Yurtdışından Gitar Getirmek

Bu arada tam olarak abartıldığı kadar olmasa da malesef şu marka konusundaki yaklaşımlar doğru. Bizzat yaşadığım bir durum. Ekipman sağlam olunca bar sahibi sana daha profesyonel bakıyor. Hatta "o grubun soundu kötü çünkü ellerinde markasız gitar var, şu grubun iyi bak adam gibson ve kendi lambalı amfisiyle geliyor" muhabbetinin direkt benimle yapılmışlığı vardır. O sahne de gece çıkmanızı engellemez ama oranın ses teknisyeninin, garsonun, sahibinin size bakışını etkiler.

Bazı barlarda profesyonel gruplarda çok iyi ekipman olur anlayışı mevcut ve cidden Taksim'in göbeğinde isim yapmış yerlerden bahsediyorum, prestij filan değil, bir şekilcilik mevcut. Örneğin ne vardı sizin gitaristler de ekipman olarak? şeklinde belli barlarda defalarca konuşma yapmışımdır.
Bunda bir sıkıntı yok sevgili @CoolDoG ama tartışılani mesele sen de kabul edersin ki daha komplike. İsim yapmış yerler kendisi risk alıp yatırım yapmışken beraber çalıştığı adamın da ciddi olduğunu görmek isteyip kendisini garanti altına almak ister. Bu arkadaş hangi sahnede döktürüyor bilemiyoruz ama piyasadaki ve forumdaki müzisyenlerin %90'ı kısıtlı bütçe ile öğrenci başıyla işine yatırım da yapıyor. Sürekli paylaşılan ekipman resimleri bunun en büyük delili değil mi? O kadar adam tanıdım, 1000 dolarlık Fender yerine 100 dolarlık alırım, nasılsa kimse anlamaz deyip milleti öperim diyeni ile ilk defa karşılaşıyorum. Herkes yamuk bir takım şeyler yapar kabuldür, buradaki elden alışverişler bile aslında vergi kaybına yola açıyor lakin bunu akıl vesilesi olarak görmek nedir? Sene 2014, hala bizim memleket olarak başımız bokta çünkü akıllı olmakla uyanık olmayı aynı şey sanıyoruz.

Son düzenleme:
Adamların emek hırsızlığı zaten var ona lafım yok, etik olarak bilmem ne düşünürsün ama, gitardan alacağın performans önemlidir heralde, tele vurur vurmaz sapın elinde kalması bile muhtemel, orjinal jemlerin sadece köprülerinin bile 5-6 replika almaya yeteceğini düşünürsen.

@OsmanBurak Tabii ki... Ben üstte kim ne demiş çok dikkat edemedim. Doğrudur herkes kısıtlı bütçeyle birşeyler yapıyor. Bir de barların marka takıntısı var, o zaman replika alalım gibi saçma sapan birşeyi kesinlikle desteklemiyorum. Yani konuşma oraya gitmesin. Öyle şekilcilik konusu açılınca birşeyler yazdım sadece.

@mabel60 şimdi anlıyorum ben derdini. Durumun bu ise kendi çapında haklısın. İnsanımızın çoğunlupu da orospu gönüllülük derecesinde şekilci, para ve paralı sever, güce ve güçlüye tapan insanlardan oluştuğu için endişene hak vermeden edemiyorum. Şu sözlerin beni sektöre ve camiaya El Fatiha okumaya sevkediyor:

ben haftasonları grubumla bir barda çıkıp müzikten bir halt anlamayan 100 tane adama müzik yapıyorum. bu 100 adamın en az 50 si müziğe dair hiçbir şey bilmese de gibson ve fender i biliyor. sahnedeki gitarlar gibson fender olunca ki tavır ile atıyorum "sb dreams" olunca ki tavır çok farklı. mekan sahipleri için de bu geçerli . prestije markaya gösterişe önem veren bir milletiz biz. nasıl çaldığın da önemli de konu o değil . tüm bu mekan sahipleri ve seyirciler için 100 dolara fender alıp hepsini bir güzel yiyen adama helal olsun. saygılar

Hakikaten yaşadığın yerde dinleyicinin durumu bu ise, merak etme insanların sığlığı senin müzisyen olarak kıymetini düşürmez. Ha, sahnede çalıp kendini gösterdikten sonra dahi yanına kadar elip "Abi Cort ne yeaa?! Cort ile de sahneye mi çıkılır yeaa?! Geçen gün herifler Gibson ile, Fender ile sahneye çıktılar kopardılar, siz eziksiniz be aabiii!!" falan diyorlarsa, Allah sabırlar versin.

@ilkerbts gitar yaptırmaktan vazgeçip ( Bu esnada ulaşılamayan luthierler oldu! ), yurtdışından replika, çakma, sahte ( artık hangisini seviyorsan ) gitar alma fikrine dönüşün nedeni nedir?

