Türkiye’de Gitarist Olmak!

tgtr.jpg

Aklıma gelen bir konuyu sizinle paylaşmak istedim.
Ünlü Türk gitaristler bulundukları noktaya nasıl geldiler? Acaba sadece iyi gitar çalmak yeterli mi? Konu hakkında fikirlerinizi merak ediyorum.

Son düzenleme:
Bence ülkemiz özellikle deneysel işlerde çok başarılı. Ana akım müzikte ne kadar olmuyorsa, deneysel işlerde o kadar iyi işler var.
Benim için en büyük Türk gitaristi tartışmasız Erkin Koray'dır.

Ben mi benzettim bilemedim ama, Serdar ÖZTOP'un sağındaki abimiz Hasan Cihat ÖRTER mi yahu?

Ya da çok cahilim keşke ölsem mi? :D

Bu arada kişilik olarak -şahsen tanışma şansını yakalayamamış olsam da- Asım Can GÜNDÜZ abimizi, ton ve tarz olarak da Erkan OĞUR'u çok beğeniyorum.

Mühendis olmasaydım :( Bütün gün bilgisayar başına mahkum olmasaydım :( akşamları mesaiye kalmasaydım :( o fotoğrafların arasında olmak için gecemi gündüzüme katardım... Çok depreştim lan birden... Asım Can Gündüz, Serdar Öztop ve Yavuz Çetin benim için çok ayrı adamlar. Listedeki herkesin yeri ayrı ama özellikle Serdar Öztop'un tarzı mı desem, duyguları mı desem bilemedim ama beni etkileyen bir tarafı var.

Mühendis olmasaydım :( Bütün gün bilgisayar başına mahkum olmasaydım :( akşamları mesaiye kalmasaydım :( o fotoğrafların arasında olmak için gecemi gündüzüme katardım... Çok depreştim lan birden... Asım Can Gündüz, Serdar Öztop ve Yavuz Çetin benim için çok ayrı adamlar. Listedeki herkesin yeri ayrı ama özellikle Serdar Öztop'un tarzı mı desem, duyguları mı desem bilemedim ama beni etkileyen bir tarafı var.

Patlakkulak Seninle aynı duyguları paylaşan o kadar çok arkadaş var ki :(

Hepsi birbirinden değerli gitaristlerimiz. Ama bence böyle bir karede olmak için sadece iyi gitarist olmak yetmiyor. Türkiye'de daha çok iyi gitarist var, ama malesef "ünlü" olma noktasına gelince böyle karelere girebiliyorsun ancak. Bunun için de yaptığın aktiviteyle ön planda olman gerekiyor ve doğru zamanda doğru yerde olmak gerekiyor. Biraz da şans işi galiba ünlü olmak. Yavuz Çetin hayattayken onun iyi gitarist kimliğiyle kaç kişi ilgileniyordu? Serdar Öztop yanılmıyorsam Haluk Levent'in Bir gece vakti albümünde gözükmeye başlamıştı yani Haluk Levent zaten doğru bir zamanda çıkmıştı piyasaya. Sonra kendisi prodüktörlük te yapmaya başladı. Fakat Kimse Serdar Öztop'u kendi solo albümleriyle bilmez. Neyse sadece örnek vermek istedim. Bunun yanında bu insanlar bu noktaya gelebilmek için ne emekler sarfettiler kimbilir. Ama burada Süleyman Bağcıoğlu'nu da görmek isterdim. Mesela Objektif grubunun gitaristinin aşağı kalır tarafı yoktur bence. Sokağın Sesi albümünü dinleyebilirsiniz. Son saydıklarım belki de çok üretmedikleri için ön planda olamıyorlar.

Hepsi birbirinden değerli gitaristlerimiz. Ama bence böyle bir karede olmak için sadece iyi gitarist olmak yetmiyor. Türkiye'de daha çok iyi gitarist var, ama malesef "ünlü" olma noktasına gelince böyle karelere girebiliyorsun ancak. Bunun için de yaptığın aktiviteyle ön planda olman gerekiyor ve doğru zamanda doğru yerde olmak gerekiyor. Biraz da şans işi galiba ünlü olmak. Yavuz Çetin hayattayken onun iyi gitarist kimliğiyle kaç kişi ilgileniyordu? Serdar Öztop yanılmıyorsam Haluk Levent'in Bir gece vakti albümünde gözükmeye başlamıştı yani Haluk Levent zaten doğru bir zamanda çıkmıştı piyasaya. Sonra kendisi prodüktörlük te yapmaya başladı. Fakat Kimse Serdar Öztop'u kendi solo albümleriyle bilmez. Neyse sadece örnek vermek istedim. Bunun yanında bu insanlar bu noktaya gelebilmek için ne emekler sarfettiler kimbilir. Ama burada Süleyman Bağcıoğlu'nu da görmek isterdim. Mesela Objektif grubunun gitaristinin aşağı kalır tarafı yoktur bence. Sokağın Sesi albümünü dinleyebilirsiniz. Son saydıklarım belki de çok üretmedikleri için ön planda olamıyorlar.

