Mail Order Hk.

Merhaba;
dolandırılmış olmanın dayanılmaz hazzı ile sıcak sıcak yazıyorum. Hiç ihtiyacım olmamasına rağmen, 19.05.2014 Tarihinde sahibinden.com sitesi üzerindeki get ( Güvenli elektronik ticaret) ibareli, Antalya'dan verilmiş olan (Şehir doğru mu değil mi o da ayrı muamma) Iphone 5s 32Gb ilanı dikkatimi çekti. İlanda yazan "Mail order ile taksit" güzel fikirdi. Dolandırıcıların bu tür bir yol izlemeyeceğine kanaat getirip satıcıya ( ismailkra80 ) mesaj gönderdim. Mesajdan sonra telefonunu verdi. Telefon gibi taksit yapılmayan bir ürüne taksit yapabileceklerini, site komisyonunun da iptal olacağını söyledi. (İç ses: Ve sazanlık böylece başlamış oldu.) Ürünlerin, haciz yolu ile temin edilen kapalı kutu cihazlarından oluştuğundan, adıma fatura kesileceğinden filan uzun uzadıya bahsetti. Kart bilgilerimi kuzu kuzu verdikten sonra telefonuma gelen 3d secure şifresini paylaşıp paylaşmamak arasında bir kaç sn. gidip geldim ve verdim şifreyi anasını satim. (Gelmeyecek) kargo için irtibat adresimi ilettim ve hayırlı olsun! deyip telefonu kapadık..
Tehlike alametleri dizisi başladı: Kargo bilgilerini ileteceği saati bir güzel geçtik, sonra ilanın da yayından kaldırıldığını gördüm, şimdi telefonuma bakmıyor, gönderdiğim mesaja yanıt vermiyor. Garanti bankasını aradım; yarın şubeye gidip çekilen tutarla ilgili haksız bir kazanım elde edildiğine dair "Harcama itiraz formu" doldurmam gerektiği söylendi. Bakalım sonuç nereye varacak.
Bir daha görüp, ellemeden! bir ürün almayacağım. Ben yandım eller yanmasın,dikkat edin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Senin hatan burası. Hiçbir alışverişte karşı taraf güvenilir olsun olmasın, şifre verilmez.
Geçmiş olsun.

Bu şifre paylaşılmazsa bahsi geçen tutar çekilemez ki sadece kart bilgileri yeterli değil mail order' da. Asıl işin esprisi bu zaten: Herkes, kart bilgilerini görebilir ama telefonuna gelen şifreyi senden başka kimse bilemez. Olayı güvenli yapan bu, tabi karşı taraf artniyetli değilse.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Daha önce bankanızın internet giriş şubesi için yetkilendirmiş olduğunuz ancak artık kullanmadığınız hat varsa şubenize gidip o hattın yetkisini iptal ettirin.Soygun için başka bir yöntem daha öğrenmiş oldum.
Benim olayıma gelince harcama itiraz formu doldurup; Garanti Bankası merkezine faksla ilettik. Ortalama 80 günü bulacak bir süreç beni bekliyor. Dolandırıcı yurtdışından Eupay Group Ltd. üzerinden işlem yapmış.Bahsi geçen firmaya da elektronik posta gönderdim..
Süper iş :) başkasının kredi kartıyla bedava alışveriş yapabiliyorsunuz.

Geçmiş olsun ya... Durumla ilgili gelişme olursa bizleri de haberdar et. Bu sıralar bende bi alışveriş yapma niyetindeyim, kendim yazılım mühendisiyim sistem, şifre güvenlik konuları ile her saniye iç içeyim ama bu şerefsizler öyle bir evrim geçiriyor ki ne kadar biliyorum desen de her seferinde insanı avlamayı başarıyorlar. Sırf bu yüzden bir türlü güvenip alışveriş yapamıyorum...

Geçmiş olsun ya... Durumla ilgili gelişme olursa bizleri de haberdar et. Bu sıralar bende bi alışveriş yapma niyetindeyim, kendim yazılım mühendisiyim sistem, şifre güvenlik konuları ile her saniye iç içeyim ama bu şerefsizler öyle bir evrim geçiriyor ki ne kadar biliyorum desen de her seferinde insanı avlamayı başarıyorlar. Sırf bu yüzden bir türlü güvenip alışveriş yapamıyorum...

Teşekkür ederim..Mail order kesinlikle artniyetli kullanım doğuruyor. 3d Secure ise mevcutta birden fazla hatta yetki vermiş kullanıcıların kesinlikle uzak durması gereken bir sistem. Gittigidiyor ve sahibinden.com siteleri ile bir kaç farklı mydukkan.com vb. siteden alışveriş yaptım ancak son olayla birlikte elektronik ticarete güvenim epey sarsıldı.Bahsi geçen tutarın bana dönüp dönmeyeceği meçhul.Hırsızlığı yapan başkası ama temize çıkmaya çalışan, irade dışı çekim yapıldığını ispatlamaya çalışan mağdur oluyor. Gerçi ne şaşırıyorsam bizim ülkemizde bu hep böyle :)

Mail order ve online alışverişi karıştırmayalım. Mail order ile ödeme emri vermek için kart numaranız, son kullanım tarihiniz, cvc numaranız ve isminiz gereklidir. Mail order için bir form doldurulur ve siz o formu imzalayarak satıcıya geri gönderir, ya da telefonda sesli onay verirsiniz. Sigorta ödemeleri özellikle bu şekilde yapılır. Eğer birisi sizden telefonda 3dsecure şifresi istiyorsa, mail order ile değil, internet üzerinden online olarak paranızı çekmeye çalışıyordur, burada keşke duraksadığınız o birkaç saniyeye kulak verseydiniz. Çok geçmiş olsun.

Mail order ve online alışverişi karıştırmayalım. Mail order ile ödeme emri vermek için kart numaranız, son kullanım tarihiniz, cvc numaranız ve isminiz gereklidir. Mail order için bir form doldurulur ve siz o formu imzalayarak satıcıya geri gönderir, ya da telefonda sesli onay verirsiniz. Sigorta ödemeleri özellikle bu şekilde yapılır. Eğer birisi sizden telefonda 3dsecure şifresi istiyorsa, mail order ile değil, internet üzerinden online olarak paranızı çekmeye çalışıyordur, burada keşke duraksadığınız o birkaç saniyeye kulak verseydiniz. Çok geçmiş olsun.

Doğru böyle bir form doldurulması gerekiyor ancak o bilgileri sizin doldurup doldurmadığınızın garantisi yok.Benim konum yurtdışından alışveriş yapılması.. Sahibinden.com'da dün o dolandırıcı ile ilgili bir ilan açıp bir şeyler paylaşmıştım.Organize şubeden bir polis aradı, izmir'de buna benzer çökertilen çeteyle alakalı bilgiler aktardı. Hırsızların, x bir avmde mağaza personelleriyle iş birliği yaparak kart bilgilerinin paylaşıldığından bahsetti.Kısacası durum epey karışık bildiğiniz organize suç örgütü.Umarım başkaları da düşmez

Geri