@ilkerbts gitar yaptırmaktan vazgeçip ( Bu esnada ulaşılamayan luthierler oldu! ), yurtdışından replika, çakma, sahte ( artık hangisini seviyorsan ) gitar alma fikrine dönüşün nedeni nedir?
Gitarizm'den sevgili Barış Şahin'in çok güzel bir yazısı. Bende şu an 23 yaşındayım ve 30+ yaşlara geldiğimde bir adet el yapımı gitarım olsun istiyorum. Yazıda da el yapımı gitarlar için karar aşamasının kolay olmadığı, bir sürü bilinmesi gereken şey olduğundan vs bahsediliyor. Büyük ihtimal @ilkerbts arkadaşımızda bu sebeplerden ötürü vazgeçmiştir. El yapımı gitarlar elbette çok hoş, ancak hem bilgisel olarak hem de maddiyat olarak pek külfetli. Bunlar kendi şahsi görüşlerim.

http://gitarizm-tr.blogspot.com.tr/2014/02/gitaryaptirtmak.html

Merhaba arkadaşlar yurtdışı sitelerinde 50$ dan başlayan fiyatlarla çok güzel replika gitarlar var kendime bir tane almak istiyorum bu işten anlayan arkadaşların yardımina ihtiyaciım var gümrüğe takılır mı satıcı ya göndermezse vs yardımlarınız benim için çok önemli teşekkürler
Merhaba, yazacaklarım sorunun cevabı olmayacak ama okumanı isterim.
Gitar yaptırmayı düşündün, şimdi sahte gitar almak, bunun sonu gelmiyor. Neredeyse herkes farklı şeyler istiyor, kendi gitarını yapmak, farklı ekipmanlar peşinde varını yoğunu vermek gibi. Bunun sonu her zaman 1 ve ya 2 tane güzel gitar ile sona eriyor. Vereceğin paraları biriktirmeni ya da sesini denemenin şart olduğu ekipmanlara yatırmanı öneriyorum. Kart borçlarım senin gibi heveslerimden dolayı oluştu, şimdi kapatmak için sevdiğim gitarımı satmak zorunda kaldım. Aynı pişmalığı yaşama.

Gitarizm'den sevgili Barış Şahin'in çok güzel bir yazısı. Bende şu an 23 yaşındayım ve 30+ yaşlara geldiğimde bir adet el yapımı gitarım olsun istiyorum. Yazıda da el yapımı gitarlar için karar aşamasının kolay olmadığı, bir sürü bilinmesi gereken şey olduğundan vs bahsediliyor. Büyük ihtimal @ilkerbts arkadaşımızda bu sebeplerden ötürü vazgeçmiştir. El yapımı gitarlar elbette çok hoş, ancak hem bilgisel olarak hem de maddiyat olarak pek külfetli. Bunlar kendi şahsi görüşlerim.

http://gitarizm-tr.blogspot.com.tr/2014/02/gitaryaptirtmak.html
Gitar çalan çalmayan herkesin mutlaka okuması gereken bir yazı.

peki arkadaşlar hepinizden özür diliyorum , böyle bir tartışmaya girmek gerçekten çok anlamsızdı , hepinizin haklı olduğu yerler mevcut , ayrıca hepinizin de mizah anlayışı oldukça yukarda. selamlar , saygılar :)

peki arkadaşlar hepinizden özür diliyorum , böyle bir tartışmaya girmek gerçekten çok anlamsızdı , hepinizin haklı olduğu yerler mevcut , ayrıca hepinizin de mizah anlayışı oldukça yukarda. selamlar , saygılar :)

Tartışma ise tartışırız. Düzgün bir üslup olduktan sonra dert değil. Yazdıklarında benim dikkatimi çeken, dinleyici kitlesi yüzünden kendini markaya takılmak zorunda hissetmen oldu.

Bir sahne müzisyeninin, seyircinin marka takıntısı yüzünden yeteneğinin göz ardı edilmesi ve bu yüzden kendini sahte gitarlara yönelmek zorunda hissetmesi kötü bir olay bence.

Bu konuyu tartışacaksak tartışalım. Ciddi bir olaydan bahsettiğini düşünüyorum. Tartışmasak ta, içini dökme bazında da olsa bu konuda söyleyeceklerin varsa yeridir bence.

Aliexpress ten bir gitar beğendim ancak alamıyorum bulunduğunuz adrese bu ürün gönderilemiyor ya adresinizi değiştirin yada farklı bir ürün seçim diyor. Hiç bir biçimde herhangi bir satıcıdan bir gitar alamıyorum bunun sebebini bilen varmı acaba

Dosyalar

• IMG_20230727_210540_402.jpg
    IMG_20230727_210540_402.jpg
    98.7 KB · Gösterim: 50
Aliexpress ten bir gitar beğendim ancak alamıyorum bulunduğunuz adrese bu ürün gönderilemiyor ya adresinizi değiştirin yada farklı bir ürün seçim diyor. Hiç bir biçimde herhangi bir satıcıdan bir gitar alamıyorum bunun sebebini bilen varmı acaba
Günaydınlar 😀
Bence de iyi demiş AliExpress. Bulunduğunuz yeri değiştirin. Ülkeyi değiştirin. Coğrafya kaderdir

Geri