Gövdede Kullanılan Kestane Ağacının Tonu ?

Bence bu tür ağaçlar üst kapak olarak daha güzel oluyor. Eğer kafanızda bir ton varsa, o tonun ağacı da bellidir zaten. O ağacı alıp, üstüne de bunu yapıştırırsınız çok sürprizli bir ton çıkmaz karşınıza. Öbür türlüsü bana hep riskli gelmiştir.

Kök ağaçlarının kapak olarak kullanılması yeni bir şey değil. Ama bunu üst kapak olarak yapıştıracak kişinin işinin profesyoneli ve çok tecrübeli birisi olması lazım. Belki sen de farkt etmişsindir, ağacın kendisi kraterlerle dolu :) Önce bu boşluklar özel dolgu reçinesi ile doldurulacak filan derken çok detayı var. Bir lütiye yapacaksa güzel olur, ama senin kendinin böyle çok değerli bir ağaç parçasını mahvetme şansın çok fazla.

Sevgiler,

Salih

• Konu Sahibi Konu Sahibi
tek başıma yapmıyorum usta yardımı ve yönlendirmesiyle. yapıştırma ve dolgu en kolay süreç aslında benim için. maun gövde karanlık tonlardır aradığım her zaman zaten bi manyetik sorum da olmuştu bu konuda forumda. ön ve arka kapak olarak kullanmak sanırım en mantıklısı olacak. luthiye hocam pek elektronik sevmediğinden bu konularda çok bir şey diyemiyor. ben de sora sora :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
evet yeni değil ama türkiyede pek görmedim böyle bir ağaç üstündeki tonlara baktıkça keyif verir böyle bir gitar. çalmaz bakar insan :banghead: :banghead:

tek başıma yapmıyorum usta yardımı ve yönlendirmesiyle. yapıştırma ve dolgu en kolay süreç aslında benim için. maun gövde karanlık tonlardır aradığım her zaman zaten bi manyetik sorum da olmuştu bu konuda forumda. ön ve arka kapak olarak kullanmak sanırım en mantıklısı olacak. luthiye hocam pek elektronik sevmediğinden bu konularda çok bir şey diyemiyor. ben de sora sora :D

Erçincim kızmazsan ve yanlış anlamazsan bunu yazmak istiyorum... Emin ol bu mesajı anlayabilmek için 2-3 kez okumam gerekti. Noktalama işaretlerine biraz daha dikkat etsen sorduğuna cevap bulabilmen açısından daha iyi olmaz mı? :)

Bu parçayı zaten gövdede tek başına kullanamazsın. Çünkü 0,79375cm kalınlığında :D daha kalın bi parça bulursan da baya pahalı olur. Bu haliyle bile yeterince pahalı.

thick .8 cm width 19.1 cm length 50.8 cm ölçü 8cm kalınlığında luthier in attığı mesajda. o yüzden zaten kararsız kaldım bu denli kalın olması acaba gövde olarak mı kullanılıyor diye. ama kaplama en mantıklısı görünüyor.

Buckeye Burl Bookmatch Set

Thick 5/16" Width 7 1/4" Length 21" each piece

2,54/16 x 5 = 8 mm ediyor, güzel bir kaplama kalınlığı.
Price:
US $169.95 + 59 kargosu.

Bu paraya Türkiye içinden maun gitarın için gerekli gövde + sap + klavye (abanoz, pelesenk ne istersen) + kaplama (figürlü maple, denk gelirsen figürlü ceviz veya şansına egzotik figürlü ağaçlar) ağaçlarını bulursun. Üstüne boyutlandırma işlemlerini yaptırırsın. Hatta burgu ve köprü, elektronik için de para da kalır.

Diğer yandan manyetikler knoblar v.s. yerine oturunca görselliği pek kalmıyor bence.
http://www.edroman.com/customshop/wood/buckeye.htm

aynen aşırı pahalı ama türkiyede 4 5 ağaç satan yeri aradım ceviz nova vb ağaçlar var. bunu bulamamıştım. gitar sağlamsa görsellik pek gerekmez ama kendim için yapacağım o yüzden her açıdan elimden gelen en iyi parçaları almak isityorum.

Geri