Sil

'Müzik Aletleri ve Ekipmanları' forumunda mehmetk tarafından 12 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu

 1. S
   
  Son düzenleme: 29 Ocak 2016
 2. Ben 4 adet Eminence hoparlör ile 4 x 10 bas kabini yaptım. Horn (tweeter) kullanmadığım için devre veya kondansatör vb. kullanmam gerekmedi. En az % 50 daha karlı oluyorsun. Kabin 7 yıldır stüdyo gibi zorlu bir ortamda 300 w Behringer kafa ile sorunsuz çalışıyor. İmalat ile ilgili detaylı bilgileri verebilirim.
   
  Son düzenleme: 16 Mayıs 2014
  hackeiommi bunu beğendi.
 3. DSCF0763.JPG
  Unutmuşum bir de 1 x 15 yapmıştım.
   
 4. Hocam detaylı bilgi çok iyi olur bende yapmayı düşünüyorum ama dediğim gibi bilgi kısıtlı yardımcı olursanız çok iyi olur
   
 5. Müsait bir zamanda ses örneği verebilme ihtimaliniz var mı yaptığınız kabinlerle ilgili?Bir de kaç ohm'da çalışıyor kabinler?
   
 6. Kabinleri yapalı 7-8 yıl oldu, tam hatırlamıyorum fakat 4 ohm olması gerek. 4 hoparlörü çifterli olarak paralel bağlayıp, bu iki paralel sistemi de birbirine seri bağlayınca sonuçta 4 hoparlörden yine yine 4 ohm değeri elde edilmişti. Söz konusu ekipman bende değil artık. İzmir Sütdyo Negatif'te hala kullanılıyor. Elimde de kabinden gelen sesin özel bir kaydı yok fakat şu videoda çalınan şarkının girişinde biraz duyulabiliyor.
   
  Halilozz, Mustafa İLKER ve mehmetk bunu beğendi.
 7. Bri defada değil ancak, vakit bulabildikçe bölüm bölüm, detaylı olarak kabin yapımını elimden geldiğince anlatmaya çalışayım.

  1-Ahşap Malzeme

  Enstrüman ve P.A. sistemleri için hoparlör kabini yapımında genellikle kaliteli masif ahşap tercih edilmiyor. Mesa’nin kombo amfileri dışında, Marshall, Hartke, Randall, Ampeg gibi markalar kabinlerinde de 18 mm MDF veya kontrplak kullanıyor. (kontraplak=plywood)

  MDF, suya dayanıklı, ucuz ve sağlam bir malzeme, ancak ağır. Kontrplak biraz daha pahalı ancak çok daha hafif. MDF malzeme üzerine kalınlık boyunca doğrudan vidalama yapılırsa, çatlayabiliyor. Kontrplak ise vidalamaya çok daha dayanıklı. Ancak suya dayanıklı kontrplaklara marin kontrplak deniyor ve bunlar da oldukça ağır.

  Bir seçenek de yine 18 mm sunta kullanmak. Sunta suya dayanıklı değil, dikkatli olunmazsa imalat aşamasında dağılıp çatlama ihtimali var. Bununla birlikte çok ucuz.
  MDF ve kontrplak üzeri renkli parlak veya yarı mat malzeme ile kaplı olarak da satılabiliyor. Kaplanan bu malzemen adı laminat. MDF bu malzeme ile kaplanmış ise MDF Lam, suntanın üzerin kaplanmışsa olursa Sunta Lam olarak satılıyor. Fiyatları ham MDF veya suntaya göre daha pahalı. Ancak kesinlikle öneririm. Çünkü 1- Daha sağlam 2-Kabinin kaplama aşamasına gelindiğinde, ham malzeme yapıştırıcıyı sünger gibi çekiyor Bu yüzden -Lam kullanırsanız çok daha az yapıştırıcı (ki yapıştırıcı pahalıdır) kullanırsınız, çok daha karlıdır.

  MDF, sunta ve kontrplak orman ürünleri satılan yerlerde tabaka ile satılır. Ölçüleri yaklaşık 3 m x 1.8 m ‘dir. Taşımak için nakliye aracına ve ebatlandırmak için marangoz hızarında ihtiyacınız olacağı için, hiç buralara uğramadan bu malzemelerin satış ve ölçülendirmesini yapan Koçtaş gibi yapı marketlere gidiyoruz. M2 fiyatları 15-20 TL aralığında değişiyor. İstediğiniz ölçülerde milimetrik olarak kesip size teslim ediyorlar.
   

