Prosesöre Bağlamalık Düşük Bütçeli Amfi Önerisi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda Futurism tarafından 24 Mart 2014 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba,

  Evde çalmalık 15-20w'lık bir amfi bakıyorum. Prosesör ile amfiye giricem (pod xt live alacağım %90). Benim için önemli olan hoperlörün kaliteli, flat bir sese sahip olması. Amfiyi sadece hoperlör görevi görmesi için kullanacağım. Bunun için bi giriş vardı amfi üstünde. adı ne hatırlamıyorum ama ondan olması gerekiyor.

  200-250 TL civarı bütçe var.
  Teşekkürler.
   
 2. Belirlediğiniz bütçe send-return olan bir amfi için oldukça düşük. Bulabileceğinizi sanmıyorum. O fiyata Marshall MG15 - MG30 öneririm. Aynı zamanda Pod xt ile uyumludur.
   
 3. FX Loop'lu bir amfi arıyorsan şart değil. Eski seri PODları amfinin inputundan girip, clean kanalda amfinin eq katını flat ayarlayarak ta gerekli ve güzel tonları elde edebilirsin. Bu şekilde kullanıma uygundır tasarımları.

  Sana 12" hoparlörlü bir amfi gerek. Mershall'ın eski Valvestate serisi ikinci elde ucuzladı. 30 wattlığını 250 -300'e bulabilirsin. Üstündeki hoparlör de iyidir. Ibanez'in TBX serisinde, "Power Jam" denilen hoparlörü barındıran modelleri de aynı fiyatlarda bulman mümkün. (Benim kabin Power Jam yüklü, son derece memnunum)

  Laney'in de bazı 15 - 20 wattlık modelleri var. HC (Hardcore Max) serisi biraz salantılı ama diğer serilerine bakabilirsiniz. Güzel bir markadır.
   
 4. Fender Frontman serisi 15 ve yukarısı.
  Bulabiliyosan ''Mexico assembled'' ibareli olan 90'lar üretimleri fiyat/kalite aralığında efsane bence.Tek tük düşüyordu 2-3 yıl önce siteye.150-200 lira civarıdır.
  Geçen hafta çin üretim 15r aldım o bile 200 lira için çok çok iyi amfi.200 liralık amfinin reverb içermesi güzel bişey misal
   
 5. Valvestate serisi 250-300' e bulmak imkansız gibi geldi bana...
   
 6. Aksine, 15 - 30 watt arası sürekli olmasa da düşebiliyor. Eski model malum. Sahibindende gördüm; 30 wattı 300 350 arası bir fiyata sattılar. 15 wattı da 270 gibi bir fiyata veren oldu. Kondisyonları da "sıfır gibi" olmasa da iyiydi.

  Tabii bu işler satıcının ihtiyacına veya insafına da bağlı.
   
 7. Yeniyim bu işlerde bazı terimleri anlamakta güçlük çekiyorum kusura bakmayın öncelikle.
  İnternette gördüğüm kadadıyla MG'nin 15-30 watt'ında Send return yok. İşimi görecek bir alet değil sanırım bu yüzden.

  İnputtan giriş yapıp EQ ayarlarını flata getirmem ve clean kanalını açmam prosesörde ayarlanmış tondan daha farklı bir sound almama sebep olur diye tahmin ediyorum. Bu riski almak istemememden dolayı Send Return daha sağlıklı olacaktır.

  Dediğiniz modellere bakacağım. Teşekkürler.
   
 8. Dediklerin açısından yanlış yoldasın. Ben POD kullanıcısıyım. İki lambalı amfi sahibi olmama rağmen elden çıkarmadığım tek prosesördür POD. Ben POD'u MG15 ile de kulandım ve flat eq, input şeklinde kullandım. Gerekirse flat bıraktığın eq ile de sound ihtiyacına göre oynarsın, ama temel ayarları flat eq ile yapmak en sağlıklısıdır ki POD'dan gelen sound ön plana çıksın. POD serisi bırak direk inputtan girmeyi, direk mikseden hatta kulaklıkla kullanma gibi en kötü durumlarda en verimli şekilde ton çıkarmak mantığı ile yapılmış bir seri. Aslında ahım şahım bir amfiye de ihtiyacı yok. 12" hoparlörlü, ekonomik fiyatlı gayet normal bir amfi de işini görür.
   
 9. Ö.m. attım.
   
 10. Marshall G15 rcd yaylı reverb tanklı tertemiz bir amfi var şehir Ankara. Amfide sanırım ingiltere yapımı hindistandaki mg serilerinden değil. Düşünürseniz detaylı bilgi veririm ö.m atabilirsiniz.
   
 11. Allah aşkına şu tavsiye - öneri başlıklarını alım-satım başlığına çevirmeyin, ayıptır!

  Yanlış yere yazıyorsun. Seni şöyle alalım daha uygun olur en azından:

  http://turkrock.com/konu/47935/
   
  Kerem bunu beğendi.
 12. Pardon pardon ben öneri olduğunu görmedim bile :) bir ilanım filanda yok arkadaşın yazısını görünce aklıma geldi. yanlış yazmışım afedersiniz.
   
