Acil Tavsiyelerinize Ihtiyacım Var.

'Elektro Gitarlar' forumunda resulbaykal tarafından 24 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu

1. Uçağın bagajına hardcaseli gitarı versem gitar zarar görürmü?
    Gitar uçakla amerika'dan gelecek hava değişiminden gitara zarar gelir mi? Bir şey yapmam gerekir mi?
    Ayrıca overdrive pedalı alacağım. Genellikle gilmour çalıyorum. Mid ağırlıklı sesler seviyorum maksimum 100 dolar bütçem var. Fender strat hss ve laney cub12r setup'ım olacak. Amerika fiyatları için ne önerirsiniz.
    Temsil olması açısından düzenliyorum abim gitarı fenderin 4 köşeli skb hardcase'i ile uçağa girmiş. (Thy ile uçtu.)

Son düzenleme: 10 Haziran 2014
  2. mid ağırlıklı seviyorsan tube screamer alabilirsin, gilmour ibanez ts10 kullanıyordu, sanırım maxon 808, ibanez ts10 a çok benziyor

3. Hardcase üzerine bir çok yere "fragile" çıkartmaları yapıştırırsan bir şey olmayacağını düşünüyorum. (Neden bir çok yere, gözlerine sokmalı bazen :D ).
    Ama yine de yurtdışından gitar getirtenlere sormak lazım tabiki.

4. Gitarı bagaja vermene gerek yok... Kabine alabilirsin... Genellikle sırt çantası + hardcase'e birşey demiyorlar... Derlerse de sırt çantanı bırak, sırt çantası hakkımı case ile kullanacağım de... Hala yok derlerse biraz bastır... Bagajda gitarın başına herşey gelebilir... Hava değişiminden birşey olmaz fakat, bagaj görevlilerinin bavulları nasıl attığını gören hatta bir bavulu kırılıp, havayolu şirketinden yenisini alan bir insan olarak gitarımı kesinlikle bagaja vermezdim... Bagaj kırılınca yenisini veriyolar da, gitar kırılınca ne yaparlar bilemiyorum...

Bir de yıllar önce youtube'a abinin biri falanca havayolu şirketi gitarımı kırdı diye beste yapıp video yüklemişti... Video meşhur olunca gitar markası (gitar akustik gitardı ama markasını hatırlamıyorum) adama aynı modelin yenisini vermişti... Havayolu da özür dilemişti... Bir de onu hatırladım şimdi :)

Beethoven, MetalPose ve resulbaykal bunu beğendi.
  5. umarım kabine alırlar thy ile gelecek abim nasıl bi politikaları var bilmiyorum.

6. ma1

ma1

172
    60
    206
    kabine alabilirsen al, ben daha evvel getirdim THY ile gig-bag kullanarak bir problem olmadi. ucagin
    normal bagaj kismi cok iyi klima ile korunmuyor bildigim kadariyla, isi eksi derecelere dusebilir.

7. Kabine almayı kabul etmezlerse cıngar çıkar zorla da olsa yanında uçağa sok. ma1 haklı, bagajda ısı çok düşer. Bir de belli olmaz sakat yüklerler, case dans eder yol boyunca bagajda.

8. ma1

ma1

172
    60
    206
    ben bir kere terminaldan ucaklarin durdugu yere bakiyordum. bavullari yukledikleri vagonlar var ucaga
    goturmek icin, bavullari ustuste yigiyorlar bu vagonlara. Ordaki iscilerden biri o vagonun en ustundeki
    bavulun uzerine cikmis, bir yere yetismek icin zipliyordu. Alttaki bavullarin halini siz dusunun. Ama tabi
    gitarin uzerine cikip dengede durup ziplamak zor :)

9. benim merak ettim bir mevzu var madem bavulları atıyorlar niye kırılabilir etiketi var ?

10. ma1

ma1

172
    60
    206
    kirilabilir = lutfen kiriniz demek iste. digerleri kirilamaz , bu kirilabilir :)

bir kere org getirdim saglam cantanin icinde, onlarca "fragile" etiketi filan.
    neyse TR ye ulasinca bir geldi alet, canta hosaf olmus, kenarlardan yamulmus,
    uzerinde kedi midr kopek midir bir suru hayvan ayak izi. mesuliyetten kurtulmak
    icin de bir tane etiket birakmamislar uzerinde hepsini sokmusler :)

resulbaykal bunu beğendi.
  11. ucak olayini bilmem ama daha gecen gun birine pedal yollamak icin kargoya gittigimde, gozumun onunde fragile etiketli bir kutuyu yere dusurdu kadin, ses cikti baya, bir sey olmamis gibi yerden aldi, arka tarafa goturdu

12. srv975

srv975

467
    159
    506
    Uçakta her şey olabilir. Ama gitarı kırabilecek boyutta bir şey olmaz. Case zarar görür.

13. Roadie olarak calisiyorum. Ucaga bir defa olsun gitari almamazlik yapmadilar. Hardcase ile olan gitarlari da bagaja veriyorum. Hic sikinti yasamadim.

Edit: 2 sene onceki enstruman sikintilarindan dolayi hava yolu sirketleri cokca tepki aldilar. Simdi iyi geciniyorlar. Eskisi gibi sikinti yok artik.

14. Teşekkürler. Aklımdaki soruları cevapladınız.

15. srv975

srv975

467
    159
    506
    Bende şuana kadar kimseden sıkıntı duymadım. Bazen case zarar gördü dediler.

16. Gitara zarar gelmez. Sadece case e zarar gelebilir. Drive pedalı önerisine gelince david gilmour soundına yaklaşmak değişik bir konu. Zamanında ben de uzun araştırmalar yapmıştım bu konuyla ilgili. Fakat size daha ziyade bir önerim olacak. Butik pedal aramıyorsanız eğer ( david gilmour bir çok butik pedal kullanmaktadır. ) fiyat performans olarak çok güzel pedallar var. Yani demeye çalıştığım şey şu. 1000 TL verip sırf gilmour kullanıyor diye tube driver almaktansa o 1000 TL ye 4-5 tane çok güzel drive pedalları alınabilir. Zamanla elinizden çıkarmak istediklerinizi satar veya takaslarsınız ve hemen hemen drive efektleriniz tamamlanmış olur.

Bu konuda örnek vermem gerekirse midli drive denince akla ilk başta pek tabii ki tube screamer gelmektedir. Ama tube screamer denince de bir durmak gerekir diye düşünüyorum. Çünkü bildiğiniz üzere en popüler drive pedallarından birisi olması sebebiyle en çok muadili üretilen pedal da tube screamer dir. Butiğinden ucuzuna iyisinden kötüsüne onlarca tube screamer tarzı pedal bulabilirsiniz. Hemen hemen her markanın bir ya da birden fazla bu skalada ürünü bulunur.

Tube screamer olarak sizin tabiki ne istediğinizi bilmiyorum ama kesinlikle gidip sıfır bir ibanez ts9 hele hele ts808 almayın. Ülkemizde zaten sıfır orijinal ibanez ts bulmak çok zor ve gereksiz pahalılar. Bunun yerine size 2-3 alternatif sunacağım. Bunları denemenizde fayda var...

