Konservatuar okumak istiyorum Yardım lütfen

arkadaslar ben 2 yıllık üniversite işletme bolumu mezunuyum... şu anda aöf okuyorum ve birde konservatuar okumak istiyorum konservatuar okuyan yada bilen arkadaslardan yardım istiyorum ne nedir nasıldır nasıl girilir şart aranırmı vs vs tekbildiğim yetenek sınavları oldugu bunlar ne zaman yapiliyo falan işte yardımcı olursanız sevinirim şimdiden Çok Teşekkür ediyorum..

Bende bu sene İTÜye girmeye çalşıcam müzik teknolojileri bölümüne inşallah.Benim bilgim öncelikle itü 185,000 puan istiyo össden en az daha sonra kendi mülakatları var onlarda da işitme yeteneğine bakıyorlar(bunun içinde solfej çalışmanı tavsiye ederim)işitme sınavında öncede bi yazılı sınavları var ondanda müzikle ilgili bilgiler soruyorlar(örn:müzik tarihi)bunlardan yeteri kadar puan aldığın zaman okula girmeye hak kazanıyosun

Hayır öyle bir durum yok. Öncelikle konservatuvarda okumak istediğin bölüm nedir? Yani bu yaşta oraya "ben bu okulda okuycam" diye gidemezsin. Belli sanat dallarının sınavlarına girmen lazım. Zaten çoğu sanat dalı üniversite seviyesinde dışarıdan öğrenci almaz. Mesela Hacettepe Konservatuvarında Gitar bölümü daha yeni açıldı. Orayı düşünebilirsin ama feci çetrefilli bir sınava hazır ol derim.

y BENDE KONSERVATUAR OKUMAK İSTİYOM DA YETENEK SINAVLARINDA ENSTÜRMAN BİLMEK ŞARTI VARMI ACABA

HARDROCK

y BENDE KONSERVATUAR OKUMAK İSTİYOM DA YETENEK SINAVLARINDA ENSTÜRMAN BİLMEK ŞARTI VARMI ACABA
:?: :?:

slm arkadaslar ben itu konservatuarda okuyorum.bazı bolumler için enstruman bilmek şart ama ses eğitimi,müzik teknolojileri,çalgı yapım,halkoyunları, bölümlerinde esas temel enstruman olmadıgı için bilmek şart değil.ama enstruman bilmek büyük avantajdır.sesine guvenen varsada ses eğitiminde avantajlı olabilir.yardımcı olabileceğim bi konu varsa ben hazırım,sınav sistemini falanda anlatabilirim eğer isteyen olursa. kolay gelsin arkadaşlar

slm arkadaslar ben itu konservatuarda okuyorum.bazı bolumler için enstruman bilmek şart ama ses eğitimi,müzik teknolojileri,çalgı yapım,halkoyunları, bölümlerinde esas temel enstruman olmadıgı için bilmek şart değil.ama enstruman bilmek büyük avantajdır.sesine guvenen varsada ses eğitiminde avantajlı olabilir.yardımcı olabileceğim bi konu varsa ben hazırım,sınav sistemini falanda anlatabilirim eğer isteyen olursa. kolay gelsin arkadaşlar

çok saol arkadaşım beni aydınlattığın için başka bi sorun olursa yine yardımcı oursun

Merhaba bu sene sonuda öss gircem ve müzik bölümü sınavlarınada girip denemek istiyorum.
Ama detaylı bir bilgim yok.
Sesim okadar iyi değil.Elektro gitar çalıyorum ve galiba klasik gitar ile sınavlara giriliyormuş.
Sanırım konser vatuar tamamen ses sanatçılığı üzerine,müzik bölümü öğretmenlik üzerine ama ensturman bölümleride var galiba.Yaş sınırıvarmı acaba?Yani seneye 18 filan olcam böylebir sınırlama varmı?Elektro gitar,kaslik gitar,akustik gitar ile girmek mümkünmü?
Ne sorarlar kendim nası çalışmalıyım,aşamaları nelerdir?
Bana bu konuda detaylı bilgi verirseniz çok memnun olacağm

