En Sevdiğiniz Klasik Müzik Parçaları

'Müzik - Genel' forumunda Flamenco tarafından 22 Nisan 2014 tarihinde açılan konu

 1. Herkes illaki klasik müzik dinliyordur.En sevdiğimiz klasik müzik parçalarını yazalım hem muhabbet olmuş olur hem de faydalanmış oluruz :)

  Ben başlıyorum. Isaac Albeniz-Asturias Recuerdos De La Alhambra -Francisco Tarrega
   
 2. Bu parça öldürecek bir gün beni...Paganini - Caprice No: 9
   
  Flamenco bunu beğendi.
 3. Bir kaç örneği dışında klasik müzik eserlerini dinlerken pek keyif alıyorum diyemem ancak modern bestecilerin(Hans Zimmer, Vangelis) ve akımların(New Age), eserlerini daha etkileyici buluyorum. Belki de bu durum biraz da popüler kültürün toplum ve bireyler üzerinde yaptığı etki ile ilgili.... :)
  Mozart - Requiem in D minor güzel ama Hans Zimmer - Karayip Korsanlarının film müziği, bütün olarak "bence" daha etkilyeci. (Aslında açıkçası birbirlerine benzediklerini de düşünüyorum.)
   
 4. Karayip korsanlarının müzigi klasik bir müzik mi ? :)
   
 5. Öyle sanıyorum ki klasik müziğin belli kıstasları vardır. Konuya hakim yetkili kişileri bekliyoruz, klasik müzik nedir ne değildir? :)
   
  Son düzenleme: 23 Nisan 2014
 6. her orkestra klasik müzik yapıyor diye bişey yok :D orkestra görünce klasik müzik bu demeye gerek yok yani.
   
 7. Şahsi düşüncem; klasik müziğin belli bir armonisi, belli bir ölçüsü falanı filanı vardır sanıyorum. Her piyano çalan klasik müzik mi yapıyor? Gece gece derin düşüncelere sevk oldum yahu :D
   
  Flamenco bunu beğendi.
 8. Bach - canon ın d minor
   
  Flamenco bunu beğendi.
 9. Her piyano çalan klasik muzik yapmiyor piyanoyla jazzda yapilabilir.onemli olan klasik muzik calmasi. Soyle düşunun ben klasik gitarla klasik muzik yaparken baska biriside klasik gitarin dogasina aykiri olarak pop calmasi gibi.
   
  Eddie bunu beğendi.
 10. Açıkçası o ayrımı belirlemek bence de biraz zor...

  http://en.wikipedia.org/wiki/Common_practice_period
  wikipedia adresinde Genel özellik olarak:

  "Common practice music obeys two types of musical norms: first, it uses conventionalized sequences of chords, such as I-IV-V-I. (see Roman numeral analysis) Second, it obeys specific contrapuntal norms, such as the avoidance of parallel fifths and octaves." şeklinde özetlenmiş....

  Ancak müzik eğitimim olmadığı için kesin birşey söyleyemiyorum... :)
   
 11. Bu tanıma göre 1900'den sonra bestelenmiş hiçbir eser klasik müzik değil (Consecutive fifths) :)
   
 12. orada avoidance yani "uzak durma" deniyor... burada kastınız 1900'den herkesin kullandığı biçiminde sanırım... :)

  http://ifiji.com/yumbo/zoard/house.htm

  Burada bir röportajda kendi ağzından kullandığını söylüyor.:

  Soundtrack: Like parallel Fifths...

  Zimmer: Oh, lots of parallel and augmented Fifths. They are absolutely 'Verboten' (forbidden)! All rock'n rollers do that because it's just that guitar thing as well. When you put parallel Fifths onto eight trombones it soundsgreat: at least it does to me. But you do find that in classical music. In Berlioz's Te Deum there is a lot of that stuff floating around. He disguises it really well. He's breaking the rules on purpose. What about the "Hallelujah" chorus from Handel's Messiah? In his first movement from the 5th Symphony, Beethoven just keeps going over that phrase. It was just like writing a rock song. He found himself a great little hook. He was having fun kicking it around. I don't know what great meaning there is attached to those four notes.
   
 13. Araştırmadım ama hatırladığım (bariz olarak) ilk Ravel bir piyano eserinde kullanmıştı ve o kural yıkıldı, günümüze powerchord kullanımı olarak ulaştı :D

  Demişken en sevdiğimi seçmek zor ama Ravel'in piyano eserleri eşik atlamamda ciddi yardımcı olmuştu çok severim.
   
  Son düzenleme: 23 Nisan 2014
 14. Konuya çok hakim olduğumu söyleyemeyeceğim ama yine de bildiğim kadarıyla açıklamaya çalışayım. Öncelikle "klasik müzik" kavramının bi çok coğrafyayı ve etnolojik unsuru kapsadığını biliyorum. Yani Avrupa'da gelişmiş olan "Klasik Batı Müziği" de var, "Klasik Türk Müziği" de var, "Klasik Hint Müziği" de var ki bunlar üç büyük klasik müzik olarak bilinir. Önce buna karar vermek lazım. "klasik müzik" kavramı ise tek başına "Herhangi bir etnik müziğin zamanla gelişmesi, alışılmış duruma gelmesi ve bununla birlikte üzerinden uzun zaman geçtiği halde değerini kaybetmemiş olması" şeklinde açıklanabilir. Fakat aynı zamanda etnik müzikten; halk müziğinden farklı olarak da klasik müzik, daha çok elit kesimin dinlediği müzik olmasıyla da bilinir. Tabiki elit derken aklınıza sarı loş ışıkta viskisini yudumlayan tipler gelmesin :D . Mesela o dönemde geliştiği için "Divan Müziği" ya da "Osmanlı Saray Müziği" olarak da bilinen "Klasik Türk Müziği", o dönemde saray çevresinde gelişmiş ve bunun dışında sadece toplumun elit kesimi tarafından anlaşılmış ve icra edilmiş. Toplumun diğer kesimi ise kendi müziğini, halk müziğini yapmış. Yani "klasik müzik aynı zamanda elit kesimin müziğidir" diye rahatça söyleyebiliriz. Tabi bunlar benim öğrendiğim kadarıyla böyle. Eğer daha fazla bilgi edinmek isterseniz Recep Uslu'nun "Müzikoloji ve Kaynakları" kitabı ile Ayten Kaplan'ın "Kültürel Müzikoloji" kitabını edinerek bu tip kavramları ve müzikoloji alt başlıklarını inceleyebilirsiniz.
   
  Son düzenleme: 15 Temmuz 2014
 15. J-P

  J-P

  bach minuet in G minor
  şimdilik.
   
  forbidden_city bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş