[silindi]

'Müzik Endüstrisi' forumunda mervoice tarafından 20 Nisan 2014 tarihinde açılan konu

1. ...

Son düzenleme: 11 Ocak 2016
  2. Vokallikle alakam yok aslında ama şunu belirtmek isterim ki çalışmama gerek yok olayı yanlış bir düşünce, ne kadar iyi ve doğru da yapsan çalışmaya her zaman ihtiyacın vardır :) şu an müzik veya diğer herhangi bir dalda işinde en başarılı kime baksan hepsi fazlasıyla çalışıyordur, yani çalışmaya devam (y)

benimadim26 bunu beğendi.
  3. Kendi bilgilerimden yola çıkarak yorumlayayım.
    Şan eğitimi alarak, sesinin tonunu ve aralığını öğrendikten, daha kolay bir şekilde istediğin parçaları kendi sesine çekerek(transpoze) daha rahat söyleyebilirsin. Eğitimle birlikte kendi karakteristik sesini bulabilirsin, piano eğzersizleriyle notaları tanıyıp,sesleri temiz bir şekilde vermek, diyafram egzersizleri, vibrato tekniği ,kafa sesini tanıma ve sesini doğru kullanabilmek. Ama çalışmak çok önemli , sesini zorlamamanı öneririm , ses tellerinde hasarlar, modül oluşabilir.
    İnternet üzerinde epey yabancı dilde döküman var, ama bir hocayla çalışırsan senin için daha yararlı olacaktır.

not : eminim bu sayfada epey bilgili abilerim var, bildiğim kadarıyla aktarmaya çalıştım.

4. Ters giden bir şey olduğunu anlamışsınız, ama ters giden ne ? Onu yazmamışsınız. Yine de ben bir kaç şey söyleyeyim:
    1)Karın kaslarınızı sıkarak şarkı söylüyorsunuz muhtemelen. Bunu yapan şarkıcılar vardır, özellikle rock vokalinde bilhassa tiz notaları uzun tutarken tuvaletteymiş gibi "ıkınmayı" tavisye edenler vardır. Ama bu aslında istisnai bir durumdur. Normalde sürekli karın kaslarınızı bu şekilde kasmamanız gerekir. Genel kural olarak şarkı söylerken vücudunuzda ekstra tansiyon oluşmamalı.
    2)Karından şarkı söylemek diye bir şey aslında yoktur:) Kastedilen diyafram desteğidir. Bu desteği geliştirmek için de spesifik egzersizler vardır. Bu egzersizlerde nefes alınırken karın dışarı doğru çıkar, çünkü diyafram aşağı doğru inip akciğerler hava ile doldukça o bölge genişler. Karından söylemek ile kastedilen aslında bu. Ses asla boğazda takılıp kalmamalıdır, ama diyafram desteği zayıf olan insanlar kolaylıkla boğazlarına (veya sizin durumunuzda olduğu gibi karınlarına...) yüklenirler. "Boğazdan değil karından söyle" diyen kişinin anlatmaya çalıştığı bu:) Vokalistin özet olarak yaptığı şey, diyafram desteği ile gelen hava yoluyla ses tellerini titreştirmek ve bu sesi uygun noktalara (yüzdeki rezonatör bölgere, boğaza değil !) oturtmaktır. Bu uygun rezonatör noktalar da yüz kemikleri (elmacık kemikleri, göz çukurunu oluşturan kemikler, alın), dişler ve ayrıca dudaklar, damak vb. gibi yumuşak doku yapılarıdır. Yani iyi vokalistte ses hep "önde" (yani yüz bölgesinde) tınlar, arkada (yani boğazda, aşağıda...) değil!
    Diyafram desteğinizi test etmenin en basit yolu, "tıslamak"tır. İyi bir nefes alıp hafif veya orta şiddette, zorlamadan, yumuşak bir tınıyla "tıss"sesi çıkartın ve kesintisiz kaç saniye tıslayabildiğinize bakın. İyi bir diyafram desteği ile 45 sn-60 sn. civarı tıslamak mümkün, bunun daha üzeri bir süre zaten çok iyi demektir. Ben 15 sn ile başlamıştım, şimdi 50-60sn civarı tıslayabiliyorum. Her gün kronometre ile tıslama çalışabilirsiniz. 2-3 kez, günde üç sefer çalışmak tavsiye edilir.
    3)"Sesim pes şarkılara yetmediği için" demişsiniz. Acaba dil sürçmesi mi oldu ? "Tiz" şarkılara mı demek istediniz ? Ben öyle dediğinizi varsayacağım. Çünkü gerçekte mesele pes sesler olsaydı bağırarak şarkı söylemek zorunda kalmazdınız...
    Önce şu noktayı açıklığa kavuşturalım: Bağırarak şarkı söylenmez. Bu kötü tekniğe işaret eder. "Bağırma" dediğimiz şeyde hava boğazda takılır ve ses tellerine yük biner. O yüzden de bir süre sonra ses kısılır.
    Eğer mesele daha yüksekteki seslere çıkamamak ise, muhtemelen sadece göğüs sesi ile şarkı söyllüyorsunuz ve kafa sesinizi kullanmayı bilmiyorsunuz. En azından benim ilk aklıma gelen şey bu. Elbette herkesin sesinin bir limiti vardır ve her şarkı herkesin sesine orjinal haliyle uygun olmayabilir. Ama kafa sesinizi kullanmayı öğrenmeden de sesinizin tam sınırını bilemezsiniz.
    Eğer buraya bir kaydınızı eklerseniz belki biraz daha fazla yardımcı olabiliriz.

5. Hep merak etmişimdir bilen birini yakalamışken sorayım. @barrios hocam Axl burada neresinden söylüyor?

6. Sen farkında olmadan diyaframını kullanarak söylüyormuşsun :) karın bölgesinin ağrıması da bu sebepten. Olması gereken odur. Şarkı söylemek bağırmak demek değildir.
    Pes seslere inemiyorsan muhtemelen soprano(en ince bayan sesi) ya da tenorsun(en ince erkek sesi). Yine de profesyonel birilerinden ders almak seni daha da geliştirecektir.

kaos13666 bunu beğendi.
  7. diyafram ile söylemek diye öğretilir zaten hocam aynen olay bu oluyor sanırım :) ben de söylemeye çalışıyorum da sesim eh işte bile denmez ama diyaframı kullanınca seslerin örtüşür gibi olduğunu gördüğümde demekki diyaframı kullanmak işe yarıyormuş diyorum ama bilgim olduğu da söylenemez vokal olabileceğim de :D

8. Entonasyonun tutması için sesi yüksek ölçüde kontrol altında tutabilmek gerekir. Bol bol çalışmak gerekiyor :)

Bu Sayfayı Paylaş