Konservatuar okumak istiyorum Yardım lütfen

benim etrafımda konservatuara hiç bişe bilmeden gidip de bi kaç sene içinde her bişe çalmayı öğrenen tiplemeler var herhangi bir enstruman bölümüne girmek bu kadar kolaymıdır yoksa yüksek mevkilerde tanıdık mı olması gerekmektedir? hem üniversitede herhangi bir bölüm okurken hem de konservatuara gidilebilirmi?
diyelim ki gitar bölümüne girmek isteyen bir öğrenci ne yapmalıdır? ya da enstrüman dışında ortak olarak bilinmesi gereken ne vardır müzik tarihi gibi çok geniş kapsamlı bir konunya ne kadar hakim olabilirz bunu için ne yapılmalıdır? sınava girmek için ileri derece de armoni ve solfej bilgisi gerekiyorsa ya da bu kadar vasıf gerekiyorsa bize içeride ne öğretecekler?..

Her bölümün sınavı farklıdır. Tiyatro sınavında sana tekerleme okutacakları gibi, gitar sınavında da vals ve benzeri şarkıların çok daha üstündeki eserleri çalman gerekmekte.

Bölümüne göre değişir demiştim, ama yine de az biraz solfej bilmen iyi olacaktır. En azından Lavignac 1A'yı bitir. Armoni bilgisi çok da gerekmiyor.

Ortak enstruman olarakda piyano bilmen iyi olacaktır ama illa bilmelisin değil, sadece bir artı olacaktır senin için.

Gitar bölümü için tam olarak bilmiyorum ama tab değil nota bilmen, klasik parçaların belli başlılarını çalabilmen gerekmekte.

selamlar ben lise 2 öğrencisiyim ve konservatuara girmek istiyorum ve yaklaşık 8 yaşımdan beri org çalıyorum konservatuara girmek için müzik kursuna yazılıcam 2 senede hazırlanabilirmiyim acaba lütfen yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler!

Temeline güveniyorsan ve iyi hazırlanırsan zorlanmazsın sanırım konservatuar sınavında. Ama gittiğin müzik kursunu iyi seçmeni öneririm. Her eğitim merkezi konservatuar sınavlarına hazırlamıyor birkaç yerle görüşüp mümkünse eğitimlerinden birer örnek görmeye çalış.

Merhaba..Ben de müzikoloji ve müzik teknolojilerinde hazırlanıyorum..Mimar sinan müzikoloji ve 9 eylül müzik teknolojilerine daha önce 2 kez girdim..Her seferinde kurul karşısında heyecanıma yenik düştüğüm için kazanamadım :) Diğer arkadaşların da anlattığı gibi lütfen herkez ben konservatuar okumak istiyorum diye eline gitarı kapıp girmesin sınavlara önce ne istediğinizi belirleyip adam akıllı bir araştırma yapın yoksa bölüme giren diğer öğrencilerin önünü tıkarsınız hem de yaptığınız masrafa yazık olur..Sınav sistemi gireceğiniz okula göre değişir her okul ayrı sınav yapar öğrenciye 1 yıl önceden giriş koşullarını öğrenip iyi hazırlanmak gerekir tabi bir de sınav da heyecan yapmamak :) bu iki okulla ilgili bişey sormak isteyen olursa yardımcı olabilirim..

Madem gireceğin alanla ilgili bu kadar bilgiye sahip olman gerekiyor peki içerde ne öğretiyorlar ? Veya bunları bilebilen, öğrenebilen kişi içerde öğrenecekleri ne ise onları dışarda öğrenemez mi ? tek kazanç diplomamı?
Yani basite alıyormuşum gibi anlamayında merakımdan soruyorum :::D

Okuma abi okuma, yetenekten baska herseye önem veriyolar... Sınavda onlar için yetenegin değil, kılık kıyafetin saçın basın önemli. Boşver o büyük müzisyenlerin hangisi konservatuarlı sanki..

MRB arkadaşlar bende konservatuar okumak istiyorum. özellikle sesle alakalı bir bölüm, bunun için ne tür bilgi birikimine sahip olmak gerekiyor, her hangi bir enstürman kullanmak gerekiyormu 1 yılda hazırlana bilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim...

kerim_dubara demiş ki:
Merhaba..Ben de müzikoloji ve müzik teknolojilerinde hazırlanıyorum..Mimar sinan müzikoloji ve 9 eylül müzik teknolojilerine daha önce 2 kez girdim..Her seferinde kurul karşısında heyecanıma yenik düştüğüm için kazanamadım :) Diğer arkadaşların da anlattığı gibi lütfen herkez ben konservatuar okumak istiyorum diye eline gitarı kapıp girmesin sınavlara önce ne istediğinizi belirleyip adam akıllı bir araştırma yapın yoksa bölüme giren diğer öğrencilerin önünü tıkarsınız hem de yaptığınız masrafa yazık olur..Sınav sistemi gireceğiniz okula göre değişir her okul ayrı sınav yapar öğrenciye 1 yıl önceden giriş koşullarını öğrenip iyi hazırlanmak gerekir tabi bir de sınav da heyecan yapmamak :) bu iki okulla ilgili bişey sormak isteyen olursa yardımcı olabilirim..

