Tonu kötü olan gitar?

Alım satım bölümünde satılan her gitar için tonlarının iyi/güzel olduğu söyleniyor. Ben de bundan esinlenerek bir başlık açıp tonunun kötü olduğunu düşündüğümüz gitarları konuşsak iyi olabilir dedim. Hatta çok acayip iyi olacak bence :)

Çaldığınız hangi gitarın tonlarını niye beğenmediniz? Bunlardan bahsederseniz sevinirim...

güzel bir soru olmuş tebrikler.benim de aklıma takılıyor bu konu kime sorsam gitarın nasıl falan diye hep aynı cevabı alıyorum ben gitarın tonunu seviyorum tonu süper gibi laflar.uzman arkadaşların bu konudaki görüşlerini sabırsızlıkla beklemekteyim

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aslında bence olay sadece kötü manyetiğe bağlı olabilir Whiskas'ın dediği gibi. Bunun dışındaki gitarların tonlarına kötü diyemeyiz. Gerisi tamamen zevk ve ihtiyaç meselesi gibi geliyor bana.

Manyetiklerin dip gürültüsü yapması, seslerinin çok kirli olması, output seviyelerinin düşük olması gibi problemler olabilir. Ki bunlar da kişiden kişiye değişebilecek şeyler (istisnai de olsa) Yani adam manyetiğinin kirli tonlar vermesinden, sesleri birbirine karıştırmasından memnun olabilir :)

Benim düşüncem bu yönde olduğu için bu başlığı açtım ama zaten. Yani acaba bizim göremediğimiz/bilmediğimiz birşeyler var mı, olabilir mi diye? Herkes her gitarın tonuna iyi dediği zaman kendimi sorgulama ihtiyacı hissettim yani...

Neye gore? kime gore? derler adama :)

Alim satimda 'cakallik' yaparak gitari satmak icin 'off tonlar sahane cayir cayir' diyen arkadaslar oluyor tabi ki ama sonucta ton bir zevk meselesi.

Berkayin dedigi gibi dip gürültüsü, seslerinin çok kirli olması, output seviyelerinin düşük olması manyetige bagli oldugu gibi onlari begenen insanlarda cikabilir. Bunlari gectikten sonra gerisi zaten manyetigin karakterine kalmis. Oda zevk meselesi....

Simdi en sallama genellemeyi yapalim....

Kotu ton yoktur, az vodka vardir!! :LOL:

Ebay'de "man!this is friggin' awesome it plays like a dream,the fretboard's lightning fast fuck yeah"

tarzı şeyler yazıyorlar.turkrock.com'da ise tonu çok iyi klavyesi çok rahat gibi şeyler yazılıyor.elbette o gitarların neredeyse hepsinin tonu kötü.yani 200 dolarlık gitarların hepsi nasıl süper olabilir ki.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Nesi kötü peki Nortın? Bunu şunun için soruyorum, insanların genelinin isteğine uymadıkları kesin o 200$lık gitarların ama nasıl tanımlarsın bunu, nasıl açıklarsın? Niye kötü yani? Sağlam bir manyetik ve sağlam setupla nasıl iş yapar o gitarlar? Ya da nasıl yapmaz?

DaveMustaine_64 demiş ki:
Aslında bence olay sadece kötü manyetiğe bağlı olabilir Whiskas'ın dediği gibi. Bunun dışındaki gitarların tonlarına kötü diyemeyiz. Gerisi tamamen zevk ve ihtiyaç meselesi gibi geliyor bana.
sb gitar gormedinmi hic de agac onemli olmaz o kadar dedin?gerci pek cok insana gore soylemeye gerek yok ama.
ote yandan bu da iscilik ve malzeme kalitesi olarak ele alinabilir.
buna gore maliyeti dusurmek icin iscilik veya malzemeden kacilmis tum gitarlar icin tonu kotu denebilir ama boyle bir durumda birazda sansa bakiyor(uzakdogu uretimi gitarlar mesela her sey cikabilir.)

agac + manyetik + tabiki iscilik...

bu arada 200$lık bi gitara setup falan cok guzel olmazmı falan demis bi arkadas gitarda paranın cogunu agaca veriosun ztn 200$ lık gitardaki agacın ozellikleri istedigin akdar ii bi setup yap sesi etkiler..
aktif manyetik war bunlar icin ama onu da basta soledigim gibi agaca para veriosunuz o kadar agacın sesini duymak isterim ben..

İşçilikle ton ilgili değil bence. Bir de ben ağaç için önemsiz demedim. Hangisine iyi hangisine kötü diyebilirsin ki? Zevk meselesi, en az zevk meselesi olabilecek şeyler manyetiklerdir dedim (iyi olmak açısından değil de kötü olmak açısından düşününce, hatırlatırım neyin iyi olduğunu konuşmuyoruz ;) )

ayrıca sustain bicok seyle degisio ornegin floyd rose yayı az da olsa etkiliyor (tabi kalitesine gore degisebilir) onun icin direk govdeden sustain alınabilen sistemler war... ayrıca bolt on olayı da etkilio neck tru ise daha ii sustain alıosunuz tabi..

noldu gençler 200 dolarlık gitarlarla bi sorununuzmu var,bakın imzamdaki videoda gayet mükemmel ötesi bi gitar var bilin bakalım nedir markası :LOL:

ben niye üstüme alındımki yahu benim gitarım 150 dolardı :LOL:

hotoro demiş ki:
ayrıca sustain bicok seyle degisio ornegin floyd rose yayı az da olsa etkiliyor (tabi kalitesine gore degisebilir) onun icin direk govdeden sustain alınabilen sistemler war... ayrıca bolt on olayı da etkilio neck tru ise daha ii sustain alıosunuz tabi..

tamam da bu dediğinin başlıkla ne alakası var ?

DaveMustaine_64 demiş ki:
Nesi kötü peki Nortın? Bunu şunun için soruyorum, insanların genelinin isteğine uymadıkları kesin o 200$lık gitarların ama nasıl tanımlarsın bunu, nasıl açıklarsın? Niye kötü yani? Sağlam bir manyetik ve sağlam setupla nasıl iş yapar o gitarlar? Ya da nasıl yapmaz?

kötü ağaçlar kullanılıyor.gitarın ağacı dandik olsun istediğin kadar süper manyetik tak ağaç seni sınırlar.

agacın kaç parça olduğu, kuruluğu.... bunlar hem tonu hem de sustain'i etkiler. 200 dolarık gitardan alabileceğin harmonik ile custom shop gibson'dan alabileceğin harmonik ayrıdır maalesef sadece zevk meselesi olmuyor,yani alder ya da premium ash tartışılabilir zevk meselesidir ama, light ash ve swamp ash seçiminde su götürmez bir gerçek vardır ki, swamp ash'in sustain'i ve sese verdiği harmonikler çok daha doğal ve kalitelidir. ayrıca aklınıza gelebilecek her parçanın tonu ve sustain'i etkilediğini unutmayın, ayrıca kalitesiz işçilik sesteki bozunumları (doğal olmayan ve kulağa güzel gelmeyen bozunumları) artırır, doğallıktan uzaklaştırır. kötü ton dediğimiz budur. ayrıca konuşulması gereken diğer bir konu da dinamikler ve bu gitarların dinamiklere olan cevapları tabi ki.

Geri