Erdem Koca Guitars

Koa sevenler derneği kurulsun :) Yeni yılda aramıza katılacak kapaklar :)

Flamekoa.jpg

Merhaba Arkadaşlar, gitar yapmaktan başka en çok uğraştığım şey hiç şüphesiz sizlerin gitarla ilgili sorularını cevaplamak Ama gitaristlerle sosyal platformlardan girdiğimiz diyaloglar genelde çok doyurucu olamıyor. Şimdi ise elimize harika bir fırsat geçti; 2 Kasım Pazar günü saat 11:00'de Akbank Sanat'ta birlikte olacağız ve birçok konuyu konuşma fırsatımız olacak.

Programın ilk yarısında önceden belirlediğim konulara yer vereceğiz. Bunlar arasında; gitarda ses nasıl oluşur, ses oluşumunda ağaç, tasarım ve donanımın oynadığı roller, gitar alırken nelere dikkat edilir, el yapımı - fabrikasyon enstrumanların farkları, son dönemde popülerlikleri artan vintage ve relic gitarlar üzerine doğru bilinen yanlışlar, custom gitarlar kimler içindir gibi konu başlıkları olacak.

Programın ikinci yarısında ise sizlerin merak ettiği konuları cevaplayacağız. Bizim arkamızdan başlayacak olan Cem Tuncer, Sarp Maden, Eylem Pelit, Volkan Hürsever gibi ustaların atölyelerine de katılma fırsatı bulacağız.

2 Kasım Pazar 11:00'da Akbank Sanat'ta görüşmek üzere.

http://www.biletix.com/etkinlik/RLACK/TURKIYE/tr

Son anda bir iş çıkması ihtimali sebebiyle (hem sabah hem de pazar, on kusurlu hareketten ikisi) henüz bilet almadık ama umarım gelmemiz durumunda oradan tedarik edebiliriz.
Düzenleme: işim çıktı bile. Kaçıracağım için gerçekten üzüldüm tekrarlanması umuduyla..

Son düzenleme:
Sevgili @erkozero

Gitarlarınız görseli konusunda, siz gerçekten çok ama çok başarılı buluyor ve başarılarınızın devamı diliyorum...Bence, henüz yapmadıysanız, bu görselleri yurtdışında reklamınızı yapabilecek mercilerle paylaşmanız halinde, adınızı çok daha hızlı duyurabileceğinizi düşünüyorum...

Sevgiler ve saygılar...

üstad yaptığın işleri gördükçe sanki önüme koca bir tabak dolusu kebap koyulmuş gibi yutkunuyorum :) bilmiyorum bu refleks bir tek bende mi oluyor ama gitarların resmen enfes :D

Hocam Merhaba
1- Gitarin govde agacinin iki parca olmasi tonu olumsuz etkilerken; sapin da tonu sekillendirdigini dusunursek , sapin birkac parcadan olusmasi tonu neden olumsuz etkilemiyor?
2--Sapta mukavemeti arttirmak icin kullanilan titanyum, celik cubuk veya karbon fiberler tonu olumsuz etkiler mi? Bildigim kadari ile titanyum pahali bir urun, karbon fiberler de titanyum gibi pahali midir? Bu demirleri kullanmayip sadece birkac parcadan olusan agac saplar daha mi iyi olur ton acisindan?
3- Govde agaci olarak alder mi yoksa maun mu daha nitelikli ağaçlar? Dusuncenizi merak ediyorum.Iki parcali maun govdeye sicak bakıyorsunuz hakli olarak tek parca tercih ediyorsunuz.Pekiyi maun uzerine koyulan akcaagac ile biz yine govdeyi yandan baktigimizda iki parcaya ayirmis olmuyor muyuz? Hani maunla akcayi birbirine yapistirmis oluyoruz.( saçma bir soru mu oldu:)
4-Sap kalınlıklarini tabiki musterileriniz belirliyor ama sizin genel olarak tavsiye ettiginiz sap kalinligi nedir? Gibsonlar gibi kalin mi yoksa ibanezler gibi 17-19 mm lik saplar mi? Ilk perde ile 12.perdedeki olcu mm olarak kac olmali sizce?
5-Markali gitarlarin radiuslari farkli farkli.Nedir bu radius? Avantaji ve dezavantaji nedir.Dumduz , radiusu olmayan bir klavyeyi perdeye 1 mm yada daha asagisi yaklastirmak daha kolay olmaz mi? Yoksa bu kadar yakinlik tona olumsuz mu eder? Siz yaptiginiz gitarlarda bu yakınlığı durumu nedir?
6- Siz tercih olarak nitro mu yoksa poliüretan mi tercih ediyorsunuz? Ikisini karistirip kullansak nasil bir sonuc ortaya cikar? Iscilik olarak hangisi daha zor ve zaman alir?
7-Perde demirlerinin kalitelisi nedir? Gitar yaptırmak istedigimizde bu konuda neyi tercih etmemiz gerekir?
8- Sap baglantilari ile ilgili tercihiniz nedir? Bolton degistirme acisindan daha avantajli degil mi? Sustaina cok mu olumsuz etki eder bolton?
Sorularimi yanitlarsaniz sevinirim hocam.Tesekkurler

