Solid state amfiye lamba takmak...

Bir gece yatmadan önce aklıma böle bi soru geldi ve foruma böyle bi başlık açmanın mantıklı olacağını düşündüm.Her neyse acaba diyorum lambasız amfilere lamba takmak mümkün müdür?Yani yapılabilir mi?Ya da yapan var mı?
Görüşlerinizi bekliyorum...

ferrarinin bi arabasınıa almadan önce markayı küçük düşürücü hareketlerde bulunmayacağına ve firmadan habersiz herhangi bi modifiye yapılmayacağına dair bi sözleşme imzalıyosun.
bu sözleşme arabanın 2. 3. el sahipleri ve mirasçıları içinde geçerliliğini koruyor
enzo gibi uçuk modelleriyse paran olsada alamıyosun. yani bi çuval dolarla gidip adamların önüne yığsanda sana arabayı vermiyolar daha önceden bilmemkaç sene bi ferrari sahibi olman gerekiyor ve enzoyu alabilmen için ferrarinin sana davetiye yollaması gerekiyor

konuyla ve siteyle bi alakası yok ama yazayım dedim

bu arada lambasız bi amfi sahibi olarak sorunun cevabını bende merakla bekliyorum

tesekkürler :D

eksik akatarmayalım ferariye lpg taktırmaya kalkışırsın sebebide çok yakıyor olması :D daha sonra ferrari arabayı senden geri almak isteyince kıllık çıkarıp arabayı ederinden daha fazlaya geri satıyorsun.. işte Türk mucizesi.. :D

The_Scorpions demiş ki:
Bir gece yatmadan önce aklıma böle bi soru geldi ve foruma böyle bi başlık açmanın mantıklı olacağını düşündüm.Her neyse acaba diyorum lambasız amfilere lamba takmak mümkün müdür?Yani yapılabilir mi?Ya da yapan var mı?
Görüşlerinizi bekliyorum...

takılır ama baya bir uğraştırır heralde. bir ara kadıköyde stüdyo DNA da yapmışlardı:)

Belçika'daydı sanırım o olay.100 km.'de 30 litre benzin harcıyormuş araç.adamın canına tak etmiş gibi.Amerika gibi değil ki Avrupa'da galonu 2-3 dolar arasında oynamıyor fiyatın.

Ama ama ama.....

Adam o arabayı satıp yine gayet güzel ama collectible olmayan hayvan gibi dizel bir araba alıp hayatına gayet güzel devam edebilirmiş.Kaşınmış :)

Transistörlü bir amfiye lpg takmak; ay pardon, tüp (lamba) takmak...

Zaten firmalar da bunu -kısmen- yapıyorlar.
Marshall'ın valvestate'leri ve bir çok markada bunun gibi çeşitlemeler...
Amfinin power amp katı transistörlü, preamp katı lambalı...
Yani, transistörlü bir amfinin effects return girişine lambalı bir preamp takmak gibi bir şey...

Tadını bir şekilde farklılaştırsa da; lambalı amfileri kullananların "doğal sürüş" keyifleri, lpg ile; pardon, poweramp katı transistörlü olan amfilerle elde edilemez...

Bir solidstate amfiyi alıp da hem pre hem power katlarını lambalı yapmaktansa amfinin kabin ve hoparlörleri dışında devresini baştan imal etmek daha hoş olabilir.

Transistörlü olan amfi zaten kaliteli ise, devrede sadece güçlendirme katlarının lambalı şekle dönüştürülmesi arzulanıyorsa...
Bu şekliyle bile, devre üzerinde bir çok değişikliğe gidilmesi gerekecektir.

Azimli bir insan bunu yapabilir; ama, tecrübeli bir elektronik müh. ya da kendini geliştirmiş bir elemana ihtiyaç var...

Bana fikrimi sorarsanız onca yıldır kendimi bu devre yapma işine çalmış biri olarak diyebilirim ki; belli bir düzeyin üstünde kalite istiyorsanız, satın almak iyidir.

Paranız illa ki inatla çıkışmıyorsa ve bolca sabrınız varsa; onca emek sonunda başarısızlığı hazmedebilecek kadar olgunsanız, deneyebilirsiniz kendiniz yapmayı...

Bu işler ustalık ister cidden, ufak farklar büyük farklar yaratır. Neticede amfi dediğimiz şey, ufak şeyleri (gitar sinyalı) tam 2 kez büyük şeylere dönüştüren bir devre. 1 ufak hata bile...
:)

Kolay gelsin diyorum...
Sevgiyle Kalın...
emre

slm

yapılmaz değil hata ben gt2 sonuna lamba ekledim ama şöyle bi durum var lambalı power amp olmadıkça pekte bişey anlaşılmıyor lambaların doğası gereği yüksek voltajlarda çalışıyorlar ve transistörlü preamplara görece daha yüksek çıkışları var bunu transistörlü power anfiye adapte etmek gerçekten zor hadi onuda yaptık diyelim ama sonuc aman aman çokta iyi olacağını sanmam arkadaşında dediği gibi bunu zaten yapıyorlar.

Yukarıdada belirtilmiş ama birkaç şey daha ekleyim.
1.Lambalı power amp yapmak çıkış trafosu,malzeme sıkıntısı vs. yüzünden çok zor hiç uğraşma.
2.presence'nin dediği gibi vakum tüpleri yapıları gereği çok yüksek voltajlarda çalışıyorlar,ayrıca bunları beslemek içinde ayrıca bir güç kaynağına ihtiyacın olacak.
3.Eğer illede yapıcam dersen güç kaynağı ve yüksek çıkış sorununu hallettikten sonra bunu bir kutuya koyarak bunu effects return girişine bağlayabilirsin.
4.Ha eğer yanlış anladınız ben anfimi gece lambası yapcam diyosanda götür bi elektrikçiye yapar(buda işin geyiği :D

Geri