kendisinin yıllardır sadece kullandığı gitarları pembe bir Ibanez ve diğeri Ibanez PGM....

Lütfen ya biraz mantık biraz bilgi biraz araştırma en azından aktif nedir pasif nedir bilin çok şey mi istiyorum abi....

İbanez in tabiki k6dan ustun birsuru gitarı var ama o gun orda karsılastırılan model rg2570 ti ve sadece sustain bakımından da yarıstırılmadı bu gitarlar! Malzeme, işcilik, klavye ve her konuda yarıştırıldı ve orada ustunluk saglayan gitar cort tu! Bu arada sustain konusunda da sunu solicem ilk yazan arkadas sert tonları olan bi gitar arıyodu sanırım bu yuzden cort ona cok daha ustun geldiki zaten ole ve bu gitarların ikisinide stock manyetiklerle fabrikadan cıktıgı haliyle karsılastırıldı. Yeni gitar alan biride fabrikadan cıkıs haline bakarak cort u terch eder tabiki ben kendim de rg2570 alıcaktım bu gitarıazgectim hem daha ucuz hem daha gorunce vazgectim hem daha ucuz hem daha ustun nie sadece ibanez diye rg2570 i alayım? Dream of stykes ın yazdıgı şeyler yanlıs degil ama gitarları sadece manyetik olarak karsılastırmadıgımızıda bilmesini isterim!

Arkadaşlar , ben şunu söyleyeyim, Cort vs.. ne alırsanız alın , eninde sonunda döneceğiniz yer 4 büyüklerden biri (ibanez, jackson, gibson, fender) bu 2 yıl sonra da olur, 5 yıl sonrada , ikinci el satış yapan yerlere gidin bir sürü cort ve benzeri gitar görürsünüz, yeni başlayıp 3-5 sene sonra gitarın ne olduğunu öğrenmeye başlayınca , cort vs.. ile diğer dört büyük markanın arasındaki farkı gören anında ölü eşek fiyatına gitarını satışa çıkartıyor, o nedenle yukarıda yapılan karşılaştırmalara oldukça komik geldi bana , zaten bir çok arkadaşta bu karşılaştırmanın yersizliğini belirtmiş.

Bir örnek vermek gerekirse, Cort kullanıp ibaneze , fendere vs.. geçen , bunun için para biriktiren çok duydum ama, İbanez , fender, jackson, gibson kullanıp Cort a geçen müzisyen hiç duymadım diyebilirim.

tanımıyorum Yağmur dediğin elemanı, ama öyle bir karar almışsa ya sarhoştur , ya gitardan anlamıyordur:)

Edit : Sonradan araştırdım Manga da çalan elemanmış , yukarıda yazdıklarım aynen geçerlidir, Cort alırsanız ancak Manga kadar müzik yaparsınız:) vici vici vici yani

Alırsın cort olursun mort

Küçük düşünen cort modellerine baksın büyük düşünen manga severlerde ibanez k7 alsın vici vici vici problem arkadaşımın dediği gibi.

Arkadaşlar öncelikle bir uyarıda bulunayim, lütfen saygı çerçevesi içinde tartışın ve kimseyi gitar MARKASI tercihi yüzünden aşağılamayın, kırmayın :D

Problem demiş ki:
Arkadaşlar , ben şunu söyleyeyim, Cort vs.. ne alırsanız alın , eninde sonunda döneceğiniz yer 4 büyüklerden biri (ibanez, jackson, gibson, fender) bu 2 yıl sonra da olur, 5 yıl sonrada , ikinci el satış yapan yerlere gidin bir sürü cort ve benzeri gitar görürsünüz, yeni başlayıp 3-5 sene sonra gitarın ne olduğunu öğrenmeye başlayınca , cort vs.. ile diğer dört büyük markanın arasındaki farkı gören anında ölü eşek fiyatına gitarını satışa çıkartıyor, o nedenle yukarıda yapılan karşılaştırmalara oldukça komik geldi bana , zaten bir çok arkadaşta bu karşılaştırmanın yersizliğini belirtmiş.

Bence söylediğin şeye katılmıyorum. Misal ben Jackson da Ibanez de Esp de kullandım ama Cort gitarları oldukça başarılı buluyorum :) Yalnız şunun farkında olmak lazım, her gitarın kendi sınıfı vardır. 500 liraya aldığınız gitardan 2000$lık gitar gibi olmasını beklemezsiniz. 300 liraya aldığınız bir Cort X-11'in seymour duncan manyetikleri, original floyd rose'u, abanoz klavyesi el yapımı boyası olmayabilir. Ama yine de çalımı gayet iyidir, iyi ekipmanla ve belki manyetik modifiyesiyle güzel tonlar alabilirsiniz. Kolay kolay sorun çıkarmaz vs. Bunlar bir gitardan bekleyeceğiniz temel şeylerdir. Bunları da veren bir çok Cort gitar var :)

Problem demiş ki:
tanımıyorum Yağmur dediğin elemanı, ama öyle bir karar almışsa ya sarhoştur , ya gitardan anlamıyordur:)

Adam Cort'u beğenmiştir onu almıştır... Gitardan anlayıp anlamamanın ne alakası var? istediğin tonu veren ve ihtiyaçlarını karşılayan bir gitardan daha iyisi yoktur kullanıcı için...

Yorum yaparken yanlış anlaşılacak kırıcı bir şey yazdımsa kusura bakmayın arkadaşlar, bunun için özür dilerim,
91-92 yılından bu yana gitar çalıyorum bu sitede henüz o tarihte doğmamış üye arkadaşlar var,elimden onlarca farklı gitar geldi geçti, benim anlatmak istediğim burada şu ki zamanında yani 90 lı yıllarda alternatif ürün gamı olmadığı gibi iyi ama pahalı gereçler vardı , var derken aslında yoktu zor bela bulup getirtiyorduk, mesela 98 yılında aldığım eski gitarım jackson un o serisinden Türkiyedeki mağzalarda stoklarda sadece 2 tane vardı , ben gitarı spariş ettikten haftalar sonra alabilmiştim,
Şimdi her keseye göre cihaz , her görüşe göre aksesuar var piyasada, bunlar içinde çok sayıda da kalitesiz ve belirli şartları olan kişilere hitaben sunulan ürünler var, Cort hiç bir zaman bir tema olmuş bir marka değildir , üretilme amacı da pazarlama amacı da Epiphone de , Fender Square de vs.. olduğu gibi alternatif bir markadır, Halen piyasada tema olabilmiş markalara ulaşılabilirlik varken Cort tercih etmek kişinin kendi tercihidir ve bu tercihinin hatalı olduğunu da eğer Cort firmasından ekmek yemiyorsa bir kaç sene içinde anlar, Yukarıdaki markaların her zaman pazarlama stratejisi şudur " Bakın size ucuz işçilikle bir gitar yaptık üstelik diğerlerinin yarı fiyatına , manyetiklerini değiştirirsen iyi gitar olur" gitara binlerce dolar veremeyenler için yegane çözüm budur, ama gitarından para kazanan biri bu parayı sermayesine yatırdığını bildiği için o binlerce doları vermeyi göze alır.
Bakın mesela alternatif marka çözümleri mi arıyoruz , Yamaha , Aria , Washburn gibi markalar iyi birer alternatif olabilir, Aria derken japon malıdır iyi gitardır, washburn zaten belli, Yamaha son 5-6 yılda gerçekten gitar yapmayı öğrendi,
Ama gelin görün ki Cort ile ibanezi karşılaştırmak biraz elma armut meselesine benziyor, İbanezin Başlangıç seviyesi gitarları ile belki bir nebze olsun karşılaştırma yapılabilir ama şu var iyi markanın kötü modeli ile Daha az iyi olan bir markanın iyi modelini karşılaştırmak ancak boş bir eylem olacaktır, Elinde iyi bir ibanezi olan birinin hadi şu gitarımı bir Cort ile kıyaslayayım dediğine şahit olmadım ben ama Cort kullanan bir çok insandan bu karşılaştırmayı duyuyorum, Böyle bir karşılaştırma yapmaya niyetlenmek elindeki gitara güvensizliğin göstergesidir,
Olay tamamen sizin yeteneğiniz ve yeteneğinizin sizi yönlendirdiği enstrumanla ilgilidir, Büyük markalar iyi müzisyenler için gitar üretir , diğerleri müzik yapmaya çalışanlar için üretir. aradaki fark budur.

