.011 Telli Gitara .010 Tel Takmak

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda kasaba tarafından 16 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu

 1. Öncelikle merhabalar, gitarımda .011 tel takılı, gitara .010 tel taksam sıkıntı olur mu, ayar gerektirir mi ? Fender USA Strat 93* yılına ait.  Şimdiden teşekkürler ederim
   
 2. Muhtemelen sap geriye doğru yaslanır, ufak bir sap ayarı gerekir o yüzden.
   
  programci_84 bunu beğendi.
 3. Şimdi teknik cevap veriyorum diye "kendini beğenmiş, lüzumlu muydu şimdi bu?" filan diye kızmayın da, sadece örnek olsun diye söylüyorum:

  11-48 set takılıyken sapta yaklaşık 53kg gerilme var; 10-48 taktığınızda yaklaşık 46kg olacak. Bu da sapta, fark edilir bir gevşeme meydana getirecektir. Sap ayarı yanında ufak bir tel yüksekliği ayarı da gerekebilir; zira sap ayarı yaptıktan sonra teller perdelerden uzaklaşacaktır.
   
 4. teşekkürler
  teşekkürler, demek ki luthier yolu gözüktü bana.. sağ olun tekrar
   
  müzik mağduru bunu beğendi.
 5. En ufak şeyde luthiere gitmenize gerek yok, bu tip şeyler kolaylıkla öğrenebilen şeyler, araştırıp kendiniz deneyerek yapmanız vakit ve para kazancı olur sizin için.
   
  kasaba ve forbidden_city bunu beğendi.
 6. 0.11 olan tel nikel 0.10 takacağın tel çelik ve tansiyonu yüksek tel olursa fark etmeyebilir, zira ben bunu çok yaşadım. Ayrıca ek bilgi vermek isterim, sap ayarı ha deyince oturan bir şey değildir. Teli tak sapın oturması bir kaç gün sürebilir. Sapı bir kaç gün aralıklarla istediğin kıvama getirinceye kadar milim milim çevir. Şimdi sen direk teli alıp luthiere gideceksin adam teli takıp ayarını yapacak sonra sap esneme yapacak yeniden ayar isteyecek.
   
 7. 11.52 kullanıyorum Dean Markley tel. Yalnız elimde sap ayarını yapmak için anahtar yok , ve tellerin yüksekliğini ayarlamak için gerekli olan şey de yok. Belki ayarsız kurtarırım dedim ama mümkün değil gibi gözüküyor, para olayında sıkışık olduğum için buraya yazdım yoksa direk gider ayarlatırdım zaten.Bu ayar için kafadan 70 80 lira istiyorlar, hele ki gitarın fender strat olduklarını duymasınlar... Çok teşekkürler,yorumlar için sağolun arkadaşlar
   
  lickitup bunu beğendi.
 8. Hangi şehir burası yahu 70-80 istiyor.. Ankara'da maksimum 25 liraya sap + entonasyon + klavye temizliği yapıyorlardı (taa ki kendim yapmaya başlayana kadar).
   
 9. İstanbul abi, varsa söylediğin fiyatlarda yapan , uçarak giderim. :)
   
 10. Daha önceki ayardan memnunsan sadece sapa odaklan. Köprüyle işin yok. İhtiyacın olan bir alyan anahtarı . Bir kaç tık çevireceksin aşağı yada yukarı orasını bilmiyorum. Ertesi gün bakarsın gideri var, bir kaç tık daha çevir.
   
 11. tekrar teşekkürler
   
 12. İstanbulda 25 tl ye ancak tek strat manyetiği değiştiriliyor
   
 13. Yıllardır İstanbul'a sadece ailemi görmeye gidiyorum. Pehh, hayat pahalılaşmış desenize iyice..
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş