Ince Mi Teli Sorunsalı

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda Eddie tarafından 2 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu

 1. İyi geceler ahali. Sabit köprülü gitarımda ince mi teli her full bend yapışımda kopuyor (manyetiklerin olduğu civardan). Gitar 6 aylık daha ve sıfır olarak aldım. Üst eşiği ve köprüyü kontrol ettim lakin herhangi bir sorun yok. Piyasadaki sanırım tüm telleri kullandım (Elixir hariç) fakat değişen bir şey yok. Tel parası vermekten iflahım kurudu vallahi, tüm ekipmanı satıp kurtulayım diyorum bazen o derece.

  Ne yapacağım, ne edeceğim bilemiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum efenim, saygılar..
   
 2. Gitarınız neydi? Muhtemelen köprüde mi telinin olduğu yerde kötü metal işçiliği sonucu bir çıkıntı, sert sivri bir nokta vardır, o sebeple oluyordur. Bu tip kopmaların tek sebebi sürtünmedir. Özellikle köprüye tel takarken tel yataklarına(saddlelara) çok hafif pamukla makine yağı sürerseniz, sürtünme etkisini çok yüksek oranda azaltırsınız. Hatta telin yuvarlak kısmından 5 cm kısmı da basitçe yağa batırıp çıkartmanızı ve fazla yağı almanızı da önerebilirim. Tabii bunlar sadece önlemdir ve ben genellikle uygularım. Sizin bahsettiğiniz durumun sebebi muhtemelen üstte söylediğim sebeptir, kademeli zımparalama ile giderilebilir. Zaten üst bir model değilse orada çinko alaşımı vardır, kolaylıkla sorun giredirilir.
   
  Eddie, cruiser_rider ve Flamenco bunu beğendi.
 3. İnce Mi teli 0.9 ise sıklıkla görülen bir durum. Tahminimce de telin pas tutması ile alakalı. Paslanınca direnci azalıyor ve gerildiğinde kopuyor. Ya low tuned kullanmayı deneyip ömrünü uzatacaksın ya da kaplamalı tel alıp istediğin kadar hunharca davranma özgürlüğünü kullanacaksın :sneaky:
   
 4. antbalci ve Eddie bunu beğendi.
 5. Normal bir durum değil.
  13 yıl boyunca merak dışında (2 defa) hep 9'luk tel kullandım ve böyle birşey yaşamadım.Sorunun telden değil gitarınızdan hatta köprünüzden kaynaklandığını düşünüyorum.Son 7 yıldır sürekli fender strat çalıyorum,yığınla gitar değiştirdim ve 1 kere telim koptu(ki bend'i afedersiniz b.kunu çıkartana kadar kullanan biriyim,blues çalan herkes gibi full bend çok sık kullanıyorum ve gidebildiği yere kadar çekerim teli).O 1 kere kopma olayında da literatüre geçcek bir olay oldu ve la teli koptu.Bilmiyorum olmuş mudur la teli kopan.Ve sahnede oldu bu,parçayı çalarken.(Ki kopma sebebini de sonradan öğrendim)

  Sonuç olarak :
  1-) Gitarının köprüsüne bir bakıver
  2-) Nazar falan varsa git okut kendini gitarını falan
   
  edipjohn ve Eddie bunu beğendi.
 6. Eddie, Makina yağı bulmak zor gelirse veya uğraşmak zor gelirse telin temas ettiği yerleri kurşun kalem ile boyayabilirsin (dalga geçmiyorum, akort tutma konusunda çok faydasını görmüştüm :) )
   
 7. Çok teşekkürler önerileriniz için. Makine yağı + zımpara + kurşun kalem 3 lüsünü hemen deneyeceğim :) Gitarım http://www.pennamuzik.com/dean-deceiver-elektro-gitar-urun8749.html bağlantı yolundaki gitardır. Ne zaman mi telinde full bend yapsam tel kopuyor. Tel tam olarak saddle hizasından değilde daha çok manyetiklerin ortalarından kopuyor. 10-46 tel kullanıyorum bu arada. Bu ay 3 paket tel + 6 tek mi teli hacamat ettim :/
   
 8. Bir başka ihtimal olarak, Pena yapıyor olabilir mi?
   
 9. Penadan dolayı olacağını sanmıyorum. Jazz 3 kullanıyorum pena olarak. Plastik neticede ihtimal vermiyorum ancak eminde değilim..
   
 10. Merhaba...
  Sorununuza Billy Sheehan şöyle cevap veriyor :
  1- Telin nereden koptuğuna dikkat ediniz : Her zaman aynı yerden mi ? Eğer hep aynı yerden ise, mutlak surette gitarınızda
  keskin bazı kısımlar mevcuttur ve bunları biraz törpülemek gerekecektir. Paraya kıyıp bir ustadan ( lütiye de deniyor ) yardım alınız...
  2- Bunu yapmanıza karşın tel kopmaya devam ediyorsa daha ağır ( çelik oranı daha fazla ) bir tel ( gauge ) deneyiniz...
  3- Gitarınızda farklı bir tuning kullanmanız yardımcı olabilir...
  4- Tüm bunlara rağmen tel kopmaya devam ediyorsa Turkrock. com'daki alım satım bölümüne giriniz ve gitarınız için bir satım ilanı veriniz :)
  5- Yeni daima güzeldir...( 4 ve 5 nolu başlıklar benim uydurmamdır ve bilimsel hiç bir değerleri yoktur )
  Saygılarımla,
  Kartaldan Ahmet
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 2 Mayıs 2014
  antbalci ve Eddie bunu beğendi.
 11. İnce mi teli ince mi incedir. Bak! Kelime oyununa gel!
  Neyse, gitarın eşiği belli ki bozulmuş, testere gibi teli kesiyor. Kestiği nokta gözle görünmeyebilir. Çok ince zımparalanırsa geçer.
   
  Eddie bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş