Vst'den Farklı Sesler Almak

'Müzik Teknolojileri ve Kayıt Forumu' forumunda aloneman02 tarafından 23 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu

 1. Öncelikle böyle bir konu açılmışsa özür dilerim, arattım ama bulamadım. Benim küçük bir sorum var. Kayıt için Cubase kullanıyorum. Merakım ise "vst instruments" kısmına bir sanal enstruman atadığımızda, bilgisayarı yormamak adına o enstrumandan farklı midi kanallarında farklı sesler alabilir miyiz? Bu sıkıntıyı özellikle synth eklentilerinde yaşıyorum. Aynı anda birden fazla synth sesi kullandığım bir parçada her ses için aynı eklentiyi "vst instruments" kısmına birden fazla kere atamak zorunda mıyım?
   
 2. VST ye göre değişir. Kimi VSTI ler MULTITIMBRAL çalışır ki bu şu anlama gelir : o vsti içinde birden fazla kanalda ayrı enstrümanlar açmanıza olanak sağlar. Genelde de 16 enstrüman açılır. Örneğin Edirol Orchestral pluginini açtığınızda 1. kanalına flüt ikinci kanalına obua, 3 e klarinet vs... şeklinde gidebilir... Halion Sonic SE de yine böyle çalışıyor, 1. kanal davul 2 bass, 3 gitar vs... açabilirsiniz... ama Spectrasonics firmasının Trilogy adlı bass modülü bir kerede 1 adet bass modülü açabiliyor, multitimbral değildir ikinci bir patch için ikinci bir VSTI açmanız gerekir...
   
 3. Sihirli sözcük Multitimbral imiş hocam, tutorail olarak youtubede birkaç tane video buldum :) Halion Sonic için ve Addictive Drums için yapabiliyoruz sanırım. Aslında trilogy için de olsaydı çok kıyak olurdu. Bazen slide'ler için ihtiyaç duyuyorum.
   
  anticipation bunu beğendi.
 4. Kontakt da aynı mantıkta 16 kanala tek vst ile hükmedebiliyor, bildiklerim içinde mix esnasında EzDrummer'ı da farklı midi kanallarına atayabiliyoruz, bu şekilde bilgisayar daha rahat çalışıyor.
   
 5. Uğur hocam, Kontakt çalışma prensibi açısından bana yavaş geldi ya bir türlü alışamadım. Addictive drums, Halion Sonic SE ve Trilogy ile vst enstruman işini toparlamaya çalışyorum.
   
 6. Dostum addictive Drums'ın 2. sürümü çıktı mutlaka denemelisin, arayüz ve tonlar çok şahane olmuş. 1.sürümün kitleri bana biraz sert geliyodu, türk müziğine pek yakışmıyordu ama yeni sürümde perküsyonlarla birlikte güzel yumuşak kitler var, direk kanala sürükleyip bırakabileceğin midi beatler de cabası :)
   
 7. Kaçırır mıyım hocam denedim yeni sürümü :) Gerçekten 1.5 sürümünde kitler çok sertti, mixlerken ciddi problem oluyordu. Ben alternatif müzik yapıyorum. Henüz kayıt yapmadım fakat, yaptığım müziğe bu yeni sürümün çok daha uygun olacağını tahmin edebiliyorum :)
   
  ugur86 bunu beğendi.
 8. Madem yeni sürümü denediniz size bir şey sormak isterim. Her davul seti için bir de oda mikrofonlaması gibi bir şey yapmışlar. Ben onun mantığını çözemedim. Onu nasııl kullanıyoruz bilginiz var mı ?
   
 9. Oda mikrofonlaması derken room parametresini mi kastediyosun dostum? O parametre genel oda ambiyansını kayıtlarda kullanmak isteyenler için konulmuş bir ek özellik, çok fazla açınca sesi olumsuz etkiliyor zaten çok az etkilemesi lazım yoksa teneke gibi mid bir sound olur. Bir de mixlerken özellikle EQ'da 400 hz'e dikkat et, o parametreyi biraz kısmak gerekiyor sertliği azaltmak için.
   
  aloneman02 bunu beğendi.
 10. Bunları öğrendiğim de iyi oldu hocam yalnız benim sorum biraz daha farklı. Davul setlerini yana yana birer defa geçerken bir sayfa davul setinin resmi var bir sayfa da başka tonlar var. O sayfalarda sesler daha boğuk. Yine tam iyi anlatamadım sanırım :)
   
 11. Dostum inan neyi sormak istediğini anlayamadım :) Ama mikrofon açılarını set içerisinde ayarlayabiliyor muyuz gibi bir soru sorsan düşünebilirdim :) XLN'in grand piano'sunda var mesela öyle bi özellik, tüplü mikrofon veya normal condenser, ya da dinamik mikrofon seçebiliyorsun tonlar için.
   
 12. Sanırım bu şekilde daha net anlatabileceğim hocam :) Her kiti iki sayfaya bölmüşler. Örneğin Fairfax için iki ayrı sayfa resimlerdeki gibi. O ikinci sayfalar ilkinin devamı mı ?
  Adsız.jpg Adsız 2.jpg
   
 13. Evet aynı kit'in devamı, yalnız dikkat edersen overhead ve room parametreleri biraz daha açık, yani bu parametreleri kısarsan seslerdeki o midrange azalır daha net bir sound alırsın. bir de buradaki sesleri direk mixe hazır diye düşünme, adamlar bütün sesleri ham haliyle flat ayarlarda kaydetmişler, mixini kendin yapabilesin diye. 400 hz'e dikkat ederek güzel bir EQ ayarıyla çok iyi tonlar almak mümkün. Studyona çok iyi bir davul ve kayıt seti kurmadan bu tonlara yaklaşman dahi mümkün değil zaten öyle düşün :)
   
 14. Eyvallah hocam :)
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş