Jean-Auguste-Dominique Ingres

Fransız bir ressamdır , Montauban ' da doğmuştur 1780 - 1867 tarihleri arasında yaşamıştır.Heykeltraş ve ressam olan Jean-Marie-Joseph Ingres in oğludur.Expressyonizmin öncülerinden olan Ingres ( anger diye okunuyor ) en sevdiğim ressamlardan birisidir.Sizlerinde bu sanatçı hakkındaki fikirlerinizi bilgilerinizi paylaşmanızı isterim...

evet ben de bu ressamı biliyorum ama taner ceylan'ın çizgilerini beğenmeyen bir insanın bu adamın şekilsiz şeylerini beğenmesi bana biraz garip geldi neyse.. tek güzel eseri bence la riviere..onu da kızın güzelliğine borçlu olduğunu söyleyebilirim..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
:LOL:

Taner Ceylan 'ın çizimlerini beğeniyorum ben ama senin abarttığın kadar değil sadece.Sen şimdi Ingres ile Taner Ceylan ' ı karşılaştırdınya ne diyeyim artık :) Senin Taner Ceylan'ınınki gibi çizimleri Ingres 2.5 asır önce yapmış yemiş bitirmiş :) Bence sen çok fena takmışsın Taner Ceylan ' a.Ingres gibi ressamları biraz daha araştırmanı tavsiye edeyim :)

Gerçekten baya haksızlık yapılmış Ingrés'a. Sonuc itibariyle yaşadığı dönemden günümüze gelen ve inatla da hala tanınmaya devam eden sanatçılardan birisidir Ingrés. Hatta öyle bir şeydir ki bundan yaklaşık 2 yüzyıl öncesinde yapmış olduğu "odalisk" (görseli aşağıda) tablosuyla bir dizi seri resmin öncüsü olmuştur Ingrés.

03_ingres_odalisk.jpg

Onun sayesinde 18 ve 19. yüzyıl Avrupa'sı sanat dünyasında önemli bir yer tutan "oryantalizm" akımı romantizme ve fovizme de dahil olmuştur.

Tamam anatomisel olarak pek başarılı bulamayabilirsiniz, ya da fırçasının düzgün olmadığını söyleyebilirsiniz ama Ingrés'ında tıpkı Delacroix gibi ayrıntıları bütüne feda ettiğini görmezden gelemezsiniz. Onun yaratmış olduğu her bir deformasyon eserine katmak istediklerini pekiştirmektedir.

Geri