Single manyetiklerde dip gürültüsü

arkadaşlar,bir kaç amfide denedim ama aynı sonucu aldım,gitarımda single manyetiği açtığımda amfide(drive ve clean kanalında)cızırtı geliyor,ama humbuckera aldığım zaman geçiyor,acaba bunun sebebi nedir???

single manyetik bir miktar dip gürültüsü yapar yapısı gereği. sesle beraber çeşit çeşit elektromanyetik dalgayı alır ve cızlar. distortion'a geçtiğinde cızırtıyı da distortiona soktuğun için daha da fazlalaşır cızırtı.
humbucker ise birbirine seri yani ters uçları birbirine gelecek şekilde bağlanmış 2 tane single manyetikten oluşur. 2sinin oluşturduğu cızırtı neredeyse aynı olduğu için 2 single ters bağladığında birbirine ters yönde gelen bu çok benzer ses dalgaları(cızırtı) birbirini söndürür ve cızırtı kesilmiş olur. adı bu yüzden humbuckerdır (hum-cızırtı-'ı bucker-kesen,öldüren-)
humbucker manyetiklerde tizler de birbirini bir miktar söndürür bu yüzden daha tok, daha bas sesler alırsınız. single daha cırtlaktır.
humbuckerlarda da bazen azıcık gürültü olabilir, bunun sebebi 2 ses dalgasının birbirinin tamamen aynı olmamasıdır. ama bu gürültü çok küçük bir şeydir ve oldukça yüksek gainli tonlarda ortaya çıkar.
açıklayıcı olabildiğimi umarım. sevgiler :)

aynı sorun benim bir arkadaşımda oluyordu belki saçma gelecek ama sorunun çözümü evindeki priz de olabilir topraklama olayı olduğu zaman çok cızırtı yapıyor başka başka yerlerde denedinmi yoksa sadece tek bri yerde mi denedin eğer sorun dewam ediyorsa karabash arkadaşın dedii gibi bir sorun olabilir ...

KaRaBaSH gayet güzel açıklamış. Bende şunu eklemek isterim; single manyetiklerle dip gürültüsüz çalım deneyimi yaşayabilirsin ama ortamda elektro manyetik dalga kaynağı olmamalı, elektrik şebekesinde harmonikler ve yük dalgalanmalarına sebep verecek tüketiciler olmamalı (florasan, neon, balast, motor, buz dolabı, çamaşır makinası v.s.), topraklama sağlıklı olmalı, ses sistemini enerjisini kaliteli online ups (güç kaynağı) üzrinden almalı (ki şebekenin 50hz gürültüsü de önlensin).

ahaaa evet aklıma geldi ki ben direk amfiye girmiş şekilde gitar çalarken anneme çamaşır makinesinin sıkma faslının bittiğini haber verebiliyordum. hey gidi günler :) eskiden noise gate mi vardı bea :p

• Konu Sahibi Konu Sahibi
EmilioDeCarro demiş ki:
aynı sorun benim bir arkadaşımda oluyordu belki saçma gelecek ama sorunun çözümü evindeki priz de olabilir topraklama olayı olduğu zaman çok cızırtı yapıyor başka başka yerlerde denedinmi yoksa sadece tek bri yerde mi denedin eğer sorun dewam ediyorsa karabash arkadaşın dedii gibi bir sorun olabilir ...

evde ve 2 tane stüdyoda denedim,hepsinde bu cızırtı çıkdı...

selam bazı pozisyonlar da etkili oluyor
bende single de iken gitar amfiye baktığı zaman artıyor 45 derece açıda iken kayboluyor
sizdeki durum;
1- prizdeki topraklamanın kontrolu (buna bağlı olsa başka yerde cızırdamazdı)
2-amfi gitar yüzleşmesi
3-giydiğiniz kıyafet (yünlü veya sentetik se de cazırdar çıplak ayak çalın bakın yapmıyorsa bundandır.)
4- ehm artık kabloya bakmanın zamanı geldi kabloyu sallayın veya biraz yükseltin bazı kablolarda veya geçtiği yerlerde bir problem varsa da olabilir.
selamlar
4

merhaba benim gitarımda single manyetik, bir telecaster. Ve dip gürültü sahibiyiz. Topraklı prizde evet daha düşük bir gürültü alıyorum ve bilgisayardan uzak , anfiyle uygun açı yaparak durduğumda. Tavsiyem bir noisegate alman, işe yarıyor.

