cry baby gcb95q vs 535q

arkadaşlar bu iki pedalı araştırıyorumda tam olarak aydınlanamadım şimdi bu ıkısındede q ozellıgı var ama sanırsam 95q da 2 tane ayar dugmesı war dıgerınde bır tane bunalr ne ıse yarıyor bırı acıklayabılır mı Jim Dunlop 535Q Cry Baby Wah Wah Pedalı
Genel: Elektrogitar için orijinal cry baby wah wah pedalı.

Q Control: Efektin bandpass shape parametresi değiştirilerek wah efektinin yoğunluğu ayarlanabilir.
Volume boost: Q kontrol ile beraber pedalın yanında yer alır ve çıkış sinyaline 26 dB eklenir.
Diğer Özellikler: Devresi az enerji tüketmek ve gürültüleri engellemek için geliştirilmiştir. 6 farklı gitar wah seçeneği bulunur.

Jim Dunlop 95Q Wah Wah Pedalı
Genel: Elektrogitar için orijinal cry baby wah wah pedalı.

Q Control: Efektin bandpass shape parametresi değiştirilerek wah efektinin yoğunluğu ayarlanabilir.
Volume boost: Q kontrol ile beraber pedalın yanında yer alır ve çıkış sinyaline 15 dB eklenir.
Auto-off: Pedal kullanılımadığında otomatik olarak devre dışı kalır.
Diğer Özellikler: 100k ohm Hot Potz potans hızlı ve ani wah sesi elde etmenizi sağlar.
Boyutlar: 25.4 cm x 10.2 cm x 6.4 cm.
Renk: Siyah
TEŞEKKÜRLER

bende 95q var bu özelliklerin olduğunu bilimiyorum ya şaşırdım 6 farklı wah seçeneği falan yok bir tane tonu tonu var işte basıyon pedala wah wah yapıyor :) evet diğerleri doğrudur.

cry%20bayby%20626.jpg

Jim Dunlop Crybaby 95Q Wah-Wah Pedal
They have taken the original Crybaby and added the two most popular and requested upgrades - the famous Q control, which varies the intensity of the wah effect by adjusting the effect's bandpass shape, and the volume Boost, for up to 15 dB added gain to your output signal. The Jim Dunlop Crybaby 95Q Wah Wah Pedal is a flexible tone monster that retains the original Crybaby's fast-reacting characteristics.
Jim Dunlop Crybaby 95Q Wah Wah Pedal Features:
Heavy die cast construction for years of reliability
100k ohm Hot Potz potentiometer that allows for that quick, abrupt wah sound
Silent "auto-off" switching automatically bypasses the effect when the foot is off the pedal
The adjustable volume boost know for up to 15 dB is mounted on the side of the pedal along with the adjustable "Q" control.

kaynak: http://www.soundexchange2.com

anlayacağınız q özelliği wah'ın sınırlarını, dolayısıyla yoğunluğunu ayarlıyor yani q yu değiştirerek daha geniş bir wahlama veya daha dar bir wahlama alabiliyorsunuz, üst ve alt sınırları değiştiriyor. ama ek özellik olarak alette switch de yok q özelliğinden bağımsız olarak.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ana yanlış foto koymuşlar o zamn baktıgım sitede bu degildi çunku... tamam bi konuya açıklık getirdik şimdi sorum bu aletlerin arasında fark nedir??

KaRaBaSH demiş ki:
anlayacağınız q özelliği wah'ın sınırlarını, dolayısıyla yoğunluğunu ayarlıyor yani q yu değiştirerek daha geniş bir wahlama veya daha dar bir wahlama alabiliyorsunuz, üst ve alt sınırları değiştiriyor. ama ek özellik olarak alette switch de yok q özelliğinden bağımsız olarak.

yani morley bad hoirse gibi pedala bastıgında otomatik olarak wah devreye giriyor?

Peki 535q'da aynı mı nasıl bir alet?

ühüüüü aglıcam ya kimse mi bilmiyo koca forumda :( zaten antalyalıyım büyük riske gircem pedalın şekline bakıp mı anlıcam ya biri açıklasın şunu 535q nası bir hikayedir. eksılerı 95q ıle farklarıııı ne ayarları var üstünde yapmayın etmeyin üşenmeyin yazın şunu ya o kadar para sayılcak elimde biyerimde patlamasını zevkle izlemeyin

535q nun yanında fazladan bir tane büyük ayar düğmesi daha var bu da wah range inin alt ve üst sınırını ayarlıyor.
95q nun da tek artısı wah switchsin olarak kendiliğinden devreye giriyor.

