Solak olmak.

baba büyüksün.. ya ben şunu anlamıyorum millet niye bu kadar solak çalma olayına kıl oluyo arkadaşım eğer rahat ediyosan (ben gitara başladığımda direk gitarı solak tuttum) mesele yok..yani solak olarak rahatken ''ya gitar bulamazsam'' diye derde düşüp sağ gitarı alıp kendini kasan ve sonunda 2 ay sonra gitarı bırakanlarıda çok gördüm eğer nası solak çalınıyo diye merak ediyosanız (linkini veremicem) youtube de bi gezinin orda ''mat gitar solo'' birde meksikalı bi kardeşimiz var nası çalınıyo izleyin...sevgiler

blindfold demiş ki:
arkadaşlar ibanez in solak modeli nası bilen var mı kullanan ?
grg170dxl kullanıyorum.en sevdiğim özelliği klavyesinin rahat olması..2 aydır kullanıyorum gerçe ilk elektro gitarım,o yüzden pek teknik birşey diyemeyeceğim :) ama sağlam gitar,klavyede rahatlık arıyorsan ideal...

Ben de solak bir gitarist olarak duygulandım buraya bişiyler yazayım dedim,

internetten gitar sipariş edenler varsa site önereyim: www.lefthandedguitars.co.uk

ben yurtdışından gitar almadım hiç ama solaklar için eşya satan "Sol Elim" mağazasındaki bir arkadaş önermişti siteyi.

ayrıca bateristimiz de solak, o bambaşka bi çile

Benim gibi solak olup gitarı sağlaklar gibi çalan var mı? Merak ettim. Sol el klavyede ve normal gitarla çalınca güçlü olan el klavyede oluyor. Belli noktalarda avantajı oluyor, sololarda mesela. Tabi bir de arada bir praktis etmek lazım. Neredeyse çalmıyorum artık gitar, geçen denedim, felaket kötüydü... biraz ısıtmak lazım elleri. Rezil oldum kendi kendime :p

solağım ama stüdyoda karmaşa olmasın diye davulu sağ çalıyorum ona alıştım ama bir problem var ataklara falan solla çıkıyorum dolayısıyla çapraz el olayına giremiyorum(hi-hat+snare gibi) ellerim dolanıyor nasıl çözebilirim?? :(

solak olmanın dayanılmaz hafifliği :) :

bir önceki postta davulla ilgili sormuştum şimdi asıl iş gitar için soruyorum :D 9 senedir sağla gitar çalıyorum ama biryere kadar geldim artık geliştiremiyorum.. elimdeki gitarlardan birinin tellerini değiştirip solla yeniden çalışmaya başlamak ne kadar verimli olur? Yapan var mı? uyumsuzluk normalden de mi beter? bırak hacı sen sağla devam et diyen var mı? yoksa en kısa zamanda başlamalı mıyım çok farkettiriyor mu?
(sadece klasik çalıyorum, pena değil tırnakla çalıyorum)

bilgisi deneyimi olan varsa yorumunu esirgemesin lütfen

Anelor demiş ki:
Herkeze merhaba,
Ben yaklasik 4-5 aydir gitar caliyorum ve solagim.
Solak gitar caliyorum ve bu nedenle biraz sıkıntı cekiyorum.
Istedigim gitarlarin solak modellerini bulamiyorum vs.
Ileride solak olarak zorluk ceker miyim?
Sizce yolun basinda iken saglak calmaya mi baslamaliyim ( cok zor olucak hic istemiyorum ama ).
Yorumlarinizi bekliyorum.

Valla ben elektro gitarla sağ çalmayı çok istedim baya bi denedim olmadı hatta kafam bozuldu bıraktım öğrenemiyceğim diye isteğim kırıldı senin yerinde olsam hiç denemezdim sağ çalmayı
boşver sol devam et sen

Tool'un gitaristi Adam Jones örnek olsun size =) Solaktır kendisi ama sırf Gibson Custom Les Paul Silverburst (üretilmio artık) gitarı için sağ ile çalmaya kasmış =)

bende aslen solak olup sağ çalanlardanım :) ilk gitara başladımğımda - küçüktüm henüz- babam bana bi gitar almış gelmiş. sağlak klasik gitar. ozamanlar bilmiyorum tabi sağlak olunca farklı solak olunca farklı olduğunu. kursa başladım tutuş pozisyonlar falan filan, sağla devam ediyodum, tabi hocanın herhangi bir bilgisi yok konuyla ilgili :) bigün kitaba bişeyler yazıyodum adam baktı baktı... çat enseye bi patlattı, ulan niye söylemedin solak olduğunu dedi :) iş işten geçti şimdi değiştirirsek daha kötü olur dedik, ve böyle devam ettim. bence değişyitmediğim iyi oldu, fakat sağ elde problem yaşıyorum. sololarda hızlandığım vakit, sağ-sol koordinasyonu bozuluyor (sağ el kaynaklı).

Arkadaşlar bende yaklaşık 6 yıldır solak gitar çalıyorum .. hiç becerim yoktu ilk elime aldım solak gitarı arkadaşın gösterdiğini çaldım ilk seferinde biraz da yetenek galiba :p şu an mutluyum halimden.. YOGGUM arkadaş sağ-sol koordinasyonunu extra egzersizlerle bence çözebilirsin.. herkese kolay gelsin ::D

solağım ve mutluyum,gitar sorunu artık pek kalmadı diyebilirim mesela ibanezin solak yapımları var uygun fiyata ve profesyonel olarak solak gitarlarıda fenderde yapıyor.nasıl rahat ediyosan öyle çal

Geri