Doremusic Hakkında

'Müzik - Genel' forumunda DaggerStroke tarafından 24 Nisan 2014 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar bugün başıma gelen moral bozucu bir olayı anlatmak isterim ;

  PRS marka bir gitar bakıyordum dorede uygun fiyatlı olarak buldum. Sitedeki her 3 gitardan 1inde olduğu gibi gitar görsellerinin hepsi farklı yapım yıllarına ait modellerden yani özellikleri birbirinden çok farklı olan gitarların fotoğraflarından oluşmuştu. Açıklama kısmıda herzamanki gibi ne başlıkla, ne görsellerle, ne modelin kendisiyle uyuşmuyordu. İrtibata geçip durumu belirttim, benim istediğim özellikteki 2012 veya 2013 yapım yılı olan reziveli modelmidir? dedim, bekleyin kontrol ediyoruz dedikten sonra evet beveled top ve coil taplı olan revizeli yeni modeldir dediler. Peki deyip aynı gün kendi gitarımı acil olarak 2.el piyasasından çok daha düşük bi fiyata satışa koydum. 1 hafta sonra alıcı çıktığı gün (dün) ne olur ne olmaz diye işi garantiye almak için dore ile tekrar irtibata geçip tekrar yeni üretim revizeli modelmidir? diye sorup evet yeni modeldir teyidini aldıktan sonra, gitarımı sattım... Parayı denkleştirip aynı gün ücreti havale yaparak sipariş verdim. Bugün gelen telefonla aldığım gitarın aslında revizeli model olmadığını, 2011 veya daha eski bir model olduğunu söylediler ve mecburen siparişi iptal etmek zorunda kaldım. Şuan hem kendi gitarımdan olmuş durumdayım elimde çalabileceğim bi gitar yok hemde aciliyet dolayısı ile piyasa fiyatından çok düşük bi fiyata sattığım için dorenin sorumsuzluğu yüzünden durduk yere birsürü zarar ettim...

  Moralim yerlerde nereye yazacağımıda bilemedim burada sizinle paylaştım...
   
  Son düzenleme: 24 Nisan 2014
 2. Geçmiş olsun öncelikle. Oldukça bahtsız bir durum :(
   
 3. Geçmiş olsun, gerçekten sinir bozucu bir durum. Do-Re'yi şirket bazında severim aslında; güzel indirimler yapar, sağlam fiyat verirler. Satış danışmanının azizliğine uğramışsınız, görüp denemeden ürün alma işi riskli işte.
   
 4. Piyasadaki en eli yüzü düzgün dükkanlardan birisidir DoRe. Her halde böyle bir olay geldiyse başınıza satış danışmanı ile alakalıdır. Bence arayıp şikayette bulunun merkez şubeye. Geçmiş olsun :/
   
  Can Temtek bunu beğendi.
 5. Görmediğim ve garanti altına almadığım bir gitar için elimdeki gitarı satmayı bırak, onunla ilgili hayal bile kurmazdım.
   
  ascetic ve programci_84 bunu beğendi.
 6. İmkan meselesi. Paran varsa gider bastırır parayı hayal kutmaz alırsın. Fakat başka bi gitar almak için kendi gitarını satmak zorundaysan, alıcağın gitarı mağazaların bilgilendirmesine güvenmekten başka garanti altına almanın bi yolu yok. Yarısını kapora verip yarısını gitarım satılınca getiricem yeni alıcam mı diyicez? Hadi kendi gitarınıza 1 sene 2 sene alıcı çıkmadı kapora 2 sene mağazada yada adamda mı kalıcak? Saçmalığın daniskası...

  Öte yandan görsen nolcak açık açık yanlış bilgi veriyolar. Sabah Gitarı gittin gördün stok varmı diye sordune var dedi, gitarını sattın akşam mağazaya gittin, kusura bakmayın stok yokmuş bitek bu denediğin çizik vuruk teşhir ürünü kalmış işine geliyosa al dedi napcan? Yada gitarı 2.el olarak sahibinden alıcan konuştun anlaştın gitarımı satıp gelip alıyorum 1 saat sonra dedin. kendi gitarını satıp adamın yanına gittin, 1 saat önce el sıkıştığın adam 1 saat sonra vazgeçtim satmaktan dedi ne nolcak? Ne diyicen?

  Avukat tutup sözleşme düzenletip noterden tastikleticez mi garanti altına almak için?
   
