Floyd Rose Akord Hakkında

#1
İyi geceler arkadaşlar. Geçen sefer ki Floyd sorunumdan sonra yine bir soruyla geldim.

Önceki sorun [http://turkrock.com/konu/47737/] halloldu gibi. Bugün 0.10 tel aldım, geldim eve taktım gitara. Klasik problem köprü havaya kalkıyor sorunu. Ama şöyle şimdi köprü aşağı doğru inik duruyor. Ben telleri akord ediyorum standard mi'ye. Köprü gövdeye tam paralel oluyor, fakat teller ACAYİP gergin oluyor. Bend mend bırak, vibrato bile yapamıyorum; kopacak neredeyse. Bu sefer yayları gevşetiyorum, köprü kalkıyor; tellerin gerginliğide biraz azalıyor. Tünel'e falan götürüp getirdiğimde köprü cillop gibi oluyordu, tellerin tansiyonu az oluyordu; çok rahat bend vb. yapabiliyorum, köprüde tam paralel olurdu gövdeye. Ama şimdi neyi eksik veya yanlış yapıyorum anlamadım. O kadar video vb. izledim, Selim Işık falan. Ben normal akordluyorum ama teller çok gergin oluyor. Yayları gevşetsem köprü kalkıyor, yayları biraz daha gersem teller kopacak!:rage::rage:

Bu köprüyü nasıl gövdeye tam paralel ve telleri de gergin olmayacak şekilde ayarlayabilirim?
 
#2
Selamlar. Öncelikle Floyd Rose Hakkında Herşey adlı başlığı okumanı tavsiye ediyorum. Bunun dışında, acaba gitara kalın bir tel takımı takmış olabilir misin? Örneğin ben genelde 10luk telleri Standart E'de kullanıyorum. Senin tellerin 11 ve üstü bir takımsa sorun bundan kaynaklanabilir.
 
#3
Çok temel bir kural: Akortlu durumda floyd rose gitara paralel durmalıdır, başka bir opsiyonu, şekli şemalı, alternatifi yok. Ona göre alçalttım, buna göre yükselttimi de yok. Ne yapacaksanız öncelikle bunu sağlamalısınız. Eğer bu durumda akortlandı, paralel, bir problem yok ise ve halen gerginse, sebebi tellerdir. 10luk tel de gayet gergindir. Bazı markaların boyuna oduğu kadar enine de gerilimleri yüksektir, bendlerde zorlar.
 
#4
Selamlar. Öncelikle Floyd Rose Hakkında Herşey adlı başlığı okumanı tavsiye ediyorum. Bunun dışında, acaba gitara kalın bir tel takımı takmış olabilir misin? Örneğin ben genelde 10luk telleri Standart E'de kullanıyorum. Senin tellerin 11 ve üstü bir takımsa sorun bundan kaynaklanabilir.
Yok, hep sizin gibi kullanıyorum ben de. 0.10 teli Standard E'de kullanıyorum.

Tel direnci elbette olacak doğrudur, ama şu benim yaptığım gibi de olmamalı. Çok gerginler, gitara yeni başlamış olsam anlayacağım, 0.10 telde yapamıyorum bend diye. Ama teller AŞIRI DERECEDE gergin olduğu için yapamıyorum. Bu gerginliği köprüyü paralel hale getirerek nasıl azaltabilirim?
 
#5
Anlatamadım galiba. Yani tellerin gerilimini azaltamazsın, o kendinden oluşan "pi" sayısı gibi bir sabittir. Gerilim telin kendi cinsinden kaynaklanan bir durum. Standardı köprünün paralel olmasıdır, bunu sağlarsan olması gerektiği gibisini bulmuş olursun. Yani bu işin başka bir alternatifi ya da süprizi yok, "köprü olması gibiyse", "akordun tam ise" tellerde gergin ve rahatsızsa; gergin ve rahatsızdır. Düzelmez. Daha doğrusu sen bu ayarları tam yapınca düzelecektir.
 
#6
Anlatamadım galiba. Yani tellerin gerilimini azaltamazsın, o kendinden oluşan "pi" sayısı gibi bir sabittir. Gerilim telin kendi cinsinden kaynaklanan bir durum. Standardı köprünün paralel olmasıdır, bunu sağlarsan olması gerektiği gibisini bulmuş olursun. Yani bu işin başka bir alternatifi ya da süprizi yok, "köprü olması gibiyse", "akordun tam ise" tellerde gergin ve rahatsızsa; gergin ve rahatsızdır. Düzelmez.
Benim teller kopmadan önce yine 0.10 tel vardı ve tansiyonu gayet iyiydi. Çok rahat çalabiliyordum ama kendim takınca teli aşağı yukarı azıcık bir şey oynatamıyorum. Sorun telden değil benden kaynaklı değil midir?


