Processor Tavsiyesi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda fox07 tarafından 24 Nisan 2014 tarihinde açılan konu

1. Merhaba Turkrock.com üstadları, sizlere biraz değişik bir sorum olacak, şöyle ki;

Öğrencilik evresinden sonra şantiye şantiye dolaşmak zorunda kalan bir insanım, iş güç sebebiyle belli bir süre gitarımdan uzak kaldım. Bir sonraki gideceğim şantiye ortamına gitarımı ve processorümü de götürmek istiyorum. O hengame arasında amfi ile kullanmak biraz mantıksız olacağından kullanacağım processoru iyi bir kulaklık ile kullanmak durumundayım.

Guitar Rig Kontrol 5 tarzı bir olaya girsem mi? Yoksa Boss GT100 gibi bir processoru kulaklıkla mı kullanmamı önerirsiniz? Bu arada tekrar başlık açıp ortamı kirletmemek adına 750-800 tl ye kadar kaliteli kulaklık önerilerinize de açığım.

Hepinize şimdiden teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

2. TolGS93

TolGS93

19
    164
    556
    Fender Mustang Floor derim incele klişe boss soundlarından uzak , daha gerçekçi,bir analog setup kadar güzel olmasa da çok güzel tonlara ulaşabiliyorsun:))

3. Line 6 PODların böbreklerinde kulaklık girişi de olması gerek. Bir dene derim. Kolay kolay da yıpranmazlar.

OsmanBurak bunu beğendi.
  4. Almisken Line6 HD500, Boss GT100 ayarında birsey alayım diyorum ama, Beher Dynamic, AKG gibi kulaklıkların kaliteli modelleriyle iyi tonlar elde edebilirmiyim orası tartışılır?

5. Kulaklık kullanmadığım için kesin bir marka model öneremem. İmkanınız varsa deneyerek, karşılaştırarak almak en iyisi. Belli olmaz, sıradan bir kulalık bile çok iyi bir performans verebilir.

6. Onerileriyle katkıda bulunan arkadaslara tesekkur ederim. Koca forumdan cıka cıka 2 tane oneri cikmasi cidden dusundurucu.

7. POD XT veya POD X3 gibi modellere de bakabilirsiniz Do-Re'den. İndirimdeler şu ara. Kulaklık konusunda da AKG veya Sennheiser markalarını kollayın bence. Ben SAMSON diye bir markanınkini aldım o zamanki imkânsızlıklardan ötürü, bin pişmanım :)

8. Zoom g9.2tt ve Seinnheiser Hd202 ile gayet güzel tonlar elde edebiliyorum. Üzerindeki lambalar sayesinde tonun dijitalliğini de bi nebze doğallaştırıyor ve genel olarak güzel bir prosesör.

9. Zoom G5 modeline de bir bak derim. Kulaklıkla nasıl olur bilmem ama tonları, amfi modellemeleri ve modülasyonları oldukça başarılı

10. Sennheiser HD 202 bende kullanıyorum, aslında çok flat bir sesi yok, bass karakterli olduğu için o çiğ digital liği fazla hissettirmiyor.selamlar.

11. Boss'a ön yargılı arkadaşlara seslenmek istiyorum. Her ne kadar ben de sevmesem de drive'ın çok dijital olması kötü birşey değil. Yaptığınız müzik tarzıyla, tuşenizle alakalıdır. Mesela muse'ün duyabileceğiniz en dijital drive tonları vardır ama oldukça hoş gelir kulağa şarkıyı bütün olarak dinleyince.

12. Processeur olarak korg pdx4 yada pdx5 öneririm, bir ara pdx5 kullanmistim, küçük ve pillede çalisabilen oldukça yararli bir alet denemenizi tavsiye ederim.Kulakliga gelince sennheiser hd pro280 kullandim ve hiç pisman olmadim.

13. Sayın @fox07 şantiyede tozun dumanın içinde gitar çalmak için 2500 lira ekipmana gömülür mü allaşkına? (Ücret dolgun sanırım :) ) Artı prosesor çıkışına ha 100 liralık kulaklık bağlamışsın, ha 1000 ? Bence pocket pod + sıradan kulaklık alın, tamamdır.
    Not: İşe güce kapılıp gitarı bir kenara bırakmayan, tutkuyla devam eden meslek sahiplerini her zaman saygıyla selamlıyorum.

hackeiommi, wolkN ve behicayhan bunu beğendi.
  14. Pocket pod yerine Boss BR 80 tavsiye ederim.İçinde temel efektlerin olması yanı sıra kayıt ve jam seçenekleri ile 10 numara cihaz.Cep telefonu ebadında diyebilirim.

wolkN ve antbalci bunu beğendi.
  15. Tahmin ettiginiz gibi toz toprak icinde durmayacak muhtemelen ekipmanlar, muhendislerin kaldigi ortam, diger personelinkine nazaran biraz daha temiz olur . Kulaklik cikisi konusuna katilmadigimi belirtmek isterim. Cihazlarin cikis guclerindeki ohm degerleri ve kulakliklardaki ohm degerleri bos yere yazmiyor ne de olsa. Orta kalite bir Beherdynamic dynamic kulaklıktan alinacak sesin, 100 liralık kulaklıktan daha berrak ses verecegi apacik ortada gibi gorunuyor. 2500 lira konusu da bakisa gore degisir hocam :) Dagin basinda sizi eglendirebilecek tek seyin gitar oldugunu dusunun, 2500 degil 5500 bile verirdiniz bazi yerleri gorseniz.

Bu arada Boss gt 100 e sicak bakan bir insan olarak ve satriani sever bir insan olarak, whammy nin olmayisi beni uzdu acikcasi. TC electronic'e de sicak bakiyordum ama onda da ust modeller disinda overdrive v.s. yok sanirim?

16. Whammy dediğiniz şey nihayetinde pitch shifter. Pitch parametresini EXP ile kontrol edilebilir bir şekilde ayarladıktan sonra Whammy olarak kullanabilirsiniz.

17. Kulaklık çıkışı yok ama Zoom MS-50 G öneririm, pişman olmazsınız.

18. Siyah beyaz çeklmiş bir filmi 100 ekran HD televizyonda renklenmiş olarak mı izleriz?
    Sesin kaynağı prosesor olacağından kelli, kulaklık konusunun çok önemi kalmıyor diye düşünüyorum.

Bu Sayfayı Paylaş