Ilk Pedalımı Alacağım Yardım

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda resulbaykal tarafından 27 Nisan 2014 tarihinde açılan konu

1. Abim şuanda Amerika'da pedalı oradan aldıracağım için iyi bir şey almayı düşünüyorum ilk pedalım olacağı için tecrübesizim overdrive ya da distortion pedalı almak istiyorum.
    İnternetten dinlediğim kadarıyla mesa flux/drive ve suhr riot hoşuma gitti. Ayrıca elimdeki ekipmanı satıp lambalı bir amfi almayı düşünüyorum.
    Sert müzik pek sevmiyorum daha çok Satriani.Gilmour dinlerim tarzımı bende bilmiyorum
    Önerileriniz nedir?
    Ekleme: Bütçem 200 dolar civarı

Son düzenleme: 28 Nisan 2014
  2. Ne tur muzik yaptiginizi ve nasil bir ton almak istediginizi yazarsaniz sanirim cok daha aciklayici cevaplar gelecektir kolay gelsin diyelim

3. gilmour dinliyorum diyorsan, eğer dist istiyorsan proco rat öneririm. düşük volumelarda big muff vsden daha fazla mutlu edecek bir pedaldır ve her tarza gider, ratle metalde yapan var blues da. çok ünlüdür ve çok sevilir. cmat mods ratified, jam pedals rattler, retro sonic distortion butik rat klonlarıdır, pahalıdırlar normal bir proco rat e kıyasla. normal bir proco ratde seni tatmin edecektir, yanyana koymadıkça butikler arasındaki farkı anlamazsın.
    overdrive düşünüyorsan ehx soul food çıktı, klon centaur'un ehx versiyonu, çok sevildi sanırsam, çok konuşuluyor ve baya ucuz. way huge red llama öneririm(tube fuzz klonu), pahalı ama blackout effectors mantra od öneririm, boss bd2 öneririm (timmy benzeri), black arts toneworks black forest od öneririm (colorsound od klonu), throbak od öneririm(bu da colorsound od klonu, germanyum switchi ve preboost switchi var), wampler tweed 57(fender amfi modelleyicisi), black 65(fender amfi modelleyicisi) ve plexidrive(marshall modelleyicisi - jtm45 sanırsam) öneririm, catalinbread rah (hiwatt amfi modelleyicisi), catalinbread dls (marshall modelleyicisi) öneririm
    fuzz düşünürsen (aslında çok fuzz olmuyor) wampler velvet fuzz öneririm. (big muff tarzı ve sanırım içinde birde plexdrive devresi var? emin değilim plexidrive devresi olup olmamasından plextortion da olabilir wamplerın plexi adlı pedallarından birisi)
    çok fazla seçeneğin var, bence sen dinlediğin kişilerin hangi ekipmanları kullandığına bak, ona göre kara var.
    eğer gilmour tarzı bir ton istiyorsan big muff/rat ve colorsound od tarzı 2 pedal işini görecektir. satriani sanırım gainini amfisinden alıp boss ds1 ile boostluyor.

4. Şimdi işin doğrusu önce amfiyi almak, sonra üstüne pedal dizmek. İşin genel standartında clean ve drive tonlar amfiden alınır, üstüne de pedalla ton clean booster kullanımı ile şekillendirilir. Bu pedal genelde Ibanez Tube Screamer veya türevleri pedallardır. Steve Vai gibi modlu DS1 kullananlar da var tabii.

Referans olarak iki ayrı tarzdan, iki ayrı dünyadan iki ayrı gitaristten amfi konusunda bende kafa karışıklığına yol açtı. Satriani çeşitli dönemlerde çeşitli amfiler kullandı, onun da ayrıntısına hakim değilim. Ama Gilmour'un amfisi genel itibarı ile Hiwatt. Ortasını nasıl bulacağız bakalım :)

korn_u17 bunu beğendi.
  5. @hackeiommi ' ye kesinlikle katılıyorum. Sadece pedal alacaksan sakın alma. Önce amfi al sonra tarzına ve ton karakterine örtüşen pedal al dostum.

6. Gilmour ve Satriani'yi bir araya getirmek zor tabi ama imkansız değil. Bence en mühim ayrıntı bunun tek drive pedalı ile olmayacağı gerçeğini kabul etmek. Onların genelde ne kullandıklarına bakarsak ve piyasada bulunabilirliklerini de göz önüne alırsak Big Muff (Gimour için) + Satchurator (Satriani için) iyi bir kombinasyon olabilir. Lakin asıl sıkıntı da burada başlıyor: Hakan üstad da değinmiş, hangi amplifikatör ve gitar ile haşır neşir olacağını önceden bilmen lazım. Örneğin Satchurator ilginc bir pedal hangi amfiye bagladığına göre yerle gök kadar farklı tepki veriyor ve benim gözlemim lambalı amfileri daha çok seviyor. Abinin ABD 'ye gidecek olması ise şans Big Muff + Satchurator'ı kullanılmış olarak 100-120 dolar gibi bir paraya bulabilir bu da işin maddi yanı.

Önce bütçeni ve elinde ne var ne yok onu bir yazıver istersen. Gitar mevzusu hiç geçmemiş ama mecbur geçecek sende ne var, veya ne almak istiyorsun vs vs. Ne kadar çok bilirsek o kadar yardım ederiz, ne kadar çok paylaşırsan sen de o kadar iyi öneriler alırsın.

7. Selam sanırım ikisinin otak kullandığı tek drive pedalı gerçi Satrianinin setupında hiç görmedim ama Butler yazmışsa doğrudur. Bende de var her yola gelir .İyi bir amfi alıcaksan şiddetle tavsiye ederim.
    http://www.butleraudio.com/tubedriver.php

8. butler yerine colorsound od alabilirsin, benzer soundlari var diyor gilmourishde. Big muff ve satchurator yerine rat alabilirsin. Hani satriani icin olmasada frusciante tonu icin boss ds1/ds2 yerine rat kullananlar var ve satchurator da sanirim keeley ds1. Gilmourin rat kullanmisligi var ve cornish g2 rat e cok benziyor. Cok fazla rat de israr ettim ama Big muff herkesi mutlu etmeyebilir, rat daha alismasi kolay bir sound veriyor ve kontrolu daha kolay. Germanium Fuzz Face into Marshall sound unu replika etmek icin yapilmis bir pedal canin isterse hendrix icinde kullanirsin. Amfi icin bence fender alabilirsin, gilmour hiwatt kullandigi kadar fender de kullandi. Mesa boogie lonestar da alabilirsin. Cleande gilmour, drive da satriani takilabilirsin (gilmour mesa boogie kullanmisti about face zamanlarinda sanirsam)

9. teşekkürler dediklerine bi bakacağım

10. Suan elimde cort kx1q katana ve line 6 spider 15w var ancak abim pedalların yanında bir tane fender american standard strat hss getirecek ayrıca gitar elime geçince laney cub12r almayı düşünüyorum

MetalPose bunu beğendi.
  11. Bu pedal hoşuma gitti bakacağım teşekkür ederim.

12. The tone is in your hands my friend...Not in some cheap pedal...

Önce çok iyi bir gitar, sonra da çok iyi bir amplifikatör...Lambalı ya da transistörlü...Invest on these first...

Kaliteli kabloyu da unutma ( Di Marzio şayanı tavsiyedir ) Pedal ise çook daha sonra...

Kolay gelsin...Başarılar :)

13. laney cub icin hiwatt a benziyor diyorlar

Bu Sayfayı Paylaş