Heavy Metal Için En Iyi Passive Manyetik ?

Arkadaşlar yemeyin birbirinizi :)
Tb, Sh ve F spaced tellerin aralığını gösterir. Tellerin tam olarak manyetik kutuplarının üstün geçmesi gerekip gerekmediği ayrı bir tartışma konusudur. Tb tremolosu köprü, Sh standard gibson köprü, F spaced ise adından anlaşılacağı gibi Fender. Kafasında soru kalanlar için; bu üç türünde 6 telinin arasındaki 5 boşluk farklıdır.

Aciklamasini da yapalim da havada kalmasin, sh8 dedigimiz manyetik 22.55 k ohm empedansa sahip buda bobin teli kesiti ile baglantili olarak tahminen, karkas basina 10-12 bin sarim demek. Yuksek sarimin sakincalari nedir bir bakalim:
1- Dc direncin fazla oldugundan uretilen gerilim manyetik uzerine kalir. Output fazladir ama bunu ampliye aktaramazsin.
2-Sarim sayisi fazla oldugundan induktans yuksek olur ve dolayisi ile ust frekanslarda cok yuksek empedanslar olusur, bu sebeple ust frekanslarda manyetik uzerine daha cok gerilim duser, yani ust frekanslari ampliye aktaramazsin ve dolayisiyla ust frekans cevabi dramatik olcude duser, tiz falan kalmaz.
3- Sarimi bobine sigdirmak icin tel kesitini dusurmek zorunda kalirsin, tel kesiti dusunce dc direnc artar ve uretilen gerilim normalden fazla manyetik uzerinde kalir.

En basindan beri sh8 kotu demedik. Seymour duncan' in en boguk manyetigi dedik. Sebebinide yukarda acikladik. Ozellikle belirtiyoruz zira invader kullanilirken dikkatli olmak lazim. Eger gitarin tiz bir karakteri yoksa, invader can sikar. Hele bas karakterli ise verem eder. Ama tb-4 veya sh4 (seymour duncan soundda fark yok sadece koprunuze gore secin demesine ragmen, yukardaki hasmetli 20 yillik muzisyen arkadasimiz aksini soylemis) dengeli bir manyetiktir, cok spesifik bir amac yoksa her gitara gider. Zaten bu yuzden dunya uzerine en cok kullanilan stock manyetiktir.
Hani 20 yillik muzisyensiniz ya her halti biliyorsunuz ama bu size, koskoca seymour duncan'in tremololu koprulere onerdigi, soundu humbucker ile ayni dedigi trembuckerlari, ayri bir seri haline getirecek ve kotuleyecek hakki vermiyor. Hele ki manyetik hakkinda tek bildigin caldigin gitarsa ve zerre teknik bilgin yoksa. He unutmadan el sarimi manyetik olayida koskoca bir yalandir. Satis politikasindan baska birsey degildir, sen el sarimi manyetik saran yere gidip manyetik sectim diye ahkam keserken, biz de manyetik ELIMIZLE sardik be guzel kardesim, hatta ustunede bir guzel ELIMIZLE mumladik. Nereymis bu el sarimi manyetik yapan yer soyle de zavalli bilgi dagarcigimiz birseyler kazansin.

Nereymis bu el sarimi manyetik yapan yer soyle de zavalli bilgi dagarcigimiz birseyler kazansin.

Gram değişme yok tavırlarında :) madem el sarımı hikaye sana göre gitde yerinde gör derim gidebilme fırsatın var ise.. Adresini de yazayım eğer hala üretim tesisleri aynı yerde ise ki tesis demeye de bin şahit ister. Detaylı adres de vereceğim ancak kendilerini arayıp ulaşmam gerekecek çok lazım ise özelden de yollarım. California Orange bölgesiydi. Köhne bir tesis.dediğim gibi tesis demeye bile dilin varmaz görmen lazım sadece. Bill Lawrence' den bahsediyorum çok bilgilisin ya duymuşsundur kesin. Belki de senin bilgi eksikliklerindendir el sarımı hikayen. Bak elinle sarmışsın ama olmamış demek ki. Yaşlı yaşlı 2 adam otumuş sarıyorlar. Belki eksik olduğun noktalarda yardımcı olurlar .