Ben Hacettepe Üni. Ankara Devlet Konservatuvarı'nda Müzikoloji okuyorum. Gerçekten tavsiye ederim. Müzik dediğin şeye çok farklı bir açıdan bakıyorsun. Solfej dersleri çok iyi gerçekten. Her müzisyenin nota okuma bilmesi lazım bu kesin. Ama dikte dersleri de yapıyorsun. Çalınan eseri dinleyerek notaya dökmek gibi bir olay var. Sınavlar dinleti oluyor. Verilen eserleri dinliyor enstrumanlarını yazıyosun. Şurda yaylılar pizzicato yaptı diyosun mesela. Eserde iki piyano, bi pikolo filüt iki tane de çello var diyosun. Falan filan, süper yani tavsiye ederim bu bölümü. Müziğin icrasından çok bilimi hakkında kafa yoruyosun.

xbarisx demiş ki:
Madem gireceğin alanla ilgili bu kadar bilgiye sahip olman gerekiyor peki içerde ne öğretiyorlar ? Veya bunları bilebilen, öğrenebilen kişi içerde öğrenecekleri ne ise onları dışarda öğrenemez mi ? tek kazanç diplomamı?
Yani basite alıyormuşum gibi anlamayında merakımdan soruyorum :::D

Senin cevabı da vermiş oldum sanırım az önce.

Arkadaşlar öncelikle gireceğiniz okulu seçmelisiniz en azından eleme yapmalısınız ve o okullara göre hazırlık yapmalısınız bazı okullar çok basit şeyler isterken bazı okullarsa çok zorlar. Ayrıca enstruman ve solfej bilmek bir çok yere göre bitmez biliyorum dediğiniz şey aslında sadece başlangıcıdır. Ayrıca çoğunluk liseye kadar gelmiş üniversitede konservatuvar istiyorum diyor oysaki konservatuvar eğitimi 11 yıldır yani adamlar ortaokuldan başlar hatta ilkokuldan başlayanları bile vardır size tavsiyem hatay ve afyon gibi ilköğretim ve lise seviyesi olmayan konservatuvarlarda şansınızı denemenizdir ya da güzel sanatlar fakültelerinde.

arkdaşlar ben bu sene öss ye giricem iktisat düşünüyorum fakat önümüzdeki sene konservaturara hazırlanıp bi dahaki hem iktisatı hemde konservatuarı okuma şansım var mı?

bende kohservatuar çalgı bölümü istiyorum 1 hafta içinde hazırlanmaya başlıcam.sizce en iyi eğitim veren üni.hangisidir bilgisi olan yada knservatuar okuyan arkadaşlar varsa vcp verirlerse çok memnun olurum...

zeke7 demiş ki:
bende kohservatuar çalgı bölümü istiyorum 1 hafta içinde hazırlanmaya başlıcam.sizce en iyi eğitim veren üni.hangisidir bilgisi olan yada knservatuar okuyan arkadaşlar varsa vcp verirlerse çok memnun olurum...

Dostum çalgı derken çalgı yapımı mı yoksa herhangi bir müzik aletini çalmak anlamında mı söylüyorsun?

arkadaslar konnservatuara nasıl girebilirim trabzonluyum bu yıl üniversite sinavina gircem itü istiyorum ne yapmaliyim

Yarı zamanlı okumanı öneririm. İstanbul Üniversitesi ve Mimar Sinan GSF'yi öneririm bu konuda. Yarı zamanlı konservatuar hakkında internette detaylı bilgiler var ulaşabilirsin. Özet olarak yarı zamanlı konservatuar; üniversitenin formasyon derslerini almadan yalnızca alan derslerini alarak tamamladığın eğitim şekli.

hagory demiş ki:
arkadaslar konnservatuara nasıl girebilirim trabzonluyum bu yıl üniversite sinavina gircem itü istiyorum ne yapmaliyim

hagory merhaba;

İTÜ konservatuar'a girmeden önce daha doğrusu her hangi bir üniversitenin Konservatuar veya Müzikle ilgili bölümlerine girmeye karar vermeden önce, o okulun eğitim, ders içeriğini mutlaka inceleyin. Konservatuar'ın kendine özel sayfalarında ders içerikleri mevcut. Mesela İTÜ, Türk Sanat Müziği ağırlıklı eğitim verir ve bu çizgisinden dışarı çıkmaz. Mezunlarından müzik piyasasında olanları araştırabilirsin. Bunlar çok önemlidir mutlaka araştırılması ve doğru tercih için dikkat edilmesi gerekir. Hangi okulun sınavına girileceğine doğru karar verildikten sonra zaten o okulda okuyan biriyle iletişime geçebilirsin. Bilgi ve İletişim çağındayız bunu her alanda değerlendirmek lazım. Ve şunu asla unutmayalım ; 2.el bilgiye asla güvenmeyelim ve planlarımızı o yönde yapmayalım. Şu an sana verdiğim bu bilgileri ben işin içinde olduğum için rahat bir şekilde yazabiliyorum. Okulların kendi web sayfalarına erişip veya o okulda bölümde eğitim alan kişilere erişip bilgi almak en doğru bilgi edinme şeklidir. Bu başlıkta yazan bir çok arkadaşta bu işin içinde olan arkadaşlardır güvenebilirsin.

slm

slm dostlar ben 4 yasımdan beri 8 farklı müzik aleti çalıyorum san dersi aldım ve bu müzik aletlerinin özel eğitimini veriyorum yasım 22 konservatuar hakkında bilgi istiyorum ne yapılıyo ne soruluyo nasıl oluyo bilgi verirseniz sevinirim ;)

Bende konservatuar okumak istiyrm.. Konservatuara başlamadan 1 sene önce hazırlık kursları war bir arkadaşımda gidiyor zaten.. Ama konservatuara giriş için niye böyle sanki dünyanın en yeteneklisini test ediyorlarmış gibi sınav yapıyorlar? Ben gitar bölümüne gitmek istiyorum.. Dediğiniz gibi tek ses çift ses dinleterek sınav yapıyorlarsa hiç birimiz absolite kulak değiliz ki.s Bu yazılanları verebilmek için yıllardır bir müzik adamı olmak lazım yanlış mıyım ?

Geri