Davul Yazma Konusunda Yardım Edebilecek?

Arkadaşlar davul konusunu çözebilmiş değilim bana ayrıntısına kadar davul yazmayı ögretebilecek müzisyen bir arkadaş arıyorum.

Cubase ile davul yazılacak add drum programıydı sanırım oda yok cubase içinde.

Gitar pro'da yazıp midi olarak kaydedip cubase'e aktarmak en kolay yöntem bence, cubase'de davul yazmak ölüm, gitar pro bu konuda daha kolay bence. Davul vst'sini ayrı indirmeniz gerek, cubase içinde de var ama pek güzel değil. Addictive Drums, Superrior Drummer yada Ez Drummer kullanabilirsiniz. Bunlardan birini indirip kurduktan sonra Youtube'dan tutorial videoları izlerseniz daha yararlı olur burada anlatmaktan.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitar pro'da yazıp midi olarak kaydedip cubase'e aktarmak en kolay yöntem bence, cubase'de davul yazmak ölüm, gitar pro bu konuda daha kolay bence. Davul vst'sini ayrı indirmeniz gerek, cubase içinde de var ama pek güzel değil. Addictive Drums, Superrior Drummer yada Ez Drummer kullanabilirsiniz. Bunlardan birini indirip kurduktan sonra Youtube'dan tutorial videoları izlerseniz daha yararlı olur burada anlatmaktan.
Şuan ses kartı yok peki yine midi klavye olarak tanıtabilir miyim hocam?

Ben de Gp üzerinden yazıp, Cubasee aktarıyorum. Bence oldukça basit. Şarkının diğer enstrumanlarını da yazıyorum. Hem bestelemeyi kolaylaştırıyor hem de demo kayıt gibi oluyor.

Guitar prodan midi şeklinde export edip, cubaseden import etmek gerekiyor. Addictive drumstan kullanılacaksa ayarlarından midi dili olarak 'gm' seçilmeli. Midi için soldan drum map de seçilerek istenilen düzenleme ya da baştan davul yazma yapılabilir.

Peki nasıl kaydettiyorsunuz ben diyelim istediğim davulu yazdım sonra hangi işlemi yapmam gerekiyor?

Gitar proda, dosya-gönder-MIDI işlemiyle kaydedebilirsiniz, sonrasında bu dosyayı cubase simgesine sürükleyin direk açılır zaten, cubase'de vst instruments bölümünden yada direk kanala tıkladığınızda solda not connected yazan yerin altındaki boşluğa tıklayıp oradan kullanacağınız davul vstsini seçmeniz gerekmekte. Ama dediğim gibi önce bir davul VST'si yüklemeniz gerek. Bu işlemler bittikten sonra davulun zil ses seviyelerini düzenleyip normal cubase kaydı gibi kaydederseniz bitmiştir :) Toplamda yarım saat almayacak bir işlem :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitar proda, dosya-gönder-MIDI işlemiyle kaydedebilirsiniz, sonrasında bu dosyayı cubase simgesine sürükleyin direk açılır zaten, cubase'de vst instruments bölümünden yada direk kanala tıkladığınızda solda not connected yazan yerin altındaki boşluğa tıklayıp oradan kullanacağınız davul vstsini seçmeniz gerekmekte. Ama dediğim gibi önce bir davul VST'si yüklemeniz gerek. Bu işlemler bittikten sonra davulun zil ses seviyelerini düzenleyip normal cubase kaydı gibi kaydederseniz bitmiştir :) Toplamda yarım saat almayacak bir işlem :)
Dostum saol yardım için :)

Addictive ile genaral midi nin notasyonu farklıdır bilginize.. Gp de yazılan davul midisine addictive ile uyguladığınızda saçma sapan bişey çıkar, en baştan drum map üstünden notaları değiştirmeniz gerekir.
Yukarıda birileri yazmış, bu sorunu aşmak için addictive in içinde GM MAP seçeneği ile standart midi haritası kullanılabiliyor...

Yukarıda birileri yazmış, bu sorunu aşmak için addictive in içinde GM MAP seçeneği ile standart midi haritası kullanılabiliyor...

Addictive drums 1.0'da bu seçenek malesef ki bulunmuyor, 1.5 sürümünü de bulup indirmek ayrı bir dert, zamanında çok uğraştım bulamadım bulduğum da upgrade olarak uyum sağlamadı program çalışmadı.

Evet haklısınız, o sürümü bırakalı oldukça zaman oluyor...

Bu durumda da çözüm yok değil sadece 10 dakika alıyor manuel olarak tekrar yerleştirmek...

GM haritası ile exportlanmış bir davul midisinde

C1 (1. oktavdaki Do notası ) KICK
C#1D1 (1. oktavdaki Do# notası ) TRAMPET KASNAK
D1 (1. oktavdaki Re notası ) TRAMPET
E1 (1. oktavdaki Mi notası ) TRAMPET 2 (bu iki trampetten biri programa göre rim-shot diğeri roll vs.. olabiliyor...)

vs.... bu şekilde gidiyor. Öncelikle GM haritasındaki ANA DAVUL AKSAMLARININ YERLERİNİ BİLMEK SİZİ HIZLANDIRIR... Yani exportladığınız midi dosyasını açtığınızda gördüğünüz notaları dinlemeden bile ne olduğunu anlayıp uygun sese taşıyabilirsiniz...

Ezbere bilmiyorsanız ve kullandığınız addictive drums programında GM seçeneği yoksa :

Guitar Pro dan exportladığınız (hiç kullanmadım bu programı hatam olursa düzeltin) davul midisini Cubase ile açın. Bu kanala Groove Agent davul prgramını açın (cubase içinde standart gelen programlardandır) aynı midi kanalından bir tane daha oluşturun ama çıkışına addictive drums açın. İlk kanalda mouse ile tıklayıp dinleyin ve o notaların hangi enstrümana ait olduğunu tespit edip karşılığını addictive drums a yönlendirdiğiniz kanalda yatay olarak o notaya tekabül eden tüm midi notalarını seçerek ''AŞAĞI, YUKARI'' tuşlarını kullanarak kromatik olarak yer değiştirebilir ve addictive drumsta olması gereken sese gelene kadar bu işlemi sürdürebilirsiniz...

Arkadaşlar yanlış anlaşılmasın ama bu tür işlerle uğraşarak sadece vaktinizi boşa harcamış olursunuz. Toontrack in dev loop arişivi mevcut. Looplar zaten müzisyenler tarafından tuşeli olarak kaydedilmiştir. Klavye ile yazmaya kalktığında mekanik duyulur. Superior drummer- the metal foundry bana göre en başarılı paketidir. Ama Davulu tonlama işi ayrı bir çabadır insanı çıldırtır verem eder. Yıllardır Addictive Drums ile uğraştım kanser etti beni :D

Hazır bu başlığı görmüşken deneyimli arkadaşlara iki sorum olacak

1- Guitar pro 5 te davul ikonu aktif olarak gözükmüyor, davul yazmak istesem ne yapmam lazım?
2- Guitar pro da yazdığım davulu midi olarak kaydedip Reaper'da kullanabiliyormuyum?

Arkadaşlar yanlış anlaşılmasın ama bu tür işlerle uğraşarak sadece vaktinizi boşa harcamış olursunuz. Toontrack in dev loop arişivi mevcut. Looplar zaten müzisyenler tarafından tuşeli olarak kaydedilmiştir. Klavye ile yazmaya kalktığında mekanik duyulur. Superior drummer- the metal foundry bana göre en başarılı paketidir. Ama Davulu tonlama işi ayrı bir çabadır insanı çıldırtır verem eder. Yıllardır Addictive Drums ile uğraştım kanser etti beni :D

Bu bakış açısı, yani müziğe nasıl baktığınızla alakalı.... Bence de hazır looplar üzerine kurmak bu işi uzun vadede çook büyük zaman kaybı ;) birinin verdiği balığı yemek, balık tutmayı öğrenmek ;) :p

Geri