1) Joyo Vintage Overdrive (110 TL civarında bir fiyatı var) : Sayın Tanju Eren'in tavsiyeleriyle bu pedalı almıştım. Kendisi elimden bir çok vintage ve butik dahil olmak üzere ts geçti ve eğer ts9 gibi bir pedal arıyorsan kesinlikle hiç düşünmeden bu pedalı al bir dene ts9 dan hiçbir eksiğinin olmadığını göreceksin hatta ve hatta bazı ts9 lardan çok daha iyi performans vermekte bu pedal demişti. Çin yapımı bir pedaldan bu kadar bir beklentim yoktu fakat aldığımda kesinlikle fikirlerim değişti. İnanılmaz bir pedal. TS9 gibi klasik bir tube screamer arıyorsan bence kesinlikle bu pedal alınmalı. Ses ve performans konusunda dediğim gibi zaten hakikaten ts9 dan aşağı kalır bir yönü yok. Fiziksel ve dayanıklılık anlamında izlenimlerimi sorarsanız : Pedal sağlam metal kasaya sahip , fırın boya atılmış , true bypass ve standart devre elemanları kullanılmış. Devre içerisi gayet düzenli pcb ler ve diğer devre elemanları , potanslar vesaire gayet güzel mekanik olarak sabitlenmiş tamamen fabrikasyon düzenli ve muntazam bir pedal. Peki neden bu kadar ucuz diyecek olursanız cevabım sanırım şu olacak. Tube screamer denen pedalın orijinali de esasında çok ahım şahım 500 - 600 liraları hakeden bir pedal değil. Hatta ve hatta pedal yapımına ilgi duyan insanların bile ilk etapta biraz uğraşı ile elde edebilecekleri, parçaları bir çok yerden temin edilebilen bir pedal. Dolayısıyla joyo'nun da pedallarını incelerseniz genelde ünlü pedalların kopyalarını yapıyorlar. Bu konuda herhangi bir ar-ge işlemine bütçe gerekmediğinden ve işgücü konusunda çinde bulunan hatrı sayılır bir firma olduklarından bu fiyata satılmaları gayet makul. Son olarak önemli bir not : Bu konuyla alakası olmasa bile mesela son zamanlarda fiyat performans olarak ciddi anlamda joyo ve mooer firmalarının bazı ürünleri çok fazla öne çıktı. Hakikaten de bu örnekteki gibi bu markaların bazı ürünleri şaşırtıcı derecede iyiler. Fakat şu atlanmaması gereken bir şey ki mooer in her pedalı veya joyonun her pedalı bu kadar iyi değil. Bu karşılaştırmalara bu konudaki uzun araştırmalarım sonucunda vardım. Aklınızda bulunsun :)

2) Voodoo Lab Sparkle Drive Mod : Babacım ben ts9 gibi (joyo) klasik bir ts değil de her yola gelebilecek daha fleksi bir pedala ihtiacım var. Ibaneze 400-500 TL vermektense bu parayı aradığım gibi esnek ve kaliteli bir pedala vermeyi yeğlerim diyorsan senin aradığın pedal bu. Eski versiyonuna ilaveten 3 farklı ts modu daha eklenen bu modelde benim en çok beğendiğim olaylardan birisi de clean mix olayı. Bu pedalı bir arkadaşım vasıtasıyla denemiştim ve bırakamamıştım :) Oldukça güzel bir pedal. Pedalın vintage modunda klasik ts soundı veriyor. Mod 1 de sololar için ideal yumuşak tizlerle biraz daha gainli bir ses veriyor. Mod 2 de ritim atarkan özellikle işinize gelebilecek şekilde punchy tonlar geliyor. Mod 3 de ise diğer modlara nazaran bol gainli sesler çıkıyor. Bunun haricinde clean mix olayı çok güzel. Daha detaylı bilgiler için çekilmiş videoları izleyin derim. Bu pedal aklınıza gelebilecek tube screamer tonlarını geniş bir yelpazede birleştiren oldukça güzel kompakt bir pedal. Voodoo Lab firması da geçmişiyle tanınan oldukça sağlam bir firma. Bu ürünü de gerek performans olarak gerekse fiziksel olarak kesinlikle standartın üstünde.

Tube screamer denince size önerebileceğim modeller bunlar. Ucuz pedal arıyorsanız dediğim gibi joyo ciddi bir seçenek bence el yapımı pedal almaya bu konuda cidden hiç gerek yok. Gayet temiz ve bekleneni veren bir model. Geniş yelpaze istiyorsanız da dediğim gibi sparkle drive mod.

17. Teşekkürler. Daha işin başındayım tavsiyelerini dikkate alacağım.

18. David gilmour demiştik değil mi ? David gilmour ın ekipmanları ile ilgili gilmourish diye bir site vardı detaylı olarak hangi parçada neyi kullandığına dair bilgileri içeriyordu ama tabi bana göre bunlar eğer çok spesifik bir sound arayışında değilseniz biraz ekstrem bilgiler. Yani yukarıda detaylıca yazdığım gibi bana göre bir tube screamer ne olursa olsun setup ta olmalı. Çünkü cidden çok yönlü bir pedal. Ve sevilen de bir pedal. Mutlaka bu tip pedallar bir yer de ihtiyaç duyulacağından bence ilk etapta setup ı kurarken butik ve pahalı bir pedal almaktansa fiyat performans olarak genelgeçer pedalları toplamak daha mantıklı. Neyse ts kısmını geçtik.