Yukarıda yanlış anlaşıldığı üzere kesinlikle Cort vs.. markalarını ve bu markaları kullananları aşağılamak , küçümsemek gibi bir niyetim yok , kesinlikle böyle anlaşılmasın,
Demek istediğim her müzisyen bir gün gelişmeye ve daha iyisini yapmaya aday ise tercihlerinizi her zaman imkanlara veya günü kurtarmaya yönelik değil geleceği düşünerek yapın, bir gün elinizdeki size yetmediğinde gitarınızı satmak da yeni gitarı almak da her zaman belirli bir maddi külfet getirir, iyi gitarı ancak studyoda ya da konserde anlarsınız, 30 watt lık amplide bir iki ses almakla anlaşılmaz, uzun vadeli düşünmek , gerekirse iyi bir gitar almak için 5-6 ay daha sabretmek daha iyi bir çözüm , yeterince paranız olduğunda zaten tercihiniz iyi bir gitardan yana olacaktır.

Bu muhabbet uzak clickboy. Herkez bildiğini okuyor cünki. Ha cort endorser'ı olduysa mangadaki arkadaşımız. E bu cort için güzel birşey. "Aa mangadan yağmur cort turkish edition calıyor oo bizde alalım soundumuz çıksın". Koşar alırlar. Denerken bile etkisi olur. Güzel şeyler bunlar.
Ama başlık komple hata, ibanez ve cort gitarların benzerlikleri/farkları. Tartışmaya gerek olmayan saçma bi başlık.

Aslında manga'nın öyle ekstradan bir gitar olayı falan olmadığı için de gidip Ibanez'lere Jackson'lara ihtiyaç duyacağını sanmıyorum yağmur adlı şahsın. Cort işini görmektedir hem kullandığı gitar da turkish edition ara sıra yurt dışı turnede gitarla klasını koymak için kullanıyordur büyük ihtimal. Hem tonu da iyiydi hatırladığım kadarıyla...

Valla radyoda felan dinlemişimdir hiçte aklımda kalmadı. Çokda mühim değil zaten.
Sonuç olarak, gitara yeni başlayan arkadaşlar için cort güzel bir tercih olabilir. Benim bi arkadaşta vardı zamanında bana cok kötü gelmişti ama yani yeni başlayan biri için güzel. Ayrıca meraklıları varsa geçen senkopta bi tane sx görmüştüm strat tipi özel bi model mi neydi 400$ güzel tınısı vardı yavrucağın. Stratların ortalama 1500€ olduğunu düşünürsek hem görüntü olarak hem ses olarak tatmin edecek bir modeldi. 400 tane mi üretilmiş ne.
Hem zaten süper bi gitardan başlamakta gereksiz.
Oh amma yazmışım.
Ama ibanezin yeri ayrı. japonum benim :)

Arkadaşlar zaten herhangi bir gitarı yüksek bir volum ile ampliye takıp prosesör, multi efector frekansları arasında çalın , aralarında ne kadar çok fark olacak , farkı yaratmak için cepten biraz daha banknot çıkması lazım,
Örneğin Kore yapımı İbanezi olan arkadaşlar, Gitarlarının seri numaralarına baksınlar, eğer bu seri numaralar "C" harfi ile başlıyor ise zaten bu ibanezlerde koredeki Cort fabrikalarında yapılmış demektir, Bununla ilgili kaynağı Google de aratabilirsiniz İbanez Serial yazın çıkar, mesela F ile başlayan seriler Fuji fabrikası vesaire, halen bu konuyu tartışmak havanda su dövmek olacaktır, bu karşılaştırma hiç bir zaman profesyoneller tarafından profesyonel ortamlarda yapılmaz bu ticaretin doğasına aykırı.

Geri