  Ekli dosyalar:

  Halilozz, ogulcaan, aiyiadam ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 8. 2- Aksesuarlar, konektörler.

  Aslında düşünüldüğünden çok daha fazla kabin imalatı yapılıyor Türkiye'de. Bu yüzden kabinler için köşebent, tutma kolları (esnaf buna "elcik" diyor) ve havalandırma delikleri için plastik parça bulmak oldukça kolay. Genellikle elektronik parça satan esnafın yoğun olduğu yerlerde anons amfileri ve kabin imalatçılarının satış mağazaları da bulunur. Buralarda aradığınız plastik parçaları rahatlıkla bulabilirsiniz.

  İhtiyacınız olan parçalar 1 çift taşıma kulbu (elcik), ki bunun metal olanlarını tercih edin, 8 adet köşebent ve bir çift havalandırma deliği için palstik boru, çivi jak konektör soketi, speakon jak konektör soketi. Hem çivi jak hem speakon soketin bulunması, farklı amfi kafalarının farklı çıkışlarına uyum sağlaması bakımından hayat kurtarıcı olacaktır. Bu farklı soketlerin farklı bağlantıları yoktur, yalnızca şekil olarak farklıdırlar. Her iki soketi birbirine basitçe paralel bağlarsınız. Bu alış verişin tutarı ise 50 TL'yi geçmez.

  Dairesel havalandırma deliği açmak istemezseniz, Hartke ve bazı Ampeg kabinlerde olduğu gibi, kabinin ön kısmını biraz kısa tutarak alt tarafından hava akışını sağlayabilirsiniz.

  Yapacağınız kabin yaklaşık 30 kilo kadar olacağından, kabinin alt kısmına 4 adet teker monte etmek isteyebilirsiniz. Yalnız bu tekeleri kesinlikle yapı marketlerden almayın. Mobilya imalatçılarının yoğun olduğu sanayi sitelerindeki bir hırdavatçıdan 4.5 TL.'ye aldığım en iyi kalite fren mekanizmalı silikon teker, çok tanınmış bir yapı markette (turuncu renkli!) 22 TL.'ye satılıyor, haberiniz olsun.
   

  Ekli dosyalar:

  Halilozz, ogulcaan, mehmetk ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 9. 3-Gerekli el aletleri, kimyasallar ve güvenlik.

  Her şeyden önce bir çift iş eldiveni, maske ve gözlük edinin. Kullanacağınız el aletlerinin hareketli aksamları ve işlenen malzemeden kopan talaş parçaları yaralanmaya sebep olabilir. MDF tozu zehirli ve kanserojendir. Sanayi tipi yapıştırıcılar baygınlık ve bulantıya sebep olabilir. İşe başlamadan alacağınız bu tedbirlerin maliyeti ise yalnızca 5 TL.'dir.

  Hem delik açma işleri hem vidalama işleri için öncelikle bir matkap veya akülü vidalama gerekli. Akülü vidalamalar çok daha pratiktir, hafiftir. Matkap da aynı işi görür ancak matkabın tetiğini bıraktığınızda, kafa (mandren) dönmeye devam eder. Bu da vidalama yaparken doğru anda tetiği bırakmadığınız taktide vidanın gerkenden fazla gömülmesine, ahşabın parçalanmasına sebep olabilir. Öte yandan akülü vidalamaların devirleri matkaplardan daha düşük olduğundan delik açma işlerinde biraz ağır kalabilirler.
  Akülü vidalama alırken kesinlikle 20-25 TL aralığındaki cihazlara para vermeyin. Böyle bir alet ile suntaya bir vida saplamanız olası değildir.

  -Hoparlör yuvalarını açmak için dekupaj testeresine ihtiyaç duyacaksınız. Dekupaj testeresi ön tarafında hızla yukarı aşaığ hareket eden ince bir testereye sahip elektrikli bir alettir. Bu aleti kavraması ve el ile tutması ütü kullanmaya benzer. Ahşap üzerine önceden çizdiğiniz rotayı takip eder ve gerekli parçayı çıkarıp ayırırsınız.

  -2mm, 3mm, 4mm ve 16mm(ahşap) matkap uçları, vidalama ucu, ağaç vidası. Kabinin duvarlarını (panellerini) birbirine tutturmak için önce vidanın kalınlığından daha ince delikler açmalı ve sonra vidalama aleti ile duvarları birbirine tutturmalısınız. Doğrudan, hiç delik açmadan vidayı ahşap malzemeye saplamaya çalışırsanız malzmeyi kırabilirsiniz. Eğer önceden açtığınız delik vidanın kalınlığına yakın veya eşit ise, vida ne yazık ki ahşaba tutunmayacatır.