Tb leri kötülemedim ben ayrıca yukarı da iyi oku dediklerimi aksine sh ları kötüleyen sensin. Sen kötüledikten sonra tiz bas karakter mevzunu da gitarlarımdan yola çıkarak açıklamağa çalıştım. Bir kaç üye de buna atıfta bulundu. Her neyse gitme imkanın olursa dediğim adresi biraz araştırırsan hala da orada üretim yapıyorlarsa custom manyetik üretim atölyesinden bahsediyorum bu arada bulabilirsin bir çok el sarımı manyetik...

Nasil yazarsan oyle cevap alirsin, ben seni tanimam etmem yazdigin yazidir olcutum, kusura bakmayacaksin artik. Anlatamadim ben galiba, tekrar deneyeyim. Tb ile sh ayni, sadece koprune gore seciyorsun diyoruz, hala sh i kotuledin, tb yi kotuledim muhabbeti yapiyorsun, nasil olacak bu is? Tb kotu sh kotu veya begenmedim diyemezsin, Duncan distortion modelini begenmedim dersin mesela, yada invader modelini begenmedim dersin. Tbler benim gitarima uymadi da diyemezsin. Gitarin sabit koprulu ise zaten tb kullanmaman gerekiyor. Tremololu ise kullanman oneriliyor, sound bakimindan bir degisiklik yok, sadece pole pozisyonlarinin tam tellerin altina mevkilenmesi ses algilama acisindan daha hayirli bir durum.
Yalniz 60 lardan beri manyetik gelistirip ureten, bu alanda bircok patenti olan bill lawrance' i bir kalemde harcadinya helal olsun diyorum.

El sarimini anlatayim bak ben sana. Oyle bobin telini elinle tutunca el sarimi olmuyor manyetik, ne oluyor anlatayim sana;
Elle tutunca siki saramiyorsun bobini veya herzaman ayni kalitede olmuyor, dolayisi ile dc rezistans fazla oluyor.
Siki saramayinca bobin teli manyetik alan icerisinde mikro titresimler yapip, daha mikrofonik ve pozitif feedback' e daha meyilli oluyor. O teli elle tutunca bunlar oluyor, oyle el sarimi obaa kral manyetik falan olmuyor yani. Bu isin en manuali bile mekanik bir sayac ve bobin sarici ile yapiliyor. Elle sarma diye birsey yok, sadece pazarlama politikasi.

kramer baretta 84 tek hum. ve fender strat hss de köprü pozisyonlarında duncan sh- 8 invader kullanmaktayım. Kesinlikle tavsiye ederim ...

Hemen hemen tum duncanlari denedigim icin soyluyorum. tb4-tb5 kopru icin en iyileri diyebilirim ve tb6 da hic fena degil ama sh8 gordugum denedigim en kotu, en boguk, en soguk, en tizden midden nasibini alamamis manyetik demek zorundayim. Sevene kullanana akil sir erdiremedim bir turlu, allah islah etsin :D

Maple tuşe kendi gitarlarım için bahsedersem tb serilerini gitarlarıma hiç uyduramadım. Ancak sh8 inanılmaz dengeli bir ton verdi. yukarıda bir sh 13 muhabbeti duydum. Maun gövde de kullandım gayet başarılı tonlar alabilirsin özellikle 80 sololarında hatta ummadığın kadar sıcak ancak maun dışında örneğin alder bir gitarda da denedim ancak o tadı alamadım. Yani kısaca gitar gövdesi- sapı ağacı ile kişisel sound tatminleri arasında bir seçimdir manyetik. Bir arkadaş sh8 duncan ın en kötü manyetiği gibi birşey söylemiş yukarda bana göre de en kötü manyetikleri tb serileridir. sh8 üzerine tanımam derim. Ama bu dediğim gibi kişisel tercihlerdir. Örneğin lynch sololarında o boğuk dediğiniz sh 8 çok tb den sıcak tonlar verdi bana. Smooth yönü ise 80' s riflerinde gayet etkileyici şahsen wasp, iron maiden, Y&T, dokken vs gibi türetebileceğim tarz grupların rifflerinde de çok hoşuma gitmekte sh8. Ama saygı duyarım kişisel tercihtir. birde gitarla alakalı tabi ki.