capricio Söylediklerinizin bir çoğuna katılıyorum. Üstteki bannera takılmamak gerekli. Zira başlıktaki ölçüye sığan ve en bilindik gitaristleri o çerçeveye sığdırmaya çalıştım. Türkiye'de Ünlü, tanınan veya tanınmayan bir çok gitarist var. Hepsini eklemek maalesef mümkün değil. Foto temsilidir.

@akustiksamuray @forbidden_city , gelin lan buraya sarılıp zırıl zırıl ağlayalım :cry:
Şaka bir tarafa ruhumuzdaki Türklük'ten midir bilmiyorum ama Serdar Öztop'un melodilerinde bizim topraklarımızdan gelen lezzetler var
Edit: Bu lezzetlerdir beni Serdar Öztop'a yakın hissettiren.(Cümlemi tekrar okuyunca çok havada kaldığını düşündüm)

Aynen öyle, bizim bu taraflardan da bir şeyler katan gitaristleri hep ayrı tutuyorum ben. Kendi doğaçlamalarımda da yer yer bu tarz şeyler çıkıyor, istemsizce çalıyorum. Kanımızda mı var nedir :) Ancak son dönemde artan 'komalı' çalım abartı haldeyse pek ilgimi çekmiyor. Kısacası harmanlamak lazım, yani en azından benim zevkim bu yönde.

Serdar Öztop dinlerken de bu yüzden bu kadar etkileniyorum sanırım, kesinlikle ilham aldığım biri.

Aynen öyle, bizim bu taraflardan da bir şeyler katan gitaristleri hep ayrı tutuyorum ben. Kendi doğaçlamalarımda da yer yer bu tarz şeyler çıkıyor, istemsizce çalıyorum. Kanımızda mı var nedir :) Ancak son dönemde artan 'komalı' çalım abartı haldeyse pek ilgimi çekmiyor. Kısacası harmanlamak lazım, yani en azından benim zevkim bu yönde.

Serdar Öztop dinlerken de bu yüzden bu kadar etkileniyorum sanırım, kesinlikle ilham aldığım biri.

Bana göre Serdar Öztop'un bu kadar takdir edilmesinin en büyük sebeplerinden biri adamın özgün olması. Joe Satriani gibi gitar çalıyor ama bunu yaparken Türk olduğunu, doğu motiflerini, oryantal ögeleri vs. hissettiriyor. Bu da hem yabancılara farklı (çekici) geliyor. Türklerde de kan çekiyor. Bu arada canlı olarak pek dinleme şansım olmadı fakat, adamın soundu tertemiz, notalar su gibi akıyor. Kompozisyonlar güzel. Sonuç başarı!

capricio Söylediklerinizin bir çoğuna katılıyorum. Üstteki bannera takılmamak gerekli. Zira başlıktaki ölçüye sığan ve en bilindik gitaristleri o çerçeveye sığdırmaya çalıştım. Türkiye'de Ünlü, tanınan veya tanınmayan bir çok gitarist var. Hepsini eklemek maalesef mümkün değil. Foto temsilidir.

Eyvallah, yanlış anlama sakın, neden şu var da bu yok demek istemedim. Sadece demek istediğim gitar deyince pek çok kişinin aklına gelen isimlerin yukarıda olanlar olması.

Bence Türkiye'de gitarist olmak, bedeli asla layık olduğun ilgiye mazhar olamamakla ödenen bir ................ demektir. Noktalı yeri küfür veya argo dışında mesleki veya duygusal terminolojik sözlerle, kavramlarla (uğraş, meslek, aşk, çabalama vb.) doldurabilirsiniz.

Bunun dışında Türkiye'de gerçek anlamda kendine özgü duruşu, tavrı olan müzisyen olmak diye bir şey zaten kalmadı. Tırt arabesk, rap, pop vb. işlerin içinde değilsen, bar müzisyeniliğinden ötesi zor.

Geri