  -Ağaç tutkalı. Her ne kadar paneller birbirine vida ile tutturulacaksa da, temas yüzeylerinin tutkallanması şarttır.

  -Derby veya Pattex deri yapıştıurıcısı (1 kg). Kabinin inşasının son aşamasında, dış yüzeyi halı veya tolex ile kaplayacağınız için, snayi itpi deri yapıştırıcılarına ihtiyaç duyacaksınız. Bu yapıştırıcıları kullanırken maske kullanın, havalandırmanın iyi olduğu ortamda, tercihen bahçe-balkon gibi yerlerde uygulamayı yapın.

  Şimdi bu aşamada masraf biraz arttı. Bu aletlere sahip değilseniz, yalnızca bir kabin imalatı için bunları satın almak size mantıklı gelmeyebilir. Bu durumda dekupaj işlemini bir marangoza yaptırabilrsiniz. Ancak sürekli bu işlerle uğraşmayı seviyorsanız ve evde basit tamirat ları kendiz halletmek isterseniz en azından bu cihazları orta kademe olanlarına bütçe ayırmaya çalışın. İnanın uzun vadede, karşınıza çıkacak tamirat işlerini bir ustaya teslim etmeniz gerektiği durumlarda harcayacağınız parayı, fazlasıyla çıkaracaklardır.

  Vaktim olursa, bu el aletlerinin kullanımıyla ilgili kısa videolar da hazırlamaya çalışırım.
   

  Ekli dosyalar:

 10. Hocam çok yararlı bilgiler veriyorsunuz anlatımın devamını sabırsızlıkla bekliyorum bende denemek için bu yaz bir tane yapmayı düşünüyorum bu anlattıklarınızdan sonra.
  hocam speaker seçimi hakkında ve iç elektroniği hakkında da detaylı anlatımınızı bekliyorum zamanınız olduğunda
   
  antbalci bunu beğendi.
 11. Guzel konu;)
  İsin guvenlik ve saglik konusuna da vurgu yaptigin icin tebrik ederim. İs guvenligi en onemli konulardandir.
  İyi calismalar dilerim.
   
  antbalci bunu beğendi.
 12. Bu hafta sonu vakit bulabilirsem kabinin montaj aşaması ile ilgili bir şeyler, belki video eklemeyi umuyorum.
   
 13. Arkadaşlar bu konu üstüne fikirler varsa burdan alalım ilerde projeler olabilir ne dersiniz ?
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 14. Çok yararlı konu şimdiden teşekkürler
   
 15. Valla dummy kabin yapmayı düşünürken bu konuya uğramıştım da sonra neyse para savurmayayım diyerek durdum. Kaplama malzemesi olan tolexi internetten türkiyede ucuza temin edebiliyoruz.

  hoparlör önüne kaplama olarak Kare Desenli Phifer Kumaş - Phifer Kumaş - İthal (spreyle siyaha boyamak kaydıyla)
  kabini kaplamak için bunu Siyah Suni Deri - Madonna - düşündüm.

  Fakat bas gitar için kaliteli hoparlör bulamadım ülkemizde. Güzel hoparlör bulamazsam 2x10 hartke yapıştırırım gibi geliyor.
   
 16. Ben kabin işinden çkinmiyorum açıkcası hatta bu kış bir tane yapmayı planlıyorum ama elektrik konusunda yardıma ihtiyacım var
   
 17. Hatta ilk başta 1*15 , 1*12 , 1*10 , 2*10 , 2*12 , 4*10 , 4*12 gibi popüler kabin kullanımlarından bir tane örnek çıkarmayı planlıyorum sadece bas gitar için değil elektro içinde düşünüyorum bunlar pasif kabin olacaklar.
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 18. elektrik konusu baya kolay aslında hocam. Kablolar duruma göre seri-paralel bağlanacak. Ucuna soket lehimlenecek. Lehiminiz kötü ise kabloları aldığınız yerde jackları lehimletin evde kabloları birnirne bağlamak kolay olur :D
   
 19. Pasif olarak sıkıntı değil ama horn(tweeter) kullanırsam nasıl olacak onu nasıl bağlamalıyım ?
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 20. O konuda benim de fikrim yok hocam. Bu arada benim de aklımda 4x10 yada 4x8 bas kabini var. Ama özellikle 8" hoparlör sıkıntı. Bulabildiğiniz bir yer var öı?
   

Bu Sayfayı Paylaş