Blackstar Ht 5, Ht 20 Vs Fender Vs Marshall

Ht-20 ve fender strat kullanıyorum. Gain i kesinlikle çok aşırı bir amfi değil, manyetiklerin çıkışlarıyla da alakalı bu. Sadece gitar ve amfi olarak ev seviyesinde sesi fena değil, setupla da anlaşıyor. Cleanleri bana göre drive'ından iyi. Maun gövdeli gitarlarla denediğimizde sonuç çok farklı oluyor, ses çıkışı, tonu, karakteristiği. Fiyatına göre bence alınabilir. Peavey denemedim ama marshall dsl401 de denemende fayda var, belki daha iyi olabilir. Blues junior için sesini açman lazım, ht20 tamamen lambalı olmadığından sesi çok açmadan da çok kötü olmayan bir performans alınabiliyor. Ağır yalnız 22kg olması lazım yanlışım yoksa.

Ses örneklerini dinledim strat ile ama sanki blues tonları biraz olması gerektiğinden daha tok gibi.
Fender daha parlak, Marshall ise ikisinin arası...
Ama dediğin gibi ağaçtan da farkedebilir, mutlaka denemem lazım...

ht20'de karakter knobu var. Bir taraf komple İngiliz, diğer taraf Amerikan oluyor. O sebeple her yola gideri var, tabii güçlü bir amfi, ev ortamında 4 katı inletebilir.
Aslında ne kadar doğru bilemem ama bence ev ortamı diye çokta düşük güçlü amfiler almamalı. Güç yükseldikçe ses kalitesi de artıyor, en azından ben öyle hissediyorum. O nedenle belki ev ortamında (apartman) ses seviyesini 2ye bile getiremem ama almışken biraz daha paraya kıyıp kaliteli ve güçlü birşey almak isterim.
Yani aslında HT 5 bile düşündüğüm en düşük seviye ki HT 20 ile arasından cok fiyat farkı olmayınca o bile cok cazip gelmiyor. Madem fiyat farkı az ve özellikler aynı ozaman daha güçlüsünü almak daha mantıklı. Zaten fazla sağa sola taşımam, olsa bile araba var.
Şuan için HT 20 aklımdan geçen en düşük fiyatlı seçenek. Fender ve Marshall markalarinin tam lambalı ve biraz daha pahalı modellerini alamazsam ki ikinci ellere bakıyorum, HT 20 ve Pavey 652 modelleri ilk sırada yer alıyorlar.
Derdim fender strat ile blues crunch ve temiz clean tonlarını almak. Bunu da fender amfiler dışında belkide bana daha hoş gelecek diğer markalarada bakarak karar vermek.
Sayenizde kafamda ki sorular azaldı, teşekkürler...

Ht20 clean kanalı çok tatlı inanılmaz güzel
Gidin deneyim derim
Ht1 ve ht5'e gore her anlamda daha üstün ve farklı.
Aralarındaki fiyat farkının hakkını fazlasıyla verir
Drive kanalı ise pedala ihtiyaç duyulmayacak kadar versatil Yani drive anlamında en soft'tan en heavy tarafa gidebilirsiniz
Fiyat performans olarak bakılacaksa
Ht20 memnun eder.

yuksek guc almak dedigin gibi daha kaliteli ses vermesi buyuk ihtimal. attenuator kullanarak
sesi dusuk cikartip yine de tuplerden tam randiman alabilirsin.

eger hybrid-amfi dusunursen bende Vox Valvetronix serisi var 15Wattlik, cok basarili bir amfi.
Bunun 30Wattlik modeli buyuk guzel bir hoparlorle geliyor bildigim kadariyla. Ikinci el
cok rahat bulursun 100-200 euro civarinda.

Aslında ne kadar doğru bilemem ama bence ev ortamı diye çokta düşük güçlü amfiler almamalı. Güç yükseldikçe ses kalitesi de artıyor, en azından ben öyle hissediyorum.