Hocam Merhaba
1- Gitarin govde agacinin iki parca olmasi tonu olumsuz etkilerken; sapin da tonu sekillendirdigini dusunursek , sapin birkac parcadan olusmasi tonu neden olumsuz etkilemiyor?
2--Sapta mukavemeti arttirmak icin kullanilan titanyum, celik cubuk veya karbon fiberler tonu olumsuz etkiler mi? Bildigim kadari ile titanyum pahali bir urun, karbon fiberler de titanyum gibi pahali midir? Bu demirleri kullanmayip sadece birkac parcadan olusan agac saplar daha mi iyi olur ton acisindan?
3- Govde agaci olarak alder mi yoksa maun mu daha nitelikli ağaçlar? Dusuncenizi merak ediyorum.Iki parcali maun govdeye sicak bakıyorsunuz hakli olarak tek parca tercih ediyorsunuz.Pekiyi maun uzerine koyulan akcaagac ile biz yine govdeyi yandan baktigimizda iki parcaya ayirmis olmuyor muyuz? Hani maunla akcayi birbirine yapistirmis oluyoruz.( saçma bir soru mu oldu:)
4-Sap kalınlıklarini tabiki musterileriniz belirliyor ama sizin genel olarak tavsiye ettiginiz sap kalinligi nedir? Gibsonlar gibi kalin mi yoksa ibanezler gibi 17-19 mm lik saplar mi? Ilk perde ile 12.perdedeki olcu mm olarak kac olmali sizce?
5-Markali gitarlarin radiuslari farkli farkli.Nedir bu radius? Avantaji ve dezavantaji nedir.Dumduz , radiusu olmayan bir klavyeyi perdeye 1 mm yada daha asagisi yaklastirmak daha kolay olmaz mi? Yoksa bu kadar yakinlik tona olumsuz mu eder? Siz yaptiginiz gitarlarda bu yakınlığı durumu nedir?
6- Siz tercih olarak nitro mu yoksa poliüretan mi tercih ediyorsunuz? Ikisini karistirip kullansak nasil bir sonuc ortaya cikar? Iscilik olarak hangisi daha zor ve zaman alir?
7-Perde demirlerinin kalitelisi nedir? Gitar yaptırmak istedigimizde bu konuda neyi tercih etmemiz gerekir?
8- Sap baglantilari ile ilgili tercihiniz nedir? Bolton degistirme acisindan daha avantajli degil mi? Sustaina cok mu olumsuz etki eder bolton?
Sorularimi yanitlarsaniz sevinirim hocam.Tesekkurler

Sevgili Hayrullah ilgin ve merakın için teşekkür ederim. Ancak bu soruları hakkıyla cevaplamaya kalkarsam küçük bir kitap yazmış olurum :) Şuanki yoğunlukta bunu yapmam çok zor, birgün yüzyüze tüm bu merak ettiklerini konuşmak dileğiyle.

Hocam tek parça maun gövde, tek parça abanoz sap bi projen vardı, sonuçlandı mı acaba? Oldukça ilgimi çekmişti sonuçlandıysa tonunu ve sustainini benim gibi duymak isteyen birçok kişi vardır eminim..

Hocam resimleri gördüm iştahım kabardı :) Bende bir gitar yaptırmak istedim. Ancak sağlam bir bütçe gerektirecek zannediyorum.
Keşke seri üretim uygun fiyatlı birkaç seçenek çıkara bilseniz. (1500-2000 tl civarında :) )

Geri