Bak yukarıdaki yazışmaları olduğu gibi alıyorum... Sh- 8 gördüğüm denediğim en kötü manyetik diyen sensin ilk başta. Ondan sonra ben tb lere kötü demişim sayfalar açık aşikar yazışmalara bak alıntıladım uğraşma diye. Zaten en başta kötülememişim. Ben SH8 tavsiye etmişim sen üstüne kalkıp en kötü demişsin. Yani şimdi kötülenemez vs denilen davranışı ilk yapan sensin kardeşim. Diyorsun ya nasıl davranırsan öyle davranılır diye. Evet aynen öyle bak sana en başından beri yaptığım bu benimde..

Yalniz 60 lardan beri manyetik gelistirip ureten, bu alanda bircok patenti olan bill lawrance' i bir kalemde harcadinya helal olsun diyorum.

Neden harcayayım ki sen hayata çok farklı açılardan bakıyorsun dostum ya fikirlerin çok değişik bence. Endüstriyel üretim tesisleri Philadelphia' da gayet de seçkin son teknoloji üretim bantları filan. Yani bunu dediğim zaman da yüceltmiş mi oluyorum Bill Lawrence' i ? Yermek amacıyla değil işte algılaman da sorun var köhne, tesis demeye bin şahit ister derken aslında orayı yüceltiyorum ama sanırım sorun yaratıyor sende. Tb ler ile Sh ler aynı diyorsun eyvallah floyd rose muhabbeti farklı diyorsun. FR li gitarlarda sana göre TB kullanmak gerekmiş. Ben 2 FR li gitarımda da SH8 kullanıyorum dostum. Bak modellerini de yukarıda yazmıştım, modellerinden bakarsan 2 sininde Fr' li olduğunu görürsün. TB lerden istediğim tonu alamadım, istediğim ton karakterini alamadım. Her şey çıkış değil kullandığın set up la da örtüşmesi gerek manyetiğinin. Gibson da var bir tane onda SH kullanabilir mişim ya sana göre onda da SH-13 ve Bill Lawrence L 500 XL kullanıyorum mesela bi arada gibson burstbucker kullandım. Benimde sana anlatmak istediğim bu en basından beri. Sen g.t etmeye çalısıyorsun bense sana birşey anlatmaya çalısıyorum mesela farklı aramızdaki anlıyor musun :D Tanımadan etmeden de neden g.t etmeye çalısır bir insan diğer bir insanı demek ki farklı yukarda geçen gün epey uzun bir msj yazmıstım onda bahsettiğim sorunlar var sanırım dediğim gibi.

