Boşluk

2006_bos_duvarlar_on.jpg

Boşluk, 200 yılında Erdem Topuz ( vokal,ritim gitar ),Derin Topuz ( lead gitar ) ,Cem Arık ( davul ) ve Turgut Erçetin ( bas ) tarafından kuruldu.Birkaç aylık stüdyo çalışmasının ardından Erdem Topuz'un askere gitmesiyle çalışmalarına ara veren grub , 2001 yılında solistlerinin askerden dönmesiyle yeniden çalışmalarına başladı.Kısa bir süre sonra bas gitaristleri Turgut Erçetin'in gruptan ayrılmasıyla çalışmalarına üç kişi devam eden grup,klavyecileri Babür Kalkan'ın gruba katılmasıyla çalışmalarına hız verdi.Kısa bir süre sonra bas gitarist Murat Ergen gruba katıldı ve Boşluk kendi parçalarından oluş repertuarlarını beş kişilik kadrosuyla icra etmeye başladı. İlk albüm fikri oluşmaya başladıkça grup kendi parçalarını müzik hocaları Melih Güzel'e aranje ettirmeye ve bu aranjmanlar üzerinde çalışmaya yoğunlaştı.2004 Temmuzunda grup , ST 18. stüdyolarında '' Boş Duvarlar'' albümünün kayıtlarına başladı.2005 Agustos ayında albümünün kayıtlarını tamamladı.

BOŞLUK - BOŞ DUVARLAR

01- Sabah Saat 05:00
02- Boş Duvarlar
03- Yalan
04- Bekleyiş
05- Savaş Bitti
06- Bu Dünya Bizimdi
07- Sessizlik
08- Engelli Koşu
09- Sorunlu Öğrenci
10- Eski Günler

Detaylı Bilgi: www.bosluk.org

Düş Sokağı Sakinleri'ne yakın hoş bir tarzları var. Sözleri de iyi denilebilir. Beğendim albümü ama tanıtım eksikliği var sanki. Çünkü Google'a "Boşluk Boş Duvarlar" yazdığımda en başta 5-6 tane korsan albüm linki çıkıyor. İnternet alışveriş sitelerinde albüm yok vs. vs.

Senfonik rock grubu BOŞLUK Mayıs ayında çıkardıkları BOŞ DUVARLAR Albümünün tanıtım konserlerine başlıyor.BOŞ DUVARLAR albümüyle bir gencin yaşam serüvenini senfonik rock tarzıyla konsept bir öykü içinde yansıtan grup ,şarkılarında toplum içindeki duyarsızlıklar ,birey yalnızlıkları değişen Dünyayla beraber teknolojiyle duyguları arasında sıkışıp kalmış insanların duygularını müziğine yansıtan grup BOSTANCI KÜLTÜRMERKEZİNDE 16 ARALIK VE 24 ARALIK TARİHLERİNDE VERECEKLERİ KONSERLERLE BOŞ DUVARLAR ALBÜMÜNÜ ETKİLİ BİR SAHNE ŞOVUYLA DİNLEYENLERİYLE BULUŞTURACAK KONSER HAKKINDA DETAYLI BİLGİYE WWW.TICKETTURK.COMDAN ULAŞABİLİRSİNİZ BOŞLUK GRUBUYLA İLGİLİ DETAYLI BİLGİLERE WWW.BOSLUK.ORG ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ GRUPLA HABERLEŞMEK İÇİN [email protected] adresine mail atabilirsiniz.......