David gilmour drive pedalı olarak aklımda kaldığı üzere proco rat, big muff, b.k butler tube driver gibi pedallar kullanmaktaydı. Bu pedalların içerisinde bana göre tek kayda değer pedal b.k butler tube driver. Alternatifi var mıdır yok mudur bilemem ama bu pedalın bias ayarı potansı bulunan bir modeli var. İnternetten sipariş üzerine gelmekte diye biliyorum. İşte bu pedalın o modeli inanılmaz derecede geniş yelpazede bir pedal. Yalnız yine dediğim gibi fazla bir bilgim yok bu pedal hakkında.

Proco Rat olayına gelince. Bir ara takıntı haline getirmiştim bu pedalı. ADD+ ın dan tutunda mooer ine kadar piyasada rat muadili pedalların bir çoğunu denedim ve kullandım. İncelemeler yaptım. O pedallara verdiğim parayla herhalde 2-3 tane sıfır rat alırdım. Proco Rat gibi bir pedal almak istiyorsan kesinlikle mooer black secret derim. En çok proco rat e benzettiğim pedal bu. Oldukça minik, sağlam ve proco rat in orijinalinde kullanılan bir çip vardı. O çip kullanılmış adını tam hatırlamıyorum. İki modu var birisi klasik rat modu diğeri turbo modu. Turbo modunda daha yüksek kazanç var vesaire vesaire. 120 TL gibi bir fiyatı var fakat şahane bir pedal. Bu arada proco rat nasıl bir pedaldır derseniz proco rat hafif fuzz karakterli bir distortion pedalıdır. Strat ve laney amfiniz ile iyi anlaşacağını düşünüyorum. Zira eğer les paul stili bir gitarınız olsaydı biraz daha düşünün derdim çünkü o hafif fuzz karakteri kalın notalarda karışık bir sound veriyor bu tip maun gövdeli koyu tonlu gitarlarda.

Big muff : Big muff pedalını ne yalan söyleyeyim çok fazla kurcalama şansım olmadı. Nedir ne değildir bilemiyorum ama bu konuda sanırım bir yerde okuduğuma göre david gilmour ın kullandığı big muff modeli ram's head denen bir modeldi. - yanlış hatırlıyor olabilirim fakat bu şekilde bir kaç tane versiyonu var bu pedalın. - Yani tonal anlamda ne getirir ne götürür bilemem. Zira fuzz pedallarını pek fazla denemedim şu güne kadar ama setupta bulunmasını isterseniz 100 lira civarında 2. el leri bulunabiliyor bu pedalın. Veya dediğim gibi işte rams head tarzı bir modifikasyonlu modeli isterseniz MS Pozitron gibi kişilere bunu yaptırabilirsiniz bu fiyatlara.

David gilmour konusunda bu konuyla alakası yok ama bence önemli olan bir diğer unsur chorus ve delay pedalı. Adamın bence en önemli numaralarından biri de burada. Yalnız şunu söylemekte yarar var. Bu efektleri sağladıktan sonra yine de david gilmour ın tonuna yaklaşamıyorum diyebilirsiniz. Zira bu adamın tuşesi çok iyi. Yani o ton biraz da adamın parmaklarında saklı diyebilirim hatta büyük çoğunluğu öyle. Delay pedalı olarak analog delay carbon copy vardı çok methedilen bu pedalı denemedim ama tüm modülasyon pedalları için size t.c electronic markasını öneririm. Çok güzel pedalları var. Hatta david gilmour yanılmıyorsam chorus olarak t.c nin stereo chorus flanger ini kullanmaktaydı. Chorus için yine t.c nin corona chorus ları var. Toneprintli olanları daha eğlenceli olabilir. İnternetten bazı ünlü gitarcıların presetlerini kullanabilirsiniz. Bunun haricinde delay olarak yine nova delay inanılmaz bir pedal. Yapamayacağı şey yok gibi :)

İyi forumlar ...

Bu Sayfayı Paylaş