Saptaki Sedef / Plastik Işleme Nin Ses Etkisi

Klavyesdeki sedef işlemenin gerçek sedef olmasıyla plastik olması arasında sese ne gibi bir etki vardır ? malum gitar akustiği olmayan bir alet. maun abanoz kombinasyonu bir sapta plastic ile sedef farkı fiyata değiyor mu ? maliyet olarak inanılmaz farklar çıkıyor. ( orta seviye bir gitar parası diyelim )

Klavye üzerindeki işlemeler tona etki eder mi demek lazım? Bunu merak ettim ben asıl. Çünkü bir ibanez gitarın hem shark sedef inlayli modelini hemde düz inlaysiz modelini çalmışlığım var. Ancak arada bir ton farkı duymadım, ya da farketmedim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
yanlız çaldığınız model gerçek sedefli ibanez ve düz ibanez. yani fark olmayabilir. buradaki mantık anladığım kadarıyla cam kadar sert bir madde olduğu için sesi iyi yansıtıyor. plastik emiyormuş. Bunu çalgı yapım hocası söyledi ancak kendisi çok fazla elektronik aletler üreten biri değil.

Klavyesdeki sedef işlemenin gerçek sedef olmasıyla plastik olması arasında sese ne gibi bir etki vardır ? malum gitar akustiği olmayan bir alet. maun abanoz kombinasyonu bir sapta plastic ile sedef farkı fiyata değiyor mu ? maliyet olarak inanılmaz farklar çıkıyor. ( orta seviye bir gitar parası diyelim )

E.gitar akustiği olmayan değil, akustiği az olan bir enstruman, bunun sebebi de ürettiği tını ve amfiye bağlanıyor olması. Bu arada sedef olduğu zaman yapım teknolojisi olarak klavyenin ne kadar içerisine giriyor? Yani yapım tekniği olarak komple oyuluyor mu, yoksa klavye üstüne ince bir kaplamı mı yapılıyor?

1.5mm maksimum. klavye de 4-5mm civarı yanlışm yoksa. ölçüleri tam hatırlamıyorum ancak tam olarak oyulmadığı kesin. ağacın yapısı bozulabilir yıllar içerisinde tahminim.

Son düzenleme:
1.5mm maksimum. klavye de 4-5mm civarı yanlışm yoksa. ölçüleri tam hatırlamıyorum ancak tam olarak oyulmadığı kesin. ağacın yapısı bozulabilir yıllar içerisinde tahminim.
erçin'in dediği gibi zamanla bozuluyor da zaten. eski gitarlarda klavyelerin zamanla oyulduğu kısımlardan hafifçe çatladığını görebilirsiniz

ayrıca 5mm kalınlığında gerçek sedef bulmak da hayli zordur. zar gibi 1mm olan plakalar bile 30 40 liradan başlıyor. Konu başka yere gitti ama benim soruya bilen birinden bir cevap hala yok :)

Geri