elektro da pena şartmıdır

şarttır.solo atıcaksan şarttır(burda kesdettiğim solo bi eric clapton solosu değil.mamlsteen solosu)gerçi yaptığın tarza göre değişir.sert müzik yapıcam diyosan taramaları neyle yapmayı düşünüyosun???

klasik gitar genelde çok sesli olarak kullanılır yani arpej olayı ağırlıklı bir pop gitarıdır. Güzel bir klasik gitarın da sesi 10 numaradır ve klasik gitarı adam gibi çalabilmek ciddi bir meziyet ister. Yalnız şöyle birşey var ki elektro gitarda pena kullanılıp kullanılmayacağı konusu tamamen tarza bağlıdır. Eğer tarzınız soft ise ve sadece arpejle akmak istiyorsanız o halde tırnakla çalmak çok daha mantıklı olacaktır. Ama akor basıp ritim atmak da biraz mantıksız geliyor bana açıkçası. Elektro gitarla sert ses almak istiyorsanız pena şart çünkü o iş tırnakla olmaz. Sert rifflere ne tırnak dayanır ne parmak. Ben şahsen penayla çalıyorum. Ritim gitarist olarak Dunlop 1.00mm pena kullanıyorum. Belki de alıştığım için öyle geliyor ama pena bana hem arpejde hem ritimde daha rahat geliyor.

Hayatında kaç tane gitar solosu dinledin de pena şarttır diyosun? Mark Knopfler'a git şart de bakalım...Sen şimdi gider Hendrix'e "telleri ağzıyla çalıyor tekniği yanlış" de dersin...

picassographic demiş ki:
Hayatında kaç tane gitar solosu dinledin de pena şarttır diyosun? Mark Knopfler'a git şart de bakalım...Sen şimdi gider Hendrix'e "telleri ağzıyla çalıyor tekniği yanlış" de dersin...

normalde bu tarz muhabbetleri hiç sevmem.ama eğer bu laf bana ise ''senin hayatın kadar dinledim'' derim.

ne sen benim nekadar neyi kimi dinlediğimi bilebilirsin nede ben senin.sanal ortamda ağalık efelik yapma şimdi.laflarına dikkat et..

madem laf ediyosun dikkatli oku ondan sonra bişeyler yaz yada söyle. çok bilen arkadaşım.orda ''yaptığın tarza göre değişir'' dedim. pena kullanmayan bi death yada black metal gitaristi göster bana ozaman !!

Arkadaşım sana kimsenin efelik yaptığı yok...Dünyada bu kadar türlü rock müzik yapılırken senin genel geçer bir kanun gibi daha cevabının başında şarttır demeni garipsedim....Metal müziklerde hiç mi grubun tuşesinin yavaşladığı gitaristin arpej yaptığı veya parmakla blues solo çalındığı partisyonlar yok? Senin getirdiğin bu şartlık bana göre metal müzikte bile olamaz ya neyse....

Hayatım kadar müzik dinleme olgunluğuna nail olabildiysen sanatta şart,standart kelimelerinin yeri olmadığını bilmen gerekirdi.Ama sen kendini black metal gitaristlerine endekslenip pena diye tuttursan diyeceğim bişe yok başarılar....

tekrar söylüyorum. '' tarza yaptığın müziğe göre değişir'' bahsettiğim türlerde evet şarttır.bu tamamen kişisel bir konu.ama öyle anlar vardırki kimse senin kullanıp kullanmadığnı anlayamaz bile.üstesinden gelinir.öyle anlar vardırki kullanmazsan o parça çalınmaz.yerine göre şarttır.yerine görede kişisel beceriyle alakalıdır

''black metal gitaristlerine endekslenip'' diyosun.sen bana penasız çalınabilme örneği verdin Mark Knopfler la.bende sana penasız çalınamama örneği verdim black metalle.kimin neyi nekadar dinleyip dinlemediğini hiç birimiz bilemez.senin bana sitilini öğretmeye çalıştığın Mark Knopfler ın parçalarının %90 nını ezbere biliyorum.buda bi dip not.

blues ile uğraşan bazı kişiler penasız çok güzel gitar çalıyorlar.. arpej için zaten avantaj parmak ile çalmak gitarı.. ama penasız solo atanları da gördüm ve çok da güzel şarkı sololarıydı :))

Geri