Alışkın olmayan ayaklar için(özellikle bayan gitaristlerde) switch olayı işkenceye dönüşebiliyor. Çünkü pedala yeterince güçlü basmazsanız pedal devreye girmez. 95q'da ise daha hareket ettirdiğiniz gibi pedal aktif hale geliyor.
Bir bayan arkadaşımda 95q vardı, çünkü normal switch olan wahlara her zaman gerektiği gibi basamıyordu. Sahneye de çıkan biri olduğu için kendini riske etmemiş, bunu almış.
Hem 535q hem de 95q'nun olumsuz yanları var. Ben gcb-95 , crybaby classic , 535q ve 95q denedim. En çok classic olan hoşuma gitti. Çok yırtıcı tonlara sahip bir wah(gerçi bu kişisel bir tercih. ben cayır cayır wah severim). 535q alıp beğenmediğim için gcb-95 ile takas yaptım. Şimdi gcb-95 kullanıyorum.
95q, kullanmayı bilen için gerçekten güzel pedal. Vainin bu pedala basışı bile ayrı karizma :) Ama pedal bastığınızda çok hafif bir gecikme yapıyor. Ayrıca tonu çok da doyurucu değil gibi.
535q, üzerinde tonla ayar olmasına rağmen beni tatmin etmedi. bir gcb-95'teki cayır cayır, boğan tonu bir türlü 535q'dan çıkaramadım. Belki ben beceriksizim, bilmiyorum :)
q düğmesi, iki saaittir dediğim şu cayır cayırlığı ayarlıyor. Ben her zaman onu sonda tutardım.
volume düğmesi sadece sesi açıp kapamakla kalmıyor ayrıca wahı bir bakıma drivelıyor(buna boost işlemi mi diyorlar?). Ama volume ile fazla oynamamak gerek.
535q'daki 6 farklı wah olayı bana göre yalan. Tamam sesler arasında fark oluyor ama seslerdeki farklılık bir bakıma yumuşama-sertleşme farklılığı gibi. Aslında q düğmesi ile bir bakıma bunu yapıyorsunuz zaten.
Yaa wah için çok ayrıntılı düşünmemek gerek bence. Sadece nasıl bir ton istendiği belirlenmeli ve ona göre basit bir wah seçilmeli. Temelde gcb-95 wah için yeterlidir.
Bir de crybaby'nin 535 modeli var. Sanırım bu model, 535q'nun eskisi. Geçenlerde Aylin Aslım'ın arkasında çalan herifte gördüm, şimdiye kadar dinlediğim en iyi wah pedalıydı. Pedaldaki düğmelerle oynandığında seste gerçekten hissedilir bir fark oluyordu ve çok parlak tonlar veriyordu.
Jimdunlop'a uyuz olduğum bir durum var. Yahu adamlar taş gibi pedal yapıyor ama şu 535q ve 95q'nun solundaki volume ve q control düğmeleri her an adamın elinde kalcak kadar dandik. Aşırı hassas. Kütük gibi pedal yapıp da kenarına en ufak darbede işlevini kaybedecek düğmeler koymak çok saçma :?

bende dime crybaby vardı ve o düğmelerde hiç öyle bir sorun yaşamadım ve sanırım 535q da bahsettiğin düğmelerin aynısı var onda da.. bence bulabilirsen dime al o ayarlarda gerçekten farkedilebilir bir değişiklik yapıyor. ama bulamazsan 535q tavsiye ederim. 95q nun tek iyi yanı switchsiz olduğu için arkadaşında dediği gibi daha kolay devreye girmesi ama gecikme sorunu yaşıyorsa bu bence artı olmaktan çıkar.

bende gcb95 var fakat switche basıp açık konuma getirince dipten bir cızırtı geliyor ve gitarın tonu berbat oluyor.wahsız çalarken switchi kapamam gerekiyor tekrar.(bu aleti kapamak açmak bi ölüm zaten) bu normal bir olay mı? ben şarkının ortasında zırt pırt açıp kapıycam mı bunu???

switche basıp açtığın zaman wah açık olduğundan tonu inceltiyor ve drive ı bozuyor bu da lead çalan biri için iğrenç bişey wahı kullandıktan sonra kapatman gerekiyor...böyle olmayan bir wah pedalı var mı bilmiyorum ama zannetmiyorum da ben de eskiden gcb95 kullanırken aynı sorunla boğuştum sonra analog setup ımı satıp Boss GT6 pros aldım onun wahında da aynı sorun var galiba kaçınılmaz!

_81_ demiş ki:
switche basıp açtığın zaman wah açık olduğundan tonu inceltiyor ve drive ı bozuyor bu da lead çalan biri için iğrenç bişey wahı kullandıktan sonra kapatman gerekiyor...böyle olmayan bir wah pedalı var mı bilmiyorum ama zannetmiyorum da ben de eskiden gcb95 kullanırken aynı sorunla boğuştum sonra analog setup ımı satıp Boss GT6 pros aldım onun wahında da aynı sorun var galiba kaçınılmaz!

Evet ya bende de gcb95 var ayni sorun sinir bozucu. Yok mu buna care? Her wah pedalinda mi var?

of ya harbiden çok uyuz kırcam aleti bu yüzden bi gün :D
gören bi şaşırıyo zatan abi nabıon sen yazık abanma alete diyip duruolar :D morley mi alsam napsam

Geri