Vokal kaydımda bas ton sorunu olmuyor..yardım:(

B

basarc

Merhabalar.. Ben sarkı, ama en cok siir kayıtları yapıyorum. Ses tonum,rengim iyi, bariton.Behringer B1 stüdyo mikrofonu aldım, Tube Ultragain mic100 var mikrofonun calısması icin, ayrıca Eurorack 502 mixerim var,kayıtlarda mikrofonu calıstırıp, mixerden gecirip, line in e giriyorum.ses kartım ise SB Audigy Audio A400, fakat, kayıtlarda sesimin basını alamıyorum,mikrofona yakınlassam da profesyonel siirlerle karsılastırılınca cılız, bassız, amatör ses alıyorum, bende sorun yok, ben iyi okuyorum:) gereken ayarları yaptım fakat olmadı.
Tahminim sorun ses kartımda, bana önerebileceginiz ucuz ama isimi görecek ses kartı var mı?(tabi sorun ses kartındaysa) 7 senedir müzik te yapıyorum, mixingi de biliyorum cok olmasa da..Goldwavede kayıtları yapıyorum, goldwavele alakası yoktur sanırım..O kadar ekipman da aldım, ama olmadı istedigim bir türlü..Yardım aranıyor..

En ucuza en iyi performansı alabileceğin kart m audionun 2496 modeli olur sanırım. ama çok kanallı kayıtla ilgileniyorsan delta 1010lt gibi bir kart senin için daha avantajlı olur.
Ama yaşadığın sorunun nedeni kullandığın kablolardan, preampına pek çok kaynaktaki herhangi bir sorundan kaynaklanıyor da olabilir.
Kayıt esnasında hiç bir efekt kullanmamanı öneririm. Tamamen flat eq ile ham kayıt alıp sonradan işle. Kompresyon uyguluyorsan bile, cihaza yeterince hakim olmadığını düşünüyorsan hiç kullanma, sonradan uygula. son olarak kendine uygun vst efect plug inleri bul, farklı presetler yarat, dene..
Umarım zaten bildiğin şeyleri tekrarlamamışımdır.

sorunun ses kartından olduğunu zannetmem. ses kartı deiştirerek analog dijital konvertörlerden doğan ses kalitesini arttırabilirsin. yoksa maudio audigy den daha iyi bas alıyo diye bişy yok ki zaten audigy de gayet 24 bit bi kart hernekadar 96khz de kayıt edemeyebiliyor olsada.yani anlattığın kadarıyla bunla ilgili olmaz bence

bikaç ihtimal var esasında belki preamp ın üstünde eğer varsa hipass veya low cut filter i açık bırakmış olabilirsin. diğer bi ihtimal mikserin üstünden belki farketmediğin bi eq ayarı veya aynı şekilde hipass veya gene lowcut açık olabilir.

hiçbiri deilse aradan mikseri çıkart preamptan direk ses kartına gir. o zaman olmaması gibi bi sorun yok çünkü sıfır yorumsuz ses almış olacaksın. kayıt etmeden direct monitoring ile konuşurken kulaklıktan kendi sesini dinle o zaten mikrofonun ve preampın kendi sesidir.

kayıttan sonrada compressor kullanmanı öneririm. vokal uygulamarında ki sendeki gibi konuşmalarda çok karakter katar.

kolay gelsin

Geri