Schecter Damien Serisi Gitar Seçimi (emg Vs. Hz)

Merhaba arkadaşlar;

Önümüzdeki 1 ay içerisinde gitarımı yenilemek istiyorum. 1500 lirayı aşmayacak sabit köprülü bir strat gitar alacağım. Aklımda Schecter Damien-6 ve Schecter Damien-6 Platinum modelleri var. Damien modelinde EMG-HZ, Platinum modelinde 81-85 var ve ikisi de maun gövdeli. Bu gitarları deneme şansım olmadığı için size sormak durumundayım.
İstediğim ton tam olarak;

bu adamın tonları. (Tonlarımı bilgisayar ve processorden alıyorum) Ibanez gitarlar genelde floyd rose ve pahalı olduğu için düşünmüyorum. Salt heavy-metalden ziyade ballad sololarda da kullanabileceğim kuru gürültüden çok daha doğal tonları alabileceğim bir seçim yapmak istiyorum.

1- Petrucci'nin, Sfogli'nin tonlarına yakın tonları pasif manyetik damiendan mı yoksa aktif damien platinumdan mı daha iyi alırım bu konuda fikriniz nedir?
2- EMG-HZ H4-H4A 81-85'e benzer tonlar verir mi? Ya da hangisi yukarıdaki videodaki tonları daha iyi verir?
3- 81-85'li platinum modelindeki yumuşak tonlar H4-H4A'dan çok daha farklı olur mu?

Başka marka strat ve düz köprü gitar önerilerinde de bulunabilirsiniz.

81-85 , hz lerden daha pahali diye biliyorum dolayisiyla ayni markanin urunu oldugundan daha kalitelidir. Hellraiser ve blackjack serilerinede bir göz atın

Merhaba arkadaşlar;

Önümüzdeki 1 ay içerisinde gitarımı yenilemek istiyorum. 1500 lirayı aşmayacak sabit köprülü bir strat gitar alacağım. Aklımda Schecter Damien-6 ve Schecter Damien-6 Platinum modelleri var. Damien modelinde EMG-HZ, Platinum modelinde 81-85 var ve ikisi de maun gövdeli. Bu gitarları deneme şansım olmadığı için size sormak durumundayım.
İstediğim ton tam olarak;

bu adamın tonları. (Tonlarımı bilgisayar ve processorden alıyorum) Ibanez gitarlar genelde floyd rose ve pahalı olduğu için düşünmüyorum. Salt heavy-metalden ziyade ballad sololarda da kullanabileceğim kuru gürültüden çok daha doğal tonları alabileceğim bir seçim yapmak istiyorum.

1- Petrucci'nin, Sfogli'nin tonlarına yakın tonları pasif manyetik damiendan mı yoksa aktif damien platinumdan mı daha iyi alırım bu konuda fikriniz nedir?
2- EMG-HZ H4-H4A 81-85'e benzer tonlar verir mi? Ya da hangisi yukarıdaki videodaki tonları daha iyi verir?
3- 81-85'li platinum modelindeki yumuşak tonlar H4-H4A'dan çok daha farklı olur mu?

Başka marka strat ve düz köprü gitar önerilerinde de bulunabilirsiniz.

1500 liraya bu gitarın aynısından bulabilirsin zaten ikinci elde tonla İbanez var fiyatları da tahmin ettiğinin aksine gayet uygun. Aradığın şeyi İbanez gitarda gördü ise once onu kovalaman daha mantıklı. Örneğin PGM 301 e de bakabilirsin iyi bir sabit köprülü alternatif olabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
1500 liraya bu gitarın aynısından bulabilirsin zaten ikinci elde tonla İbanez var fiyatları da tahmin ettiğinin aksine gayet uygun. Aradığın şeyi İbanez gitarda gördü ise once onu kovalaman daha mantıklı. Örneğin PGM 301 e de bakabilirsin iyi bir sabit köprülü alternatif olabilir.

PGM-301 modeli çok iyi fakat bayağı pahalı, ikinci elden ziyade sıfır almayı düşünüyorum. Premium ve Prestige modellerinden sabit köprü bulabilseydim bütçemi yükseltecektim ama maalesef bulamadım. IronLabel modeli de çok iyi gözüküyor ama fazlasıyla heavy metal tarzı gibi görünüyor

81-85 , hz lerden daha pahali diye biliyorum dolayisiyla ayni markanin urunu oldugundan daha kalitelidir. Hellraiser ve blackjack serilerinede bir göz atın

81-85'ler aktif manyetik olduğu için daha pahalı ton olarak bayağı bir tartışma var hangisinin daha iyi olduğu yönünde. Pek çok gitarist 81-85 kullanıyor ama Alexi Laiho H4-H4A kullanıyor çok yanıltıcı bir durum

EMG'de aktiflerin pahalı olmasının sebebi teknolojisiyle ilgili, kalitesiyle değil. Bir de tabii reklam ile ilgili adamlar EMG-81-85-60 için dünya reklam parası veriyor, endorsmenlik veriyor, adamların elindeki tek güç EMG-81-85-60 serisi. Pasif manyetiğe geçtikleri anda karşılarında yatırımlarını pasif manyetiklere yapmış Dimarzio ve Seymour Duncan gibi 2 dev mevcut. Yoksa pasif serileri kötü mü? Kesinlikle değil, hatta tasarımları gayet başarılı, tank gibi manyetikler. Fakat daha az kullanıcısı olduğu ve aktif serileriyle ün yaptıkları için biz daha ucuz o zaman daha kötü öyle düşünüyoruz.