öss'den sanırım 180'i ya da belli bir puanı geçmen lazım, konservatuarda (müzikoloji için) yetenek sınavından geçeceksin garantiye almak için 1 yıl önceden kursa gitmen lazım, örnek, piano'da bir ses veriorlar aynısını sesinle vermeni istiyorlar, bu aynı anda 2 ses ya da 3 ses vererek gidiyor, tabi sen ilk önce kalını sonra da inceyi veriyorsun sesleri birbirinden ayırarak, bu kolay kısmı, bir de melodi çalıp senden aynı melodiyi sesinle vermeni istiyorlar bana göre bu en zor bölümü, bir de ritim bilgisi, sana alkışla ya da kalemle bir ritim veriyorlar alkışla yapmanı istiyorlar ki öyle bilindik dım tıs dım tıs ritimler değil bunun için de kursta çalışman lazım.. o gün sonuçlar belli oluyor eğer geçersen yarın tekrar gidip, varsa enstrüman çalıyorsun, benim arkadaşım geçti ilk sınavı ve sadece enstrümanı olmadığı için almadılar, ki enstrüman gerekmiyor diolar, herneyse sen yine de bi akustik ya da klasik gitar götür.. ve bir sayfa onların belirlediği bir konu hakkında 1 sayfa kompozisyon yazmanı istiyorlar ya da senle sözlü bir sınav yapıyorlar..

yarama bastınız anlatim bari...

2 sene üstüste hem itü'de sanat müziği hem marmarada öğretmenlik bölümlerini denedim...
öncelikle 185 barajını geçmeniz gereklidir (ki burdaki arkadşlr liseyi müzik okulunda okumadıklarını biliorm, liseyi güzel sanatlarda okuyanlar için bu baraj 165!)..EA-say-söz hangisi en yüksekse o değerlendirmeye alınıyor.benm ilk sene 191(ham) di..hiç össye çalışmadım çünkü 185 barajını geçince konservatuara hemen girebileceğimi düşünüyodum...yanıldığımı sonradan anladım tabi ama bu bişyi deiştirmedi..yeteneğime hala da güveniyorum bu konuda ama ikinci senemde 241 yaptım öss puanımı (ham)...yani 50 puan fark!!! evet dedim işte bu,!! ama yine olmadı ve büyük bi hayal kırıklığı yaşadım ve beni çalıştıran Sn. Engin hocam da öyle :(

sınw tarihlrini üniversitelerin sitelerinden takip edebilirsiniz...bunlar genelde temmuz sonu ağustos ortaları fln takip edilir!!!ben iki sene boyunca 300-400 YTL verdim bu sınwlar için...sanırım bu sene de 150 civarı boşaltırlar cepleri...

büyüklerden çevreniz varsa bu çok yararlı olur sizin için...ama eğer yeteneğiniz yoksa lütfen boşu boşuna girmeyin bu okullara,dayı amca v.s :(

bazı arkadaşlar sınwlardan bahsetmiş biraz biraz..ben de değinim azcuk..itü'nün sanat müz/halk müz. bölümleri için nota bilgisi sormuyolar ama kompozisyon bölümüne fln girebilmek için besteleriniz v.s büyük işleriniz olması lazım...marmarada iş notaya bakar!!! nota okuma,yazma...kısaca marmaranın sınvına cesaret edip girebilen biri itününkine rahatça girebilir...yani kulağınıza,sesinize,enstrümanınıza güveniyosanız konservatuara girme olasılığınız olur...o da olasılıktır ama...çünkü orda çok sağlam rakipleriniz olur...sınvın ayrıntıları çok uzun sürer...dediğim gibi müzik bilgisi,ses,kulak v.s bütün bunlarla ilgili sınv aşamaları var...

bu iki üni.nin sınvu-ına da elektro gitarla girilmiyo.klasik veya akustik girebilirsin...bach,mozart, paco de lucia :p v.s. fln çalınabilir ama ne derece etkili olduğunu bilemicem...bass veya elektro olmuyo bunlarda ama...neyse bu konuyu bırakalım işte...genel sınvları yukarda anlattığım gibi hepsinin...

bn şimdi ist. üni. orman müh. bölümünde okuyorum,hor görmeyin arkadaşlar :) çok memnun olduum söylenemez...2. sınıfa geçtim..bi daha denemem diyodum ama klarnete başlamayı düşünüyorum ve 6-8 ayda iyi bi dereceye ulaşabilirsem belki yine denerim konservatuarı...haa niye bunu dedim...itü.de sanat müziği bölümüne girmek isteyip de gitar çalarsan almazlar tabi :p belki ondan girememişimdir oraya ama ne alaka işte..klarnete merak saldım valla..alıcam çevrenizde bildikleriniz varsa bana haber verebilirsiniz çok sevindirik olabilirm yani :D

her ne sürç-i lisan eylediysem affola...