NOT: AMACIM KIZDIRMAK DEĞİL. :oops:
 
#7
Aynı tel markası değildir muhtemelen. Şu an kullandığınız telin markasını öğrenebilir miyim? Zaten aynı tel olsaydı köprü inmez ya da kalkmazdı, aynı şekilde kalırdı. Yani tel veya floyd rose kaynaklıdır. Başka bir ihtimali olduğunu sanmıyorum. Tabii bunlar farketmediğiniz basit bir hata yapmadıysanız geçerli.
 
#8
Aynı tel markası değildir muhtemelen. Şu an kullandığınız telin markasını öğrenebilir miyim? Zaten aynı tel olsaydı köprü inmez ya da kalkmazdı, aynı şekilde kalırdı. Yani tel veya floyd rose kaynaklıdır. Başka bir ihtimali olduğunu sanmıyorum. Tabii bunlar farketmediğiniz basit bir hata yapmadıysanız geçerli.
Öncesinde Elixir 0.10 vardı, şimdi Daddario 0.10 var.
 
#9
Telde kullanılan malzemeler sarımlar marka aklına gelebilcek her şey etkiler bu gerginliği, arkadaşlar da söylemiş, eğer ayarların yerindeyse köprü paralel akordun tamsa, sıkıntı yoktur, alışıcan artık o gerginliğe, oluruna bırak parmakların güçlensin, yumuşak bi tele geçince daha rahat edersin hem
 
#10
Ben de yıllar öncesinde yaşıyordum bu sıkıntıyı Floyd Rose'lu gitarımda. Yeri geldi 11 telle standart akortta çalmıştım ama birden her zaman kullandığım 10 numara tel daha sert gelmeye başlamıştı. Bir süreliğine akordu düşürmüştüm o yüzden. Tam bilmiyorum ama kişisel fikrim psikolojik sebepler etkiliyor olabilir, ya da en azından gitar kaynaklı olmayan şeyler. Biraz paslanmış telle bir süre çaldığım zaman ellerim daha çok acıyor ve sonra sıfır tel de taksam artık elimde nasır mı oluşuyor ne oluşuyorsa bir süre çalamıyorum. Biraz mola verip güç kuvvet toplamak gerekebilir belki ne bileyim :)

Şu an ben de gitarlarımda D'adario kullanıyorum ve tansiyon gayet normal geliyor, 10 numara. Ben de ne yap et alıştır kendini derim. Hatta birazdan yeni aldığım gitarımdaki 9 numara telleri söküp 10 numara tel takacağım. Bu arada gitarın diğer ayarlarında herhangi bir problem yok değil mi? Sap ayarı ne durumda? Köprü yüksekliği fazlaysa daha tansiyonlu geliyor olabilir belki. Alt kısmı biraz daha düşük ayarlayabilirsin. Bu arada yaylarla yapman gereken tek iş köprüyü paralel konuma getirmek. Telin tansiyona müdahele edemezsin CoolDog'un dediği gibi.
 
#11
Gitarın arkasındaki kapağı açın ve orada yayları tutan iki vidayı duruma göre sıkıp gevşetirseniz bence sorunu çözebilirsiniz.
 
#13
Aynı kalinliktaki tellerin tansiyonu aynıdır, aynı olmazsa salinim frekansı değişir dolayısı ile akord değişir. Sen telleri beğenmemişsin sıkıntı bu.
 
#16
#19
Selam, floyd rose kullanıyorum ve sıkıntını anlayabiliyorum. Sorun şu; 10'luk tel demek her zaman aynı 10'luk tel takımı demek değil. Yani söylemek istediğim en alt telin ölçüsü 10 olabilir ama 6 tele doğru tellerin milimetrik kalınlıkları değişiktir eski tellerine göre. 0.10-0.42 takımdaki teller 0.10-0.46 takımındaki tellere göre daha yumuşak(ya da hafif her neyse) olacaktır. Senin yaşadığın sıkıntı da bundan kaynaklı. Ancak tahminimce elin alışırsa kulağına daha güzel gelecektir sesi
 

Üst