Güç ile birlikte kalite artmaz. Güç ton açısından kalitenin bir fonksiyonu değildir. Yani hissiniz çok doğru değil. Gücün temsil ettiği tek şey konser alanında veya provada sizin rahat duymanızdır. Hatta Marshall'ın bin dolar seviyesinde 1wattlık amfileri mevcut. Önemli olan sinyal kalitesidir. Amfiyi yüksek watt değerlerine sürebilen amfilerde, belli distortion seviyesi için ciddi miktarda açılması gerekir ve o seviyeye asla gelemeyeceğiniz için o tona da ulaşamamış olursunuz. Çünkü ses basınç seviyesi apartman dairesi için problemdir.

Oysaki düşük wattlı amfide bu seviyeye düşük volume'da ulaşır ve istediğiniz tona ulaşırsınız. İnan 1-2wattlık amfide bile volume problem olabiliyor. Çünkü üretilen ses logaritmik ve 1 watt ile 15 watt arasındaki fark aslında 15kat değil.

Aldığınız frekans spektrumu öncelikli olarak sesi duyduğunuz kabinin kendisiyle ilgilidir, bu yüzden her forumda bas bas, 12" seçerseniz bas frekans hassasiyeti artar diyoruz, daha geniş bir frekans aralığına sahip olursunuz diyoruz.

Güç ile birlikte kalite artmaz. Güç ton açısından kalitenin bir fonksiyonu değildir. Yani hissiniz çok doğru değil. Gücün temsil ettiği tek şey konser alanında veya provada sizin rahat duymanızdır. Hatta Marshall'ın bin dolar seviyesinde 1wattlık amfileri mevcut. Önemli olan sinyal kalitesidir. Amfiyi yüksek watt değerlerine sürebilen amfilerde, belli distortion seviyesi için ciddi miktarda açılması gerekir ve o seviyeye asla gelemeyeceğiniz için o tona da ulaşamamış olursunuz. Çünkü ses basınç seviyesi apartman dairesi için problemdir.

Oysaki düşük wattlı amfide bu seviyeye düşük volume'da ulaşır ve istediğiniz tona ulaşırsınız. İnan 1-2wattlık amfide bile volume problem olabiliyor. Çünkü üretilen ses logaritmik ve 1 watt ile 15 watt arasındaki fark aslında 15kat değil.

Aldığınız frekans spektrumu öncelikli olarak sesi duyduğunuz kabinin kendisiyle ilgilidir, bu yüzden her forumda bas bas, 12" seçerseniz bas frekans hassasiyeti artar diyoruz, daha geniş bir frekans aralığına sahip olursunuz diyoruz.
Yeni şeyler öğrenmiş oldum sayende!
Sağol...
Dediğin ses seviyesine göre performans verimini pek düşünmemiştim.
12inc olayının basa bu kadar etki ettiğini de bilmiyordum.
Bundan sonra satın alma kriterlerim içine 12inc değerini de alıyorum...
Peki merak ettiğim, bas değerinin artması ton aralığının genişlemesini sağlar ama aynı zamanda tiz ve clean seslerin daha tok/doygun çıkmasına neden olmaz mı (bu amfinin karakteristik bir yanı olabilir belkide) ?

yuksek guc almak dedigin gibi daha kaliteli ses vermesi buyuk ihtimal. attenuator kullanarak
sesi dusuk cikartip yine de tuplerden tam randiman alabilirsin.

eger hybrid-amfi dusunursen bende Vox Valvetronix serisi var 15Wattlik, cok basarili bir amfi.
Bunun 30Wattlik modeli buyuk guzel bir hoparlorle geliyor bildigim kadariyla. Ikinci el
cok rahat bulursun 100-200 euro civarinda.
Dediğin modele hemen bakıyorum, Vox markası kalitesi zaten belli...
Sağol

Ht20 clean kanalı çok tatlı inanılmaz güzel
Gidin deneyim derim
Ht1 ve ht5'e gore her anlamda daha üstün ve farklı.
Aralarındaki fiyat farkının hakkını fazlasıyla verir
Drive kanalı ise pedala ihtiyaç duyulmayacak kadar versatil Yani drive anlamında en soft'tan en heavy tarafa gidebilirsiniz
Fiyat performans olarak bakılacaksa
Ht20 memnun eder.
Clean ve blues tonları iyi olsun, öyle sert müzikle işim olmaz. Hani yaş daha 29 ama nedense sevemedim hard rock tarzını bir türlü.
Fenderciyiz, stratciyiz :)