  Son düzenleme: 24 Nisan 2014
  hasan077, edipjohn ve Eddie bunu beğendi.
 7. Türkiye de internet alışverişi uzunca bir süredir var. ama daha çoğu firma kendi şubelerine bireysel gelen müşterileri bile yeteri kadar bilgilendirmekten, satış öncesi ve sonrası ilişkileri kurmak konularında gelişememişken; enstrüman hususunda internet ortamında alışveriş yapmak bence süprizlere fazlasıyla gebe bir olay.
   
 8. Türkiye'de ne yazık ki işler bir iki firma haricinde müzik anlamında berbat. Yurt dışında beğenmezsen geri veriyorsun sorgusuz sualsiz. Şu markanın şu modeli var mı denemek istiyorum diyorsun, başka şehirde var cevabı dönünce haliyle getirir misiniz denemek istiyorum diyorsun, "alırsan getiririz" cevabı veriyorlar. Görücü usülü evlenme bile daha iyi şu vaziyetten.

  Bırak doğru bilgiyi, görmediğim denemediğim şeyi alacakmışım da öyle gelecekmiş bilmemne. web siteleri de berbat, ürün bilgisi de berbat. Bu tip işler feci problemli durumda ve bir sıralama yaptığınız zaman bu problem 100. falan ülkenin problemleri sırasında.
   
 9. Bu söyleyeceklerim kesinlikle Do-Re ile alakalı değildir, genel olarak ülkemizdeki online müzik satışı yapan bir çok firmayı kapsamaktadır. Genel olarak ülkemizde müzik enstrümanları denilince 3-4 büyükşehir dışında her şeye şıp diye ulaşamadığımız bir gerçek. Ben bugüne kadar büyükşehirlerde yaşamış biri olarak kendimi şanslı bulsam da bu ülkenin daha 77 tane daha şehri var, o müzik piyasasında her şeyi bulabildiğimiz büyükşehirleri tenzih ederim. Tanıdığım bir çok arkadaşım (büyükşehirlerde yaşamayan) ya online alışveriş yapıyorlar, ya da benim aracılığımla. Bu yüzden "görmediğim bir aletin hayalini bile kurmam" derken ülkenin bu kültürel eksikliğini de düşünmek gerek. Bir başka konu ise şu; online alışverişi geçtim, yüzyüze alışveriş esnasında bile konuya hakim değilseniz size yanlış bilgi bile verseler siz eyvallah diyeceksiniz ki başıma da geldi. İsmini vermek istemediğim bir mağazaya (kendisi tünelde bulunmaktadır) bir gün gittim hiç bir şey bilmiyormuş gibi. Oysaki ne almak istediğimi çok iyi biliyordum. Taa ki ağacından tutunda manyetiği bilmem kaç mıknatısla sarılmışa kadar. Sonuçta öğrenciyim ve bir yerlerden kısıp para biriktirmişim, bunu da kandırarak bir şeyler satmak isteyenlere yedirmek istemiyorum. Mağazaya girdim ve konuşuyorum bu konularda bilgisizmişim gibi. Benim aradığım gitarın headstockında model vs yazmıyor. Yani genel olarak öyle. Adama gitarı sorduğumda bana o gitar olduğunu söylediği bir gitar gösterdi. Benim istediğim gitar kızılağaç gövde idi, oysa adamın elime tutuşturduğu gitar maun idi. Yani aynı tip gitardı ancak gerek ağırlık olarak, gerekse naturel boya olduğundan ağaç desenleri olarak insan biliyor maun ile kızılağaç deseni arasındaki farkları az çok, ve elime verilen gitarın kızılağaç gövdeye sahip olduğu vs vs anlatıldı yarım saat kadar. Ben hala hiç bir şey bilmiyormuşum gibi davranıyorum. Yarım saat sonunda bu gitarın aradığım gitar olmadığını, kendilerinin büyük terbiyesizlikle bana istediğim gitar modeli dışında farklı bir model satmaya çalıştıklarını, o süreç içerisindeki vitrinlerdeki tüm gitarlara göz gezdirdiğimi ve aradığım gitarın mağazada olmadığını söylediğimde önce şok oldu satış elemanı. Ve müdür ile görüşmek istediğimi söyledim. Hemen "evet haklısınız bir hata olmuş olabilir, insandır hata yapar" modeli bir savunma ile karşılaştım.
  Neyse uzun lafın kısası, bu tip olayları mağazaya değil de o bilgiyi verene mal etmek gerekiyor ben bunu anladım. Do-re'ye gelecek olursak da gerek yıl içerisindeki yaptığı büyük indirimlerle gerekse mağazaya gittiğinizde sizinle ilgilenişleriyle takdire şayan bir işletmedir. (En azından Ankara Do-Re'yi biliyorum ona göre konuşuyorum).
  Başlığı açan arkadaşa ise demek istediğim, gerçekten bunu bir büyük mağazaya mal etmeden mağaza müdürü ile konuşup sizi yanlış bilgilendiren ve bu yüzden zarara uğratan şahısı şikayet edebilirsiniz.
  Not : Bu yazdıklarımdan ötürü "do-rede mi çalışıyorsun" vs vs gibi yazılar elbet gelecektir, daha önce başıma geldi o yüzden açıklama yapayım. Ne do-rede ne de bir başka mağazada çalışmıyorum, sadece işletme öğrencisiyim ve neyin nasıl olması gerektiğini az çok "teorik" de olsa biliyorum. Ukalalık olsun diye yazmadım lütfen yanlış anlaşılmasın, çünkü böyle bir hata varsa büyükten çok küçükten başlanmalı hata aramasına. Yani mağazadan çok sizinle ilgilenen şahıstan başlayabilirsiniz hata aramaya.
  Geçmiş olsun tekrar, evlat acısı gibidir zararına bir şey satıp üstüne istediğiniz eşyayı alamamak.
  İyi günler,
  Can Temtek.
   