Merhaba sevgili rock müzik sever kardeşlerim; Günümüzde gerçekten rock müzik gerçekten büyük bir tırmanışa geçti.Türk rock gurupları çoğaldı.Bu bizim gibi rock müzik dinleyenler için gerçekten çok sevindirici bir olay.Yeni yeni rock grupları çıkmaya devam ediyor.
Bunlardan biri de Boşluk gurubu.Bu gurup kendi tarzlarında özgün bir gurup.Senfonik rock yapıyorlar.Bilmeyen arkadaşlarım için anlatayım ; Senfonik rock demek çeşitli gitar enstrümanlarıyla birlikte bateri,flüt,keman gibi benzeri enstrümanların uyumlu bir ahenk oluşturacak şekilde harmanlanmasıdır.Boşluk gurubu türk rock müziğinde senfonik rock türünün temellerini atan ilk gruptur.Albümün adı Boş Duvarlar.
Senfonik rock albümleri çoğunlukla tematik,öyküsel bütütünlüğü olan albümlerdir.Bu albüm de böyle.Albümde hayatın gerçekleri,birey yalnızlığı,bu yalnızlığın,inişli çıkışlı hayatın getirdiği çığlıklar,çaresizlik,bireyin hayatta bir şeyler yapmak için geç kaldığı,çaresizliğe düştüğü durumda,bitmeyen sonu gelmeyen bekleyişleri,insanların farkında olmadan yok ettikleri şiddet dolu ve maneviyatın azaldığı bir dünya,bu çaresizlikler içinde uzun süren sessizlikler,adaletsizlik,eşitsizlik,hayatın zorlukları,yalnız başına sorunlu öğrenci ve biten dostluklar anlatılmaktadır...
Albümde gerçekten şarkılar birbiriyle bağlantılı olarak bir öykü oluşturacak şekilde sıralanmış.Albümün teması insan olduğu için herkesin kendini içinde bulabileceği bir albüm.İnsanı bir yerlerden bir yere götürüyor.Ben bu albümü Feridun Düzağaç ın albümlerine çok benzetiyorum.Çok rahat dinlenen ve huzur verici bir albüm.Albüm de her şarkı büyük bir keyifle dinlenebiliyor.Bu albüm bana göre her şarkı bir toplama albüm niteliğinde olmuş.
Elektro ve bas gitarların,bateri ve klavyelerle başarılı bir şekilde uyumu,
ayrıca sözlerin hayatın içinden olması göze göze çarpıyor.Özellikle
“Sessizlik” şarkısının sonuna doğru çalan gitar soloya, “Bekleyiş” teki çift gitar sololarına,“Bu dünya bizimdi” deki sert gitar sololarına dikkatinizi çekerim.Gerçekten muhteşem olmuş.Biraz önce bahsettiğim gibi ;albümdeki tüm şarkılar hit olma özelliği taşıyor.Herkese bu albümü şiddetle tavsiye ediyorum.
Senfonik rock albümleri üzerinde çok titizlikle çalışılan,stüdyoda saatler harcanılan uzun emekler sonucunda ortaya çıkan albümlerdir.Bu albümde
de her bir şarkı titizlik ve özenle çalışılmış.Her bir şarkı klasikleşek nitelikte.Benim bu albümde en favori şarkım “Sessizlik”.
Gurup Boşluk; sizlerin fan dinleyicisi olarak sizi yürekten tebrik ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum.Arkadaşlar Boşluk biz dinleyicilerin
desteği sayesinde devam edip ayakta kalacak.Boşluk ta kalmaya devam edelim.16-24 Aralık 2006 tarihinde Caddebostan Kültür
Merkezinde konserleri olacak.Ben orda herkesi görmek isterim.Konser hakkında ayrıntılı bilgiyi Ticketturk de bulabilirsiniz.Ayrıca Gurup için www.bosluk.org. adersinden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz....

SEVGİLERİMLE......

2000 yılında kurulan Senfonik Rock/Melodik Hard Rock grubu BOŞLUK 2. ALBÜMLERİ SANAL TANRILAR'ın kayıtlarını tamamlamak üzere stüdyoda.2006 yılında ilk albümleri BOŞ DUVARLARI yayınlayan grup ilk albümlerinde bir gencin yaşam serüvenini Senfonik Rock tarzıyla konsept bir öykü içinde yansıtmıştı. Rock tarihimizde daha önce Barış Manço, İlhan İrem gibi müzisyenlerin ortaya koyduğu Senfonik rock çalışmaları gibi BOŞ DUVARLAR albümüde bu az sayıda yapılan konsept albümler sıralamasına girmiştir.Boşluk 2. albümleri sanal tanrılarda Melodik Hard rock tarzına yönelmiştir daha vurucu şarkı sözleri ve farklı düzenleme matığıyla Sanal Tanrılar boşluğun farklı bir albümü olacaktır.Boşluk ilerleyen yıllarda konsept öyküleri içeren Senfonik Rock albümleri yapmayı planlamaktadır.Şuanki kadrosu Erdem Topuz (vokal,ritm gitar), Derin Topuz (lead gitar),Ahmet Süngü (bas gitar) Mürhen Sarmacı (klavye ve tuşlu çalgılar) ve Ceyhun Tütüncü'den (davul ve vurmalı çalgılar)oluşan grup 2.albümleri Sanal tanrılarla beraner rock müzik severlerle buluşmayı planlamaktadır BOŞLUK hakkında dataylı bilgiye boslukweb.com sitesinden ulaşabilirsiniz BOŞLUK grubunun Yalan ve Sessizlik isimli iki şarkısının kliplerini you tube sitesinde seyredebilirsiniz
BOŞLUKLTA SEVGİYLE KALIN...