 13. Selamlar,

  Anladığım kadarıyla tonun neredeyse tamamını prosesörden elde etmek için olabildiğince flat bir yükseltici arıyorsunuz.

  Gitar amfilerini kabaca "preamp + poweramp + hoparlör + kabin tasarımı" diye çözersek bunların her biri, sizi flat'likten uzaklaştıran etkiler olacaktır diyebiliriz.

  Tavsiyem, monitör hoparlör edinmeniz yönünde olacaktır. Hem stereo efektlerden de (reverb, delay, modülasyon vs.) büyük verim alırsınız. Tabi bahsettiğiniz fiyat aralığında bu da zor. O yüzden şimdilik geçici çözüm mahiyetinde MG-15 ayarında bir şey temin edip iyi bir çift monitör hoparlör için para biriktirmek benim yapacağım şey olurdu.
   
 14. Kimse kızmasın, yanlış anlama da olmasın; fakat herhangi bir amplifikatör bile işinizi görür bence, bu kadar kastırmanıza gerek yok. MG15 leri falan geçtim, yeterli büyüklükte bir hoparlörü olsun yeter. Ne tüplü olması, ne send-return bloğu olması, ne EQ yapısı, ne drive tonları falan hiçbiri işinize yaramayacak. Çünkü hepsini prosesör hallediyor.

  Bende POD X3 var ve çıkışların nasıl davranacağını seçebiliyorsunuz. Mesela ampliye direk ya da power katından girip girecekseniz ona göre ayar çekiyor kendine. XT de de öyle mi bilmiyorum. Eğer öyleyse, yeterli büyüklükte hoparlörü olan herhangi bir ampli alın gitsin. Uğraşmayın bu kadar.
   
 15. Hocam monitörleri denedim fakat hiç memnun kalmadım. Bu yüzden elimde olan monitörleri sattım.


  Direkt inputtan girdiğim taktirde kullandığım amfinin kendi karakteri de tona yansıyacak ortaya prosesörün verdiğinden çok daha farklı bir ton ortaya çıkacak. Benim gördüğüm, duyduğum bu şekilde.
   
 16. 200- 250 liraya alacağın bir amfi 250 liraya alacağın pod 2.0 dan daha karaktersizdir merak etme.
  Her hangi bir amfi işini görecektir. He ekstradan hopörlör çapı büyük 12" gibi bişeyler bulursan kaçırma.
   
 17. Katılıyorum ve aklıma gelmişken ekliyorum. Amfi karakterinin POD'a yapacağı etki atla deve değil. POD çok kaliteli bir dijital modelleyici sonuçta. Kendi ağırlığını hissetirir. Saz amfisi, MG15 hatta lambalı amfiyle dahi inputtan kullandım hep. Hepsinde de POD'dan gelen karakter ağırlıktaydı. Hatta lambalıdan hafif overdrive bir tonun üstüne açtım, POD'dan gelen clean ton etkilenmedi. Alet tam bir felaket durumu kurtarıcısı meraklanma ;)

  EDIT: Hafif overdrive dedim ha! Amfiden harıl harıl distortion alıp üstüne POD açılmasın, o durumda artık ton dağılır. Uyarmadı da demeyin :)
   
 18. Input çok sakat ya. Hiç içim sinmiyor. İstiyorum ki Pod'un internette hazır tonlarını alıp direkt kullanayım.
  Ama eminim ki direkt pod'daki tonu alamam eğer inputtan girersem. Hissedilebilir bir fark bariz olacaktır diye düşünüyorum. Biraz pinpirikli olduğumdan içimi yer durur bu kusur. Uyuyamam geceleri.
   
 19. Bak, kuru inat yapma şimdi. Sen hissediyorsun, hislerini aktarıyorsun ama insanlar yaşadıklarını, bildiklerini, tecrübelerini aktarıyor. Input olayı niye sakat olsun? "Sen amfi tasarımcısı mısın?" diye sorarlar o zaman. Al 20.000 dolarlık bir Trainwreck amfi veya daha ucuz bir klonunu, ekle bir Fx Loop bakayım sonucu ne oluyor? Bir de pedalları falan inputtan gir o zaman sonuca bak.

  Fx Loop dediğimiz hadise, tasarıma bağlı bir hadisedir. Fx Loop yoksa, ya tasarım gereği ihtiyaç yoktur, ya da fiyat performans olayı yüzünden konmaz. Kaldı ki masraflı bir olay değil. Bir amfinin Fx Loopsuz olması, kötü olması anlamına gelmez.

  İçine sinmiyorsa, ucuzundan düşük wattlı, Fx Looplu bir amfi al yine. Ama insanların iyiliğin için sunduğu bu kadar bilginin, birikimin, tecrübenin üstüne de basıp geçme. Aksi takdirde insanlar "Ne halin varsa gör" deme hakkını kullanabilir bu kez.
   
  programci_84 bunu beğendi.
 20. Kusura bakmayın ama ona kalırsa hoparlörün etkisini de gözardı edemeyiz. Bu durumda kaliteli bir monitör hoparlör almanız gerekiyor. HS50M alsanız 1000 liradan aşağı değil.
   

Bu Sayfayı Paylaş