  celal12345 ve sereftalasci bunu beğendi.
 10. İşletme öğrencisi arkadaşım; ben 17 yıldır işletme yönetimi yapıyorum. Perakende hizmet sektöründeyim. Eğer benimkisi tecrübe sayılıyorsa şunu söylemeliyim; bir satış danışmanının tüm davranışları aslında işletmenin karakterini yansıtır. İyi işletmeler zaten çalışanlarına insanları yanıltma hususunda insiyatif hakkı vermezler. Eleman ne ise; Müdür de odur.
   
 11. Ben bir kişinin yaptığı hatayı Do-Re gibi büyük bir firmaya mal olmayacağını söyledim.

  Edit : Madem bu iştesiniz, söyleyin lütfen. Büyük bir firmasınız ve bir çalışanınız yanlış bilgilendirme yapıyor. Biri gelip yanlış bilgilendirme yapan şahsı değil direk firmanızı ateşe alan bir şey yazıyor. Siz firma sahibi olarak, o çalışanın size şikayetini mi isterdiniz yoksa direk firmanızın ateşe atılacak cinsten yazılmasını mı ?

  Bir başka deyişle, güzel kardeşim; git size yanlış bilgi veren kişiyi şikayet et firmaya. Ki bugüne kadar böyle bir durumda do-re ya da bir başka büyük müzik marketin sessiz kalacağını sanmıyorum. Burada yine diyorum do-re ya da bir başka müzik firmasını savunmuyorum tabi hatalılar. HRM çalışmaları olarak hatalılar ki bu olay yaşandı. Bunun düzeltilmesi lazım. Ancak ben hala "olayın firmaya değil hatayı yapana mal edilmesi gerektiğini" savunuyorum.
   
  Son düzenleme: 24 Nisan 2014
 12. Nasıl yani? olumsuz bir satış tecrübesi yaşanırsa kime yazalım hatayı? (ajdar, obama, conan? )
   
 13. Gitar 1500 tl den fazla ise dükkana gider dener kaporasini verir sonra elimdeki gitari satardim.
   
 14. Tabiki de do-reye yazacaksınız ama burada hatayı yapan Do-re değil o şahıstır. Do-renin hatalı olduğu tek şey hrm yapılanmasındaki eksikliktir ki bu Türkiye'deki türk menşeili bütün firmaların eksikliğidir, sadece Do-renin eksikliğidir demek yanlış.

  Bir örnek vereyim alakasız gelse bile sonuçta işçi-işveren olarak algılanır. Yaşanmış bir olay. Bir hastane ve bir doktor düşünün. Doktor yaptığı ameliyatta hatalı bir davranışta bulunur ve sonucunda olması gerekenden farklı bir sonuç ortaya çıkar. Suçlu kimdir? Hastane mi yoksa doktor mu? Olay mahkemeye gider, suçlu doktordur, hastaneye mal edemezler. Demek istediğim siz tabiki de çalışanını şikayet edeceksiniz, ancak suçlu o olayı yaşatandır. Sizi kim mağdur ediyorsa suçlu, hatalı odur.
   
 15. Büyük çaplı gitar satış mağazaları kapora almıyor ya , denedim olmadı :D
   
 16. -her olumsuz tecrübe yaşayan müşteri şikayette bulunmaz, yapılan araştırmalara göre sadece %2 lik kısım şikayetini bir yöneticiye iletir. geri kalanlar ise en az 12-13 kişiyle olumsuz tecrübesi paylaşır ve senin söylediğinin tüketici diyalog kurduğu kişileri değil o kişinin temsil ettiği firmalardan bir daha alışveriş yapmayarak protestosunu ortaya koyar.

