Proccesorü Çıplak Hoparlöre Bağlayabilir Miyim?

S

skyhealth

Selamlar
Mobil olduğum için konuyu yanlış yere açmış olabilirim.Öncelikle özür dilerim bunun için.
Soruma gelirsek pod fasulye tarzi bir alete kabin değil de direk celestion rocket 50 tarzında bir sey bağlamam mümkün mü?20 watt lık cube amfim var fakat bundan iyi ses alamayacağım aşikar.o satilana kadar boyle bir yol izleyebilir miyim?

Baglayamazsiniz. Zaten aletin cikislari da o kadar dusuk empedansli yukler icin uygun degil. O cikislar bir ses guc amplifikatoru veya gitar amplisine girmek icindir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Anlıyorum.Peki kafa amfiyi aynı şekilde çıplak hoparlöre bağlamam mümkün mü?Çıplak hoparlörü kabine çeviren yapı ne oluyor?Bu konuda bilgim yok.

kafa amfiyi, amfi olduğu için herhangi bir hoparlöre bağlayabilirsiniz ama amfi çıkışı ile hoparlörün empedansının aynı değerde olmasına dikkat edin (4ohm, 8 ohm gibi). Kabin ise adı üzerinde içinde bir ya da birden çok hoparlörün bulunduğu, özel tasarlanmış gitar hoparlörleridir. yapıları ve işlevleri hakkında çok fazla bilgim yok.

ilk sorduğunuz soru için konuşuyorum ben basit bir müzik setine giriyorum prosesörümü , müzik setinin hoperlörleri birleşik değil yani kendin bağlıyorsun kolon gibi. İstediğim hoperlörü bağlayıp ses alıyorum müzik setinden. Umarım yardımcı olmuştur.

Prosesör zaten preamp görevi görmüyor mu? Direkt olarak kulaklığa veya 2+1, 5+1 sistemlere bağlayabiliyorsak çıplak hoparlöre de bağlayabiliyor olmamız lazım bence. Düz efekt pedalı olsa tabi ki bağlayamazdık preamp gerekirdi. Yanlış mı düşünüyorum?

Prosesör zaten preamp görevi görmüyor mu? Direkt olarak kulaklığa veya 2+1, 5+1 sistemlere bağlayabiliyorsak çıplak hoparlöre de bağlayabiliyor olmamız lazım bence. Düz efekt pedalı olsa tabi ki bağlayamazdık preamp gerekirdi. Yanlış mı düşünüyorum?

Poweramp olmadan bağlanmaz, yukarıda MetalPose'un da söylediği gibi en basitinden electro harmonix pedalları gibi bir power amp'a ihtiyac var.

Dostum ses kalitesi olarak haklısın ama çıplak hoparlör için bir enerji lazım. En kötü ihtimalle bir power amp gereklidir.

Ben de kulaklıkla dinlenebiliyor o çıkışa bağlarım diye düşündüm ama aynı güç olmadığını düşünemedim :)
Herkese teşekkür ederim

Speakeri surmek icin guc kati cikis empedansini olabildigince dusuk yapmiyorrmuyuz ? Damping faktor hani yuksek olunca iyi oluyor, neden boyle birsey dedin anlayamadim.

Prosesörlerin stereo çıkışları olsa olsa opamp veya emiter izleyici gibi düşük empedanslı çıkışlardır. Ama bunların güç kuvvetlendiricisi yapısında olduğu kanaatinde değilim. Yani gerilim var, akım yok gibi düşünülebilir. Dolayısıyla maksimum güç transferinin akım ayağını (yük empedansı büyük olursa çıkış gerilimi büyür; ama çıkış akımı düşer) devre dışı bırakıp, asıl amacın sinyal (yani gerilim) aktarımı olduğunu; dolayısıyla bu çıkışlara, speaker gibi düşük empedanslı yükler yerine, giriş empedansları büyük olan Hi-Fi veya enstrüman amplifikatörleri, yahut güç kuvvetlendiricileri bağlanmalıdır diye düşünüyorum.

Bendeki POD X3'ün stereo çıkışlarından birine kazara 32R lik kulaklığımı bağladığımda doğru dürüst ses gelmiyordu. Bi de 12'' lik hoparlör bağlanırsa, koniyi doğru dürüst titreştirecek gücün --daha doğrusu akımın-- bu çıkışlardan çekilebileceğini sanmıyorum. Öyle olsaydı, AxeFX kullananlar power amplifikatör almazdı.

Prosesörlerin stereo çıkışları olsa olsa opamp veya emiter izleyici gibi düşük empedanslı çıkışlardır. Ama bunların güç kuvvetlendiricisi yapısında olduğu kanaatinde değilim. Yani gerilim var, akım yok gibi düşünülebilir. Dolayısıyla maksimum güç transferinin akım ayağını (yük empedansı büyük olursa çıkış gerilimi büyür; ama çıkış akımı düşer) devre dışı bırakıp, asıl amacın sinyal (yani gerilim) aktarımı olduğunu; dolayısıyla bu çıkışlara, speaker gibi düşük empedanslı yükler yerine, giriş empedansları büyük olan Hi-Fi veya enstrüman amplifikatörleri, yahut güç kuvvetlendiricileri bağlanmalıdır diye düşünüyorum.

Bendeki POD X3'ün stereo çıkışlarından birine kazara 32R lik kulaklığımı bağladığımda doğru dürüst ses gelmiyordu. Bi de 12'' lik hoparlör bağlanırsa, koniyi doğru dürüst titreştirecek gücün --daha doğrusu akımın-- bu çıkışlardan çekilebileceğini sanmıyorum. Öyle olsaydı, AxeFX kullananlar power amplifikatör almazdı.

Simdi oldu. Onceki mesajinda bir virgul eksikligi ve dikkatsizligimden cihazin cikisinin dusuk empedansli oldugunu, bu sebeple surulemeyecegini soyledigini dusundum. Prosesorler, on amplifikatorlerdir zaten diger adi preamp ve gerilim kuvvetlendirici islevi ile guc amplifikatorunu surmek icin yapiliyorlar.

Kulağınızı yaklaştırdığınızda ancak duyulabilecek kadar ses verebilir. Mesrla Engl E530, doğrudan 4x12 kabine bağlanabiliyor ve ses hiç de az denemez.

Geri