Cliff Burton

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda tunckk tarafından 26 Nisan 2014 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba,
  Nostalji yapayım dedim biraz. Cliff Burton aklıma geldi.
  Bence yaşasaydı Heavy Metal müziğin en iyi bassçılarından biri olacaktı. Şahsen DeMaio ile birlikte en sevdiğim bassist tir.
  Siz ne düşünüyorsunuz Cliff hakkında ?
   
  sereftalasci bunu beğendi.
 2. Tam ismi Clifford Lee Burton'dır.Cliff yaşasaydı ya Metallica böyle gitmezdi ya da Metallica'dan ayrılırdı.Fakat çoğu kişinin es geçtiği nokta var bu kısmı siz de es geçtiniz. Cliff'in asıl yaptığı ve dinlediği müzik deneysel rocktır. Metallica'ya girmesi uzunca bir dönemden geçiyor,hatta belgesellere vs bakıldığındaki ilk tavrı girmemeye çalışmak gibi olmuştur :D Clifford Lee Burton'ı asıl efsane yapan kısmı ise dinlediği ve icra ettiği deneysel türü thrash metale uygulamasıdır.Kısacası toprağın bol olsun Cliff reyiz ccc.
   
  sereftalasci, Eddie ve hackeiommi bunu beğendi.
 3. Cliff Burton bas gitarda en iyilerden değil ama beste konusunda kesinlikle en iyilerden. Bence onu anıyorsak yazdığı partisyonlar için anıyoruz , tekniği şöle iyiydi böyle iyiydi diye değil.
   
 4. Doğru ama tekniğide fena değil bence, dedimya hatta yaşasaydı en iyiler arasına girebilirdi belkide.
   
 5. Tekniği kötü değil tabi ki ama bir Alex Webster , John Myung vs. de değil ama kendi tarzına göre gerekli olandan dahda üstün bir tekniği var.
   
 6. Değerlendirmeniz şu açıdan sıkıntılı,Cliff diğer kişilerin gözünü açtı bu manada,çoğu kişinin hocası konumunda oldu.Teknik olarak bakacaksanız bu işe Alex webster dediğiniz adamın öyle müthiş bir tekniği yoktur,tek esprisi 3 parmak kullanarak çalıyor bass gitarı,bunu zaten ondan önce yapan çok fazla jazz gitaristi vardı,hız olarak diyeceksen çok da hızlı değil bu adam. John Myung ise iyi çalar hoş çalar, ama bu ülkede dahi onu göçertecek minimum 10 adam sayabilirim,bunlara da en tanınmış örnek olarak Levent Yüksel'i sayabilirim başlangıçta.Clifford Lee Burton da güzel bir metronom anlayışı var,mesela Alex Webster dediğin adamdan kat kat hızlıdır(Cliff 2 parmak çalıyor, bu da Alex'in Cliff'e göre 3 te 1 daha yavaş olduğu manasına gelir).Clifford Lee Burton'a ait olan Anesthesia parçası bile sahnede çaldığı versiyonlarla albüm içerisindeki arasında dağlar kadar fark vardır,hiç bir zaman aynısını çalmamıştır.Bunlardan geçtim,normalde döneminde çalanlar bunları uyuşturucu-alkol etkisiyle yapsa da o ayık kafayla yapmıştır yapacaklarını :D
   
 7. Dediklerinde bir itiraz noktam var Blackhell kardeşim aslında biraz konu dışı ama yeri geldi söylüyorum. Ben parçaların mümkün mertebe aynı çalınması taraftarım gerekirse arada jam için kısımlar ayırırsın, ne bileyim 8 ölçü atraksiyon yaparsın sonra geri gelirsin. Malmsteen gibi sürekli emprovize olursa ben dinleyemiyorum. Hele hele ki kulak aşinalığı olan şarkılarda.
  Metalden bahsedeceksek mesela Randy Rhoads soloları öyledir. Mr. Crowley çaldı mı mecbur o iki soloyu çalacaksın kaçarı yok.
   
 8. Sabit kalan kısımları elbette var, parçada ama uzatıp ve kısa tuttuğu bölümler fazla,kayıtlara bakıldığında albümdeki 4 dakika gibi bir şey olması lazım.Konserlerdeki versiyonlar 3 dakikadan 15 dakikaya uzanıyor.Ben de genelde parçalara albüm kayıtı aşinalığı duyuyorum ama, belki pulling teeth buna istisnadır benim için.
   

Bu Sayfayı Paylaş