Yeni şeyler öğrenmiş oldum sayende!
Sağol...
Dediğin ses seviyesine göre performans verimini pek düşünmemiştim.
12inc olayının basa bu kadar etki ettiğini de bilmiyordum.
Bundan sonra satın alma kriterlerim içine 12inc değerini de alıyorum...
Peki merak ettiğim, bas değerinin artması ton aralığının genişlemesini sağlar ama aynı zamanda tiz ve clean seslerin daha tok/doygun çıkmasına neden olmaz mı (bu amfinin karakteristik bir yanı olabilir belkide) ?

Evet daha tok çıkmasına sebep olur. Hatta Fender 57" Tweed Amfiler orjinalde 8"dir. Burada amaç tonların daha tiz ağırlıklı, bas frekansların traşlanarak çıkmasıdır. Böylece ton daha quak, daha twang kendine has farklı bir hal alır. İnternetten dinleyebilirsin tonları. Aslında işin iyisi kötüsü yok ama ben olsam her durumda 12" tercih ederim.

Evet daha tok çıkmasına sebep olur. Hatta Fender 57" Tweed Amfiler orjinalde 8"dir. Burada amaç tonların daha tiz ağırlıklı, bas frekansların traşlanarak çıkmasıdır. Böylece ton daha quak, daha twang kendine has farklı bir hal alır. İnternetten dinleyebilirsin tonları. Aslında işin iyisi kötüsü yok ama ben olsam her durumda 12" tercih ederim.
Tavsiyene mutlaka uyacağım. Okadar para veriyorsam 12inc olsun. :)
İyi bu başlığı açmışım hem yeni şeyler öğrendim hem de doğru bildiğim bağzı yanlışların farkına vardım.
Sağolun :)

Bence ht 5 ile ht 20 yi kıyaslamamalısın, şöyle ki;
Arkadaşıma gitar alırken ht 5 ile denedik, olağanüstü bir amfiydi tonları harikaydı. Gitarı aldık ama benim aklım amfide kaldı, araştırdım düşündüm taşındım, sahnede kullanırım diye ht 20 aldım, fakat alırken deneme şansım yoktu, stokta kalmamıştı. Parayı verdim, amfi geldi, eve götürdüm, denediğim en rezil amfilerden biri, drive çalamıyorum rock tonlarını elde edemiyorum, ht 5 le uzaktan yakından alakası yok.
O zamana kadar amfi ile çalışmadığımdan, prosesörler ise tuşeyi kapattığından tuşem çok kötüymüş, sorun bendeymiş. 5-6 ayda amfi benim çalış stilimi toparladı, çok daha rahat çalabiliyorum. (ht 5'de daha karambole çalsanız bile pek hissettirmiyor, lamba hissiyatı biraz daha iyi ht20 nin) Driveları da ev için yeterli, kesmezse bogner ecstasy red bağlıyorum (farkettiriyor bayağı) Cleanleri gerçekten iyi, driveları da iyi, ne beklediğine bağlı. Srv karakterli tonları alamıyorum, deville ya da hotrod deluxeten alınıyor bu arada (aynısı değil de replikası diyelim). Sap manyetiği ile çok yumuşak, baymayan drivelar alınabiliyor, eq. ayarlarına çok hassas. Dediğim gibi, fiyat performans açısından alınabilir. Blues juniorlar ile aynı fiyattı bir ara, euro fırladı, bjr fiyatları uçtu. Yurtdışında sıfır fiyatları hemen hemen aynı ama.