Neden harcayayım ki sen hayata çok farklı açılardan bakıyorsun dostum ya fikirlerin çok değişik bence. Endüstriyel üretim tesisleri Philadelphia' da gayet de seçkin son teknoloji üretim bantları filan. Yani bunu dediğim zaman da yüceltmiş mi oluyorum Bill Lawrence' i ? Yermek amacıyla değil işte algılaman da sorun var köhne, tesis demeye bin şahit ister derken aslında orayı yüceltiyorum ama sanırım sorun yaratıyor sende. Tb ler ile Sh ler aynı diyorsun eyvallah floyd rose muhabbeti farklı diyorsun. FR li gitarlarda sana göre TB kullanmak gerekmiş. Ben 2 FR li gitarımda da SH8 kullanıyorum dostum. Bak modellerini de yukarıda yazmıştım, modellerinden bakarsan 2 sininde Fr' li olduğunu görürsün. TB lerden istediğim tonu alamadım, istediğim ton karakterini alamadım. Her şey çıkış değil kullandığın set up la da örtüşmesi gerek manyetiğinin. Gibson da var bir tane onda SH kullanabilir mişim ya sana göre onda da SH-13 ve Bill Lawrence L 500 XL kullanıyorum mesela bi arada gibson burstbucker kullandım. Benimde sana anlatmak istediğim bu en basından beri. Sen g.t etmeye çalısıyorsun bense sana birşey anlatmaya çalısıyorum mesela farklı aramızdaki anlıyor musun :D Tanımadan etmeden de neden g.t etmeye çalısır bir insan diğer bir insanı demek ki farklı yukarda geçen gün epey uzun bir msj yazmıstım onda bahsettiğim sorunlar var sanırım dediğim gibi.

Yalnız tb ve sh modeller arasındaki farklar köprüyle alakalı diye biliyorum ben de. Trembuckerlar floyd ya da standart tremololu gitarlarda kullanılıyor. Sh olanlar da genellikle sabit köprülü gitarlarda kullanılıyor. Invader serisinin tb modeli önceden yoktu. Seviyorsanız tonunu mecbur onu kullanacaksınız. Alternatif yok çünkü. Mesela sh4 ve tb4 arasında fark olduğunu düşünmüyorum. İki manyetiği de kullandım. Bir fark göremedim açıkçası gitarların karakteristik özelliklerini işin içine katmazsak. Aynı gitar üzerinde denemedim o da ayrı bir mevzu. Yani ben köprüye göre seçmemiz gerektiğini sanıyorum. Yanlış biliyor da olabilirim ama benim bildiğim bu.

Yalnız tb ve sh modeller arasındaki farklar köprüyle alakalı diye biliyorum ben de. Trembuckerlar floyd ya da standart tremololu gitarlarda kullanılıyor. Sh olanlar da genellikle sabit köprülü gitarlarda kullanılıyor. Invader serisinin tb modeli önceden yoktu. Seviyorsanız tonunu mecbur onu kullanacaksınız. Alternatif yok çünkü. Mesela sh4 ve tb4 arasında fark olduğunu düşünmüyorum. İki manyetiği de kullandım. Bir fark göremedim açıkçası gitarların karakteristik özelliklerini işin içine katmazsak. Aynı gitar üzerinde denemedim o da ayrı bir mevzu. Yani ben köprüye göre seçmemiz gerektiğini sanıyorum. Yanlış biliyor da olabilirim ama benim bildiğim bu.

Zaten sh 4 - tb 4 aynı mı farklı mı mevzusu değil dostum mevzu. Evet şirket politikaları öyle diyor buna teknik bir açıklama da bulmuşlar yukarda arkadasın birinin bahsettiği gibi farklı köprü tiplerinde tel aralıkları farklı olduğu için manyetik kutuplarının tel rezonanslarını daha iyi anlamlandırabilmesi için geçerli bir mevzu. Yani ben bakarsanız hep aynı şeyi söylüyorum. Sh8 seviyorum yani baska bir sh ile bir baska tb yi kıyaslamıyorum. Sadece söylediğim şey şu en basından beri ben sh 8 seviyorum tonu kullandığım gitarlarda hosuma gidiyor. Baska bir sh daha iyidir veya kötüdür demiyorum. Ancak sunu söylüyorum sh 8 e kötü diyorsa bir vatandas tb yi övüyorsa örneğin jb yi bence de jb çok sıradan ve stok bir ton veriyor bir karakteri olmayan bir ton. Tb 4 jb benzer meteryaldeki tüm gitarlarda benzer ton vermekte. Ancak Sh8 böyle değil ben bunun kavgasını veriyorum. TB serisi diyorum çünkü Tremelo sistemli gitarlar ve sabit köprülü gitarlar farklıdır tel açıklıkları bakımından. Ama bu şu demek değil yani tremelolu bir gitarda kesinlikle tb kullanacan ayet mi bu yahu? :D sh 8 neymiş kötü bir manyetik boğukmuş şuymuş buymuş Tb4 jb stok gelen bir manyetikmiş iyi marka gitarların üzerinde. Abi o zaman Suhr, Lawrence kapatsın dükkanı gitsin üst kalite gitarlarda stok gelen mal hepsinden iyi mantığıysa doğru olan :D

Bazen boyle deveye hendek atlatmaktan zor oluyor hakikaten, hala sh8, tb diyor mesela He ayet o sen de peygamber. Manyetik ilahi kardesim daha fazla sana birsey anlatmaya gerek duymuyorum, nasibini alan alirdi zaten, hadi kal salicakla nice 20 yillara.

Ya sonuçta her manyetik her gitara uyum sağlamıyor. Maun gövdeli bir gitarda sh8 boğuk bir ton verebilir evet. Ama parlak karakterli bir ağaçta performansını daha iyi gösterecektir. Aynı şekilde jb için de tam tersini söyleyebiliriz. Gitardan gitara değişecektir manyetiğin tonu. İkisi de çok iyi manyetikler. Biri öbüründen daha iyi değil. Kısacası sakin olun yahu :)

Invader' in pole poziyonlarindaki vidalar buyuk oldugu icin, tb sini uretmediler zamaninda. Simdi tbsi bulunan invader farkli model yani bildigimiz sh8' in hala tb si yok. Adam hala tb ler kotu diyor delirtecek beni :D anlatamadik bir turlu jb yi begenmiyorum dersim mesela kotu de dersin senin fiktindir, bence sh8 kotu manyetik ama adam tb diyor ya, duncan'in yarisini cope atti :D

Invader' in pole poziyonlarindaki vidalar buyuk oldugu icin, tb sini uretmediler zamaninda. Simdi tbsi bulunan invader farkli model yani bildigimiz sh8' in hala tb si yok. Adam hala tb ler kotu diyor delirtecek beni :D anlatamadik bir turlu jb yi begenmiyorum dersim mesela kotu de dersin senin fiktindir, bence sh8 kotu manyetik ama adam tb diyor ya, duncan'in yarisini cope atti :D

Ben kötü demiyorum ki yahu :D

SH-8 Invader, SH-13 Dimebucker (Dimebag Darrel'ın[PANTERA] imzalı manyetiği), Black Winter.Aktif istememişsin ama Seymour Duncan marka aktifler EMG'lere göre daha düşük çıkışlıdır eğer illa pasif diye diretmezsen dene bence sahnede spotlardan dolayı dip görültüsü filan yapmaz ayrıca tarzına göre aktif ve pasif manyetiğin arsında bir seçim yapmış olursun :);):)Bu arda Seymour Duncan'ın resmi sitesinde Support bölümünde Tone Wizard var ordan gitarının özelliklerine göre en uygun manyetiği seçebilirsin :);):)

SH-8 Invader, SH-13 Dimebucker (Dimebag Darrel'ın[PANTERA] imzalı manyetiği), Black Winter.Aktif istememişsin ama Seymour Duncan marka aktifler EMG'lere göre daha düşük çıkışlıdır eğer illa pasif diye diretmezsen dene bence sahnede spotlardan dolayı dip görültüsü filan yapmaz ayrıca tarzına göre aktif ve pasif manyetiğin arsında bir seçim yapmış olursun :);):)Bu arda Seymour Duncan'ın resmi sitesinde Support bölümünde Tone Wizard var ordan gitarının özelliklerine göre en uygun manyetiği seçebilirsin :);):)
Seymour duncan'ın hangi aktif manyetiği, emg'nin hangi aktif manyetiğinden düşün çıkışlı? verileri nereden aldığınızı cidden merak ettim.

Geri