single manyetik bir miktar dip gürültüsü yapar yapısı gereği. sesle beraber çeşit çeşit elektromanyetik dalgayı alır ve cızlar. distortion'a geçtiğinde cızırtıyı da distortiona soktuğun için daha da fazlalaşır cızırtı.
humbucker ise birbirine seri yani ters uçları birbirine gelecek şekilde bağlanmış 2 tane single manyetikten oluşur. 2sinin oluşturduğu cızırtı neredeyse aynı olduğu için 2 single ters bağladığında birbirine ters yönde gelen bu çok benzer ses dalgaları(cızırtı) birbirini söndürür ve cızırtı kesilmiş olur. adı bu yüzden humbuckerdır (hum-cızırtı-'ı bucker-kesen,öldüren-)
humbucker manyetiklerde tizler de birbirini bir miktar söndürür bu yüzden daha tok, daha bas sesler alırsınız. single daha cırtlaktır.
humbuckerlarda da bazen azıcık gürültü olabilir, bunun sebebi 2 ses dalgasının birbirinin tamamen aynı olmamasıdır. ama bu gürültü çok küçük bir şeydir ve oldukça yüksek gainli tonlarda ortaya çıkar.
açıklayıcı olabildiğimi umarım. sevgiler :)
dostum elimi gitardan çektiğimde ses başlıyor bu normel bir şey mi sence eleerimi tele yada metal bir aksama dokunduğumda ses gidiyor

Single manyetik bir miktar dip gürültüsü yapabilir. Ama seviyesi önemli. Çok yüksek ise topraklama sıkıntısı olabilir.
Gitara dokunma - dokunmama arasında çok bariz bir fark varsa toprak hattı sıkıntılıdır.
Gain ve volume ile artması doğal tabii ki.

Single manyetik bir miktar dip gürültüsü yapabilir. Ama seviyesi önemli. Çok yüksek ise topraklama sıkıntısı olabilir.
Gitara dokunma - dokunmama arasında çok bariz bir fark varsa toprak hattı sıkıntılıdır.
dokunma ve dokunmama arasında fark var ama tellere dokunduğumda tık diye ses geliyor ve çızırtı susuyıor

dokunma ve dokunmama arasında fark var ama tellere dokunduğumda tık diye ses geliyor ve çızırtı susuyıor
Bende humbuckerlı manyetiklerde bile olmuştu bu, amfiye toprak hattı çekerek çözdüm. Gitar, ara kablo, amfi, priz, ev tesisatı vs hepsinin doğru topraklandığından emin olman gerek. Farklı priz, farklı amfi, farklı gitar vs ile deneme yaparak da ihtimalleri eleyebilirsin.

O dokunduğunda gelen çıt sesinin iki nedeni oluyor :

1-) Gitara dokunduğunda senin temasın ile toprak yolunun değişmesi, senin de katılıyor olman
2-) Statik elektrik boşalması

Seninki daha çok ilki gibi.

Bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Gitar tellerine değdiğin zaman dip gürültüsünün kesilmesinin sebebi, gitar telleri aracılığıyla senin topraklanman. İnsan vücudu etraftaki elektromanyetik dalgaları yansıtan bir anten gibi işliyor.

Bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Gitar tellerine değdiğin zaman dip gürültüsünün kesilmesinin sebebi, gitar telleri aracılığıyla senin topraklanman. İnsan vücudu etraftaki elektromanyetik dalgaları yansıtan bir anten gibi işliyor.

yani herhangi bir tamire gerek yok kullanabilirim değilmi

Geri