Benim bildiğim belli bir yaş sınırlaması var.

20 yaşını geçen biri isterse Mozart olsun, konservatuvara kabul edilmiyor. :? :cry: Ben Ankara Devlet Konservatuvarına başvuru için gittim, kendime yetenek sınavları konusunda güveniyordum, ama 22 yaşında olduğum için sınavlara bile giremedim, kabul edilmedim.

Konservatuvar okumak isteyen arkadaşlara fazla geç kalmamalarını tavsiye ederim. :)

Konservatuvara girmek meselesi...

Değerli arkadaşlar;

1. Yetenek sınavları ile ilgili bilgi edinmek isteyen kişilerin, ilk olarak yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden okulları araştırmasını, sadece ve sadece bu okulların web sayfalarını ziyaret edip, ilgili konuları dikkatlice okumasını tavsiye ederim. Birçok okul, gereken bilgiyi kendi sayfasında açıklamaktadır.

2. Girmek istediğiniz okul için ciddi bir ön araştırma yapın:
Birçok "müzik meraklısı kişi" daha müzik eğitim fakültesi ile konservatuvar arasındaki farktan haberdar değil. Kaldı ki, konservatuvarlar da ülkemizde Türk müziği ve Batı müziği olarak ayrılmaktadır. Seçim yaparken, bilgi birikiminiz, yeteneğiniz ve müzik beğeninizi gözden geçirin. Salt müzik eğitimi almak düşüncesiyle yola çıkmayın. Yanlış seçimler sizin mesleğinizle aranızı bozmaktan başka bir işe yaramaz.

3. Üzülerek söylerim ki ülkemizdeki birçok yetenek sınavı yanlış yöntem ve teknikle yapılmaktadır. Dolayısıyla bu sınavlardan sağlıksız sonuçlar doğmakta. Kazanmanın ya da kaybetmenin, sizin yeteneğinizi belirlemediğini sakın unutmayın (o sınavları yapanları kim sınav yapsın?).

4. Asıl sorunlar okulu kazandıktan sonra başlayacak.. Muhtemelen bu okulların umduğunuz gibi yerler olmadığını anlayacaksınız. Herşey bir yana, sanatçının diploması olmaz tabii ki, eninde sonunda bireysel çabanızla başarılı olabilirsiniz.

Hepinize başarılar ve sabır dilerim; sevgiler, saygılar...

Selam, ben Hacettepe Konservatuvar'dayım. ÖSS'den 210 ham alıyosun ilk bölümden, daha sonra da yetenek sınavlarına giriyosun.

Benim bölümüm Müzikoloji ve bu yıl 10 kişi alındı sadece. 3 aşamalı sınav yapıldı.

Kulak Sınavı ( en az 50 almak gerekli )

Tek Ses verme ( 8 tane )
Çift Ses verme ( 8 tane )
Üç Ses verme ( 4 tane )
Dört Ses verme ( 4 tane )
Ritim Tekrarı ( 2 tane 8 ölçü ritim )
Ezgi Tekrarı ( 2 tane 4 veya 8 ölçü melodi )

Kompozisyon Sınavı ( en az 70 almak gerekli )

Bilim ve sanat arasındaki fark ve benzerlikler konulu bir kompozisyon yazdırdılar. Fakat kriterleri gerçekten çok fazla. Ufacık şeyler bile puan kırma nedeni. 120dk süre var.

Sözlü Mülakat

Kalanlar arasında sözlü mülakat yapılıyor. En çok terlediğiniz yer burası oluyor.

sınavı kazanmak için ne derecede solfej armoni eğitimi almak gerekiyor?ben önümüzdeki sene sınava gircem şimdiden solfej ve armoni dersi alsam olma ihtimali nedir?bide neler soruyorlar lütfen bilgi verin içeriğinden bahsedin çok ihtiyacım var gerçekten şimdiden teşekkür ederim

İstediğin bölüme göre değişiyor. Ben Müzikoloji olduğumdan zaten solfej, dikte, deşifre olayı ilk yıl, armoni olayı ikinci yıl sıfırdan öğretiliyor.

Ben Lavignac 1A, 2A ve Muammer Sun solfej 1 bitirmiştim. Derslerde hiç zorlanmadım.

Ama hiç bilmeyen arkadaşlarım da pek zorlanmadan öğrendiler.

Geri