  Şikayet işletmeler için çok değerlidir. çünkü onlara hatalarını görüp düzeltme hakkı verir. bunun bilincinde olan vizyonu yüksek firmalar ise ikayetleri dikkate alır ve kendini geliştirmekte kullanır.
  buradaki anlatılan olay profesyonel bir işletme imajından çok esnaf satış sitilini işaret ediyor. Sizin onları değil, onların kendilerii geliştirmeye çabalamaları gerekli.
  Not: (HRM nin buradaki rolü nü anlayamadım? işletme okuduğuna eminmisin?)
   
 17. Şöyle bir yanlış algı var bu ülkede, evet satış danışmanı kısmen hatalı da olsa o hata payı, genelde işletme sahibi tarafından ve ya mağaza müdürü tarafından bilerek tanınıyor.Siz aslında şikâyeti ettiğinizde durum zaten işletmeciler tarafından biliniyor, şikâyet esnasında ise bilmiyorlarmış gibi davranıyorlar,kısacası patron tayfası zaten çakal.Tecrübeyle sabittir zamanında çalışan olarak,suç her zaman satış danışmanı denilen kişiye kalır,müdür ya da işletmeci her zaman aklanır.
   
  Eddie bunu beğendi.
 18. Öncelikle HRM'nin buradaki rolünü diyeyim, bana göre do-re ya da bir başka büyük müzik firması işyerine birini alırken insanlara karşı nasıl konuşulur, neler yapılır tarzında belli mülakattan geçirip almalı, işsiz olan her başvuranı değil. Bu bana göre do-re'nin bu olaydaki tek sıkıntılı olduğu konu. Bu olay do-re'nin değil de bir başka büyük müzik firmasının da başına gelebilir, geliyordur da.

  Ve günümüze baktığımızda, gerek şirket şikayet anketlerine gerek bu tarz şikayet edilebilecek hukuki tüketici savunma hatlarına; %2lik oranın daha yüksek olduğunu görürüz. www.tuketici.gov.tr yani Gümrük ve Ticaret bakanlığının "şikayet" kısmında çalışan bir tanıdığıma göre; günde ortalama 1000-1200 ürün arası şikayet gelirken ; insanların %2lik kısmının şikayeti konusundaki fikrinize katılmıyorum. Günümüz insanları bilinçli, her şekilde şikayet ediyorlar hatayı.

  Olayı yaşayan arkadaşın yapması gereken, ilgili müzik mağazasına konuştuğu kişi hakkında şikayet dilekçesi bırakır. Elbet ona, konuşulan gitar temin edilir böylelikle.
   
 19. 1-şikayet dilekçesi? orası devlet kurumu değil sanırsam.
  2-%2 konusunda yazdığımı lütfen yeniden oku lütfen. senin tabirinle "müdür" e iletilen şikayetlerden bahsediyor. olumsuz tecrübe yaşayanların tamamı elbette üstüne bir bardak soğuk su içmiyorlar.
  3-işe uygun insana karar vermek için HRM gerekmiyor. herhangi bir firmanın sokaktan tuttuğu adamı görüşmeden tezgah başına koyduğunu sanmıyorum.
   
 20. Anlamadığım nokta şu; gitarı ilk aldığınız baktınız farklı gitar geldi neden geri iade etmiyorsunuz? Tüketici haklarını araştırmanızı öneririm.
  Boşuna elinizdeki malı ucuza satmazdınız. Ben de aynı sorundan şikayetçiydim, bir ara do-re müzikte de çalıştım. Çalıştığım süre içerisinde custom24 modelinin internette custom 24 whale blue resmi olmasına rağmen satın alınca 25th anniversary gönderiyorsunuz bunu düzeltmemiz lazım dedim. Fakat kimse biryerine takmadı. Ben de çok uzun süre kalmadım zaten. Piezzolu koskoca godin'i deneyen bir müşteri vardı. Piezzoyu açmasına rağmen akustik ses alamayınca satış danışmanına sordu durumu. Tabi aldığı cevap, çalışır o sorunsuzdur sıfır ürün bilmemne dedikten sonra baktı ses gelmiyor değişim yok "işte akustik gitar amfisine de takınca tamamen akustik oluyor ses" diye geçiştirdi. Bunların üzerine zaten hakkında yorum yazarak bile kaybettiğim zaman daha değerli görünüyor. Kısaca her zaman elden alışveriş yapın =)
   

Bu Sayfayı Paylaş