EMG aktif serinin sesleri çok steril, yani flat bir karakterde, her yöne çekilebilecek, hi-gain'de sarımları az olduğu pasifler gibi çevreyle iletişime çok girmeyen manyetikler, pasif olarak H4 yine seramik temelli, 13-14k'lık bir manyetik, neyle sarıldığını ve diğer özelliklerini çok bilmiyoruz ama yaklaşık olarak Seymour Duncan sh6'a denktir diye düşünüyorum. Yine Amerika üretimi. Ses olarak biraz daha boğuklar, midleri biraz daha çıkık (seramik temelli oldukları için) yani 81ler kadar temiz bir sesleri yok ama distortionda yaklaşık olarak aynılar. İnternette de bol miktarda karşılaştırma videosu mevcut.

81-85'ler aktif manyetik olduğu için daha pahalı ton olarak bayağı bir tartışma var hangisinin daha iyi olduğu yönünde. Pek çok gitarist 81-85 kullanıyor ama Alexi Laiho H4-H4A kullanıyor çok yanıltıcı bir durum
Sanatçıların stüdyoda ne kullandıklarına bakmak lazım. Kimisi konserde başka gitar-manyetik ile çıkıp stüdyoda bambaşka bir gitar ile kaydeder. Mesela Mark Morton. Konserde Emg'li Jackson'la görürsün stüdyoda bildiğin pasif manyetik + Gibson LP ile kayıt yapar.
Güzel-kötü meselesi de zevk renk olayı. Ben 81'den başka köprü kullanmam. İsterse 500 Tl olsun tanesi. Fiyata ya da reklama değil deneme yanılma sonucu karar vermek en güzeli.

Benim ltd kh 202 de emg hz seti, jackson dkmgq da ise 81 89 seti mevcut...heavy thrash shred tarzı için neck'te hz (lead tonları) bridge de 81 bana uygun geliyor...

diğer bileşenleri yani anfi, pedal/prosesör vb yi standart kabul edersek seçeneklerden bence emg hz senin arayışına daha uygun gibi geliyor...

başka bir açıdan elinde zaten bir elektro gitar varsa yeni bir gitar almadan iyi bir seymour duncan set ile upgrade düşünülebilir...

son olarak illa emg illa aktif diyorsan emg 57/66 seti şiddetle incelemeni öneririm...emg nin kendi sitesinde judas priest in genç gitaristinin videosu çok güzel...

\m/ \m/ \m/

Hocam aksine aktif manyetik tonlarından pek hoşlanmıyorum aslında, Damien üzerindeki HZ'leri çıkarıp DiMarzio CrunchLab alırsam verim alabilir miyim? Maun gövdeyle nasıl bir performans gösterir? Sabit köprülü DiMarzio veya SD'li 1500 lira civarında bir gitar bulsam hiç düşünmeden alırım ama seçenekler oldukça az geliyor, 81-85 shredde tonları çok iyi fakat sesler hep çatır çatır kuru gürültü gibi geliyor bana bu yüzden bu kadar arada kaldım

Çok araştırdım ve tarzıma daha uygun olduğunu düşündüğüm için
ibanez-rg721fm-ntf-natural-flat.jpg

bunu almaya karar verdim, aşık oldum desem yeridir. Cevap yazan herkese teşekkürler

Hayırlı uğurlu olsun. Peşinde koştuğunuz ton "California Sound" diye tabir ediliyor. Gitar bu iş için uygun. Manyetik olarak da Crunch Lab + Liquifire yerine D-Sonic + Air Norton ikilisini şiddetle tavsiye ederim.

Tabi o ton için Mark IIC+ kılıklı bir amfi/preamfi ya da modelleme lazım. Mesa Boogie V-Twin, Studio Pre, Mark IV, Triaxis iyi kotarıyor bu işi. Hughes & Kettner'in Tubeman'i de hiç fena değil. Gitardan ve manyetiklerden çok bunlara bakıyor aslında istediğiniz ton :)

Hayırlı uğurlu olsun. Peşinde koştuğunuz ton "California Sound" diye tabir ediliyor. Gitar bu iş için uygun. Manyetik olarak da Crunch Lab + Liquifire yerine D-Sonic + Air Norton ikilisini şiddetle tavsiye ederim.

Tabi o ton için Mark IIC+ kılıklı bir amfi/preamfi ya da modelleme lazım. Mesa Boogie V-Twin, Studio Pre, Mark IV, Triaxis iyi kotarıyor bu işi. Hughes & Kettner'in Tubeman'i de hiç fena değil. Gitardan ve manyetiklerden çok bunlara bakıyor aslında istediğiniz ton :)

Tuğberk hocam işte aradığım o güzel bilgileri yazmışsınız elinize sağlık. Gitarı alır almaz tonlarını sizlerle paylaşacağım

Geri