Orta Seviye Condenser Mikrofon Önerileri

'Elektro Gitarlar' forumunda ugur86 tarafından 28 Mart 2014 tarihinde açılan konu

1. Merhaba arkadaşlar, yakın zamanda hem vokal hem de enstruman kayıtlarında kullanabileceğim iyi bir geniş diyafram mikrofon almayı düşünüyorum. Başlangıç için Rode nt2a fena değil ama aradığım çok daha iyisi...

Kayıt zincirinde; mikrofon RME Babyface ve SPL Goldmike preamp ile birlikte kullanılacak.

Ses karakteri olarak; oldukça yumuşak ve herhangi bir frekans aralığında abartı yapmayan, doğal tınılar yakalayabileceğim bir yapıda olmasını tercih ediyorum.

Aklımda bazı modeller var ama yine de önerilerinizi ve varsa bu mikrofonlarla alınmış örnek kayıtlarınızı paylaşırsanız çok memnun olurum. Bütçe dahilinde (thomann fiyatları için konuşuyorum) Brauner Phantom Classic, Neumann TLM103, sE z3300a gibi modelleri alabilirim. AKG c214'ü denedim açıkçası beğenmedim, enstruman için tizleri çok sert ve basslarda bir abartı var bence, nt2a'yı daha flat buluduğumu belirtmeliyim. Studio Projetcs'in C1 ve B1 modellerini de denedim bana tizli ve sert geldi, bu süreçte genel olarak tiz ve sert sese katlanamadığımı anladım artık [​IMG] Lambalı mikrofon düşünmedim, çünkü alacağım preamp da (Goldmike) zaten lambalı ve sesin iki defa makyajdan geçmesi pek mantığıma yatmıyor. Eğer ki Goldmike'a hiç para verme, aradaki farkı katıp çok iyi bir lambalı mikrofon al derseniz, bunu da örnek kayıtlarla desteklerseniz onu da ciddi ciddi düşünürüm...

Öneri ve tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum, saygılar...

Bu Sayfayı Paylaş