Sınav

spoiler

oss sistemini çok iyi anlatan bir film.öğrencilerin kopya çekmeleri , öğrencinin bir öğretmene hayranlık duyması , aile baskısı , lise kavgaları , sınıfta yaşanan diyaloglar , hiç biri liseye giden bir öğrenci için uzak şeyler değil.işte bunun için filmi izlerken kendini görüyorsun.beni anlatıyor sanki diyorsun.abartılan yerler var , saçma diye tabir ettiğimiz sahneler mevcut.oyunculuk iyi , senaryo herkesin tahmin edebileceği türden.farklı bir senaryo da yapılamazdı zaten , konu yıllardır işlenmekte.müzik , evet müzik filmin en can alıcı noktasıydı.filmi güzelleştiren , filmi sevdiren en önemli öğelerden biriydi.ben sevmem rock ama saygı duyulması gereken , türkiye çapında iyi işler yapan grupların en iyi şarkıları ve filme has parçalar filmin gidişatına göre iyi serpiştirilmiş.karakterlerin esprileri çok iyi değil , vasat.sozluk ten alınan bir çok espri var.bu esprilere yabancı olan türk insanımız ise haliyle gülüyor.filmin sonu çok acı bitmiş ama.türk filmlerinde göremeyeceğimiz cinsten.filmin sonu o kadar iyiydi ki , sadece son 20 dakkası izlenilse filmin yeterdi.

spoiler

Bir film bu kadar güzel ve gerçekçi olamazdı;özellikle Levent Lemi'nin 'Yaptıklarımın ahlaki olup olmadığını hitap ettiğim kitle belirler' ve 'Neden 11 yıl boyunca bu çocuklara Dostoyevski okutulmaz hiç düşündünüz mü?Bir işe uyanmasınlar diye!'sözleri filmi ve sistem(sizlik)i,80 darbesinden sonraki apolitikleşmeyi,duyarsızlığı çok güzel özetliyordu.
Bununla da sınırlı kalmıyor tabii :torpil,rüşvet,şantaj,liselerde şiddet,hocaların ve velilerin psikolojiden hiçbir şekilde anlamaması...Hızlandırılmış kurs,döner sermaye,öğrenciye müşteri gözüyle bakan okul müdürleri...
Neyse önyargılı olmayan herkese tavsiye ederim.

benim en çok o adamın tuttuğum sözü; hayat bazen acımasız bir öğretmen gibidir, önce sınav yapar sonra ders verir. yeah çok kalitali film çok

güzel filmdi.izleyenler mutlaka kendi yaşamlarından bir kesit bulabilirler.hatta izlerken bazıları "aynen bizim matematik hocası"falan diyorlardı.

filmde oynayan tombul arkadaş diyarbakırlıdır.bir kaç kez konuşmuşluğum olmuştur.diyarbakır ağzıyla çok güzel konuşuyordu :p

Darius_Miles demiş ki:
spoiler

oss sistemini çok iyi anlatan bir film.öğrencilerin kopya çekmeleri , öğrencinin bir öğretmene hayranlık duyması , aile baskısı , lise kavgaları , sınıfta yaşanan diyaloglar , hiç biri liseye giden bir öğrenci için uzak şeyler değil.işte bunun için filmi izlerken kendini görüyorsun.beni anlatıyor sanki diyorsun.abartılan yerler var , saçma diye tabir ettiğimiz sahneler mevcut.oyunculuk iyi , senaryo herkesin tahmin edebileceği türden.farklı bir senaryo da yapılamazdı zaten , konu yıllardır işlenmekte.müzik , evet müzik filmin en can alıcı noktasıydı.filmi güzelleştiren , filmi sevdiren en önemli öğelerden biriydi.ben sevmem rock ama saygı duyulması gereken , türkiye çapında iyi işler yapan grupların en iyi şarkıları ve filme has parçalar filmin gidişatına göre iyi serpiştirilmiş.karakterlerin esprileri çok iyi değil , vasat.sozluk ten alınan bir çok espri var.bu esprilere yabancı olan türk insanımız ise haliyle gülüyor.filmin sonu çok acı bitmiş ama.türk filmlerinde göremeyeceğimiz cinsten.filmin sonu o kadar iyiydi ki , sadece son 20 dakkası izlenilse filmin yeterdi.

spoiler
çok güzel anlatmışsın ben filmden çıktığımda çok etkilenmişim müzikler çok harikaydı..saçma yerler tabi vardı mesela öss sorularını çalmak için vandamın onlara yardım etmesi!!!ne kadar absürd olmuş??ama çok güzeldi ve ben hala öyle dediğiniz gibi gaza gelemedim...OKS var önümde.. :cry:
ama ağlamak yok... :LOL:

ben bu filmi izledikten hemen sonra girseydim öss ye kalırdım öle heralde bişi yapamazdım bu arada soundtrack i kesinlikle indirin özellikle ogün sanlısoy koşu başladı mutlaka dinleyin. adam aşmış artık.

Gerçekten hayatımda izlediğim en iyi filmlerden biri özellikle İsmail Hacıoğlu bu filmde beklenmedik kadar çooooooooooooooooooooooook iyi bir performans çıkarmış Doğru Şık:Sınav :)

Oh be!
Film gösterimdeyken gidemediğim için kendime epey küfretmiştim ve uzun zamandır da DVD'sinin çıkmasını bekliyordum. Nihayet çıkıyormuş, tez zamanda alacağımdır.

Geri