Bence ht 5 ile ht 20 yi kıyaslamamalısın, şöyle ki;
Arkadaşıma gitar alırken ht 5 ile denedik, olağanüstü bir amfiydi tonları harikaydı. Gitarı aldık ama benim aklım amfide kaldı, araştırdım düşündüm taşındım, sahnede kullanırım diye ht 20 aldım, fakat alırken deneme şansım yoktu, stokta kalmamıştı. Parayı verdim, amfi geldi, eve götürdüm, denediğim en rezil amfilerden biri, drive çalamıyorum rock tonlarını elde edemiyorum, ht 5 le uzaktan yakından alakası yok.
O zamana kadar amfi ile çalışmadığımdan, prosesörler ise tuşeyi kapattığından tuşem çok kötüymüş, sorun bendeymiş. 5-6 ayda amfi benim çalış stilimi toparladı, çok daha rahat çalabiliyorum. (ht 5'de daha karambole çalsanız bile pek hissettirmiyor, lamba hissiyatı biraz daha iyi ht20 nin) Driveları da ev için yeterli, kesmezse bogner ecstasy red bağlıyorum (farkettiriyor bayağı) Cleanleri gerçekten iyi, driveları da iyi, ne beklediğine bağlı. Srv karakterli tonları alamıyorum, deville ya da hotrod deluxeten alınıyor bu arada (aynısı değil de replikası diyelim). Sap manyetiği ile çok yumuşak, baymayan drivelar alınabiliyor, eq. ayarlarına çok hassas. Dediğim gibi, fiyat performans açısından alınabilir. Blues juniorlar ile aynı fiyattı bir ara, euro fırladı, bjr fiyatları uçtu. Yurtdışında sıfır fiyatları hemen hemen aynı ama.
Cevap için teşekkürler...
Şuan için akustik çalıyorum ve denediğim elektro gitarlar arasında en çok fender strat hoşuma gitti, çok sevdim.
Beklentim daha öncede dediğim gibi temiz çokta modern olmayan klasik blues tonları.
Bu nedenle araya prosesör falan almayı kesnlikle düşünmüyorum. Herşey olabildiğince analog ve klasik olacak. Ne çalıyorsam onu duymak isterim :)
HT 20 kafama iyice yattı ve mutlaka iyice deneyeceğim bir seçenek...
Derdim illa şu gitaristin tonlarını yakalamak istiyorum diye bir derdim yok ama hoşuma gidenlerde normal olarak yok değil.
Eric Clapton, B.B. King, belki biraz da Jazz olabilir ki oraya çok uzun bir yol var :)
Sizin tavsiyelerinizden sonra kafama yatan madem american strat (birak squier, Mexican bile almak istemiyorum) gibi kaliteli bir gitar alacsksam, amfi de en az (hatta daha çok) onun kadar kaliteli olmalı. Peynir tenekesi gibi amfi alacağıma şöyle ben burdayım diyen birşey olsun.
Mesele para zaten :)
İkinci elleri kolluyorum olmadı iyi bir amfi uğruna yılbaşına kadar, hatta daha da olur, para biriktirerek yeni almak...

Clapton ve b.b. king tonlarını almak için -olayın experti değilim, referans almayın söylediklerimi- sesi açık amp. kullanmak gerekiyor, okuduklarım, dinlediklerim ve araştırmalarım bu yönde. Bence hot rod ya da deville çok iyi sağlıyor bunları. Clapton dediğinizde drive giriyor işin içine, blackstar a ışık yakabilirsiniz bu yönden. Stratın çıkışı da düşüktür bir gibson a göre, lambaları kompresyona sokmak için sesi daha çok açmanız gerekir bu arada. Tamamen aynısı olmaz, ama evde kullanırken bir blackstar bence fender amfilere göre daha üstündür. Şöyle bir oranlama yapalım,
Ht20- 1500 lira (footswitch dahil, analog pedalsız belli bir kalitede drive alabilirsiniz, tuşenize cevap verir)
BJR- 2200 lira (drive ı yok, full lambalı, tuşe hissiyatı biraz daha iyi)
-yanına drive pedalı almanız gerekecektir, sadece clean olmaz derseniz.
- ts9 türevleri 200-250 lira -fulltone ocd tavsiye ederim, 300-350 lira-
Yani 2500 liraya bjr alabilirsiniz, evde kullandığınızda aşırı bir fark olmaz, attenuator alırsanız (200-300 lira) fark baya olur. Bu da 3000lira demek, 2 tane ht20 parası :)
Olay verimli, az para çok iş ise ht20 deneyin, para bol alayım diyorsanız bence 3000liraya daha iyi secenekler çıkacaktır, onların uzmanları bilgi verir bu konuda :)