Ne zaman kurulduysa kuruldu önemli olan albüm yayınlanma tarihidir ortada sunulmuş eserler vardır. Ayrıca Boşluk ilk kurulduğunda bildiğin Alternatif Rock grubu idi.Boşluk İlk albümlerini 2005 yılında çıkarttıklarında Almora'nın 3 albümü vardı. Ve hatta Almora'nın Japonya'da bile albümleri çıkmıştı. Bu tür iddialı konuşmaları yaparken dikkatli olmak lazım.

Ayrıca müziğini senfonik diye tanımlayan bir grubun içinde davul, bas gitar, 2 gitar ve klavye var gerçekten çooooooooook senfonik:)

Boşluk - Sanal Tanrılar (2009)

Merhabalar en nihayet tüm sabırla beklemelerimiz sonucunda Boşluk grubu üzerinde titizlikle çalıştığı 2. albüm olan "Sanal Tanrılar" albümünü uzun çalışmalar sonucu çıkardı...Şu ana kadar gördüğümüz yetenekli,başarılı bir sürü rock grublarının çoğalmasıyla rock müzik kendisini geliştirdi fakat, günümüzde ne yazıkki plak şirketlerinin ön yargılı yaklaşması veya ticari düşünmesi ve bunun yanında toplumumuzun giderek müziği çok kolay tüketilir hale getirmesi gibi olumsuzlukların gelecekte inşallah bir şekilde çözülmesi gerektiği taraftarıyım...Tüm bunlara rağmen gerçekten "Boşluk" grubunun ayakta kalabilmesi ve yoluna kendi istediği gibi devam etmesi beni çok sevindiriyor...

Gelelim albüme ; Grup, albümü yine kendinden ödün vermeden titizlikle çalışmış...Yine muhteşem bir albüm ortaya çıkmış...Yine senfonik bir abüm fakat bu sefer birinci albüme göre bu albüm daha gitarlı ve sert olmuş...Hızlı şarkılarada bu albümde rastlıyoruz...Ama tabiiki ilk albümdeki o özgün senfonik öğeler ve insanı düşündüren felsefik sözlerde korunmuş...Bu albümün en sevdiğim özelliği içindeki senfonik melodilerle hard rock tondaki gitar melodilerinin ustalıkla harmanlaşmış olması ve fast number dediğimiz hızlı şarkıların daha fazla olması...Adeta bana konserlerde daha fazla kafa sallama hissi uyandırıyor...Şiirde belirtildği gibi albümü dinlerken sanki insanın yüzüne güneş ışınları saçılıyor...Böylesine umut hissi uyandıran bir albüm bence...Bunun yanında yer yer 80 'ler hard rock dönemindede etkilenilmiş...Sonuç olarak ise daha öncede söyledim gibi senfonik olarak modern öğelerin birleşmesiyle "Melodik Hard Rock" çıkıyor ortaya...Böylece günümüzdeki modern alternatifrock altyapılarınada uyuyor...Bunun sonucunda grubun ne kadar yeniliklere açık olduğunu ve bu denli modern bir grup olduğunu buradan anlıyoruz...Bu albümde ağırlıklı olarak hard rock tınılarının senfonik alt yapılarla birleşmesiyle bence postmodern bir tarz oluşturulmaya çalışılmış...Bu sebebten ben bu albümü çok sevdim ve şiddetle tavsiye ediyorum...

Bu albümde klasik olabilecek ve hit mertebesine ulaşabilecek çok şarkı var bence...Hatta keşke albümdeki 10 şarkının hepsine birden klip çekilebilse çok güzel olurdu...Dinlerken adeta toplama albüm dinliyor hissine kapıldım gerçekten...Bu albümdeki özellikle favorilerim arasında fast number olarak "Karmaşa" , "Senden farkım Yok", slow olarak ise "Köprüde Trafik Sıkışmadan", "Sesler Kesildiğinde" adlı şarkılar var...Bu muhteşem albüm için Boşluk'a teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum...Boşlukta kalın,sevgili rock müzik severler...

ÇOK SEVGİLER....görüşmek üzere...

Geri