Clapton ve b.b. king tonlarını almak için -olayın experti değilim, referans almayın söylediklerimi- sesi açık amp. kullanmak gerekiyor, okuduklarım, dinlediklerim ve araştırmalarım bu yönde. Bence hot rod ya da deville çok iyi sağlıyor bunları. Clapton dediğinizde drive giriyor işin içine, blackstar a ışık yakabilirsiniz bu yönden. Stratın çıkışı da düşüktür bir gibson a göre, lambaları kompresyona sokmak için sesi daha çok açmanız gerekir bu arada. Tamamen aynısı olmaz, ama evde kullanırken bir blackstar bence fender amfilere göre daha üstündür. Şöyle bir oranlama yapalım,
Ht20- 1500 lira (footswitch dahil, analog pedalsız belli bir kalitede drive alabilirsiniz, tuşenize cevap verir)
BJR- 2200 lira (drive ı yok, full lambalı, tuşe hissiyatı biraz daha iyi)
-yanına drive pedalı almanız gerekecektir, sadece clean olmaz derseniz.
- ts9 türevleri 200-250 lira -fulltone ocd tavsiye ederim, 300-350 lira-
Yani 2500 liraya bjr alabilirsiniz, evde kullandığınızda aşırı bir fark olmaz, attenuator alırsanız (200-300 lira) fark baya olur. Bu da 3000lira demek, 2 tane ht20 parası :)
Olay verimli, az para çok iş ise ht20 deneyin, para bol alayım diyorsanız bence 3000liraya daha iyi secenekler çıkacaktır, onların uzmanları bilgi verir bu konuda :)

Cevabin icin tesekkurler...
Dediklerini bir kenara not aldim :)

Keske butcede sinir olmasaydi da muzik dukkanina girdigimizde gönul rahatligiyla birseyler alsak.
Elbette amfiye´ suan icin 3000 tl verebilecek durumda degilim, en azindan bir yil kadar satin alma planlarimi ertelersem ozaman ne ala :) 3000-4000 tl kadar parayla istedigimi alirim.
Ben en cok yilbasina kadar beklemek istiyorum ki, ha bir aksilik cikar ozaman mecburen seneye haziran ayini beklemek zorunda kalirim o ayri mesele :)
Bu hem iyi hem de kötu olur :S

TS9 ve attenuator´u rahatlikla ikinci al bulabilirim sanirim ki amfinin sifirini aldiktan sonra burdan kisacagim paranin ne anlami kalacaksa :)

HT5R + Line6 POD kullanıyorum. Genel olarak HT5'in drive ve clean tonları tek başına da güzel ille efekt istiyorsanız AXE FX için de paranız yoksa en iyi gariban kombinasyonu da diyebilirim.

Evet buna ben de katılıyorum. Kafa+kabin almadan evvel HT-1R + POD X3 kombinasyonuyla idare ettim. Gayet de güzel oluyordu yani. Hele POD X3 içindeki 5150 ve Diezel Herbert modellemeleri, HT-1R de çok güzel ses veriyordu :)

Thomann dan bakıyorsan yanıt belli üstadım:
http://www.thomann.de/gb/peavey_6505_plus_112_combo.htm

Aynı fiyatta zaten imkansız ama 6505+ ile kapışacak amfiyi fiyatını yükseltsen de kolay kolay bulamazsın. Ben hala fiyatı yanlış girdiklerini düşünüyorum (kafalar gibi ABD üretimi değil ama yine de pek uygun, Blackstar'dan daha iyi bir alternatif bence). Neyse, fiyat kalite oranında ben Peavey ile kapışacak marka bilmiyorum onu geç sonsuz bütçen olsa amfiler arasında ilk 5 yapsan mecbursun 1 veya 2 tane Peavey koyacaksın... Nedendir bilinmez bendeki bu Peavey aşkı hudutsuz...

Bu nasil fiyat ya? ikinci elini 300 e buldum, pazarlik var demis bide adam yarin aliyorum :D

Geri